FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kanon Fantastyczny (Vademecum) ZB

Czy uważasz, ze warto przygotować kanon fantastyczny ZB i czy weźmiesz w nim udział?
Mowa, już robie
27%
 27%  [ 10 ]
Nie, nie chce mi się
37%
 37%  [ 14 ]
Można, jak będę miał wolną chwilę to podeślę typy
35%
 35%  [ 13 ]
Głosowań: 37
Wszystkich Głosów: 37

Autor Wiadomość
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-09-26, 21:10   

To jest jeszcze kwestia jakimi tekstami się zajmujemy. Tylko powieści, czy także opowiadania/nowelki? Dzielimy na oddzielne kategorie powieść i opowiadanie, czy wszystko razem? Czy jest nastawienie na konkretną liczbę (50? 100? 200?), a może bez ograniczeń?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-26, 21:19   

Mam prośbę do Spela/ Maga jak już ustalimy wsio to spiście te ustalenia w jeden post ?


jakieś ograniczenia co do ilości propozycji ? zgłaszamy książki a nie Autorów ? Tzn ajk traktujemy serie np Swiat dysku
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-09-26, 22:14   

A mnie nurtuje jedna rzecz, ile lat musi mieć książka by nadawała się do rozpatrzenia w kategorii kanonu. Jakoś nie pasuje mi takie miano do pozycji, która ma dwa, trzy lata.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-26, 22:21   

Casus Wattsa, tak? Myślę, że jego Ślepowidzenie już podniosło poprzeczkę dla SF. Spójrz ile razy stało się ono probieżem dla nowych / nowo przeczytanych książek. Czy to nie jest warunek wejścia do kanonu?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-09-26, 22:26   

Pewnie, że podniosło ale podniosło na tę chwilę, nie? :) Tak tylko głośno myślę, bo jedyna wątpliwość jak przy Wattsie czy VandeerMeerze mi się pojawiła czy to nie są zbyt pochopne decyzje ale przecież nie robimy tutaj naukowego opracowania a się bawimy, więc chyba przesadzam. ;)

Edit: Szczerze mówiąc rozbijanie kanonu na SF i Fantasy jakoś średnio mi się widzi. Choć przy rozbiciu z kategorii fantasy więcej książek mogłoby trafić na listę, tylko czy jest tyle zasługujących na to?
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-26, 23:16   

Maeg napisał/a:
Szczerze mówiąc rozbijanie kanonu na SF i Fantasy jakoś średnio mi się widzi. Choć przy rozbiciu z kategorii fantasy więcej książek mogłoby trafić na listę, tylko czy jest tyle zasługujących na to?
Racja, do tego dzieła z pogranicza byłyby lokowane tu lub tam. Pojawiłyby się głosy, że horror ma być wydzielony, że nju łeird też.
Głosujemy na jedną listę, bez skreśleń.
Co do ilości książek na liście: dowolna.
Dlaczego - bo do "kanonu" wejdą te, które będą powtarzały się w ponad 25% list. Czyli nawet, jeśli wpakowałbym tam wszystkie dzieła Pilipiuka i Piekary, to chyba żadne z nich nie ma szans na przebicie się.
Co do progu, to możemy przedyskutować 25%. Może 30%, 33%.

Plan wstępny jest taki, że założę maila kanonzb na gmailu (w poniedziałek) i tam przez powiedzmy zbierałbym głosy - listy. Listy widziałbym w excelu, układ kolumn Nazwisko autora, imię (pierwsze tylko), tytuł, uzasadnienie?. Całość kapitalką. Kolejność alfabetyczna kolejno w kolumnach 1, 2, 3.

I tyle. Ktoś do mechanizmu ma jakieś pytania??
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-27, 09:13   

Toto napisał/a:
To jest jeszcze kwestia jakimi tekstami się zajmujemy. Tylko powieści, czy także opowiadania/nowelki?

Byłbym za powieściami. Po prostu opowiadań jest za dużo, aby wszystkie ogarnąć.
Chociaż z drugiej strony ogranicza to dobre pozycje spisane w formie nowel, opowiadań.
Toudisław napisał/a:
Tzn ajk traktujemy serie np Swiat dysku

Byłbym za uznaniem tego za jeden duży cykl.
Mag_Droon napisał/a:
I tyle. Ktoś do mechanizmu ma jakieś pytania??

