FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki, które warto przeczytać lub nie
Autor Wiadomość
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-10-15, 20:26   

Jeśli mnie nachodzi na czytanie samych bitew to zawsze jest niemiecka inwazja na Norwegię, morze Śródziemne w czasie II wojny światowej, Pacyfik i mnóstwo innych przez całą historię
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
marjarkasz

Posty: 202
Wysłany: 2016-10-16, 18:46   

Rzeczywistość przewyższa fikcję w każdym aspekcie.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2016-12-25, 14:00   

Ktoś czytał "Opowiadania zebrane" Herberta wydane ostatnio przez Rebis? Warto?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2017-02-11, 22:59   

Poleci ktoś jakieś dobre science-fiction w klimatach militarnych/space opery?
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-02-11, 23:28   

:)
Alistair Reynolds Przestrzeń Objawienia
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-02-11, 23:43   

Niebiańskie pastwiska Majka
Cicha wojna McAuley
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2017-02-12, 11:16   

Dzięki wielkie! Zaczynam od Reynoldsa, a potem Majka ;)
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Crozier


Posty: 161
Wysłany: 2017-04-24, 17:47   

Nie bardzo wiem, czy to odpowiedni temat, ale lepszego nie znalazłem. Co byście polecili z popularnej literatury, jeśli ostatnio przeze mnie przeczytane książki to "Krótka historia siedmiu zabójstw", "Reamde", "Slade House", "Wodny nóż" i które to powieści bardzo mi się podobały? Wiem, że rozstrzał gatunkowy jest spory, ale chodzi mi o wciągające, napisane żywym językiem powieści skierowane do dorosłego odbiorcy, z ostatnich kilku lat. Mocno wypadłem z czytelniczego obiegu i nie bardzo wiem, w którą stronę się zwrócić. Zdaje sobie sprawę, że można zaproponować tutaj multum tytułów, więc może dodam jeszcze, że cenię sobie bardzo Ucztę Wyorażni, za to nie znoszę tasiemców w typie Weeksa, czy space oper (wyjątkiem jest Hyperion, ale to inna para kaloszy), jednak wolałbym, by były to tytuły traktujące raczej o "naszym" świecie, bez magii i technologicznych gadżetów. Chodzi mi po głowie zakup "Króla" Twardocha, w drodze do mnie jest "Tysiąc jesieni..." Mitchella, ale nie bardzo wiem co dalej.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2017-04-24, 17:59   

"Terror" Simmonsa, "Związek żydowskich policjantów" Chabona, "Wahadło Foucaulta" Eco, "Supersmutna i prawdziwa historia miłosna" Shteyngarta, "Podwójne życie Pat" Walton. Przy czym Eco to majstersztyk.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-04-24, 17:59   

Musi być fantastyka? Spróbuj Cabre, Perez-reverte, Bernièresa
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
  
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-04-24, 18:34   

toto napisał/a:
"Terror" Simmonsa, "Związek żydowskich policjantów" Chabona, "Wahadło Foucaulta" Eco, "Supersmutna i prawdziwa historia miłosna" Shteyngarta, "Podwójne życie Pat" Walton. Przy czym Eco to majstersztyk.


Terror już chyba czytał. ....
 
 
Crozier


Posty: 161
Wysłany: 2017-04-24, 18:37   

Tak, nick nieprzypadkowy. ;) Za resztę tytułów dziękuję, najwięcej z tego grona słyszałem o Chabonie, mam nadzieję, że uda mi się gdzieś wyszperać po taniości. ;) Za to nie kojarzę żadnego z autrów od Fidela (jakkolwiek to o mnie świadczy), ale zaintrygowali mnie. Coś konkretnego polecasz? Bo Cabre widzę sporo na Arosie, a po krótkim research'u wyszło, że "Wyznaję" to jego najlepsza książka, a przynajmniej najbardziej popularna.
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2017-04-24, 19:06   

