FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki, które warto przeczytać lub nie
Autor Wiadomość
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2008-03-18, 17:19   

Jeśli o mnie chodzi, to "IŚ" jest chyba najlepszą rzeczą, jaką napisał Tad Williams. Choć przyznam, przeczytałem połowę zaledwie. Jakoś nie złożyło się, zeby mi tomy 3 i 4 w łapy wpadły.
_________________
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-03-28, 00:23   

Przed chwilą skończyłam czytać Magic Bites, Ilony Andrews.
Urban fantasy, gdzie poza starym dobrym SWAT'em istnieją takie organizacje jak Zakon Rycerzy Pomocy, Ludzie - grupa zajmująca się magią, nekromancją, wampiryzmem, Gildia i Paczka - składająca się z zmiennokształtnych.
Główna bohaterka, Kate Daniel's otrzymuje wiadomość, że jej opiekun - jeden z rycerzy Zakonu - zostaje zamordowany ...
Już od pierwszej strony pani Andrews nie pozwala nam się nudzić, wprowadzając nas w realia alternatywnej Atlanty, gdzie magia przeplata się z technologią.
Lekkim stylem, humorem i ciekawymi postaciami Magic Bites wręcz pochłania, wciąga i podsyca apetyt na więcej. Narracja pierwszoosobowa jest kolejnym plusem powieści - pierwszej z cyklu Kate Daniels Series. Magic Bites można zarzucić jedynie pewną schematyczność ... Mam też nadzieję, że w drugim tomie główny wątek powieści będzie ... mocniejszy.
Teraz tylko, trzeba znaleźć ebooka :roll:
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Regissa 
wredna wiedźma


Posty: 578
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-08, 09:04   

Natchnęła mnie nasza wymiana zdań na temat poglądu Gaimana na Amerykanów, aby polecić serdecznie książkę o Amerykanach właśnie, widzianych oczyma Polki: Teresa Hołówka Delicje ciotki Dee. Książka była napisana już parę lat temu i odnosi się głównie do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale moim zdaniem świetnie pokazuje różnice w mentalności i sposobie myślenia między mieszkańcami Europy a Ameryki. Przerażające jest tylko jedno: kiedy parę lat temu czytałam tę książkę po raz pierwszy, wiele rzeczy mnie w niej śmieszyło. Dzisiaj sporo z tych dziwactw jest naszą codziennością... To trochę potwierdza tezę, że polskie społeczeństwo się amerykanizuje //mur
Serdecznie polecam, choć książka do zdobycia tylko w bibliotekach, antykwariatach i na allegro :-/
_________________
Paskudny otacza nas świat. Ale to nie powód, byśmy wszyscy paskudnieli. Yurga z Zarzecza
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2008-07-04, 21:27   

Czytał ktoś "Cień Wiatru" Calrosa Ruiza Zafona? Słyszałem przeróżne opinie i zastanawiam się czy warto sięgnąć, bo widziałem go na półce u znajomego.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
kurp 


Posty: 29
Skąd: W-wa
Wysłany: 2008-07-04, 21:37   

Warto. Chyba, że odstraszy Cię fakt, że
a) jest to w gruncie rzeczy opowieść o miłości :)
b) sporo tu leniwej narracji, opisów Barcelony etc.
c) i wszystko tchnie charakterystyczną, iberyjską magią.
Jeśli to komuś nie wadzi - idealna lektura na leniwe letnie wieczory.
_________________
Krzysztof Pochmara
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-07-04, 21:43   

Jander napisał/a:
Czytał ktoś "Cień Wiatru" Calrosa Ruiza Zafona? Słyszałem przeróżne opinie i zastanawiam się czy warto sięgnąć, bo widziałem go na półce u znajomego.

