FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kanon Fantastyczny (Vademecum) ZB

Czy uważasz, ze warto przygotować kanon fantastyczny ZB i czy weźmiesz w nim udział?
Mowa, już robie
27%
 27%  [ 10 ]
Nie, nie chce mi się
37%
 37%  [ 14 ]
Można, jak będę miał wolną chwilę to podeślę typy
35%
 35%  [ 13 ]
Głosowań: 37
Wszystkich Głosów: 37

Autor Wiadomość
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-10-03, 12:32   

ASX76 napisał/a:
Już samo to, że na twojej liście mieści się sama klasyka jest kontrowersyjne. :-P Z jakiej racji nie mogą tam znaleźć się nowe utwory?

No niestety, musiało to się kiedyś stać... Ma rację chłopak :P
Układając własny kanon mamy pełną swobodę wyboru okresu dodawania. Ograniczenie się do starych pozycji jest bezpieczniejsze niż dodawanie nowych, ale gdzie wtedy ta dowolność?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-10-03, 12:46   

To, że Toudie ich nie umieścił nie blokuje wam możliwości. To jego wybór, wy wybieracie swój.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-10-03, 12:59   

W sumie Toudi trochę dziwnie z tym ograniczeniem "wiekowym", skoro wcześniej sugerowałeś, że nie powinno być żadnej ingerencji w listę. Co? Jeżeli mielibyśmy się sztywno trzymać słowa "kanon" to powinno być jak mówi ASX i jak mówiłem wcześniej ja. Czyli komisja weryfikacyjna (według Ciebie, może i słusznie, nie ma u nas osób kwalifikujących się do takiej weryfikacji), jasno określone zasady jaka pozycja może się kwalifikować do kanonu (must read: jakość, wiek, wpływ na literaturę, pewna zjawiskowość - tu przydatne byłyby uzasadnienia ;) ). "Profesjonalne" kanony układają eksperci zazwyczaj - czytaj: literaturoznawcy. To co my robimy będzie w pewnym sensie plebiscytem, jakby na to nie patrzeć. I dobrze. Tak ustaliliśmy, tak więc działajmy. Zobaczymy co wyjdzie.

Kanony Sapkoweskiego i Sedeńki to kanony pasjonackie raczej. Dobre dla nich i ludzi o podobnych gustach literackich. I dobrze. Nasz kanon także będzie kanonem pasjonackim, kolektywnym na dodatek. Nie mogę się doczekać do 25.10 :perv:
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-03, 13:46   

ASX76 napisał/a:
Już samo to, że na twojej liście mieści się sama klasyka jest kontrowersyjne. :-P Z jakiej racji nie mogą tam znaleźć się nowe utwory?

Bo na razie zacząłem od klasyki.Nowsze tez bedą spokojnie.

Spellsinger napisał/a:
W sumie Toudi trochę dziwnie z tym ograniczeniem "wiekowym", skoro wcześniej sugerowałeś, że nie powinno być żadnej ingerencji w listę.

Jakich ingerencji ? ja nikomu nic nie narzucam. To kwestia moich kryteriów. Chcesz dać coś co wyszło wczoraj ? Daj.
 
 
Wezyr 

Posty: 94
Skąd: Wrocław/Legnica
Wysłany: 2009-10-03, 19:53   

+1
Na początku zagłosowałem w ankiecie na nie, ale było to zanim ustaliliście, że nie trzeba pisać uzasadnień, a na to nie miałbym czasu. Jednak skoro nie trzeba, to w wolnej chwili też coś skrobnę.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2009-10-03, 21:29   

Wiecie co? Tak sobie siedzę i myślę (hehehe... nad listą, oczywiście ;) ) i zastanawiam się, czy słowo "Kanon" jest fortunnie użyte. Kanon... pozycje obowiązkowe, które absolutnie należy znać - tak mi się kojarzy. I jeszcze jedno - mam takie odczucie, że używając tego słowa stawiamy się w pozycji Autorytetów. Czyli w sumie mówimy potencjalnemu czytelnikowi, że MUSI przeczytać, a jeśli nie przeczyta, to... tego...

Nie wiem, ale może by to jakoś złagodzić?
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-10-03, 21:37   

Potencjalny czytelnik niczego nie musi. On może... :-P

Z rozumieniem kanonu różnie bywa np. Toudik w pierwszej kolejności zapchał swoją listę klasyką...
Obawiam się, że część, o ile nie większość, nie zgodzi się z twoją definicją. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-10-03, 21:40   

Beata napisał/a:
Czyli w sumie mówimy potencjalnemu czytelnikowi, że MUSI przeczytać, a jeśli nie przeczyta, to... tego...

Ja bardziej odbieram to jako : przeczytaj to, bo naprawdę warto. ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-03, 21:46   

Cytat:
Z rozumieniem kanonu różnie bywa np. Toudik w pierwszej kolejności zapchał swoją listę klasyką...
Obawiam się, że część, o ile nie większość, nie zgodzi się z twoją definicją. ;)

ASX z łąski swojej odpie**** się odemnie ok ? Co nie powiem i tak przeinaczysz jak ci się to podoba. pierwsze 20 poycji które dałem to akurat jest klasyka. Wiem że ty byś nie dał np. Gdzie dawniej Śpiewał ptak bo to jest klasyka.

