FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Księgarnie poza cyfrowym piekłem.
Autor Wiadomość
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-09-18, 21:23   Księgarnie poza cyfrowym piekłem.

Naturalnie kupuję głównie w sieciowych księgarniach, bo taniej. Ale nie tylko dlatego. Mieszkam w małym mieście, gdzie dwie księgarenki jakoś sobie radzą, ale nie mogę pójść do nich, by pobuszować w papierze. Do Warszawy jeżdżę sporadycznie, a wtedy nigdy nie pominę okazji, by nie poświęcić choć godziny na grzebanie po stolikach i półkach. W sieci wiem czego szukam, oraz jak szukać. Tutaj po prostu sobie wędruję i biorę do ręki ( do ręki!) i pacze. Dla ludzi pokroju Neo, zrobionych z zielonych cyferek, to może nie być podniecające, ale dla tych, którym Legion na imię jezd to branie i paczenie małym świętem. Jak pójście do fryzjera, wybieranie nowego bucika itp. Chyba kobiety to lepiej zrozumieją. I wbrew temu co sugeruje Fidelio, nie jestem skostniały, bowiem z pewnością w dużo większym stopniu korzystam z zalet elektronicznej książkowości w obiegu ogólnoświatowym, niż nie wytykani przeze mnie palcem cyfrowym robiacy sobie podśmiechujki malkontenci. Lubię chodzić do księgarni i przeglądać stosy książek. Komuś nie pasi?
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2021-09-18, 22:05   

aleosochodżi?
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-09-18, 22:10   

Przeniesienie dyskusji wymuszone przez Romka z tematu MAG.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-18, 22:37   

Ale "cyfrowe piekło"? :shock: Prędzej raj :-P

Od księgarni wolę Empik, bo ma o niebo bogatszą ofertę. Oczywiście nie kupuję w Empiku, tylko czasami przeglądam tam książki.

Co do zakupów, to:
1. Sklep MAG-a
2. Tania Książka z odbiorem osobistym
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-09-18, 22:57   

Małe miasta to ostatni przyczółek zwykłych księgarń.
Tam nie ma klienta który utrzyma Matrasa (czy inną sieć.) w lokalnej "galerii"
natomiast ich oferta to typowe mydło i powidło. To już nie ten zapach, nie ten smak.

Realnie rynek zweryfikował klasyczne księgarnie. Złoty czas lat '90 szybko minął, nowe technologie zawładnęły ludźmi - żadna filozofia. Łatwiej, wygodniej kupić przez net, sięgając do opinii innych czytelników. Niestety cena też zrobiła swoje.

Tajne Komplety. Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami (hasło w sumie mocno oddające problem)
https://www.facebook.com/ksiegarniatajnekomplety/

księgarnia w centrum miasta. samym. w kompleksie ratuszowym.
https://tajnekomplety.osdw.pl/?fbclid=IwAR0oy4JaeQeLIuipemcU2W_fRFKZq9KZecNasvtDYlvqGaxMZOt4eP4MxtY
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-09-19, 06:41   

Czyli nie kupujesz tylko chodzisz pomacać. Zajebiście, z pewnością się z tego utrzymają.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-19, 09:32   

Fidel-F2 napisał/a:


Czyli nie kupujesz tylko chodzisz pomacać.



Przy jednolitej cenie skończy się nie tylko na macaniu ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2021-09-19, 09:38   

Poruszana kwestia regulowania ceny książek chyba nie ma na celu ratowania księgarń, ale ochrony rynku.

Jeśli o mnie chodzi to do księgarń nie chodzę, ponieważ w moim mieście chyba żadnej już nie ma. Zostały tylko dwa Empiki. Może jakiś antykwariat, w którym także nie bywam. W Empiku bywam, głównie po to, aby pooglądać książki. :) Czasami kupię jakąś prasę. Czasami odbiorę przesyłkę z empik.com, ponieważ - niezależnie co napiszecie - to się czasami bardziej opłaca niż w innych sklepach z książkami.

