FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Tad Williams
Autor Wiadomość
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2014-04-09, 21:17   

Nie wyganiaj go. --_-
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Benson 

Posty: 141
Wysłany: 2021-06-02, 15:39   

Właśnie Rebis odpisał mi, że nie będą wydawać kolejnych tomów "Ostatniego króla Osten Ard", bo "Williams przestał być atrakcyjny dla czytelnika, a sprzedaż zatrwazajaco slaba" :-( Szkoda, bo "Pamięć, Smutek i Cierń" pozostaje dla mnie jedną z najlepszych serii" klasycznego fantasy drogi.
Ciekawe czy jest szansa, żeby ktoś to przejął, tak jak Mag zrobił z Abercrombiem. Wiem, że to nie ta półka, ale mam nadzieję, że ktoś się skusi, bo urwanie serii (obojętnie jakiej) to jednak bardzo słabe zagranie ze strony wydawnictwa.
 
 
jezzoRM 


Posty: 152
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2023-09-27, 14:53   

Ktoś tutaj czytał "Pamieć, Smutek i Cierń"? Z chęcią posłuchałbym opinii innych.

Ja 3 rok z długimi przerwami to czytam, wracam do tego tylko jak zaczynam cierpieć na "chcę Wichry Zimy TERAZ!!" i zaczynam mieć ochotę na jakieś fantasy podobne do Martina. To już trochę guilty pleasure i czytanie dla eskapizmu bardziej niż jakości - choć pomysły na świat ma fajne, worldbuilding ujdzie (+ za dużo tajemnic w lore), proza jest spoko (choć ciągłe poetyckie porównania zaczynają w pewnym momencie nużyć) i czuć, że Martin tu czerpał garściami, to jednak tempo zbyt mocno ślimaczne, a postacie i fabuła lekko mówiąc nie zachwycają. Najfajniejsza jest melancholijna atmosfera tej książki, razem z niezłym stylem pisarskim i tym podobieństwem do Martina w kwestii w jaki sposób prowadzona jest narracja i budowane rozdziały jakoś trzymają mnie przy lekturze. No i fajnie, że główny wróg nie jest okrutny tylko dla samego bycia okrutnym i stoi za tym jakieś sensowniejsze backstory. Ale i tak pewnie, przez wszystkie wady, po kolejnych 500 stronach rzucę w cholerę i wrócę za rok, kiedy znowu zachoruję na Wichry Zimy.

Co do wcześniejszych dyskusji, w trakcie lektury rzeczywiście czuć mocno Tolkiena, i nie chodzi mi o kopiowanie pomysłów, ale porządne budowanie atmosfery powieści fantasy, zdecydowanie to mocny pomostem między Tolkienem i Martinem. Znacznie bardziej niż Koło Czasu, które porzuciłem po 1 tomie, które było jedną wielką zżyną z Tolkiena.

W listopadzie 2024 ma wyjść ostatni tom kontynuacji Ostatni Król Osten Ard. Z pomostową powieścią, to będzie 9 książek, w tym 8 opasłych tomów (4 dla MSĆ, pomostowa, 4 dla OKOA). Ciekawe czy warto inwestować czas w nowy cykl, podobno teraz on czerpał garściami z Martina według redditów.
 
 
Ash 

Posty: 782
Wysłany: 2023-09-27, 15:19   

Ja z tym cyklem miałem taki problem, że wydawała mi się strasznie infantylna, prościutka aż do bólu. Dla mnie to jest taki zlepek fantastycznych tropów (od pomywacza do króla), chyba w życiu nie czytałem niczego co było bardziej generyczne jeśli chodzi o ten gatunek.
 
 
jezzoRM 


Posty: 152
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2023-09-27, 15:41   

A co jeszcze generycznego jest poza "od pomywacza do króla" (btw dzięki za spoiler...?)? Czerwona Dłoń jako kalka Nazguli (ale ciekawsza i nie tak obrzydliwa jak Mydrale czy jak im tam z Koła Czasu...) przychodzi mi na myśl, czy charakterystyczne wątki wyprawy po skarb. Wątek romansowy MC jest dość przewidywalny. Ale nie ma tego aż tak dużo, a niektóre tropy są przerobione w ciekawy sposób, jak np. wątek głównego zagrożenia.

Pierwszy tom Koła Czasu jest 10x bardziej generyczny od pierwszego tomu MSĆ.
W powieści jest dużo mordów i scen przemocy (choć na szczęście nie explicit), giną povy, zaś całość zalana jest w melancholijnym sosie, gdzie zagłada cały czas wisi nad bohaterami. Pojawia się nawet wątek wykorzystywania seksualnego. Bohaterowie wątpią w siebie, popadają w stany wręcz przeddepresyjne. Dla mnie to mało infantylne, raczej krok naprzód w kierunku troszkę bardziej realistycznego i humanistycznego podejścia do świata i bohaterów porównaniu do tego co było u Tolkiena.