Ty mi pożyczysz Kinga - ja tobie "Cień wiatru" :mrgreen: Sama książka według mnie przereklamowana, ja przynajmniej spodziewałem się czegoś innego, ciekawszego. Jak dla mnie za mało było o samych książkach. No chyba, że za szybko czytałem i nie wszedłem w klimat powieści. Sporo osób zachwala zwłaszcza mądrości życiowe" wypowiadane przez jednego z bohaterów.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2008-08-09, 17:14   

Dobra a co mi powiecie robaczki o Miecz dla królaT. H. White? I ogólnie o całym syklu Był sobie raz na zawsze król?
Od jakiegoś czasu korci mnie ta książka, a gdy widzę okładkę czuje jakby mówiła do mnie "Masz mnie przeczytać" ;) Lubię mity Arturiańskie więc tematyka nie powinna być problemem. Ktoś już czytał?
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
  
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2008-08-11, 09:22   

Czytał ktoś "Ostrze Darwina" D. Simmonsa? Warto? :P Bo na Allegro jest za 9,99 =)
_________________
Moja biblionetka
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2008-08-11, 09:27   

Jak dobrze poszukasz i za 4 zł znajdziesz. Podobno warto. ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2008-08-11, 09:37   

Ja czytałam. I podobało mi się. Tytułowy bohater pracuje dla firmy ubezpieczeniowej i zajmuje się rekonstrukcjami wypadków samochodowych. Wszystko jest pięknie do pewnego razu, gdy na autostradzie zostaje ostrzelany przez pasażerów tajemniczego mercedesa. Nie wygląda to na zwykły przypadek...

Fantastyki w tym nie ma za grosz, jest to powieść sensacyjna, której brakuje klasy Hyperiona i reszty, ale to całkiem niezłe czytadło. Ale spotkałam się też z wieloma niepochlebnymi recenzjami.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-04, 18:45   

Czy są na forum osoby, które przeczytałyby którąś z tych książek?

W głąb Maelstromu - antologia opowiadań
Wywyższenie Horusa - Dan Abnett
Zwiastun nocy - Graham McNeill
Xenos - Dan Abnett
Kosmiczny wilk - William King
Oko terroru - Barrington J. Bayley
Pierwszy i jedyny z Tanith - Dan Abnett

A jeśli tak to warto kupić?
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
KreoL 

Posty: 430
Wysłany: 2008-09-06, 01:39   

Pamiętać trzeba przy BL, że piszą książki głównie do grona ludzi grających w bitewniaki i nie są to bardzo ambitne książki. Przeczytałem tylko "Oko terroru" i mimo początkowej niecheci nie był to aż taki terror na jaki sie zapowiadało, ksiażka pozwala się wczuć w klimat jeżeli ktoś gra/grał w młotka i zna tamto uniwersum,ale jest bardzo przewidywalna. Radzę najpierw coś pożyczyć i samemu ocenić jak pasuje świat 41millenium a nie odrazu kupować.

Sam słyszałem z pozostałych ksiażek opinie jedynie na temat "Wywyższenia Horusa". Podobno dobra ksiażka<Dan uchodzi za najlepszego pisarza BL>, dodatkowo są to czasy gdzie miały miejsce wydarzenia od których wszystko się w tamtym świecie zaczęło, więc można powiedzieć żę wreszcie wytłmaczą o co chodzi od początku 'nie grajacym'. Minus jest taki, że jest to pierwsza ksiażka z cylku Herezji Horusa, której końca nawet jeszcze w angli nie widać, a niestety nasz wydawca wydał dopiero 1 część. W tym miejscu trzeba dodać,żę tępo wydawania kolejnych części cyklu u naszego wydawcy waha się zazwyczaj od3miesięcy do 3 lat, nie dajac żadnych wiadomości, zapowiedzi, czy informacji czego można się spodziewać co IMO jest nieprofesjonalne. Jedynie na forum można sie dowiedzieć, jeśli ktoś jest na tyle uparty by Ich męczyć bezustannie, żę coś trafiło do tłumacza lub jeszcze nie. Informacje, że coś będzie wydane dowiadujemy się na ok 2tyg przed tym jak pojawi się w księgarni.
 