Dla mnie kanon to coś co jest poniekąd historią Fantastyki. Dlatego PO ukazaniu się tutaj mojego kanonu napiszę ogólne uzasadnienie. Co mną kierowało i jaki miałem klucz doboru
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2009-10-03, 21:47   

ASX76 napisał/a:
Potencjalny czytelnik niczego nie musi. On może... :-P

No właśnie o to mi chodzi - żeby nawet niechcący nie stworzyć wrażenia, które z punktu wywołuje taką reakcję.

ASX76 napisał/a:
Obawiam się, że część, o ile nie większość, nie zgodzi się z twoją definicją. ;)

Nie umrę z tego powodu. Bo nie w samej definicji sprawa, a w jej prywatnym odbiorze. Mi się to słowo z pewną formą nacisku kojarzy - ale przecież nie wymagam, żeby wszystkim.

Może zrobić "ZB poleca"?
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-10-03, 21:55   

Toudisław napisał/a:

ASX z łąski swojej odpie**** się odemnie ok ? Co nie powiem i tak przeinaczysz jak ci się to podoba. pierwsze 20 poycji które dałem to akurat jest klasyka.

Wiem że ty byś nie dał np. Gdzie dawniej Śpiewał ptak bo to jest klasyka.

Dla mnie kanon to coś co jest poniekąd historią Fantastyki. Dlatego PO ukazaniu się tutaj mojego kanonu napiszę ogólne uzasadnienie. Co mną kierowało i jaki miałem klucz doboru


1. OK. Tylko co ja takiego przeinaczyłem? Toż przytoczyłem jeno to, coś sam napisał...

2. A właśnie, że bym dał. Problem nie polega na tym, żeby nie dawać klasyki, tylko, żeby zapodawać, jak to napisała Beata, pozycje obowiązkowe. Jestem nieco zdumiony, że wyszło Ci aż 20 klasycznych pozycji. ;)

3. W porząsiu. Dla Ciebie jest historią... Pytanie: czy owa historia jest w stanie obronić się po latach i jest godna polecenia współczesnemu pokoleniu czytelników? Oczywiście nie dasz się namówić na wynurzenia co Tobą kierowało i jaki masz klucz doboru, teraz? ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-10-03, 21:59   

Wydaje mi się że z nazwą możemy spokojnie poczekać do momentu aż coś nam z tej zabawy wyjdzie. Czyli aż listy zostaną przesłane, a Mag napisze jaki obraz się z nich wyłania.

I przy okazji dyskusji nad konkretnymi pozycjami (które będą na pewno), zastanowić się czy końcowy efekt nazwać kanon, polecanki czy jeszcze inaczej ;)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-10-03, 22:12   

ASX76 napisał/a:
Pytanie: czy owa historia jest w stanie obronić się po latach i jest godna polecenia współczesnemu pokoleniu czytelników?

Dobre pytanie. W przypadku fantasy uważam, że większość pozycji da radę się obronić. W przypadku SF jest już gorzej.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-10-04, 10:59   

Beata napisał/a:
i zastanawiam się, czy słowo "Kanon" jest fortunnie użyte. Kanon... pozycje obowiązkowe, które absolutnie należy znać - tak mi się kojarzy. I jeszcze jedno - mam takie odczucie, że używając tego słowa stawiamy się w pozycji Autorytetów. Czyli w sumie mówimy potencjalnemu czytelnikowi, że MUSI przeczytać, a jeśli nie przeczyta, to... tego...


Ja napisał/a:
Jeżeli mielibyśmy się sztywno trzymać słowa "kanon" to powinno być jak mówi ASX i jak mówiłem wcześniej ja. Czyli komisja weryfikacyjna (według Ciebie, może i słusznie, nie ma u nas osób kwalifikujących się do takiej weryfikacji), jasno określone zasady jaka pozycja może się kwalifikować do kanonu (must read: jakość, wiek, wpływ na literaturę, pewna zjawiskowość - tu przydatne byłyby uzasadnienia ;) ). "Profesjonalne" kanony układają eksperci zazwyczaj - czytaj: literaturoznawcy. To co my robimy będzie w pewnym sensie plebiscytem, jakby na to nie patrzeć. I dobrze. Tak ustaliliśmy, tak więc działajmy. Zobaczymy co wyjdzie.

też ja napisał/a:

Kanony Sapkoweskiego i Sedeńki to kanony pasjonackie raczej. Dobre dla nich i ludzi o podobnych gustach literackich. I dobrze. Nasz kanon także będzie kanonem pasjonackim, kolektywnym na dodatek


Moim zdaniem wyrażenie kolektywny kanon pasjonacki jest całkiem ok ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-10-04, 11:11   

Beata napisał/a:
ASX76 napisał/a:
Obawiam się, że część, o ile nie większość, nie zgodzi się z twoją definicją. ;)

Nie umrę z tego powodu. Bo nie w samej definicji sprawa, a w jej prywatnym odbiorze. Mi się to słowo z pewną formą nacisku kojarzy - ale przecież nie wymagam, żeby wszystkim.

