FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nagroda Zajdla
Autor Wiadomość
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2008-08-30, 22:53   

Tiganie pewnie chodziło o tegorocznych nagrodach za powieść, choć początkowo zrozumiałem tak samo. ;)
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-08-30, 23:53   

Toudisław napisał/a:
jak po raz pierwszy ?

Po raz pierwszy w tegorocznych plebiscytach.

Toudi napisał/a:
Jasne że Dukaj był liderem ale nie pewniakiem

Pewniakiem - Dukaj ma już taką u nas pozycje, że nawet jakby wydał książkę kucharską to i tak by wygrał.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-08-31, 08:59   

Tigana napisał/a:
Pewniakiem - Dukaj ma już taką u nas pozycje, że nawet jakby wydał książkę kucharską to i tak by wygrał.

Grzędowicz też niby miał mieć taką pozycję. i co teraz ? Oj ja nie wiem czy Dukaj wygrał by wszystkim. Fakt że Polcon był trochę na uboczu a po ostatnio podniosło się sporo głosów co do jakości nagrody mógł Dukajowi pomóc.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-08-31, 10:36   

Toudisław napisał/a:
Grzędowicz też niby miał mieć taką pozycję. i co teraz ? Oj ja nie wiem czy Dukaj wygrał by wszystkim. Fakt że Polcon był trochę na uboczu a po ostatnio podniosło się sporo głosów co do jakości nagrody mógł Dukajowi pomóc.


Dlaczego wygrał Dukaj:
- bo jak ludzie niczego nie przeczytali, a chcieli głosować to w 90% oddali głos na "Lód"
- bo to bardzo dobry pisarz jest, a każda jego nowa książka to wydarzenie
- bo Grzędowicz - zdaniem wielu - napisał nieco słabszą powieść
- mógł wygrać tylko jeden
- jakby Dukaj nie wygrał to byłby koniec świata
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-08-31, 11:00   

Prawda jest taka, że autorzy się nie postarali, i każda inna powieść w porównaniu z Lodem wypada bardzo blado. IMO nagroda dla Dukaja jak najbardziej zasłużona.
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-08-31, 11:50   

Liv napisał/a:
Prawda jest taka, że autorzy się nie postarali, i każda inna powieść w porównaniu z Lodem wypada bardzo blado. IMO nagroda dla Dukaja jak najbardziej zasłużona.

Nie neguje tego, ze zasłużona, ale chciałbym się zapytać czy czytałaś Orbitowskiego? Ponoć bardzo dobra książka.

Zgodnie z obietnicą KATEDRA przygotowała coś specjalnego - wszechstronne podsumowanie Nagród Zajdla z ostatnich 16 lat. Serdecznie zapraszam do lektury i dyskusji.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-08-31, 12:01   

Tigana napisał/a:
- bo jak ludzie niczego nie przeczytali, a chcieli głosować to w 90% oddali głos na "Lód"

Mnie zastanawia ile z tych co głosowali na Lód nawet go nie czytało ( to nie zarzut bo sam w ciemno zagłosowałem na Orbitowskiego ) Ale "Fenomen" Lodu nie był to bez znaczenia
Liv napisał/a:
Prawda jest taka, że autorzy się nie postarali, i każda inna powieść w porównaniu z Lodem wypada bardzo blado.

I Tak IMO było lepij niż rok temu. Niewiem jak rozkładały się głosy i jaką przewagą wygrał Dukaj. Myślę że System Australijski mógł mu pomóc bo pewnie wielu na drugim miejscy dało Lód ( ja też )
Tigana napisał/a:
Zgodnie z obietnicą KATEDRA przygotowała coś specjalnego - podsumowanie Nagród Zajdla z ostatnich dziesięciu lat. Serdecznie zapraszam do lektury i dyskusji.

Na razie Tylko przejrzałem ;) Wygląda fenomenalnie
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-08-31, 13:15   

Orbitowskiego, podobnie jak Oramusa, Szostaka i Twardocha, uwielbiam czytać. Pomimo mojej sympatii i wysokiej opinii na temat każdego z nich, Dukaj i tak pozostawia ich w tyle.
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-08-31, 13:47   

Jakoś nie wątpiłam, że Dukaj dostanie Zajdla - należy mu się. I zgadzam się z opinią, ze innych Autorów pozostawia daleko w tyle.

