FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Maturzysta woła o pomoc!
Autor Wiadomość
Folmi 


Posty: 2
Wysłany: 2008-10-07, 19:51   Maturzysta woła o pomoc!

Witam.

Sapkowski a polska fantastyka

Odwiedziłem to forum bo szukam pomocy związanej z tematem na maturę ustną pt "wpływ twórczości AS na polską literaturę fantasy".
Siedzę w fantasy od lat, ale niekoniecznie w tej rodzimej ;)

Z jakimi pisarzami na początek polecacie mi się zaznajomić? Ew. inne rady też mile widziane.
_________________
 
 
Zireael 


Posty: 516
Skąd: Maribor
Wysłany: 2008-10-07, 20:02   

Moim skromnym zdaniem najlepiej wybierać sobie takie tematy prac maturalnych, które jesteśmy w stanie sami opracować.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2008-10-07, 20:14   

Przeniosłem temat i nie wywalałem go tylko zmieniłem na temat "zbiorczy". Tutaj niech się maturzyści pytają, bo zakładając tematy w literaturze się zrobi bałagan.


Ja bym się tego tematu w życiu nie podjął, no oczywiście można wykazać, że nie było wpływy żadnego. ;P

Wrzesień Pacyńskiego - raczej parodia z Wiedźmina - fragmenty
Piekara się zachwycał Sapkowskim - ale nie wiem czy popełnił coś w tym kierunku.

Nic więcej mi do głowy nie przychodzi.
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Sunshine 


Posty: 216
Wysłany: 2008-10-07, 20:28   

MadMill napisał/a:
Piekara się zachwycał Sapkowskim - ale nie wiem czy popełnił coś w tym kierunku.

Powiedziałabym, że raczej przejął od niego - IMHO w sposób nieco karykaturalny - wulgaryzmy w literaturze i ogólnie prostacki język. Ogólnie odkąd wydano sagę wiedźmińską, otworzyło to jakby polskim autorom możliwość - czy raczej ośmieliło ich - do używania w twórczości cenzuralnych wyrażeń.
Dodatkowo niejaki Artur Baniewicz popełnił trylogię o czarokrążcy - będący swoistą... parodią? remake'm? literaturowym coverem? (sama nie wiem) sagi wiedźmińskiej. Zebrał niezbyt przychylne recenzje. Ja tego nie czytałam.
Dodatkowo ogółem swojej twórczości Sapkowski ma tak mocna pozycję, że młodych pisarzy zaczyna się do niego porównywać.

więcej dzis nie wymyślę. ;)
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-10-07, 20:37   

Jest jeszcze RAZ okazjonalny MiedźWin. Na rocznicę jakąś napisany chyba i publikowany w MiMie (chyba w dwu numerach). Myślę, że największym wpływem ASa było to, że polskie fantasy zamiast do szuflady trafiało do wydawców a ci pchali to na rynek.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-10-07, 20:59   

Mag_Droon napisał/a:
Jest jeszcze RAZ okazjonalny MiedźWin. Na rocznicę jakąś napisany chyba i publikowany w MiMie (chyba w dwu numerach). Myślę, że największym wpływem ASa było to, że polskie fantasy zamiast do szuflady trafiało do wydawców a ci pchali to na rynek.

Wyjąłeś mi słowa z ust - bez Asa nie byłoby SuperNowej, FS, Runy i innych wydawnictw.
RAZ - "Koszt uzyskania" - jest w zbiorze opowiadań "Cała kupa wielkich braci". Poszukałbym też w Internecie.
Wiedźmini występują też u Piekary w opowiadaniach o Arivaldzie, Pilipiuk - zbiór "Wieszać każdy może" .
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2008-10-08, 08:33   

Zanim zaczniesz czytać, zastanów się jakie chcesz tezy postawić. Dopiero później należy pod tym kątem wybrać lektury - bo udowodnić da się wszystko, trzeba tylko wiedzieć co.
_________________
 