Nie, na razie jasne. Chociaż chciałbym zobaczysz poszczególne listy, a nie tylko efekt końcowy :)
Pytanie jednak mam - kto może brać udział w układaniu kanonu? Każdy, czy członkowie ZB?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-27, 09:32   

Maeg napisał/a:
Pewnie, że podniosło ale podniosło na tę chwilę, nie?

Zawsze można dać adnotację dlaczego uznajemy konkretną powieść za kanoniczną. Mimo "młodego" wieku ;)

Mag_Droon napisał/a:
I tyle. Ktoś do mechanizmu ma jakieś pytania??

Z tym progiem będą hocki klocki. Ponieważ:

Tixon napisał/a:
Pytanie jednak mam - kto może brać udział w układaniu kanonu? Każdy, czy członkowie ZB?

Na samym tylko ZB znaleźliby się spadochroniarze, miłośnicy Piekary, Ziemiańskiego lub Pilipiuka ;)
A co dopiero z forum Samosi :P
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-27, 09:38   

Tixon napisał/a:
Pytanie jednak mam - kto może brać udział w układaniu kanonu? Każdy, czy członkowie ZB?

Myślę że odpowiedz jest oczywista. Każdy zarejestrowany użytkownik

Mag_Droon napisał/a:
Plan wstępny jest taki, że założę maila kanonzb na gmailu (w poniedziałek) i tam przez powiedzmy zbierałbym głosy - listy. Listy widziałbym w excelu, układ kolumn Nazwisko autora, imię (pierwsze tylko), tytuł, uzasadnienie?. Całość kapitalką. Kolejność alfabetyczna kolejno w kolumnach 1, 2, 3.

A czmu nie tutaj ? można by ładne dyskusję toczyć
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-27, 09:38   

Myślę, że możemy traktować zbiory opowiadań tak jak powieści. Miasta ... VanderMeera czy choćby W kraju niewiernych Dukaja nie pozwoliłbym sobie pominąć tylko dlatego, że nie są powieścią (tak dla przykładu).

Co do cykli, to proponuję aby zgłaszać cykle z ewentualnym zaznaczeniem najlepszych wg nas części cyklu.

Co do głosowania - jeśli miałby to być nasz kanon to tylko użyszkodnicy, nie??
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-27, 09:45   

Spellu, jeśli miłośnicy powyższych mają się tu tak dobrze, to znaczy że na ZB stają się oni kanonem.

Toudie, to co ja uważam za kanon jest dla mnie niepodważalne. Ty ze swoich pozycji też nie odpuścisz. Podyskutujemy po ogłoszeniu wyników.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-27, 09:54   

Mag_Droon napisał/a:
Myślę, że możemy traktować zbiory opowiadań tak jak powieści

Popieram. Dla mnie np. Wegner rokuje nadzieje.

Mag_Droon napisał/a:
Co do cykli, to proponuję aby zgłaszać cykle z ewentualnym zaznaczeniem najlepszych wg nas części cyklu.

Pod warunkiem, że każda część cyklu stanowi standalone, jak w wypadku Pratchetta.

Mag_Droon napisał/a:
Spellu, jeśli miłośnicy powyższych mają się tu tak dobrze, to znaczy że na ZB stają się oni kanonem.

Bzdura. Widzę, że to zmierza w stronę rankingu bardziej niż kanonu. Uczniowie sami nie układają kanonu przecież - nie? Dlatego uważam, że powinniśmy sklecić trzyosobową komisję weryfikacyjną. Wiem, mącę - ale jak pomyśle,że w tym kanonie znajdzie się na przykład Piekara to się schowam ze wstydu o_O

EDIT:

Pozycja kanoniczna stanowi pewną jakość, coś co wniosła do literatury lub coś co naprawdę warto przeczytać ze względu na samą formę lub kult jakim daną pozycję obdarzono (wielokrotne adaptacje, filmów i gier/komiksy/wyjątkowo potężna komercyjna otoczka - patrzcie HP)
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2009-09-27, 09:55   

Mag_Droon napisał/a:
Czy chcecie pobawić się w układanie takiego kanonu?