Natomiast zupełnie prywatnie ucieszyłam się z nagrody dla Wita Szostaka - uważam, że już Wichry Smoczogór zasługiwały na uhonorowanie...
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-08-31, 14:14   

Jedyne co martwi, to fakt, że żaden inny czynny autor fantastyki nie wyrobił sobie takiej opinii jak Dukaj, fakt, że wiele osób na Lód głosowało nie czytając konkurencji już o czymś świadczy - to na Dukaja nowe wydawnictwo środowisko czeka, innych czytając dla czau zabicia. Inna sprawa, że dało się zauważyć, że każda pozycja Dukaja trzyma poziom. Ta średnia jest prawie nieosiągalna dla innych autorów.
Tak, ćzy inaczej żal, może w przyszłym roku będzie inaczej, może będzie już "Letni Deszcz: Sztylet" i zamiesza.

A może po prostu okrągła rocznica spowodowała, że nie wypadało inaczej....
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2008-10-16, 19:21   

Lód jest po prostu bardzo dobry i odbiega od innych powieści przynajmniej moim zdaniem.

Co najważniejsze czytając tą książke każdy może zauwazyc to ile sam autor wlozyl w nia pracy i jak wazny byl dla niego poziom ktory reprezentuje ksiazka.

Starania Dukaja zostały słusznie nagrodzone i nie ma o czym mowic.
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-02-19, 18:09   

dziki Tomaszowi mam listę powieści z roku 2008 można wysyłąć swoje nominację

Baniewicz Artur Kisuny
Bart Andrzej Fabryka muchołapek
Białołęcka Ewa wiedźma.com.pl
Bochenek Kinga Zrodzony, by służyć
Brzezińska Anna Ziemia niczyja
Brzezińska Anna, Wiśniewski Grzegorz Chwała ogrodów
Ciszewski Marcin www.1939.com.pl
Ćwiek Jakub Ciemność płonie
Ćwiek Jakub Kłamca 3. Ochłap sztandaru
Darda Stefan Dom na wyrębach
Dębski Eugeniusz Krucjata, tom II
Dębski Eugeniusz HELL-P
Grzelak Agnieszka Herbata szczęścia
Jabłoński Witold Fryne hetera
Jarosiewicz Andrzej Władca ludzi. Wojna z imperium
Kaszyński Mariusz Skarb w glinianym naczyniu
Kaszyński Mariusz Rytuał
Kempczyński Paweł Hekate
Kołodziejczak Aleksandra Całkiem nowa baśń
Komuda Jacek Galeony Wojny, tom II
Kornaga Dawid Znieczulenie miejscowe
Kosik Rafał Kameleon
Kosik Rafał Feliks, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
Kościów Aleksander Przeproś
Kozak Magdalena Nikt
Krupińska-Trzebiatowska Joanna Donos
Krzywicki Michał Plagi tej ziemi
Małecki Jakub Przemytnik cudu
Małecki Jakub Błędy
Mortka Marcin Ragnarok 1940, tom II
Mortka Marcin Miecz i kwiaty
Nawrocka Małgorzata Alhar, syn Anhara
Nowakowski Rafał Rdza
Orbitowski Łukasz, Urbaniuk Jarosław Pies i klecha. Tancerz
Parus Magda Wilcze dziedzictwo. Przeznaczona
Patykiewicz Piotr Wąska ścieżka czarownicy
Pawlak Romuald Smocze gniazdo
Piekara Jacek Alicja i Ciemny Las
Pietrzyk Agnieszka Obejrzyj się Królu
Pilipiuk Andrzej Oko Jelenia. Srebrna Łania z Visby
Pilipiuk Andrzej Oko Jelenia. Droga do Nidaros
Pilipiuk Andrzej Oko Jelenia. Drewniana twierdza
Piskorski Krzysztof Zadra
Polak Jędrzej Życie jest gejem
Przechrzta Adam Pierwszy krok
Przybyłek Marcin Gamedec. Zabaweczki. Błyski
Rekosz Dariusz Ko(s)miczna futryna. Szyfr Jana Matejki 2
Rogoża Piotr Po spirali
Rowicki Piotr Eryk
Sędzikowska Mirosława Eus, deus, kosmateus
Szyda Wojciech Miasto dusz
Wiśniewski Grzegorz Śpiew nad otchłanią
Wollny Mariusz Kacper Ryx i Król Przeklęty
Wolski Marcin EuroDżihad
Wójtowicz Milena Wrota, tom II
Zalewski Adam Biała Wiedźma
Ziemiański Andrzej Toy Wars
Ziemiański Andrzej Breslau Forever
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2009-06-25, 18:18   

