FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wydawnictwo Literackie
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-29, 13:58   Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie (WL) - polskie wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953.

WL specjalizuje się w literaturze pięknej (polskiej oraz zagranicznej), ale w swoim katalogu wydawniczym ma również książki edukacyjne - słowniki, leksykony i podręczniki do nauczania przedmiotów humanistycznych. Jest jedynym w Polsce wydawcą dzieł Witolda Gombrowicza i Stanisława Lema. Publikuje utwory noblistów Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.

Na przełomie lat 70. i 80. najpopularniejszą serią wydawniczą WL była Proza Iberoamerykańska, w ramach której ukazywały się książki nie tylko najsłynniejszych pisarzy południowoamerykańskich (Llosa, Fuentes, Márquez), ale i mniej znanych.

Cytat:


WYDAWNICTWO LITERACKIE przez pół wieku (założone w 1953 roku) swego istnienia kreuje i promuje najciekawsze zjawiska literackie oraz najwybitniejszych twórców literatury polskiej i obcej. Wśród autorów związanych z oficyną są polscy nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz oraz tak znakomite nazwiska, jak: Stanisław Barańczak, Gustaw Herling-Grudziński, Jan Kott, Stanisław Lem, Ewa Lipska, Jerzy Pilch, Tadeusz Różewicz, Jan Józef Szczepański, Dorota Terakowska, Jan Twardowski, Karol Wojtyła, Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, Jerzy Sosnowski, Jan Sztaudynger i wielu innych. Od lat kojarzone jest z edycją dzieł krytycznych, literatury pięknej, a w ostatnich latach także pozycji edukacyjnych: słowników, leksykonów, podręczników do nauczania przedmiotów humanistycznych i języków obcych.

Wydawnictwo Literackie to jedna z nielicznych firm, które kontynuują tradycję edytorstwa naukowego. Specjalizuje się w opracowaniach krytycznych klasyki polskiej (m.in. utworów S. Wyspiańskiego. T. Micińskiego, K. Irzykowskiego, J. Kasprowicza, S. Brzozowskiego, W. Gombrowicza, J. Przybosia, T. Peipera); jest jedynym w Polsce wydawcą dzieł Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema oraz Doroty Terakowskiej. Publikuje m.in. książki W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, T. Różewicza, J.J. Szczepańskiego, H. Poświatowskiej, E. Lipskiej, J. Twardowskiego, J. Pilcha, P. Szewca, C. Fuentesa, O. Paza, N. Gordimer, B. Okudżawy i innych.

Do grona autorów i współpracowników WL należą najwybitniejsi znawcy literatury, historii, filmu, teatru — m.in. J. Błoński, W. Bolecki, G. Borkowska, P. Czapliński, A. Fiut, A. Garbicz, M. Głowiński, M. Janion, J. Jarzębski, J. Kott, Z. Łapiński, J.M. Małecki, H. Markiewicz, J. Michalik, T. Nyczek, M. Podraza-Kwiatkowska, M. Stala, T. Venclova, T. Walas; tłumacze — S. Barańczak, J.S. Buras, K. Dedecius, M. Łukasiewicz; graficy — A. Dudziński, W. Kołyszko, T. Lec, L. Przybylski, M. Pawłowski.



WL wydaje głównie tak zwany Główny nurt. Ale fantastykę też wydaje i to najlepszych polskich pisarzy jak między innymi Jacek Dukaj.

Jakie jest wasze zdanie na temat tego wydawnictwa ?
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-07-29, 14:47   

Moje zdanie na temat tego wydawnictwa jest bardzo pozytywne. :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-07-29, 15:43   

Mogliby drukować w większych nakładach, bo ich książki szybko znikają z półek.
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2009-07-30, 12:20   

Ja ostatnio staram się skompleować ich "Serię Fantastyki i Grozy" (ta w białych okładkach, lata 70. i 80.)- fajna sprawa. Całkiem sporo już zebrałam, ale jeszcze mi du.żo brakuje.
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-31, 07:21   

Dabliu napisał/a:
Mogliby drukować w większych nakładach, bo ich książki szybko znikają z półek.

A może nie ma sensu bo się nie sprzedaje ? Może tylko dystrybucja szwankuje.


http://www.youtube.com/user/WLchannel

Ciekawa inicjatywa ze strony WL
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2010-10-01, 17:00   

O proszę z WL coś dla Romka: http://www.esensja.pl/ksi...&idobiektu=8002 Sam chyba też się skuszę.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-01, 20:45   

Nie zapowiada się tak hardkorowo jak ŁASKAWE. A to jest dopiero mózgojebna (pardon my French) powieść. Obawiam się, ze Littell już sam siebie nie przeskoczy. Choć - jeśli chodzi o ŁASKAWE - nadal będę uważał, wbrew krytykom, że autor stworzył mimo wszystko bezpieczny dystans między czytelnikiem a bohaterem powieści. Z drugiej strony, może ten dystans być efektem pogłębionej wiwisekcji psychiki bohatera. To chyba jakoś się nazywa w psychologii lub psychiatrii, kiedy organizm reaguje bardzo fizjologicznie na pokonywanie kolejnych tabu. Spotkać to można u morderców - jakkolwiek by nie byli "twardzi" psychicznie w swoim mniemaniu - fizjologii nie pokonają. Trzęsące się ręce, drgawki, dreszcze jako reakcja organizmu po dokonanej zbrodni.

Ale nie o tym był twój wpis, nie? :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-10-01, 21:10   

Łaskawe jeszcze przede mną, ale po polecankach C. Michalskiego niewątpliwie jest na wysokiej pozycji książek must-read. Bo na półce czeka pół roku :)
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-10-02, 11:21   

U mnie już od roku czeka, a od pół leży koło łóżka, ale ciągle coś innego wypiera Łaskawe, może długie jesienne ewentualnie zimowe wieczory wreszcie wypełnię tym utworem, którego jestem ciekawa, a jednocześnie się trochę obawiam.
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
Stricte88 

Posty: 3
Wysłany: 2023-06-11, 18:11   

W czerwcu WL wypuszcza ku mojej uciesze dwie nowe książki Cormaca McCarthy’ego, czy ktoś wie czy przy tej okazji w planie są jakieś wznowienia jego poprzednich książek, których nakłady się wyczerpały?
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2023-06-11, 18:17   

Tak, są już zapowiedziane Rącze konie i Krwawy południk pod koniec czerwca.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
jezzoRM 


Posty: 152
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2023-06-12, 13:40   

Cintryjka nie podawaj błędnych informacji.

Rącze Konie i Krwawy Południk są już dostępne i radzę się śpieszyć z zakupem bo w takim Bonito znikają w ekspresowym tempie i zostało już mniej niż 100 egzemplarzy (a w piątek jak zamawiałem było 250).

Pod koniec miesiąca nowa duologia Pasażer i Stella Maris.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2023-06-12, 18:02   

W takim razie musiałam pomylić książki, przepraszam.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13