Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki, które warto przeczytać lub nie
Autor Wiadomość
Trojan 

Wysłany: 2018-04-27, 09:51   

hmm, Klub jest fajny. Pamiętam że czytałem, ale niewiele poza tym.
Cmentarzysko, Oblężenie czy Fechmistrz pozostawiły wyraźny ślad

ale pozwolę sobie zarzucić aktualnego Reverte'a na rzecz przeszłego Sienkiewicza

wczoraj na S-B przetoczyła się wymiana zdań nt. W pustyni i puszczy.
książkę ostatnio czytałem hohoho a może i wincej, ale będzie jakieś 30 lat.
Za szczeniaka byłem nią zafascynowany - na tyle że przeczytałem ją chyba z kilkanaście razy - wiadomo, do czasu "odkrycia" fantastyki czytało się awanturniczo-podróżniczo-przygodowe (patrz --> Perez R)

wczoraj Sabetha wrzuciła tekst że dzieciaki nie znoszą (nie lubią ?) tej lektury - dla mnie poważne zdziwienie.
Się tak zastanawiam - dlaczego ?

historia przestawiona to uniwersalizm literatury młodzieżowej - dojrzały ponad wiek chłopak i dziewczynka (dziecko) pod jego opieką wpadają w prąd niefortunnych zdarzeń.
Chłopak musi potwierdzić swoją męskość w szeregu testów które "robią" z niego mężczyznę.
przeca to tak standardowe że aż.

czy aby sama historia trąci myszką ?
bo ja wiem ?
jak dla jest nad wyraz aktualna - Polski inżynier na "dorobku" wyjeżdża z dzieckiem/synem (które samotnie wychowuje) na kontakt do krajów arabskich.

tam dzieciak(-i) staje się celem ataku terrorystycznego - porwania, celem wymuszenia wymiany za innych zakładników, innych arabskich terrorystów znajdujących się w rękach MI-6.

udaje im się uciec - przeżywają serię przygód w pejzażach prawdziwej natury, bierą udział w konflikcie plemienno-granicznym tubylców (tutsi-hutu)
itd itp.

gdyby nakręcić film z nowszym sztafażem, obsadzić fajnych aktorów to byłby hicior na miarę Uprowadzonej.
może problem w tym jak ta książka jest przedstawiana/omawiana na lekcjach ipolskiego.

Am I Wrong ?

m_m 
Uchodźca

Wysłany: 2018-04-27, 11:37   

Rashmika napisał/a:
A krytykowanie podejścia bohatera do kobiet w fikcji literackiej, to jest jak zwykle karykaturalna odmiana poprawności, po której dostaję womitów.
Parę miesięcy temu na innym forum, pewna nawiedzona nagle obejrzała Blade Runnera i potwornie się zdenerwowała że Deckard prawie gwałci Rachel i że tak nie powinno być bo jest akurat akcja Me Too. Ale był dym :mrgreen:

Qfa Trojan kto to jest domorosły chłopak? Rozumiem domorosły gienkolog-amator, bombiarz czy satanista, ale domorosły chłopak??

Trojan 

Wysłany: 2018-04-27, 12:14   

m_m napisał/a:

Qfa Trojan kto to jest domorosły chłopak? Rozumiem domorosły gienkolog-amator, bombiarz czy satanista, ale domorosły chłopak??

racja - niewłaściwe słowo

Cintryjka 

Wysłany: 2018-04-27, 18:02   

Rashmika napisał/a:
Cintryjka napisał/a:
Bardzo cenię Królową Południa i Ostatnią bitwę templariusza. Mam sentyment do Klubu Dumas.

A czytałaś inne jeszcze? Dumasa znam tylko jako film, templariusz kompletnie mi się nie podobał :( . Mam tę królową Południa w planach, bo kończę Faulknera i przydałoby się coś lżejszego dla resetu.