Nominacje do nagrody Zajdla za rok 2008:

Powieść:
    Nominowani
    Ewa Białołęcka, wiedźma.com.pl
    Anna Brzezińska, Ziemia niczyja
    Stefan Darda, Dom na wyrębach
    Rafał Kosik, Kameleon
    Magdalena Kozak, Nikt
    Krzysztof Piskorski, Zadra, tom I

Opowiadanie:
    Nominowani
    Jacek Dukaj, Kto napisał Stanisława Lema?
    Anna Kańtoch, Światy Dantego
    Magdalena Kozak, Sznurki przeznaczenia
    Andrzej Miszczak, Harpunnicy
    Wit Szostak, Podworzec
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-06-25, 18:23   

MadMill napisał/a:
Ewa Białołęcka, wiedźma.com.pl

Oj cienko ...
MadMill napisał/a:
Anna Brzezińska, Ziemia niczyja

No i Chociaż tyle
MadMill napisał/a:
Stefan Darda, Dom na wyrębach

Taki rodzynek jak by. Szczególnie po tym jak masowo nakłaniano ludzi by głosowali na tą nominację. Przeczytam z ciekawości./
MadMill napisał/a:
Rafał Kosik, Kameleon

No to pójdzie mój głos
MadMill napisał/a:
Magdalena Kozak, Nikt

Litości ....
Cytat:
Krzysztof Piskorski, Zadra, tom I

Ta Zadra ,mnie prześladuje ...
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-06-25, 20:52   

Toudisław napisał/a:
Ewa Białołęcka, wiedźma.com.pl

Oj cienko ...

Potwierdzenie. Zawiodłem się na tej książce.

Toudisław napisał/a:
Magdalena Kozak, Nikt

Litości ....

No weź przestań, dać Zajdla książce która nie ma niczego oprócz fanów?

Z listy, którą podałeś Toudi, czytałem jeno 8, z czego najmilej wspominam www.1939.com.pl, ale czy to jest książka zasługująca na Zajdla to nie wiem.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-06-26, 02:00   

Jutro może kilka słów swojego komentarza, dziś mógłbym za dużo wypaplać po piwie, ale samo ogłoszenie nominacji przez RAZa nie umywa się do tego co działo się wcześniej i później. Całkiem zacne spotkanie,a Ci co siedzieli w domu niech żałują. :P

Jutro albo w weekend będzie fotorelacja. Trochę napstrykałem zdjęć. ;)
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-06-26, 17:49   Wytypowano podejrzanych w sprawie o zagarnięcie Zajdli

Maeg napisał/a:
Jutro albo w weekend będzie fotorelacja. Trochę napstrykałem zdjęć.
szpieg z krainy deszczowców.