 
Regissa 
wredna wiedźma


Posty: 578
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-08, 10:04   

I chyba na początek trzeba by przeczytać trochę polskiej fantastyki "poASowskiej", niekoniecznie wszystko, ale wypadałoby przynajmniej jedną pozycję z każdego autora. I wtedy się przekonasz, czy ten wpływ polega na podjęciu motywów użytych przez Sapkowskiego (który zresztą sam je ściągnął z wielu różnych autorów, niekoniecznie fantastów), czy tak jak było to powiedziane wyżej, miał raczej ogólny wpływ na to, że zaczęto wydawać polską fantastykę w skali dotąd niespotykanej. Albo i jedno i drugie :mrgreen: Ale bez intensywnej lektury się nie obędzie, bardzo mi przykro :mrgreen:
_________________
Paskudny otacza nas świat. Ale to nie powód, byśmy wszyscy paskudnieli. Yurga z Zarzecza
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2008-10-08, 13:03   

Ja mam temat: "Interesujące postacie drugoplanowe w cieniu głównych bohaterów - przedstaw galerię najciekawszych postaci drugoplanowych w oparciu o literaturę."
Macie jakieś propozycje książek? :> Niekoniecznie musi to być fantastyka - może to być nawet jakaś książka "z kanonu" ;)
Na razie mam dwa pomysły "pozalekturowe":
- Melania w cieniu Scarlett (kontrast, różnica charakterów, Melania jako łącznik między Scarlett a społecznością miejską)
- Jaskier w cieniu Geralta - na to wpadłem wczoraj i się zastanawiam czy da się o tym jakoś ciekawie powiedzieć ;)

A tak ogólnie, to u mnie posucha z tymi tematami maturalnymi... Same takie suche typu "motyw czegośtam w literaturze"...
_________________
Moja biblionetka
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-10-08, 15:52   

Sunshine napisał/a:
że raczej przejął od niego - IMHO w sposób nieco karykaturalny - wulgaryzmy w literaturze i ogólnie prostacki język. Ogólnie odkąd wydano sagę wiedźmińską, otworzyło to jakby polskim autorom możliwość - czy raczej ośmieliło ich - do używania w twórczości cenzuralnych wyrażeń.

Wcześniej też się zdarzały. Piekara wydawał już spore nakłady zanim Sapkowski napisał opowiadanie o Wiedzmaku

Ogólnie chyba nie łapie tematu. O_o co do Pacyńskiego to nie jesr parodia IMO. Tutaj pewne motywy są jak najbardziej na poważnie.
 
 
Aexalven 
Prawa Racica Sarenki


Posty: 226
Skąd: Świątynia
Wysłany: 2008-10-08, 17:13   

A pomoże mi ktoś zakumać OCB w temacie:

59. Literatura fantasy wobec tradycji literackiej. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów.


Postanowiłem wybrac taki i jestem ciekawy waszej interpretacji tego tematu, nie chcę, by ktoś pisał za mnie, ale ciekaw jestem co wy rozumiecie pod pojęciem "tradycja literacka". Chodzi o mainstream, jak niektórzy uważają?
_________________
Jam jest Aexalven Fendadra, prawa Racica Pięknej Sarenki.
Wstąp do Kościoła Sareńskiego, sprzymierz się z Sarenką i pokonaj złego Swinetana i jego miniony.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-10-08, 19:11   

np. wykorzystanie rozpoznawalnych elementów tradycji lit. przez autorow f; u ASa mity, u Piekary - klasyczny kryminał z bohaterem a'la Marlowe. Cele, motywy przewodnie.
Ciekawe o tyle, że od biedy można uznać, że Tolkien to już tradycja dla obecnych autorów.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-10-08, 19:21   

Aexalven napisał/a:
59. Literatura fantasy wobec tradycji literackiej. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów.

Poszukaj w Sieci - gdzieś przemkną mi już ten temat.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4470
Skąd: fnord
Wysłany: 2008-10-08, 20:38   Re: Maturzysta woła o pomoc!

Folmi napisał/a:

Odwiedziłem to forum bo szukam pomocy związanej z tematem na maturę ustną pt "wpływ twórczości AS na polską literaturę fantasy".

I serio liczysz na to że w komisji będzie siedziało trzech ludzi mających jakieś rozeznanie w polskiej notabene niezbyt wyszukanej fantasy którzy nie wnerwią się jak przyjdzie taki i zacznie im nawijke o czymś o czym oni nie mają bladego pojęcia? Widze że kolega ryzyk-fizyk.

Zireael napisał/a:
Moim skromnym zdaniem najlepiej wybierać sobie takie tematy prac maturalnych, które jesteśmy w stanie sami opracować.