Może zrobić "ZB poleca"?
Pozostaje jeszcze taka zgraba łacińska konstrukcja vademecum (dla ścisłowców przetłumaczę - idź za mną a w tym przypadku raczej podążaj za mną) i myślę, ze najbardziej odpowiada naszemu systemowi polecania ciekawych książek sobie nawzajem.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-10-04, 11:23   

Czyli piszemy poradnik? :freak: < ;) >
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2009-10-04, 11:26   

Ach! Vademecum. :) Tego słowa mi brakowało. "Vademecum fantastyki według ZB". :) Czyż nie pięknie brzmi?
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2009-10-04, 11:28   

Spellsinger napisał/a:
Czyli piszemy poradnik? :freak: < ;) >

:) Ale uciekamy od zarzutu, że kanon musi obejmować wyłącznie książki uznane za klasyczne. No i nie ma tego elementu presji.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-04, 11:31   

To wile zmienia :P naprawdę wile. Mnie się podoba
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-10-04, 11:33   

Mnie również. Wino dla Maga!
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4633
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-10-04, 12:15   

Dobra zmiana nazewnictwa :)

Spellu a potem zrobimy vademecum alkoholi?
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-10-04, 12:18   

Tomasz napisał/a:
Spellu a potem zrobimy vademecum alkoholi?

Kreatywne myślenie! :freak:

Oczywiście zajebisty pomysł. Koniecznie z degustacją!
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4633
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-10-04, 12:22   

Cytat:
Oczywiście zajebisty pomysł. Koniecznie z degustacją!


Inni podsyłają propozycje a my jako komisja degustujemy i zaliczamy bądź odrzucamy? :mrgreen:
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-10-04, 12:32   

Maga przygarniemy do komisji. W trójkę mamy dość zróżnicowany gust :mrgreen:
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-10-05, 00:34   

Zmieniłam. Chociaż dalej uważam, że na tym etapie nazwa nie gra aż takiej roli, ja tam żadnej presji nie czuję ;)

Spell napisał/a:
Maga przygarniemy do komisji. W trójkę mamy dość zróżnicowany gust :mrgreen:


Radzę wam mnie dołączyć do tego jury, inaczej marne szanse powodzenia tego pomysłu :badgrin:
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-10-05, 08:42   

Skoro tak, to może zamiast bawić się po kryjomu w wysyłanie list z (niemoralnymi) propozycjami, zapodamy je w tym miejscu, bez "chowania się po kątach" a la "jak Kaczyński mianował Leppera ministrem"? Azaliż nie można tego zrobić z "otwartą przyłbicą"? Wstydzicie się czy co? :-P

Jak tak ma wyglądać Komisja, to faktycznie lepiej, żeby nie powstała. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-05, 08:50   

ASX76 napisał/a:
Azaliż nie można tego zrobić z "otwartą przyłbicą"? Wstydzicie się czy co? :-P

Nie wiem po co ten spamerski post. Przecież listy będą udostępnione.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-10-05, 09:20   

Toudisław napisał/a:

Nie wiem po co ten spamerski post.

Przecież listy będą udostępnione.


1. Bez komentarza... <ręce opadły, wraz z innymi witkami>

2. Czym innym jest, gdy listy są dostępne od razu... Zawsze można wówczas coś zmienić/dopisać/odjąć, pod wpływem dyskusji/argumentów innych forumowiczów... W takiej sytuacji jest trudniej o popełnienie błędu.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-05, 09:37   

ASX76 napisał/a:
2. Czym innym jest, gdy listy są dostępne od razu... Zawsze można wówczas coś zmienić/dopisać/odjąć, pod wpływem dyskusji/argumentów innych forumowiczów... W takiej sytuacji jest trudniej o popełnienie błędu.

Błędu czyli dodanie książki innej niż podoba się ASXowi ?

Ile razy trzeba ci to będzie powtarzać ? nie jesteśmy bandą idiotów. Każdy da to cu mu się podoba. Dla mnie zmiana tytuł na Vademecum ZB jest istotna. Bo teraz mogę z czystym sumieniem dać Slewpowidzenie lub inne pozycje z UW.

ASX weż się wstrzymaj od durnych wypowiedzi. Miałeś już na nie czas. Poczekaj na wyniki będą wtedy dyskusje
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-10-05, 09:50   

ASX76 napisał/a:
Zawsze można wówczas coś zmienić/dopisać/odjąć, pod wpływem dyskusji/argumentów innych forumowiczów...

Jasne. To ma być chyba osobista lista każdego użytkownika, a nie ustalana pod wpływem innych?

Takie marudzenie w tej chwili, gdy wszystko zostało wcześniej ustalone, jest żenujące.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 16