Jak na mój pierwszy świadomy spęd fandomowy to nawet zniesmaczony nie jestem. Towarzystwo chyba fochami nie rzucało, dup głośno nie obrabiano. Lajcik.
Co do nominacji to zaskoczenia nie było, wiadomo było już zawczasu, że stare – nomen omen – asy nie dopną swoich projektów rodzących się w królestwie bólu (fak, kiedyż ja się Sztyletu doczekam??).
RAZ jako prowadzący wg mnie sprawdził się, nie wywyższał, mimo że wielu nominowanych i zapewne przyszli zwycięzcy w końcu też mają mniejszy niż on dorobek, cięty język, itp. Klasa, bez efekciarstwa, zbytniego luzactwa ani sztywniactwa. Widać, że gość nic nie musiał nikomu udowadniać.
Część oficjalna (krótko i zwięźle poprowadzona) sie zakończyła i towarzystwo ochoczo przeszło do części artystycznej. Literaci z miłośnikami swego talentu debaty swobodne prowadzili (a już niemy dialog Orbita z Łakiem, z gatunku prawdy niezaistniałej z Lodu, zakończony salwami śmiechu całego stolika to poezja), fandom bawił się gracko, jakby niezważając na średnią wiekową, którą chyba nawet ja zaniżałem, nie mówiąc o takich „młokosach” jak Łako. Dało się słyszeć tych, którzy lubią być słyszani, nie dało się niezauważyć tych co lubią być zauważeni. Wszystko w normie. Mam wrażenie, że były osoby, które występowały w rolach kfiatków w butonierkach sądząc po nieogniskującym się na nikim i niczym wzroku, przyspawanych za to do czyjegoś ramienia.
Z czasem towarzystwo zaczęło wyciekać z nieszczelnego pomieszczenia, pozostali Ci, którzy coś lubo z kimś mieli do pogadania i dile wszelakie kręcili, lub tak jak ja, mieli jeszcze trochę czasu, gotówki i lubili popatrzeć z boku na osobliwości.

Et last bat not list Stolyk Lyteracky. Fajny sposób na spędzenie czasu, zapisuję się na następną edycję. Szkoda tylko, że odbył się niejako przy okazji powyżej opisanego jubla, co zmniejszyło możliwości dyskusji ze względu na cały ten zgiełk panujący na sali.

Daleko przed końcem (kole pół do północy) uszedłem i ja, i po jakimś czasie obudziłem się kulturalnie w autobusie na pętli (szczęściem tej koło domu...). Nie wiem tylko dlaczego obudziłem się pijany, a dziś gardło mam zdarte...

Że mało napisałem o samych nominacjach, hmmm, ja sie znam na imprezach a nie na zanominowanych utworach, choć kilka z nich planuję nawet przeczytać.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-06-26, 20:38   

MadMill napisał/a:
Nominacje do nagrody Zajdla za rok 2008:

Powieść:
    Nominowani
    Ewa Białołęcka, wiedźma.com.pl
    Anna Brzezińska, Ziemia niczyja
    Stefan Darda, Dom na wyrębach
    Rafał Kosik, Kameleon
    Magdalena Kozak, Nikt
    Krzysztof Piskorski, Zadra, tom I

Opowiadanie:
    Nominowani
    Jacek Dukaj, Kto napisał Stanisława Lema?
    Anna Kańtoch, Światy Dantego
    Magdalena Kozak, Sznurki przeznaczenia
    Andrzej Miszczak, Harpunnicy
    Wit Szostak, Podworzec



No to jest szansa, że się Zajdel z Żuławskim rozjadą. I dobrze.
Co do opowiadań się nie wypowiem, nie było jakiegoś mocnego lidera w tym roku. Fajnie, że się Harpunnicy załapali. W tym zestawieniu to będę chyba Miszczakowi kibicował.
Co do powieści to niemiłe zaskoczenie, no bo Białołęcka i Kozak to pomyłka. Żałosna pomyłka. Nie zdziwię się jak Zajdla zgarnie Brzezińska, ma mocne wsparcie zawsze w fandomie. A kto to ten Darda? Nic mi to nie mówi, absolutnie nic. Napisz ktoś co to takiego ta jego powieść? Przy Żuławskim to mi jakoś umknął całkiem.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-26, 22:58   

Tomasz napisał/a:
A kto to ten Darda? Nic mi to nie mówi, absolutnie nic. Napisz ktoś co to takiego ta jego powieść? Przy Żuławskim to mi jakoś umknął całkiem.


