FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Robin z Sherwood
Autor Wiadomość
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2009-08-19, 09:10   Robin z Sherwood

Z pewną taką nieśmiałością zakładam ten temat poświęcony pierwszemu serialowi, który mnie zafascynował. Pod koniec lat 80-tych XX wieku byłem zaledwie smykiem z podstawówki więc nie było to trudne: Robin Hood, pojedynki, średniowiecze, magia... Po latach wróciłem do tego serialu i okazało się, że nie stracił on niczego ze swego uroku. Wprawdzie fabuły mogłyby być bardziej skomplikowane (patrząc pod kątem już obejrzanych seriali), ale nie jest to jakaś sztandarowa wada. Serial był kręcony w latach 1983 - 1986. Inne były wówczas wymagania publiczności, ale i granice telewizyjnej rozrywki. A ten serial już wówczas był powiewem nowości w telewizji. Nie tylko ze względu na podejście do legendy. Oskarżano go przecież i o propagowanie satanizmu (baron de Bellem, Morgan de Ravenscar). Atutem niesamowitym była bardzo charakterystyczna i zapadająca w wyobraźnię obsada. Więcej o serialu poniżej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Robin_z_Sherwood

Spoilery dotyczące fabuły zostały oznaczone w Wiki.

W 2006 r. ukazało się polskie wydanie dvd tego serialu. Jest ono doskonałe. Głównie ze względu na ilość materiałów dodatkowych. Pamiętać należy, iż wszystkie te dodatki powstały 20 lat po powstaniu serialu. Mając na uwadze tą perspektywę czasową, nie sposób nie okazać szacunku.

Także polskiemu "wydawcy" serialu. Printel odwalił kawał dobrej roboty, ponieważ wydał serial ze wszystkimi dodatkami, które ukazały się w oryginalnym angielskim wydaniu dvd. Ponadto dorzucił do niego nie tylko napisy, ale i lektora. Menu główne płytek jest bardzo klimatyczne i oddające "ducha" serialu".

Impulsem do kupna tego serialu był cykl Tomasza Pacyńskiego, który nawiązywał do legendy o Robinie na motywach serialu (1 i 2 sezon). Cykl, z powodu śmierci autora nie został ukończony, a szkoda. Może nigdy nie doczekamy się finału tej opowieści. Nie była ona szczególnie zachwycająca, ale fakt, iż "bazowała" na serialu rozniecił dawny sentyment.

Jeszcze wrzucam link do strony polskiego wydania dvd: http://printel.pl/robinzsherwood/
Również - jak na serial sprzed ponad 20 lat, Printel wysoko ustawił poprzeczkę dla nowości serialowych wydań na polskim rynku. Trudno ją przeskoczyć.

Jeszcze kilka linków zachęcających:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=jsK2oCpwStY
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Żadna późniejsza próba adaptacji legendy nie doścignęła serialu. Także ta z Kevinem Costnerem. Ale wszystkie z serialu "zrzynały".
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
  
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-08-19, 10:08   

Ten serial to absolutne "musisz to mieć" każdego fana fantastyki i fana serialowej roboty.
Zgadzam się z każdą pozytywną opinią :)
Dodam jeszcze, że od tego serialu zaczęła się np. moja przygoda z Clannadem, który zrobił klimatyczną świetną muzykę.
Serial tak mi zapadł w pamięć, tak się spodobał, że co jakiś czas oglądam go cały na nowo i zawsze jestem zachwycony. Jest w nim ogromny potencjał, to prawdziwie kultowa rzecz. Są świetne postacie, rewelacyjne sceny, zapadające w pamięć, ot chociażby finał drugiego sezonu. Cały klimat celtycki, przemieszany z tymi satanistycznymi wątkami jest wyśmienity.
A jako ciekawostka już, to ostatnio renesans aktorski przeżywa gość, który grał w tym serialu Willa. Co i rusz jakaś fajna rólka.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2009-08-19, 14:37   