Si :)

Mag_Droon napisał/a:
W ramach walk i użerania się co bardziej opiniotwórczych użyszkodników mój pomysł obejmuje głosowanie wstępne tajne, dopiero opracowana przeze mnie lista rankingowa - kompilacja pojedyńczych list byłaby zamieszczona do pobrania w sieci. I znowy głosy zbierałbym w formie maili i po umówionym czasie opublikowałbym wyniki.
Ograniczy to do minimum bezsensowne dysputy czy X i jego książka QWERTY nadają się do zamieszczenia w kanonie czy nie.


Uważam, że to całkiem zgrabny pomysł.
Dyskusje odnośnie poszczególnych autorów i ich książek przeprowadzaliśmy już w innych tematach i nie widzę powodów aby je powielać.

Spellsinger napisał/a:
Jeżeli światowa to chyba tylko fantasy. Jeżeli chodzi o polską to może fantastyka ogólnie. Powód jest prosty, w wypadku fantastyki światowej ta lista byłaby pierdalna wręcz.


Bez SF? O_o
Jestem na "nie". Wiem, że będzie "ta lista pierdalna wręcz" ale przecież fantastyka to nie tylko fantasy. Chyba, że zrobimy dwa: Kanon Fantasy i Kanon SF :P Choć wolałbym nie rozdzielać kanonu.
Później możemy zająć się naszym podwórkiem.
I jeszcze jedno: przy fantasy i ja nie czuję się najpewniej ;)

Nie mam więcej pytań :P
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-27, 10:02   

Spellu, wróćmy do słowa. Kanon to jednostka miary. Jaki mamy poziom literatury i czytelnictwa taka ta miara pozostaje. Jeśli ktoś do upojenia zaczytuje się Piekarą czy Pilipiukiem to nie będzie wstawiał do kanonu, że on to tylko Poe, czy Mary Shelley, co nie? Obraz tego co czytamy jest obrazem nas, nie zaciemniajmy.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-27, 10:19   

Mag_Droon napisał/a:
Toudie, to co ja uważam za kanon jest dla mnie niepodważalne. Ty ze swoich pozycji też nie odpuścisz. Podyskutujemy po ogłoszeniu wyników.

Mag_Droon napisał/a:
Spellu, wróćmy do słowa. Kanon to jednostka miary. Jaki mamy poziom literatury i czytelnictwa taka ta miara pozostaje.

Jeśli więc podnosimy poziom czytelnictwa, jednocześnie podnosi się poziom kanonu, więc nie jest niepodważalny. Dyskusję w tym celu uważam za słuszną.
Spellsinger napisał/a:
Z tym progiem będą hocki klocki. Ponieważ:

Sharin napisał/a:
I jeszcze jedno: przy fantasy i ja nie czuję się najpewniej ;)

Co znaczy, że procentowo będzie mniej zgłoszeń na fantasy. I odwrotnie - więcej znajomości czystej fantasy, da mniej SF. Ja np za nic nie zagłosuję na Hyperion, póki go nie przeczytam - a jestem pewien, że tego wart. Co przełoży się na pewien procent głosu mniej. W tym wypadku próg procentowy odpada. Za dużo kombinowania z liczeniem. Chociaż jest sposób - nie braku liczyć głosów danej pozycji od osób które tego nie przeczytały.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-27, 10:25   

proponuje kanon dla całej fantastyki.
Wybrać np 50 najczęściej powtarzających się pozycji. Jak na liście będzie piekara no to trudno. Dla mnie kanon to nie tylko to co mi się podobało. HP to już kanon
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-27, 10:28   

Tixon, ten kanon ma być "obrazem na teraz". Więc zakładanie z góry, że część autorów nie ma prawa być umieszczonych, bo to nie klasycy uważam za sztuczne wypięknianie obrazu. Zresztą założyłem, ze oprócz tzw klasyków powinny się zdażyć pozycje, które wywarły wpływ na czytelnika mimo swojej mniejszej, hmm, oryginalności, innowacyjności, itp.
To pokaże co my czytamy, co jest naszym kanonem faktycznym a nie deklaratywnym.

Co do drugiej częsci wypowiedzi: chwali Ci się i vide pierwszy post w temacie ;)
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-27, 10:41   

Mag_Droon napisał/a:
To pokaże co my czytamy, co jest naszym kanonem faktycznym a nie deklaratywnym.