Jakiś horror, żeby ułatwić promocję porównywany do Kinga. Też nie czytałam, mogę podać tylko całą otoczkę. Stefan Darda związany jest z serwisem Qfant, promowali go wyraźnie do nominacji. Budził różne opinie, na Grabarzu znalazło się np. parę niepochlebnych, ale też tych zadowolonych nie było tak mało ;)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-06-27, 07:40   

o Jezu, normalnie kampania wyborcza

Albo tyle osób się na to nabrało, albo to kolejny dowód na to jak łatwo zmanipulować tę nagrodę. Teraz wystarczy żeby na Polocon pojechała zasponsorowana grupa kolesi i Zajdel do Dardy powędruje. Przy liczbie głosujących na Zajdla i sposobie liczenia głosów wystarczy niewielu którzy wiedzą jak oddać głos żeby gość miał sporą szansę.
Dlatego w zderzeniu nagród będę bardziej cenił werdykt w Żuławskim.
Przyznacie też, że jednak w nominacjach na tego ostatniego takie cuda się nie przytrafiły, mimo że rok bez mocnego kandydata jest. Tam nie pojawiła się wiedzma.com.pl ani powieść Kozak
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-06-27, 09:01   

Tomasz napisał/a:
Przyznacie też, że jednak w nominacjach na tego ostatniego takie cuda się nie przytrafiły, mimo że rok bez mocnego kandydata jest. Tam nie pojawiła się wiedzma.com.pl ani powieść Kozak
hmmm, czy Zajdel to nagroda profesjonalnych krytyków czy fandomu. Trzeba wziąć się w garść i stanąć twarzą w twarz z faktem, że być może uznawane przez Ciebie za szmirę powieści będą czytane przez tzw. większość ;)
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-06-27, 09:56   

Mag_Droon napisał/a:
Tomasz napisał/a:
Przyznacie też, że jednak w nominacjach na tego ostatniego takie cuda się nie przytrafiły, mimo że rok bez mocnego kandydata jest. Tam nie pojawiła się wiedzma.com.pl ani powieść Kozak
hmmm, czy Zajdel to nagroda profesjonalnych krytyków czy fandomu. Trzeba wziąć się w garść i stanąć twarzą w twarz z faktem, że być może uznawane przez Ciebie za szmirę powieści będą czytane przez tzw. większość ;)


Widzisz, tylko moje zastrzeżenie dla Zajdla jest takie, że za łatwo go zmanipulować, np akcją internetową, no bo chyba mi nie wmówisz że tego Darda wszyscy czytają i pieją z zachwytu? Pilipiuk wg mnie to grafoman, ale rozumiem jego popularność i gdy on dostał Zajdla, nominacje itd to nie mam nic przeciwko. Ale jakie to tłumy głosuja na wiedzma.com.pl?
Widzisz, jak ci od popierania Dardy czy jak mu tam, zbiorą kilkadziesiąt osób gotowych zagłosować na Polconie albo jako wspierający listownie to gość może z łatwością dostać nagrodę za książkę którą mało kto przeczytał.
Nie ma sensu rozpoczynać tej dyskusji na nowo, ale przy niedużej liczbie głosujących, gdzie na samych Polconach większość osób to "gracze", a nie czytacze, wpłynąć na wynik takiego głosowania jest ogromnie łatwo.
I wtedy ten wynik nie jest odzwierciedleniem tego co czyta większość. Bo widzisz ja się na to nie krzywię, ja właśnie chciałbym aby Żuławski był od profesjonalistów, a Zajdel odzwierciedlał popularność danych tytułów i autorów. Wtedy będzie extra.
Zobaczymy kto zdobędzie Zajdla, wtedy coś będzie wiadomo.

Z innej beczki to ja bym głosował na Zajdla dla Harpunników i Zadrę, a co tam. A Żuławski może dla Kosika.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2009-06-27, 15:52   

MadMill napisał/a:
Nominowani
Ewa Białołęcka, wiedźma.com.pl
Anna Brzezińska, Ziemia niczyja
Stefan Darda, Dom na wyrębach
Rafał Kosik, Kameleon
Magdalena Kozak, Nikt
Krzysztof Piskorski, Zadra, tom I


Rafał Kosik rules!
Przy wampirach p. Kozak fajnie się czytało ale nic poza tym.
Ewa Białołęcka? Zdecydowanie na "nie".