Kiedyś była w Płocku księgarnio-kawiarnia, ale wytrzymała niespełna dwa lata i musiała się zwinąć. Choć była przyjemnym miejscem, można było się napić - w moim przypadku - jakiejś dobrej ice tea, pooglądać książki z małych wydawnictw, a nawet kupić jakąś. :) Jednak za mało było chętnych klientów do kupowania książek. Ludziom się chyba zwyczaje pozmieniały, zresztą mnie na pewno. Bo większość książek kupuję w wersji elektronicznej. W papierze na zasadzie wyjątku - bo chcę mieć jakiś tytuł w takiej formie.

I choć przyczyniam się do upadku księgarń, to jednak nie wydawnictw, ponieważ kupując książki w wersji elektronicznej - kupuję ich więcej niż kupowałbym w papierze. Czasami po prostu chcę książkę przeczytać a nie ją trzymać na półce, aby łapała kurz, nie wiem po co, skoro do niej nie wrócę.

Takie księgarnie zapewne dalej będą istnieć, w dużych miastach. Tak jak istnieją jeszcze sklepy z płytami cd, dvd, blu-ray, czy winylami. Jako niszowe przedsięwzięcia.

W Lizbonie jest taka fajna księgarnio-kawiarnia-centrum kulturalne: Ler Devagar. Na terenie starej fabryki, którą miasto postanowiło ożywić. Teraz jest to takie hipsterskie miejsce z knajpami, galeriami, alternatywą wszelaką. I Ler Devagar fajnie się wpisało w ten krajobraz. Polecam wyguglać obrazki. Ale jak pisałem, nawet takie sławne miejsca z samych książek już nie żyją, to jeden z filarów ich działalności.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-19, 09:47   

Romulus napisał/a:
Poruszana kwestia regulowania ceny książek chyba nie ma na celu ratowania księgarń, ale ochrony rynku.



Ale jakiego rynku i po kiego spleśniałego... grzyba, skoro w ten sposób się go z.jebie? :-P

W Empiku niezmiernie rzadko kupi się taniej. No, chyba że robią wyprzedaż, ale to i tak zazwyczaj na słabsze książki. Poza tym podejście do klienta mają tam ch.jowe patrząc na to co dzieje się z reklamacjami.
Empik jest dobry tylko na oglądanie i macanie książek oraz komiksów.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-09-19, 09:51   

Z księgarniami mam ten problem, że interesujących mnie rzeczy nie ma, a jak już są, to ja te książki już dawno mam. A druga sprawa, że trochę głupio się czuję wychodząc z księgarni bez książki, więc czasami i tak coś wezmę, choć właściwie nie potrzebuję. Dlatego wolę nie zachodzić.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2021-09-19, 10:06   

Sam ostatnio kupuję na pęczki książki w antykwariatach na alledrogo, z dostawą tylko do paczkomatu (bo tak najwygodniej). 5-10 książek na raz, nie przekraczam zazwyczaj kwoty 5 zł, dostawa 8,99 zł i gromadzą mi się na półkach odpady z różnych czystek w bibliotekach. Plusem jest to, że nabywam książki, których nigdzie indziej już nie znajdę (nie ma ich np. w katalogu Biblioteki Raczyńskich) praktycznie za bezcen, minusem jest to, że drastycznie zmniejsza mi się powierzchnia półkowa, a czasu na czytanie nie przybywa. Ale takie sobie znalazłem źródło endorfin ostatnio, bo mi takie kupowanie sprawia sporo przyjemności.

Już nie pamiętam, kiedy ostatnio kupiłem jakąś książkę dla siebie w księgarni i nie z litości dla sympatycznego pana księgarza. Do tego wybór w tej księgarni był żaden, same jakieś Mrozy i Harlequiny.
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2021-09-19, 10:10   

Bawi mnie ta dyskusja. "Nie wchodzę tam, wchodzę ale nie kupuję, wchodzę, żeby potrzymać, ale księgarnie są jak kościoły i mają być wszędzie. Przed wojną były i nikomu to nie przeszkadzało." Humor zeszytów.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2021-09-19, 10:14   