 
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-06, 20:25   

KreoL napisał/a:
Radzę najpierw coś pożyczyć i samemu ocenić jak pasuje świat 41millenium a nie odrazu kupować.
Pasuje bardzo ponieważ nie jest mi obcy - kiedyś nawet zbierałem Ultramarines. Nie wspomnę już, ze przeszedłem całe Dawn of War ai w Liberation Day swego czasu sporo pogrywałem :-P Poza tym interesuję się Warhammerem, więc jako-tako orientuję się i w klimacie i w realiach. Natomiast jesli chodzi o grę to grałem i prowadziłem jedynie w papierowego Warhammera.
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2008-09-25, 13:16   

Tym razem ciekawi mnie czy ktoś czytał już "Gdzie wasze ciała porzucone" Farmera? Warto sięgać po tę książkę? A sam cykl jak się prezentuje?
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-09-25, 13:22   

Maeg napisał/a:
Tym razem ciekawi mnie czy ktoś czytał już "Gdzie wasze ciała porzucone" Farmera? Warto sięgać po tę książkę? A sam cykl jak się prezentuje?


http://esensja.pl/ksiazka...st.html?id=5905
http://esensja.pl/ksiazka...st.html?id=5935
http://esensja.pl/ksiazka...st.html?id=5934
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2008-09-25, 13:28   

ASX recki na Esensji czytałem zanim napisałem posta i nie pomogły w podjęciu decyzji. Dlatego liczę jeszcze na opinie forumowiczów. ;)
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2008-09-25, 15:20   

Recki na Esensji to recenzje jednej osoby, trudno porównać w taki sposób. W dodatku chociaż Ania Kańtoch pisze bardzo dobre recki to gusta nasze są rozbieżne w wielu przypadkach. ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-09-25, 15:24   

Nie no... Ania Kańtoch pisze tak, że wszystko jest jasne i oczywiste jak słońce na bezchmurnym niebie. Dla mnie pomogła w podjęciu decyzji co do nie kupowania cyklu.

Mad, czy mógłbyś wymienić tych "wiele przypadków"?
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-25, 15:49   

Maeg napisał/a:
Tym razem ciekawi mnie czy ktoś czytał już "Gdzie wasze ciała porzucone" Farmera? Warto sięgać po tę książkę? A sam cykl jak się prezentuje?

Czytałem lata świetlne temu - tj kiedy MAG wydał tę powieść po raz pierwszy. W sumie zgadzam się z (nie pierwszy raz) recenzją Kańtoch : ciekawy pomysł, nieźli bohaterzy, tylko ta końcówka wkurzająca.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2008-09-27, 16:32   

W sumie mogę teraz sobie samemu udzielić odpowiedzi. Gdzie... przeczytać można, ale nie trzeba. Z jednej strony byle czego Hugo się nie nagradza, z drugiej jak wszędzie trafiają się i słabsze powieści.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2008-09-27, 16:51   

Maeg napisał/a:
W sumie mogę teraz sobie samemu udzielić odpowiedzi. Gdzie... przeczytać można, ale nie trzeba. Z jednej strony byle czego Hugo się nie nagradza, z drugiej jak wszędzie trafiają się i słabsze powieści.


Ciała są nie tyle słabsze, co nie okazały się ponadczasowe. I o ile w 1971 roku były wybijającą się powieścią sf, po trzydziestukilku latach "wyblakły".
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2008-09-27, 18:13   

AM napisał/a:
Ciała są nie tyle słabsze, co nie okazały się ponadczasowe. I o ile w 1971 roku były wybijającą się powieścią sf, po trzydziestukilku latach "wyblakły".


Uwaga na pewno będą spoilery
Zgoda, te 30 lat temu można było inaczej odbierać Ciała. Sam pomysł jest ciekawy, może obecnie nie odkrywczy ale ciekawy. Mnie bardziej nie spodobało się to że od pewnego momentu Farmer traktował po macoszemu świat który wykreował. Gdyby książka była dłuższa ciągle „skoki” Burtona mogłyby stać się nużące. Bo poza tym że dowiadywaliśmy się do jakieś grupy trafił to resztę można by było streścić: przybył, spotkał Goringa, pobył i zabił się. Mógł się trochę bardziej skupić na ludziach, jacy są, jak ich zmieniło i jak odbierali te „zmartwychwstanie” .
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2008-09-27, 20:13   

Maeg napisał/a:
Mógł się trochę bardziej skupić na ludziach, jacy są, jak ich zmieniło i jak odbierali te „zmartwychwstanie” .


Ale okazał się za cienki pisarsko... To zresztą największa słabość tej książki i wielu utworów literackich z tamtego okresu (bądź wcześniejszych). Ich siłą były pomysły, jednak z wykonaniem bywało już zdecydowanie gorzej; prosty, niemal „wypracowaniowy” język, kiepsko zarysowani bohaterowie, niewiarygodni psychologicznie itp. Trudno mieć jednak o to pretensje do Farmera, po prostu tak się wtedy pisało (istnieją oczywiście wyjątki).