Czy wtedy nie wyjdzie lista popularności?
Mag_Droon napisał/a:
Zresztą założyłem, ze oprócz tzw klasyków powinny się zdażyć pozycje, które wywarły wpływ na czytelnika mimo swojej mniejszej, hmm, oryginalności, innowacyjności, itp.

Wpływ niezaprzeczalny ma Conan. Ale już taki Kane Wagnera - na mnie miał wpływ, nie powiem. Ale czy to już zasługuje na wpisanie do kanonu? Bardzo trudno określić i myślę, że przydały by się jakieś wskazówki ułatwiające ocenę, nawet za cenę wypiękniania obrazu.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-27, 10:47   

Tixon napisał/a:

Mag napisał/a:
To pokaże co my czytamy, co jest naszym kanonem faktycznym a nie deklaratywnym.

Czy wtedy nie wyjdzie lista popularności?

Czyli ranking --_- Magu, mylisz kanon z rankingiem :)

Dlatego byłem za tym, by pisać uzasadnienia i by powołać kogoś, kto będzie je weryfikował. Kilka osób o jak najszerszym wachlarzu przeczytanych lektur.

Tixon napisał/a:
Bardzo trudno określić i myślę, że przydały by się jakieś wskazówki ułatwiające ocenę, nawet za cenę wypiękniania obrazu.

Krótko pisząc, trzeba wynaleźć kryteria.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-27, 10:49   

Tixon, jeszcze raz, wróćmy do znaczenia słowa kanon.

Jeśli coś na twój odbiór f/sf miało wpływ, to automatycznie staje się dla ciebie utworem kanonicznym, czyż nie. To IMO powinno być podtawowe kryterium, a nie fakt, że jak wszyscy zachwycają się Ślepowidzeniem to i ja je wcisnę, bo przeczytałem i mogę. Dlatego kładę nacisk na odbiór własny a nie na powtarzanie tzw opiniotwórczych recenzentów.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2009-09-27, 10:52   

Według mnie własnie lepszy jest ranking (ale bez miejsc) niż kanon.
Ranking będzie bardzo pomagać nowym użytkownikom, którzy będą chcieli przeczytać coś ciekawego i na poziomie.
Przy kanonie natomiast będzie pewnie duzo kontrowersji i kłótni. Poza tym niekoniecznie będzie podpowiadał nowym użytkownikom co warto przeczytać. Bo co z tego, że książka należy do kanonu i wpłynęła na fantastykę, jeśli w dzisiejszych czasach jest po prostu nieciekawa? Trudno byłoby też nowe książki jakos upchnąć w kanonie.
_________________
Moja biblionetka
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-27, 10:55   

Mag_Droon napisał/a:
Jeśli coś na twój odbiór f/sf miało wpływ, to automatycznie staje się dla ciebie utworem kanonicznym, czyż nie


Mag_Droon napisał/a:
To IMO powinno być podtawowekryterium, a nie fakt, że jak wszyscy zachwycają się Ślepowidzeniem to i ja je wcisnę, bo przeczytałem i mogę. Dlatego kładę nacisk na odbiór własny a nie na powtarzanie tzw opiniotwórczych recenzentów.

Nie. Nie do końca. Jeżeli decydujemy się coś umieścić w kanonie to dlatego, że mamy pewną świadomość jakości oraz wpływu danego dzieła literackiego na inne dzieła tudzież popkulturę/kulturę ogólnie. A to oznacza także rozgłos, jaki towarzyszy danemu dziełu, a także opinia środowiska literackiego. Kanony powinno się układać z pewną wiedzą, a nie z tym jak sami odbieramy daną książkę. Odbiór własny to dość niepewne kryterium, zwodnicze. Trzeba brać więcej rzeczy pod uwagę.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-27, 10:56   

Spellsinger napisał/a:
Dlatego byłem za tym, by pisać uzasadnienia i by powołać kogoś, kto będzie je weryfikował. Kilka osób o jak najszerszym wachlarzu przeczytanych lektur.

Wielka Inkwizycja sprawdzająca, czy uzasadnienie jest prawomyślne, czy też nie ^^
Ale jeśli ma być -
Mag_Droon napisał/a:
Jeśli coś na twój odbiór f/sf miało wpływ, to automatycznie staje się dla ciebie utworem kanonicznym, czyż nie. Dlatego kładę nacisk na odbiór własny a nie na powtarzanie tzw opiniotwórczych recenzentów.