Lubiłem stacjonarne księgarnie, rozmowy z księgarzami (tak się mówi?), to było ciekawe, czasem zabawne tylko że te czasy chyba minęły, inteligentni sprzedawcy otwierają piekarnie czy cokolwiek innego co przynosi zyski (pozdrawiam pana z piekarni na Kasprzaka oczytanego, wymyślającego wiersze na poczekaniu, inny dla każdego klienta ).
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-09-19, 10:14   

Omawiamy problemy pierwszego świata. Cieszmy się, że właśnie takie problemy mamy. Na dobrą sprawę i tak kupuję pewnie ze 2-3 razy więcej książek niż czytam, więc podwyżka o 20-30% mnie jakoś szczególnie nie zaboli. Będę kupował mniej książek (za tyle samo kasy), ale ilość przeczytanych tytułów pozostanie raczej podobna. Problemów rynku książki to nie rozwiąże, a moim zdaniem jeszcze bardziej uderzy w małe księgarnie, zyskają na tym głównie pośrednicy, którzy wynegocjują sobie tylko jeszcze wyższe marże.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2021-09-19, 10:14   

Romulus napisał/a:
Poruszana kwestia regulowania ceny książek chyba nie ma na celu ratowania księgarń, ale ochrony rynku.


Szczerze przeczytałem to zdanie kilka razy i nie mogę pojąć jak ty doszedłeś do takiej konkluzji że jednolita cena na nowości w jakikolwiek sposób będzie chroniła rynek.

@ASX eee nie znasz się ostatnimi czasy nowości Egmontu na empik.com miewają ceny jak W TK albo Tantisie.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-19, 10:28   

fdv napisał/a:


@ASX eee nie znasz się ostatnimi czasy nowości Egmontu na empik.com miewają ceny jak W TK albo Tantisie.


Bardzo poważny zarzut pod adresem najlepszego łowcy okazji na ZB i nad wyraz chybiony :-P
Otóż:
1. na dany tytuł "wchodzi się" przez Ceneo albo LubimyCzytać (w zależności gdzie taniej), więc mam 37-39% obniżonej ceny na starcie.
2. w TK mam zniżkę lojalnościową 7%
3. nie robię zakupów bez dodatkowych kodów rabatowych w wysokości 5-10%.

QED :-P

A teraz oczekuję na przeprosiny za zniewagę :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2021-09-19, 10:43   

ASX76 napisał/a:

A teraz oczekuję na przeprosiny za zniewagę :-P


Zaraz tam zniewagę :P że przez Ceneo albo LC to wiadomix ale fakt nie biorę pod uwagę tych lojalnościowych zniżek bo idea bycia przywiązanym do jednego sklepu do mnie nie przemawia. A bez nich to jak pisałem empik.com miewa konkurencyjne ceny na nowości Egmontu przynajmniej ostatnimi czasy.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-09-19, 11:15   

Fidel-F2 napisał/a:
Czyli nie kupujesz tylko chodzisz pomacać. Zajebiście, z pewnością się z tego utrzymają.



nie bardzo rozumiem o co wtf ?
Tajne komplety działają kilka już dobrych lat (10?) więc se radzą.
To lokal w stylu filmowych księgarni amerykańskich - bardziej dom kultury książki
kawa, ciacho, jakiś pisarz, prelekcja i tym podobne
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-19, 11:18   

fdv napisał/a:


Zaraz tam zniewagę :P że przez Ceneo albo LC to wiadomix ale fakt nie biorę pod uwagę tych lojalnościowych zniżek bo idea bycia przywiązanym do jednego sklepu do mnie nie przemawia.

A bez nich to jak pisałem empik.com miewa konkurencyjne ceny na nowości Egmontu przynajmniej ostatnimi czasy.


1. Oj, znowu zniewaga, bo nie jestem podwiązany do jednego sklepu, wszakoż moim ulubionym jest sklep MAG-a i do niego jestem diablo przyspawany! :-P
Ponadto, nie jest to kwestia idei, lecz czystego pragmatyzmu, gdyż TK zapewnia najniższe ceny (po wliczeniu zniżki lojalnościowej i kodów rabatowych) oraz możliwość odbioru osobistego (dzięki czemu odpada "bujanie się" z czasochłonnymi i wku...rzającymi procedurami reklamacyjnymi).