W każdym bądź razie czas nie był łaskawy dla ciał i na tle najsprawniejszych współczesnych pisarzy, Farmer wypada po prostu przeciętnie.
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2008-10-05, 11:30   

Czytał ktoś książki Kathy Reichs? Bardzo lubię serial Kości, a kryminały Christie też mi się bardzo podobają, więc zastanawiam się nad sięgnięciem po cykl o Temperence Brennan :)
_________________
Moja biblionetka
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2008-10-05, 11:33   

Jej powieści są dla odważnych inaczej. To znaczy: jeśli widziałeś serial Kości to poprzestań na nim. I ja już poprzestanę, bo ładny dzień i szkoda się niezdrowo podniecać. Ale sądząc po półkach w Empiku i hipermarkecie - ma toto swoich wielbicieli.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-10-14, 19:45   

Planuje nabyć jakąś antologię polskiej fantastyki (nową w empiku w sobotę) ale kompletnie nie wiem co wybrać.
Co polecacie??
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-10-14, 19:50   

Mag_Droon napisał/a:
Planuje nabyć jakąś antologię polskiej fantastyki (nową w empiku w sobotę) ale kompletnie nie wiem co wybrać.
Co polecacie??

A masz już jakąś?
Mnie osobiście najbardziej przypadła dwutomowa anielsko-diabelska antologia z FS - "A.D XIII". Niezłe recenzje zebrała też "Runa" za "Księgi strachu"
Najlepiej zerknij na KATEDRĘ - są tam recenzje bodajże wszystkich antologii, które wyszły ostatnich latach.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Lady_Aribeth 
Concerned Citizen


Posty: 593
Wysłany: 2008-10-14, 20:06   

Tigana napisał/a:
Mnie osobiście najbardziej przypadła dwutomowa anielsko-diabelska antologia z FS - "A.D XIII".


Nigdy, nikomu, nie poleciłabym tej antologii (a przynajmniej pierwszej części, bo drugiego tomu nawet nie próbowałam ruszać). Jest nudna, oklepana do bólu i tylko marnuje czas. Już lepiej spróbuj się dokopać do jakiejś antologii Zajdla, np. 2006 - znalazły się tam naprawdę niezłe opowiadania.
_________________
"Nie tak to trudno zostać filozofem, jak waszmość pan rozumiesz: chwal tylko, co drudzy ganią, myśl jak chcesz, byleby osobliwie,
kiedy niekiedy z religii zażartuj, decyduj śmiele a gadaj głośno; przyrzekam, iż ujdziesz wkrótce za wiellkiego filozofa..."
"Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacy Krasicki
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-10-14, 20:09   

Z Tymi antologiami zawsze jest problem bo można tarfić na kiłę. Z tego co słyszałem odradzam Tempus Fugi. Bo zebrała kiepskie opinie. Ogólnie z dobrymi antologiami to u nas krucho.
Lady_Aribeth napisał/a:
Nigdy, nikomu, nie poleciłabym tej antologii

Nie jest taki zły ;) mnie bardzo przypadło opko Komudy i Białołęckiej. Ogólnie to da się wytrzymać.
Lady_Aribeth napisał/a:
Zajdla, np. 2006 - znalazły się tam naprawdę niezłe opowiadania.

Podobnie jak w 2007. Obie antologie nie sa jednak łatwo dostępne.

Mogę jeszcze zaproponować Hurra Niech Żyje Polska tom 1 mnie się podobało
 
 
Zireael 


Posty: 516
Skąd: Maribor
Wysłany: 2008-10-14, 20:25   

Toudisław napisał/a:
Hurra Niech Żyje Polska tom 1


Fakt, niezła. Jest w niej moje najukochańsze opko Grzędowicza. ; )

Toudisław napisał/a:
Tempus Fugit


Nie polecam z całą stanowczością. Koszmarek.

Ja proponuję, żeby Mag zapoznał się z Kochali się, że strach. Oczywiście tekst Dabliu rządzi, ale cała reszta też trzyma poziom. : )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13