Nie ma to jak grzecznie ujęty przypiepszający się niekonstruktywny komentarz post factum. Zir będa z Ciebie ludzie!
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-10-09, 07:03   

elTadziko napisał/a:
Macie jakieś propozycje książek? :> Niekoniecznie musi to być fantastyka - może to być nawet jakaś książka "z kanonu" ;)

Bracia Kiemlicze i Kmicic z "Potopu" albo Rzędzian i Skrzetuski z "Ogniem i mieczem".
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-10-09, 14:02   

Beata napisał/a:
elTadziko napisał/a:
Macie jakieś propozycje książek? :> Niekoniecznie musi to być fantastyka - może to być nawet jakaś książka "z kanonu" ;)

Bracia Kiemlicze i Kmicic z "Potopu" albo Rzędzian i Skrzetuski z "Ogniem i mieczem".

Idąc tym tropem imć pan Zagłoba.A może doktor Watson?
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2008-10-29, 16:03   

Mam temat "Ciekawe postacie drugoplanowe w cieniu głównych bohaterów".
Myślicie, ze nadaje się do tego Sonia ze "Zbrodni i kary"? Nie jestem pewien, czy mozna ją uznać za bohaterkę drugoplanową :P A do tego "w cieniu głównych bohaterów" to bym coś wymyślił - np. że poznajemy głównie uczucia Raskolnikowa, a Soni nie, więc jest tak jakby w cieniu Raskolnikowa :P Przemiana głównego bohatera jest najważniejsza, jego myśli, a Sonia tylko pomaga mu w tym.
Myślicie. że się nadaje? ;)

Wziąłem taki temat, ale teraz trochę żałuję. Jednak nie jest tak łatwo znaleźć odpowiednie postacie :P

EDIT A może ktoś z "Piesni Lodu i Ognia" by się nadawał? :P W sumie tam tych bohaterów jest cała chmara ;)

EDIT 2
Już nieważne :P Zmieniłem sobie temat. Swoją drogą ciekawe - nad przykładami do bohaterów drugoplanowych zastanawiałem się miesiąc i prawie nic nie wymyśliłem, a do tego tematu co sobie zmieniłem, od razu przykłady świetne sobie wypatrzyłem :P Nawet mnie dzisiaj polonistka za nie pochwaliła xD (Ona każe przychodzić i mówić jaki temat bierzemy i jakie przykłady). Nawet mi poradziła jeden przykład dodatkowy, o którym nie pomyślałem, a podobno będzie świetnie pasował do mojego konceptu.
_________________
Moja biblionetka
 
 
SlayerCK

Posty: 1
Wysłany: 2009-01-25, 17:49   Mitologia skandynaska, a fantasy.

Witam.

Tworzę prezentację maturalną, pt. "Mitologia skandynawska w twórczości pisarzy fantasy. Omów na przykładach literatury polskiej i zagranicznej." Z wyborem literatury podmiotu nie miałem problemu, mam natomiast problem z opracowaniami. Czy ktoś mógłby mi polecić książkę/artykuły/strony z omówieniem niżej podanych lektur pod kątem mitologii?

Oto moja literatura podmiotu:
1. J.R.R. Tolkien - Hobbit
2. J.R.R. Tolkien - Silmarillion
3. Roger Zelazny - Dworce Chaosu
4. Poul Anderson - Zaklęty Miecz
5. Marcin Mortka - Trylogia Nordycka
6. Jarosław Grzędowicz - Wilcza Zamieć

Jedyne "opracowanie", które aktualnie mogę wykorzystać w mojej prezentacji to jak dotąd "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" Sapkowskiego, jednak informacji tam na ten temat nie ma zbyt wiele.

Bardzo proszę o pomoc.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-01-25, 18:22   

Ciężko o bezpośrednie opracowania, do literatury przedmiotu znajdź po prostu jakieś opracowania samej mitologii skandynawskiej.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-01-25, 18:36   

Jander napisał/a:
Ciężko o bezpośrednie opracowania, do literatury przedmiotu znajdź po prostu jakieś opracowania samej mitologii skandynawskiej.