Oblężenie było świetne, Fechtmistrz był niezły, Terytorium Komanczów to interesujący eksperyment do wciągnięcia w jeden wieczór, Szachownica flamandzka była niezła, ale w końcówce trochę siadła. Cykl o kapitanie Alatriste kompletnie mi nie podszedł, niestety. Odpuściłam po 3 tomach. Ale ogólnie Reverte bardzo lubię i szczerze polecam, nie schodzi poniżej solidnego poziomu.Obejrzałam retrospektywnie swoje oceny wszystkich jego powieści i to Królową Południa oceniłam najwyżej. Ale byłam trochę smarkata jeszcze.

J.K.

Fidel-F2 

Wysłany: 2018-04-28, 13:38   

Ktoś może polecić przynajmniej przyzwoitą beletrystykę w realiach starożytnej Mezopotamii?

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

Rashmika 

Wysłany: 2018-04-28, 15:02   

Hm, będzie ciężko. Ja znam tylko ramotki raczej dla dzieci/młodzieży Ewy Nowackiej i Edigeya.
Epizod babliloński był w Egipcjaninie Shinue, podobnie w Asklepiosie Horia Stancu. Jeszcze Tokarczuk Anna In w grobowcach świata, ale to chyba nie o to chodzi (na upartego można dorzucić Welin i Atrament Duncana, ale mnie to odrzuciło). Mary Renault - Perski chłopiec, tylko, że to czasy Aleksandra Wielkiego. I to tyle, kiedyś sama obczajałam temat i podejrzewam, że nic się nie zmieniło.

m_m 
Uchodźca

Wysłany: 2018-04-28, 16:21   

W Zamieci Stephensona jest wątek sumeryjski, ale chyba nie o takie coś chodziło.

Trojan 

Wysłany: 2018-04-28, 16:25   

Strzała z Elamu.
Ale to chyba dla dzieci, czytałem to wtedy. ;)

O , Rashmika też "poleca" :)

Rashmika 

Wysłany: 2018-04-28, 16:40   

W sumie to nie polecam, tylko mówię, że jest. Nie ma czego polecić z czystym sumieniem, jako "przyzwoita beletrystyka" z domyślnym dodatkiem "dla dorosłych". Poleciłabym jedynie Sinuhe, ale podejrzewam, że pewnie Fidel czytał.

Trojan 

Wysłany: 2018-04-28, 16:47   

No i Waltari to jednak nie Mezopotamia/Babilon

Rashmika 

Wysłany: 2018-04-28, 16:53   

Najwięcej zajmuje Egipt, ale Sinuhe bujał się też w Mezopotamii, choć to był epizod.

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2018-04-28, 17:20   

Rashmika napisał/a:
Poleciłabym jedynie Sinuhe

Ja bym to polecił i tak, bo to po prostu świetne jest //mysli
Yes, empirical evidence is the foundation of science. Yes, blind faith is the death of reason. No, this does not logically imply that anyone is ethically obligated to demonstrate the existence of breasts under laboratory conditions.

Fidel-F2 

Wysłany: 2018-04-28, 17:27   

Edigeya czytałem sto lat temu, i tak, chodziło mi o coś takiego, tylko dla dorosłych. Duncan to trociny. Reszta też się nie klasyfikuje, ale dzięki za dobre chęci. Znalazłem Sargon. Wybrańcy Inanny Krzysztofa Milczarka. Tyle, że to chyba fantastyka a wolałbym zwyczajną powieść historyczną, ale nie będę wybrzydzał.

Fidel-F2 

Wysłany: 2018-04-28, 17:29   

Stary Ork napisał/a:
Ja bym to polecił i tak, bo to po prostu świetne jest
stoi se na półce od lat i jakoś do tej pory nie przeczytałem, oczywiście cały czas w planach. Podobnie z Zarazą Cepika. Ciągle spoglądam i jakoś ciągle omijam. Ale w końcu przeczytam, jeno i drugie.

Beata 
deformacja IU

Wysłany: 2018-04-28, 17:42   

W temacie kojarzę jeszcze Olimpias Bunscha. Kiedyś, dawno temu czytałam, nic kompletnie nie pamiętam, czyli albo skleroza, albo wyparłam.