Ale rozumiem co masz na myśli za prostotę - w kwestii fabuły, rozdzielenia wątków i jak one się łączą czy współgrają ze sobą rzeczywiście nie ma tam wielkiej złożoności i pozostawiają wiele do życzenia lekko mówiąc.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-09-27, 18:18   

MSĆ ?
 
 
jezzoRM 


Posty: 152
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2023-09-29, 12:54   

Pomyłka kobyłka, ponglisz zrobiłem, ale chyba wiadomo, o co chodzi: MST po angielsku albo PSĆ po polsku.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-09-29, 16:20   

Jak już pisałem - postrzeganie książek fantasy jest w dużej mierze zależne od tego kiedy "sztukę" poznawałeś i w jakim okresie edukacji "książkowej" byłeś.

PSĆ był jednym z pierwszych dużych (wówczas był duży) cykli fantasy które u nas wydano - jednocześnie wprowadzał nową jakość.
Dzisiaj prawdopodobnie bym się zgodził z oceną "suaby" ale...
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-09-29, 22:22   

Przepraszam ale co znaczy PSĆ? Bo jeśli Pamięć Smutek Cierń to powinno być PSC.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-09-29, 23:28   

podążyłem śladem Ś
:)
Pamieć, Smutek, Ćma
 
 
Ash 

Posty: 782
Wysłany: 2023-09-30, 09:03   

A może...?

https://www.youtube.com/watch?v=3kUO2gEMmoA
 
 
Whoresbane


Posty: 1033
Wysłany: 2023-12-14, 10:48   

Mają robić serial na podstawie Otherworld więc pewnie Rebis zrobi wznowienie
_________________
Moje marzenia z MAGa: wznowienie wszystkich Stephensonów i wydanie wszystkich Słońc Wolfe'a w Artefaktach
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2023-12-14, 12:34   

To tak daleka perspektywa, że nie wiadomo czy coś z tego wyjdzie, a na Williamsie jednak się sparzyli w ostatnich latach, a agent mógłby chcieć przy okazji wznowić/wydać inne rzeczy :P
_________________
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2023-12-14, 15:10   

jezzoRM napisał/a:
Ktoś tutaj czytał "Pamieć, Smutek i Cierń"? Z chęcią posłuchałbym opinii innych.


Jedno zdanie - niemożebnie nudne, przeważnie infantylne, wkurzająca para protagonistów oraz zdarzenia dziejące się bez większej logiki. Trzy ostatnie elementy dałoby się jeszcze zdzierżyć, gdyby nie to, że wieje nudą przez całą trylogię.

Serce świata utraconego to standalone, fabularnie rzecz zbędna i równie nudna, na szczęście krótka.
 
 
Benson 

Posty: 141
Wysłany: 2023-12-14, 17:38   

Whoresbane napisał/a:
Mają robić serial na podstawie Otherworld

Ekhm...
https://www.gram.pl/news/...owiesci-fantasy
Cytat:
Platige Image Tomasza Bagińskiego i firma Mount Devil wraz z Mikiem Weberem, producentem wykonawczym Koła czasu od Amazona pracują nad serialem opartym na czterotomowej serii Inny świat autorstwa Tada Williamsa.
 
 
Whoresbane


Posty: 1033
Wysłany: 2023-12-14, 17:52   

O jak Bagiński się za to bierze to zrobi gówno z kolejnej serii. Ehh
_________________
Moje marzenia z MAGa: wznowienie wszystkich Stephensonów i wydanie wszystkich Słońc Wolfe'a w Artefaktach
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2023-12-14, 21:46   

Twórca Katedry stał się synonimem chujozy - tak to jest, jak sprzedajesz swój RiGCz za netflixowe srebrniki.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-12-14, 22:23   

Mamerkus, a ty ciągle plujesz jadem na wszystko i wszystkich. Boże, co za nudny i namolny facet...
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-12-14, 23:16   

no wiedźmin był nędzny... tak jak i wywiady Bagińskiego
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2023-12-14, 23:45   

Trojan napisał/a:
no wiedźmin był nędzny... tak jak i wywiady Bagińskiego


Nędzny, to poważne niedopowiedzenie. :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-12-15, 00:13   

nie wiem, nie czytałem tego od czasów młodzierzowych
ale pamiętam że to bylo takie YA na długo przed YA
no i nie było gejów
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2023-12-15, 01:01   

Nazwa "Pamięć, smutek i cierń" jak ulał pasuje do cyklu Robin Hobb, gdyż zawiera wszystkie te elementy ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 14