Może i takie coś istnieje, ale trzeba by pogrzebać w archiwalnych numerach "NF" albo gdzieś w Sieci. Spróbuj też napisać pw do Marcina Mortki - jak ładnie poprosisz to może coś Ci podpowie ;)
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Morpheius 
The invisible man


Posty: 59
Skąd: Piernikowa Stolica
Wysłany: 2009-01-25, 18:47   

W literaturze warto by było podać też jakieś zbiory utworów skandynawskich, bo jednak musisz wykazać analogie. Na chwilę obecną do głowy przychodzą mi 3 pozycje:

1) Edda Starsza
2) Edda Młodsza
3) znakomity polski zbiór, gdzie również masz opracowanie mitologii skandynawsko - germańskiej, "Heroje Północy" autorstwa Jerzego Rosa. Poszukaj, jeśli nie znajdziesz, to ewentualnie mogę pożyczyć od siebie z biblioteki i opracowanie Ci zeskanować :)
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2009-01-25, 23:30   

Ja mam temat "Różne ujęcia motywu cierpienia". Wybrałem takie przykłady: Przeminęło z wiatrem, Wojna i pokój, Na Zachodzie bez zmian. Mamy teraz napisać z tego wypracowanie jako zadanie domowe. Macie jakieś olśniewające pomysły i idee, które można wykorzystać (np. we wstępie lub wnioskach)? :P Bo niestety nauczycielka ma jakąś manię i wszystko dla niej jest: tandetne, tendencyjne, sztampowe, odtwórcze, itp...
_________________
Moja biblionetka
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2009-01-25, 23:33   

Kurczę, pisałam kiedyś coś o cierpieniu. Walnęłam wypracowanie na 9,5 strony, co było moim życiowym rekordem, na ogół się streszczałam. To było strasznie dawno temu, ale istnieje prawdopodobieństwo że jeszcze mi to gdzieś leży. Masz to na jutro?
I musi być koniecznie na tych przykładach?
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2009-01-26, 00:18   

Nie mam tego na jutro ;P Teraz mam na szczęście ferie. Muszę to napisać na za tydzień.
A co do przykładów - koniecznie na tych, już zacząłem do nich pisać :P
Ale każda pomoc będzie użyteczna - zawsze możesz podsunąć jakieś ciekawe wnioski i pomysły ;) Oraz pokazać na jakie elementy warto zwrócić uwagę :P
_________________
Moja biblionetka
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2009-01-26, 00:22   

Jak nie zapomnę, to poszukam jutro, chociaż ja te przykłady miałam zupełnie inne. I zupełnie nie pamiętam jakie ;) I zapewne nie znajdzie się tam nic konstruktywnego, ale przydałoby się zrobić porządek w papierach...
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-01-26, 01:39   

Tadziko - mam pracę olimpijską na temat romantyzmu, wprawdzie nie ma wiele wspólnego z Twoimi przykładami, ale cierpienie to 70% tekstu xD jeśli jesteś zainteresowany - służę : D
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2009-01-26, 09:44   

Z chęcią skorzystam z całej oferowanej pomocy :P Może uda mi się przynajmniej do wstępu i wniosków jakies "olsniewające" idee pożyczyć ;)
_________________
Moja biblionetka
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2009-01-29, 11:30   

Jest na tym forum jakiś dobry humanista, który miałby czas i chęci rzucić okiem na moje wypracowanie? ;) Chodzi mi o takie opinie jak: czy temat został wyczerpany, czy praca nie jest zbyt odtwórcza, na czym mógłbym się jeszcze skupić, a co w ogóle wywalić. Mój temat pracy to: Różne ujęcia motywu cierpienia w literaturze.
_________________
Moja biblionetka
 
 
Wajar 

Posty: 2
Skąd: z tamtąd!
Wysłany: 2009-03-09, 19:54   

Witam, na maturę wybrałem bardzo luźny i jednocześnie głęboki temat ;) : "Fenomen literatury fantasy. Omów na wybranych przykładach."

Poszukuje jednak tytułów różnych opracowań lub pomocy(pomijając Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini), ktoś spotkał się z czymś podobnym?

pozdrawiam Wajar
_________________
"I cierpią, gdy śmieje się z nich świat zwycięski,
Niepomni, że mądry
Nie śmieje się z klęski."
 
 
Zireael 


Posty: 516
Skąd: Maribor
Wysłany: 2009-03-10, 23:16   

Tegoż samego autora tekst na temat fantasy Piróg albo Nie ma złota w Szarych Górach, który wywołał sporo kontrowersji (ukazał się już ohoho lat temu), ale IMHO warto się z nim zapoznać. Jeśli sobie coś jeszcze przypomnę, to napiszę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 14