Generalnie podpisuje się pod powyższymi polecankami, ale jeżeli chodzi o kryterium wartkiej, żywej narracji i z grubsza rozrywkową tematykę wskazałbym raczej na: Poradnik domowy kilera (H. Helgason), Wampira (W. Chmielarz), Crimen (J. Hen), Podziemia Veniss (Vandermeer), czy też Bracia Sisters (DeWitt).
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2017-04-24, 19:16   

Stephensona cykl barokowy i Cryptonomicon to w zasadzie jazda obowiązkowa. Pod Perezem-Reverte podpisuję się obiema rękami, nogami, kuśką i pożyczonym straponem, zahaczyłbym jeszcze może o Nazywam się Czerwień Pamuka, Czarodziejkę z Florencji Rushdiego i Święte gry Vikrama Chandry, jeśli chcesz zdryfować na Wschód.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-04-24, 19:23   

Uważam, że wszystkie powieści Cabre są bardzo dobre. Wyznaję było u nas pierwsze, zrobiło robotę i dzięki temu pojawiają się kolejne pozycje (za kilka dni kolejna - Agonia dźwięków). Czy warto? Oczywiście, że warto, ale moja ulubiona to Jaśnie pan - kryminał dygresyjny, gdzie fabuła kryminalna to tylko pretekst bo tak naprawdę samo śledztwo, kto zabił i dlaczego nie interesuje ani autora, ani czytelnika ani bohaterów powieści. Piękny język.

Perez-reverte najbardziej znany jest z Klub Dumas, najsłabszej i koszmarnie przereklamowanej powieści. Moim zdaniem najlepsze, z tych co czytałem, to Fechmistrz i Oblężenie. Doskonale przemyślane, pięknie napisane. Z pewnością warto sięgnąć też po Ostatnią bitwę templariusza.

Bernièresa znam trzy rzeczy - Wojnę o czułe miejsca Don Emmanuela, Pył, co opada ze snów i Mandolinę kapitana Corellego znaną też pod tytułem Kapitan Corelli. Wszystkie trzy doskonałe, bardzo dobrze napisane, z dużą inteligencją, wrażliwością i humorem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-04-24, 19:26   

Stary Ork napisał/a:
Nazywam się Czerwień Pamuka
stoi na półce zakupiony po lekturze bardzo dobrej Dziwnej myśli w mej głowie, podepchnę trochę w kolejce chyba
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2017-04-24, 19:33   

Fidel-F2 napisał/a:
Perez-reverte najbardziej znany jest z Klub Dumas, najsłabszej i koszmarnie przereklamowanej powieści. Moim zdaniem najlepsze, z tych co czytałem, to Fechmistrz i Oblężenie. Doskonale przemyślane, pięknie napisane. Z pewnością warto sięgnąć też po Ostatnią bitwę templariusza.


Mężczyzna który tańczył tango i Cmentarzysko bezimiennych statków, za to jak Arturo pisze o kobietach i muzyce, chłopak wie jak ogarnąć oba tematy.
Fidel, weź się za Pamuka, Nazywam się Czerwień to jest cymesik, jego współczesnie osadzone rzeczy już mnie tak nie uwiodły, ale Śnieg wart jest mszy.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2017-04-24, 19:47   

Spróbuj książek nominowanych do Bookera (moje ulubione to Ogród wieczornych mgieł, Vernon, Anglicy na pokładzie). Osobiście przepadam za powieściami Crummeya z Wiatru od Morza (Dostatek czy Sweetland).

Crozier napisał/a:
nie kojarzę żadnego z autrów od Fidela (jakkolwiek to o mnie świadczy), ale zaintrygowali mnie. Coś konkretnego polecasz? Bo Cabre widzę sporo na Arosie, a po krótkim research'u wyszło, że "Wyznaję" to jego najlepsza książka, a przynajmniej najbardziej popularna.