To kryterium jest jednoosobowe i sprowadzające się do samej listy przeczytanych książek. A wówczas uzasadnienie może być - "dla mnie to kanon" i już. To trochę zmniejsza możliwości dyskusji.
Pomysł
Będą pozycje, które bez problemów przejdą. W przypadku kontrowersyjnych tytułów bądź niepewnych, można o nich wspólnie podyskutować, razem przemyśleć.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-27, 11:02   

elTadziko napisał/a:
Ranking będzie bardzo pomagać nowym użytkownikom, którzy będą chcieli przeczytać coś ciekawego i na poziomie.

Ale my chcemy stworzyć kanon, a nie ranking. Z taką inicjatywą wyszliśmy z innego tematu.
elTadziko napisał/a:
Przy kanonie natomiast będzie pewnie duzo kontrowersji i kłótni.

A przy rankingu wcale :P
elTadziko napisał/a:
Poza tym niekoniecznie będzie podpowiadał nowym użytkownikom co warto przeczytać. Bo co z tego, że książka należy do kanonu i wpłynęła na fantastykę, jeśli w dzisiejszych czasach jest po prostu nieciekawa?

Kanom pomaga nowicjuszom poznać historię gatunku, nie ważne czy książka stara i nie jara, po prostu wypada ją znać jeżeli poważnie interesujemy się tematem.
elTadziko napisał/a:
Trudno byłoby też nowe książki jakoś upchnąć w kanonie.

Więc po co je upychać? Ja jestem za tym by zając się historią gatunku.
Tixon napisał/a:
Wielka Inkwizycja sprawdzająca, czy uzasadnienie jest prawomyślne, czy też nie ^^
Ale jeśli ma być -

Taka przydałaby się za czasów Giertycha w MEN --_-
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-27, 11:02   

Spellu, jeśli większość użyszkodników uzna za ważne i wartościowe jakieś dzieło, podczas gdy Ty się nie zgadzasz. Czy Twoje widzimisie + przygotowanie teoretyczne + wytrawna znajomość literatury ma przeważać? Zawsze możesz zgłosić votum separatum
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-27, 11:04   

Mag_Droon napisał/a:
Spellu, jeśli większość użyszkodników uzna za ważne i wartościowe jakieś dzieło, podczas gdy Ty się nie zgadzasz. Czy Twoje widzimisie + przygotowanie teoretyczne + wytrawna znajomość literatury ma przeważać? Zawsze możesz zgłosić votum separatum

I będę, k***a, zgłaszał --_-

Co do mojego widzimisie, to mam do niego zaufanie w sprawach literatury. Taki Harry Potter, mimo mojej niechęci do tej serii mam jednak świadomość, że to tekst w pewnym sensie niezwykle ważny na mapie popkultury i powinien znaleźć się w kanonie.
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-09-27, 11:07   

Spellu: aby powstała lista rankingowa trzeba by chyba wybierać kolejność, co lepsze od czego a tego chyba nikt nie chce robić, co? ;)

Sprawa komisji: Jeśli załatwisz, że Maciek Parowski i prof. Antoni Smuszkiewicz będą w jej składzie to okej. ;) Nie widzę na forum osób, które imo miałby wystarczającą wiedzę by się nadawały do takiej funkcji.

Spellsinger napisał/a:
Jeżeli decydujemy się coś umieścić w kanonie to dlatego, że mamy pewną świadomość jakości oraz wpływu danego dzieła literackiego na inne dzieła tudzież popkulturę/kulturę ogólnie

W takim wypadku taki Watts na dziś dzień odpada, tak samo Wegner. ;)
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2009-09-27, 11:08   

Mag_Droon napisał/a:

Plan wstępny jest taki, że założę maila kanonzb na gmailu (w poniedziałek) i tam przez powiedzmy zbierałbym głosy - listy. Listy widziałbym w excelu, układ kolumn Nazwisko autora, imię (pierwsze tylko), tytuł, uzasadnienie?. Całość kapitalką. Kolejność alfabetyczna kolejno w kolumnach 1, 2, 3.