MadMill napisał/a:
Nominowani
Jacek Dukaj, Kto napisał Stanisława Lema?
Anna Kańtoch, Światy Dantego
Magdalena Kozak, Sznurki przeznaczenia
Andrzej Miszczak, Harpunnicy
Wit Szostak, Podworzec


Wit Szostak.
Tylko jego opowiadanie czytałem więc wybór był łatwy :mrgreen:
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-27, 20:39   

Tomasz napisał/a:
Widzisz, tylko moje zastrzeżenie dla Zajdla jest takie, że za łatwo go zmanipulować, np akcją internetową


Taka specyfika nagrody czy wszelkich plebiscytów, w których może głosować ogół. Przypominają mi się od razu plebiscyty Katedry i fakt, że jako wydawnictwo wygrała Fabryka Słów. Zamieszczenie informacji o tym na stronie wydawnictwa nie pozostało bez znaczenia ;) Z drugiej strony nie widzę nic złego w działaniu jakie podjął Qfant, jakiś serwis jest związany z danym pisarzem i go promuje. Albo że jakieś wydawnictwo promuje siebie, chociaż nie wiem czy gra jest wart świeczki jeśli chodzi o takie małe głosowania w internecie (bo budzą one u części osób pewien niesmak). Zabronić takich praktyk? Przecież to absurd.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-06-27, 20:51   

Metzli napisał/a:
Tomasz napisał/a:
Widzisz, tylko moje zastrzeżenie dla Zajdla jest takie, że za łatwo go zmanipulować, np akcją internetową


Taka specyfika nagrody czy wszelkich plebiscytów, w których może głosować ogół. Przypominają mi się od razu plebiscyty Katedry i fakt, że jako wydawnictwo wygrała Fabryka Słów. Zamieszczenie informacji o tym na stronie wydawnictwa nie pozostało bez znaczenia ;) Z drugiej strony nie widzę nic złego w działaniu jakie podjął Qfant, jakiś serwis jest związany z danym pisarzem i go promuje. Albo że jakieś wydawnictwo promuje siebie, chociaż nie wiem czy gra jest wart świeczki jeśli chodzi o takie małe głosowania w internecie (bo budzą one u części osób pewien niesmak). Zabronić takich praktyk? Przecież to absurd.


A może podjąć po prostu jakieś działania żeby głosowało jak najwięcej osób, wtedy manipulacje będą trudniejsze. Wciągnąć wszystkie wydawnictwa prezentujące polską fantastykę, zrobić jakieś porządne akcje na portalach, w gazetowych miesięcznikach itd. I skoro już ma być ta akredytacja wspierająca dla głosowania to niech będzie to rozgłoszone, straszne tanie itd. Moim zdaniem trzeba zwiększyć za wszelką cenę liczbę głosujących. Jeśli to ponoć oscyluje w okolicach 100 osób to jest komedia a nie reprezentatywna nagroda.
A może skoro to ma być nagroda fandomu to fandom powinien się jakoś zorganizować w tym zakresie, bo chyba mamy o wiele więcej członków wszelakich klubów fantastycznych niż ci głosujący.
Chodzi mi o to, że Zajdel ma być i jest ważną nagrodą, ale przy spadającej jakości tekstów wydawanych, przy coraz większej liczbie osób publikujących, trzeba jakoś przemyśleć tę nagrodę, bo mogą głupoty z tego wyjść. Chyba czas na jakąś refleksję. Nie wydaje wam się?
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-27, 21:52   

Tomasz napisał/a:
Wciągnąć wszystkie wydawnictwa prezentujące polską fantastykę, zrobić jakieś porządne akcje na portalach, w gazetowych miesięcznikach itd. I skoro już ma być ta akredytacja wspierająca dla głosowania to niech będzie to rozgłoszone, straszne tanie itd. Moim zdaniem trzeba zwiększyć za wszelką cenę liczbę głosujących. Jeśli to ponoć oscyluje w okolicach 100 osób to jest komedia a nie reprezentatywna nagroda.