Berniersa i Reverte też polecam, ale Cabre... Mnie to Wyznaję ostatecznie rozczarowało. Na inne nie miałam już najmniejszej ochoty.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Crozier


Posty: 161
Wysłany: 2017-04-24, 20:39   

Misiel napisał/a:
Generalnie podpisuje się pod powyższymi polecankami, ale jeżeli chodzi o kryterium wartkiej, żywej narracji i z grubsza rozrywkową tematykę wskazałbym raczej na: Poradnik domowy kilera (H. Helgason), Wampira (W. Chmielarz), Crimen (J. Hen), Podziemia Veniss (Vandermeer), czy też Bracia Sisters (DeWitt).


O, "Poradnik..." i "Bracia Sisters" wyglądają jak strzały w dziesiątkę, wielkie dzięki! Pozostałym oczywiście również, ale te dwie powieści pójdą na pierwszy ogień.

Co do Stephensona, oczywiście mam w planach, na pewno sprawdzę również Cabre, "Podziemia Veniss" czytałem, podobnie jak całą resztę ksiązek Vandermeera. :) Nominowane do Bookera już obczajałem, kilka pozycji odnotowane.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2017-04-25, 14:44   

Wieczory Kaluki Howarda Jacobsona i Dostatek Crummeya. Obie zasysają, acz każda w odmienny sposób. Powieść Jacobsona jakoś nie zrobiła szumu. Najlepsza rzecz o żydach i gojach jaką czytałem. Doskonały przekład. A Crummey tworzy świat mityczny w swej codzienności. Fantastyczny snuj opowieściowy. Zaraz zabiorę się za resztę jego książek.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2017-04-25, 15:08   

Dostatek najlepszy i myślę, że o kilka długości przed pozostałymi.
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2017-04-26, 17:12   

Moja walka. Księga 1
Karl Ove Knausgård

Moim zdaniem NIE warto, ale chętnie poczytam, gdyby ktoś miał inne zdanie, bo to dla mnie jeszcze jeden fenomen wydawniczy. Rzuciłam tym przed połową nie znajdując tam niczego ciekawego.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2017-04-26, 17:15   

Żona pożyczyła i czytała 1 część. Też zacząłem i miałem jak ty. Uznałem, że strata czasu. Generalnie uważam książki, w których pisarze w jakiś sposób egzorcyzmują swoje życie - za stratę czasu i literaturę "gorszego sortu" pisaną przez ludzi, którzy nie potrafią stworzyć fabuły (nawet i nawiązującej do ich biografii, przeżyć itp.) fikcyjnej.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2017-04-26, 17:23   

Romulus napisał/a:
którzy nie potrafią stworzyć fabuły


Coś w tym jest, bo przesz gdyby potrafił, to swoje nudne perypetie umiałby wyłożyć ciekawie. A Michał Nogaś polecał. Dziwne to, choć już mnie tknęło po polecanej przez niego Zadie Smith. Dokładnie ten sam przypadek co Knausgard.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-04-26, 17:47   

M. przeczytała Gra o Ferrin -Katarzyny Michalak. W trakcie lektury rzuciła mi kilkoma fragmentami i swoimi komentarzami - takie głupiutkie babskie romansfantasy. Po przeczytania siadła do gugla i spędziła kilka solidnych godzin wyszukując wszystkie możliwe recenzje. Bawiła się przy tym stukrotnie lepiej jak przy książce.

Ale z tego co mi przeczytała to jest to najgłupsze fantasy pod tą szerokością geograficzna, a sama autorka dorównuje swemu dziełu.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2017-04-26, 18:50   

Rashmika napisał/a:
Moja walka


Pod jakim tytułem wydali to w Niemczech? o_O
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2017-04-26, 18:53   

Stary Ork napisał/a:
Pod jakim tytułem wydali to w Niemczech?


internet się już z tego bekał :> Kämpfen
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2017-04-26, 18:56   

Blisko wystarczająco.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2017-04-26, 19:06   

A tak aproposem - Dolfi był lepszym malarzem niż pisarzem, czy wodzem. Polecam Iron Dream Spinrada.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2017-04-26, 19:10   

Wodzem akurat był świetnym, jako naczelny dowódca był poniżej krytyki.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13