Zgadzam się co do opinii o serialu, jest jednym z najlepszych w swojej kategorii.
Ponieważ również zamierzam go kupić na DVD, mam pytanie: jaką wersje posiadacie? W dwóch boxach, czy luzem poszczególne sezony?
Ta w boxach ma limitowany nakład i wychodzi trochę drożej, ale czy warto? Są jakieś różnice?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2009-08-19, 16:34   

Właśnie mnie się nie udało kupić tej limitowanej edycji - nie chciałem czekać, aby pieniądze się nie "rozpuściły" na nic innego. Limitowana jest po prostu poręczniejsza: wszystkie płyty skupione razem w dwóch pudełkach, jak napisałeś. Bo jeśli chodzi o dodatki nie znalazłem różnicy. A ta wersja "powszechna" zajmuje sporo miejsca, bo jest dużo pudełek (w sumie 8) .
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2009-08-23, 10:38   

Tutaj http://www.montezuma.isto...n,497187,0.html
znalazłem i właśnie przed chwilą zamówiłem limitowaną edycję całości.

Jeżeli interesują cię inne seriale w bardzo podobnym klimacie to polecam:
1. "Roar" serial 13 odcinkowy z młodym Heath Ledgerem w roli głównej. Sprawdzona, dobra pozycja, klimaty fantasy w podobnych realiach.
2. "Kroniki Braciszka Cadfaela" serial z Derekiem Jacobi w roli głównej. Niestety osobiście jeszcze nie sprawdziłem (ale właśnie zamówiłem), opis wydawcy porównuje klimat i sposób filmowania do Robina z Sherwood.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-08-23, 13:58   

AdamB napisał/a:
1. "Roar" serial 13 odcinkowy z młodym Heath Ledgerem w roli głównej. Sprawdzona, dobra pozycja, klimaty fantasy w podobnych realiach.


Całkiem fajna rzecz, kiedyś puszczali na RTL7 czy jak się ta stacja nazywała.
Ale teraz to w Polsce chyba rzecz niedostępna. Widział ktoś gdzieś do kupienia?

Ja wczoraj w jednym markecie dorwałem II dysk I serii Robina za 19 zł. Dzisiaj poluję w innym miejscu w takim samym markecie na inne części.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2009-08-23, 15:21   

Robin z Sherwood "chodzi" własnie po 19 zł za każde "pudełko". Za tyle kupiłem cały serial, wyszło coś około 160 złotych. Bo niektóre "pudełka" są dwupłytowe.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-08-24, 06:59   

Romulus napisał/a:
Robin z Sherwood "chodzi" własnie po 19 zł za każde "pudełko". Za tyle kupiłem cały serial, wyszło coś około 160 złotych. Bo niektóre "pudełka" są dwupłytowe.


Może i chodzi, ale ja wszędzie napotykam pudełka po 39,90 zł za sztukę. Pierwszy raz znalazłem po 19. Jak tylko trafię następne to zaraz kupuje.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2009-08-24, 08:26   

Tomasz napisał/a:
Może i chodzi, ale ja wszędzie napotykam pudełka po 39,90 zł za sztukę. Pierwszy raz znalazłem po 19. Jak tylko trafię następne to zaraz kupuje.


W tym sklepie
http://www.montezuma.istore.pl/cgi-bin/shop.pl
masz wszystko po 19zł :)

PS
Roar dostępny u nas tylko w DiviX. :(
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2011-04-03, 19:40   

MrSpellu napisał/a:
Jestem po trzech odcinkach Robina z Sherwood. Fajna rzecz, ale serial odrobinę się chyba zestarzał. Stosunek do niego mam dość ambiwalentny. Z jednej strony chce mi się czasem śmiać, choć efekt taki nie był zamierzony. Z drugiej, zauważalnie wciąga.

A oglądałeś już odcinek pt. "Miecze Waylanda"? Intro jest nadal fascynujące: http://www.youtube.com/wa...feature=related
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-03, 22:01   

Romulus napisał/a:
A oglądałeś już odcinek pt. "Miecze Waylanda"?

Nie, jestem dopiero po Wiedźmie z Epsom. Czyli po trzecim odcinku.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 13