W jakiej formie ma być to uzasadnienie? Skoro i tak o nominacji zadecydują procenty głosów, rozumiem, że ma pełnić funkcję bariery dla osób, które mogłyby spamować listę. Oczywiście, te pełne ortów nie będą brane pod uwagę?

Cytat:

Co do progu, to możemy przedyskutować 25%. Może 30%, 33%.

Jestem pewien, że mamy spore braki w bibliografiach poszczególnych autorów, mimo że znamy ich całkiem dobrze. Wyobraźmy więc sobie taka sytuację: Próg wynosi 30%. Autor X pojawił się na 40% list, jednak żadne z jego dzieł nie przekroczyło progu 30%. Co teraz?
Albo: Autor X pojawił się na 60% list, ale tylko jedno z jego dzieł pokonało próg 30%, powiedzmy o 1%. Co teraz? :)

Osobiście proponuję, by takie sytuację przedyskutować już na forum. Tak samo jak autorów, którzy ledwo pokonali próg lub są zaraz pod nim.

Spellsinger napisał/a:

Bzdura. Widzę, że to zmierza w stronę rankingu bardziej niż kanonu. Uczniowie sami nie układają kanonu przecież - nie? Dlatego uważam, że powinniśmy sklecić trzyosobową komisję weryfikacyjną. Wiem, mącę - ale jak pomyśle,że w tym kanonie znajdzie się na przykład Piekara to się schowam ze wstydu o_O

Neee... To nawet ciekawe. Jeśli użytkownicy wskażą Piekarę, to Piekara panuje w Zaginionej Bibliotece. Ale, szczerze mówiąc, bardzo wątpię, by tak się stało.

Cytat:

Więc po co je upychać? Ja jestem za tym by zając się historią gatunku.

Pisałem już o tym. Wszystkie dotychczasowe kanony to historie gatunku. Dlaczego więc nie stworzyć kanonu dzieł, które po prostu warto przeczytać, oceniając je z dzisiejszej perspektywy?
  
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-27, 11:09   

Spellsinger napisał/a:
elTadziko napisał/a:
Przy kanonie natomiast będzie pewnie duzo kontrowersji i kłótni.

A przy rankingu wcale :P

Wcale. Każdy ma limit pkt do przydzielenia, potem jest to sumowane :)
Spellsinger napisał/a:
elTadziko napisał/a:
Poza tym niekoniecznie będzie podpowiadał nowym użytkownikom co warto przeczytać. Bo co z tego, że książka należy do kanonu i wpłynęła na fantastykę, jeśli w dzisiejszych czasach jest po prostu nieciekawa?

Kanom pomaga nowicjuszom poznać historię gatunku, nie ważne czy książka stara i nie jara, po prostu wypada ją znać jeżeli poważnie interesujemy się tematem.

Dokładnie. Z drugiej strony również będę próbował upchnąć Wegnera, którego premiera była w 2009.
Spellsinger napisał/a:
Więc po co je upychać? Ja jestem za tym by zając się historią gatunku.

Przeszłość powstaje już dziś :)
Mag_Droon napisał/a:
Spellu, jeśli większość użyszkodników uzna za ważne i wartościowe jakieś dzieło, podczas gdy Ty się nie zgadzasz. Czy Twoje widzimisie + przygotowanie teoretyczne + wytrawna znajomość literatury ma przeważać?

To pytanie z typu - kogo słuchać : większość, czy eksperta, tak? :)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-27, 11:10   

Tixon, nie sądzę, abyś o wszystkich książkach przeczytanych mógł powiedzić, że wywarły na Tobie pozytywne wrażenie.
Tixon napisał/a:
Pomysł
Będą pozycje, które bez problemów przejdą. W przypadku kontrowersyjnych tytułów bądź niepewnych, można o nich wspólnie podyskutować, razem przemyśleć.
I znów, kto ocenia co bez problemu wchodzi (to wszak jest kryterium subiektywne) i kto ocenia inne utwory. Próg wytnie pozycje ,które będą jednostkowymi "wybrykami" oceniających..

Dlatego ja widzę, żebyśmy pokazali co dla nas a nie dla dla dwojga, pięciorga (czy i dwunastorga) tzw ekspertów w naszym gronie.

Będzie łatwo ocenić, na ile jesteśmy ambitni a na ile ludyczni.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 15