Jest to jakaś droga. Nie będą wtedy miały miejsca pojedyncze akcje promujące, bo informacje o nagrodzie będą obecne we wszystkich liczących się portalach czy czasopismach. W ogóle opcja głosowania na konwencie jest dla mnie lekko chybiona, właśnie ze względu na liczbę osób jakie tam się pojawiają. Nie każdy kto czyta jest entuzjastą konwentów, nie każdy się na niego wybierze (choćby przez ograniczenia czasowe czy finansowe). Fandom to dość szerokie pojęcie. Może też warto by się zastanowić nad miejscem w jakim ma przebiegać samo głosowanie?
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2009-06-28, 00:33   

Tomasz napisał/a:
(...) trzeba jakoś przemyśleć tę nagrodę(...)

Metzli napisał/a:
Może też warto by się zastanowić (...)

Może na początek wyłonić z tych luźno hipotetycznych rozważań chociaż jeden konkret - np. któż to taki ma przemyśleć czy zastanowić się? O kogo może chodzić?

Bo na razie wygląda to na typowe No to weźmiemy się i zrobicie.
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-28, 00:47   

Proste pytanie o konkret sprowadzające na ziemię. Z mojej strony to jedynie luźne rozważania teoretyczne, bez zagłębiania się kto ma to przeprowadzić, zająć się faktyczną realizacją takich pomysłów itd., itd. ;) Mało profesjonalne wskazanie, to mi się nie podoba, mógłby ktoś to zmienić xD
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-06-28, 01:45   

Mały_czołg napisał/a:
któż to taki ma przemyśleć czy zastanowić się? O kogo może chodzić?
Magiczna nazwa: Forum Fandomu. Oczywiście coś musi zainspirować je do takich przemyśleń. Czyli Tomasz czy Metz powinni się udać na Polcon i swoje propozycje (o ile doprecyzują), przedstawić.

Poza tym, może się mylę ale chyba wszystkie najważniejsze portale informują o terminach, o możliwości głosowania itp. Zastanawiam się też dlaczego z książek poznikały formularze. Nie wiem ile osób korzystało z takiej formy głosowania na nominacje ale była przynajmniej informacja.

Bardzo dobrą propozycję co do zmian w nagrodzie wysunął Szaman u siebie na blogu: http://witold.blox.pl/200...w-Zajdlach.html
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-06-28, 06:51   

Mały_czołg napisał/a:
Tomasz napisał/a:
(...) trzeba jakoś przemyśleć tę nagrodę(...)

Metzli napisał/a:
Może też warto by się zastanowić (...)

Może na początek wyłonić z tych luźno hipotetycznych rozważań chociaż jeden konkret - np. któż to taki ma przemyśleć czy zastanowić się? O kogo może chodzić?

Bo na razie wygląda to na typowe No to weźmiemy się i zrobicie.


Jak to kto? Ci sami którzy teraz za nagrodę odpowiadają. Przecież to nie jest nagroda przyznawana huraoptymistycznie przez przypadkowe grono osób w przypadkowym czasie, prawda? I pora się zdecydować, co to za nagroda. Jeśli to nagroda fandomu rozumiana jako nagroda klubów fantastycznych to niech te kluby głosują masowo, nie tylko na konwencie, a jeśli rozumianego fandomu jako ogółu fanów fantastyki to nagroda musi wypłynąć na szersze wody, to wtedy te same kluby muszą wziąć odpowiedzialność za to ile osób głosuje. Może pora się zastanowić czy nagroda ma być głosowana na polconie czy tylko tam przyznawana.
NAT jest jak najbardziej pożądany, ja jeszcze wprowadziłbym wymaganą liczbę głosujących poniżej której nagroda nie będzie przyznawana. Jeśli nagroda ma być prestiżowa to garstka nie może decydować o wyniku.
Poza tym dzięki temu wyłączy się tzw głosowanie klikami towarzyskimi. Wybaczcie jeśli kogoś urażę, ale nie raz rozmawiałem z ludźmi głosującymi na polconie, którzy są w klubach fantastycznych i przyznawali, że głosowali bo znają autora, choć książek nie przeczytali. Dlatego Kosik może w tym roku popłynąć, tak jak przegrał za Vertical z marnym Popiołem i kurzem Grzędowicza. Bo ten drugi to postać znana i lubiana.
Przy takim głosowaniu jest to nagroda klubów, to niech kluby oficjalnie głosują.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 14