2. Nawet bez zniżki lojalnościowej, ale z dodatkowym kodem rabatowym, TK > Empik.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-19, 11:19   

Trojan napisał/a:
Fidel-F2 napisał/a:
Czyli nie kupujesz tylko chodzisz pomacać. Zajebiście, z pewnością się z tego utrzymają.



nie bardzo rozumiem o co wtf ?


To się odnosi do wpisu Pana Bio :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2021-09-19, 11:19   

To chyba było odnośnie postu bio
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-19, 11:32   

fdv napisał/a:
To chyba było odnośnie postu bio


Kilka sekund się Pan spóźniłeś ;)
Podpadłeś Pan dwukrotnie, więc jesteś na celowniku //gun_dance
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2021-09-19, 12:17   

fdv napisał/a:
Romulus napisał/a:
Poruszana kwestia regulowania ceny książek chyba nie ma na celu ratowania księgarń, ale ochrony rynku.


Szczerze przeczytałem to zdanie kilka razy i nie mogę pojąć jak ty doszedłeś do takiej konkluzji że jednolita cena na nowości w jakikolwiek sposób będzie chroniła rynek.


Ale nie ja tak twierdzę, tylko pomysłodawcy/zwolennicy. https://www.prawo.pl/poda...021,507844.html
Wprawdzie w tym artykule wspomina się o stacjonarnych księgarniach, ale moim zdaniem jest już za późno na ich ratowanie. Z tego już biznesu większego niż niszowy nie będzie. Co wcale nie jest taką złą wiadomością.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2021-09-19, 12:31   

Romulus napisał/a:
Jeśli o mnie chodzi to do księgarń nie chodzę, ponieważ w moim mieście chyba żadnej już nie ma.


Z ostatniej księgarni u nas zrobili czytelnię przy PCK. Pustawo tam.

Zresztą to jest znak czasów. Księgarnie znikają, kioski Ruchu zmieniają się w miejsca odbioru paczek z możliwością wypicia kawy i zjedzenia hot doga. Poczta polska staje sie bazarem u ruskich.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-09-19, 13:16   

[


Też nie rozumiem jak sztywna cena ma chronić rynek - próbuje przerobić to na sztywną cenę na piwo dla lepszego zobrazowania (dla siebie). Wychodzi mi że znikają mali producenci, zyskują koncerny i średni gracze. Knajpy tu zależy czy jedna cena w ogóle - czy byłby rozdział detal/serwis, ale na pewno wycięłoby część. Na pewno spadłoby spożycie browca na rzecz 18%+ (czyli wódka)
:)
 
 
Sędzia

Posty: 491
Wysłany: 2021-09-19, 13:34   

MrSpellu napisał/a:

Zresztą to jest znak czasów. Księgarnie znikają, kioski Ruchu zmieniają się w miejsca odbioru paczek z możliwością wypicia kawy i zjedzenia hot doga. Poczta polska staje sie bazarem u ruskich.


Poczta jest następna w kolejce po księgarniach do odstrzelenia. Działają jeszcze tylko z 3 powodów: korespondencja sądowa i urzędowa, przyzwyczajenie, zwłaszcza starszych ludzi i możliwość nadania paczki zagranicznej tam, gdzie ciężko o kuriera. Za 10 lat poczta będzie do likwidacji.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-09-19, 16:35   

Trojan, jak zwykle nie ogarniasz. To było do bio, jak przytomnie zauważyli koledzy.

Poczta działa jeszcze wyłącznie dzięki ogromnemu dofinansowaniu z budżetu.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2021-09-19, 19:14   

Ciekawe kiedy na poczcie będzie można wypić kawę i zjeść hot doga. Ewentualnie napić się browara //mysli
_________________
Instagram
Twitter
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-09-19, 19:15   

Najpierw wstawią konfesjonały.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2021-09-19, 19:18   

Jeżeli pocztę dadzą Obajtkowi, to niekoniecznie //mysli
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14