Cintryjka 

Wysłany: 2018-05-20, 10:31   

Ktoś tu chyba coś pisal o Białych łzach. Dziś są do kupienia za dychę. Warto?

J.K.

Beata 
deformacja IU

Wysłany: 2018-05-20, 15:06   

IMHO tak.

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2018-05-20, 19:54   

Tak.

Cintryjka 

Wysłany: 2018-05-20, 20:37   

OK, kupiłam.

J.K.

Rashmika 

Wysłany: 2018-05-21, 11:17   

Szukam powieści, której tłem jest klęska Wielkiej Armady w Anglii, w XVI w. Opracowania historyczne - nie, tylko beletrystyka.

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2018-05-21, 11:25   

Czerwone krzyże Meissnera, Żeglarz Montsarrata na przykład.
Yes, empirical evidence is the foundation of science. Yes, blind faith is the death of reason. No, this does not logically imply that anyone is ethically obligated to demonstrate the existence of breasts under laboratory conditions.

Rashmika 

Wysłany: 2018-05-21, 13:27   

Dzięki Stary Ork, sprawdzę.

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2018-05-21, 18:49   

W sumie Czerwone krzyże to druga część trylogii o Janie Martenie (zaczyna się od Czarnej bandery a kończy Zieloną bramą ). Zaczytywałem się będąc jeszcze małą dziewczynką i nie wiem jak to się zestarzało; stoi na półce i boję się otworzyć żeby nie zepsuć sobie wspomnień //orc Za to Monsarrata mam na świeżo (plus-minus dwa lata) i jest to rzecz która rwie pytę z korzeniami (choć jego Okrutne morze jednak stawiam wyżej, ale to primo inna epoka, a drugie primo najlepsza marynistyka jaką czytałem w życiu, może poza Okrętem Buchheima).

Rashmika 

Wysłany: 2018-05-21, 19:28   

Martena to też czytałam w dzieciństwie, chyba pierwszą część. Okrutne morze też znam, ale jak dla mnie było trochę za grzeczne. Das Boot to rzeczywiście chyba nr 1 w tematyce morskiej, lubię też My topielcy Carstena, Anglików na pokładzie Kneale'ego i Rytuały morza Goldinga. Ale teraz mnie wzięło na Armadę. Mam w planach jeszcze Magellana Zweiga, tyle że to chyba nie jest powieść, tylko biografia.

Fidel-F2 

Wysłany: 2018-05-22, 09:19   

Czytał kto trylogię Jacka Łukawskiego? Jak to wygląda?

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2018-05-22, 09:53   

Tak:

//spell
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2018-05-22, 09:54   

Kontynuacja będzie nosiła tytuł "Kupony i zysk"? //panda

Fidel-F2 

Wysłany: 2018-05-22, 09:58   

dzięki chłopaki, teraz mam już jasność

Trojan 

Wysłany: 2018-05-22, 10:17   

Beata czytała :) - z tego co widzę dała 4/6
dołączam się do pytania

bo z opisu wygląda tak
Cytat:
Gdy krew bohaterów zrosi Martwą Ziemię, stal będzie musiała dosięgnąć zdrajców.

Sto pięćdziesiąt lat po powstaniu Martwej Ziemi z twierdzy granicznej wyrusza oddział żołnierzy, by wąskim przesmykiem przekroczyć zapomnianą krainę. W starym klasztorze u podnóża Smoczych Gór ukryte jest coś, co musi powrócić do królestwa, zanim Zasłona Martwej Ziemi pęknie i zaniknie.

Silny oddział pod dowództwem Dartora, starego, zaprawionego w bojach oficera, wkracza w suche stepy, by zmierzyć się z demonami przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Prawdziwy cel misji zna tylko przysłany w ostatniej chwili przewodnik. Lecz nawet ON – tajemniczy Arthorn – nie przypuszcza, jaki los przygotowali dla nich bogowie i jak krucha jest równowaga znanego im świata.

:)

Fidel-F2 

Wysłany: 2018-05-22, 10:20   

Beata wszystko czytała, żadne odkrycie

Odpowiedz do tematu