FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki, które warto przeczytać lub nie
Autor Wiadomość
ASX76 
zrzęda


Posty: 15630
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-12-07, 16:35   

Wg słów autorki przekładu, pani K. Beny, "Rumo i cuda w ciemnościach" to bardzo fajna książka.

Niebieskiego Misia 'napocząłem' niedługo po polskim wydaniu, ale odłożyłem na później. Pewnie wkrótce się za niego wezmę 'na poważnie'. ;)

Książki Moersa za drogie? Biorąc pod uwagę liczbę stron i przyjemność z lektury? Nie powiedziałbym... :)

Miasto Śniących Książek - idealna pozycja dla książkofilów i nie tylko. Setnie (jeśli nie tysiącznie) się ubawiłem.
:))
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23176
Wysłany: 2008-12-23, 09:59   

Czy ktoś czytał CIEŃ WIATRU Carlosa Luisa Zafona? Wypożyczyłem z biblioteki miejskiej na święta, bo zaciekawiła mnie popularność tej powieści oraz kontynuacji (coś z aniołem w tytule). Literaturę europejską czytam w ostatecznści, dlatego ciekaw jestem, czy to taki drugi przereklamowany Reverte, czy też coś, co warto przeczytać. I jaki to typ powieści. Zauwazyłem, że nawet kobitki w sekretariacie czytają Zafona - co mnie trochę dystansuje, bo z równym zapałem czytają też jakieś marne romansidła.

Czekam na jakąś zacną opinię.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2008-12-23, 12:40   

http://www.zaginiona-bibl...p?p=29412#29412 ;)
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2009-01-02, 13:13   

Czy ktoś zetknął się z książkami Elizabeth Hand? Szczególnie interesują mnie opinie na temat książki "Czarne światło".
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-01-03, 10:32   

Sprzysiężenie Czerwonego Wilka Redick

Miałem nadzieję, że czytając tę książkę, przeczytam coś, co chociaż lekko przypomni Boże Monarchie. Pomyliłem się i to potwornie. Dostałem książkę, która na samym początku dawała jeszcze jakieś nadzieję, że może być lekką, przyjemną lekturą. Jednak z czasem nadzieje odpływają w siną dal, by nigdy już nie powrócić. Kilka lepszych momentów tylko zrobiło mi smaka. Była to łyżka miodu w beczce dziegciu. Pierwszym i najważniejszym zarzutem jest fakt, iż książka jest po prostu nudna. Niby sporo się dzieje, ale autor nie potrafi tego sprzedać, a marnota językowa powoduje czasem chaos nie do opisania (gdzie była redakcja?). Książka powiela tez sporo schematów znanych z Miecza prawdy, Ucznia Maga czy Przebudzenia Demona. Wątki tajemnic i intryg mogą co najwyżej wywołać uśmiech politowania bo są na poziomie gimnazjum. Jeżeli lubisz przewidywalne książki, gdzie dzieci wybrańcy ratują świat, a dorośli to banda bezradnych durniów, muszących zdać się na łaskę dzieci, to książka może być dla ciebie.


Toudi, zainwestuj w lepszy słownik sprawdzający pisownię ; ) - El
 
 
ryba72 


Posty: 44
Skąd: Z dna jeziora
Wysłany: 2009-01-05, 15:45   

J.Abercrombie "Samo ostrze"

Warto nabyć i przeczytać. Wartka akcja, ciekawi i żywi bohaterowie. Lektura lekka i przyjemna i na pewno się nie znudzimy podczas czytania. Spośród debiutujących ostatnio na polskim rynku "młodych obiecujacych" (Reddick, Rothfuss, Brett) IMO pozycja najlepsza. Jedyna niewielka wada jaka widze to , że na dobra sprawę nie wiadomo jeszcze o co w ogole chodzi. Autor skupił się na przedstawieniu różnych losów głównych bohaterów, skądinąd b.ciekawych, zawiązał początki intryg i skończył powieść. Z drugiej strony może to zaostrzyć apetyt na kolejne 2 części. Ja na pewno dam się skusić :)
_________________
"Jesli jestes dobry, to cala robota zwali sie na ciebie.
Jesli jestes naprawde dobry, to nie dopuscisz do tego."
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15630
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-05, 16:03   

ryba72 napisał/a:
J.Abercrombie "Samo ostrze"

(...) Jedyna niewielka wada jaka widze to , że na dobra sprawę nie wiadomo jeszcze o co w ogole chodzi.


W świetle wspomnianych przez ciebie zalet, nie sposób traktować wymienionej przez ciebie "wady" jako "wady", prędzej jako zachętę do sięgnięcia po kontynuację.
Azaliż autor musi odsłonić wszystkie karty (lub większość z nich) już w pierwszym tomie? ;)
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2009-01-05, 22:35   

W pierwszym tomie to on mnie zanudził ... skończyłam czytać koło 200 setnej strony i nie zamierzam w najbliższym czasie wracać do lektury...
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
ryba72 


Posty: 44
Skąd: Z dna jeziora
Wysłany: 2009-01-05, 22:52   

ASX76 napisał/a:
ryba72 napisał/a:
J.Abercrombie "Samo ostrze"

(...) Jedyna niewielka wada jaka widze to , że na dobra sprawę nie wiadomo jeszcze o co w ogole chodzi.


W świetle wspomnianych przez ciebie zalet, nie sposób traktować wymienionej przez ciebie "wady" jako "wady", prędzej jako zachętę do sięgnięcia po kontynuację.
Azaliż autor musi odsłonić wszystkie karty (lub większość z nich) już w pierwszym tomie? ;)


Oczywiście, że może to być i zaletą :) Niemniej niektórych takie niewyraźne zarysowanie głównego wątku fabularnego (o co właściwie będzie chodzić) może czasami lekko zirytować i zniechęcić (chyba mało prawdopodobne ;) Oczywiście na podstawie lektury mozna sobie wyrobić wizje motywu przewodniego całego cyklu, ale raczej tylko delikatny zarys. Akurat w moim przypadku powoduje to zaostrzenie apetytu na ciąg dalszy. Sama powieść jak na razie jest zbudowana według chyba klasycznego wzorca (możliwe, że w kolejnych częściach ulegnie to zmianie): zbieramy drużynę, ruszamy po coś na wyprawę. Jednak ten wzorzec został bardzo oryginalnie i smakowicie skonstruowany tak, że w żadnym wypadku nie wieje nudą. Bardzo przyjemne czytadło :)
_________________
"Jesli jestes dobry, to cala robota zwali sie na ciebie.
Jesli jestes naprawde dobry, to nie dopuscisz do tego."
 
 
Shadowmage 


Posty: 3216
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-01-06, 11:38   

Mnie to zupełnie nie przeszkadzało. Tym bardziej, że i tak wiadomo o co chodzi - o ratowanie świata. W tym świetle o wiele ciekawsze wydają mi się rozwiązania fabularne w skali mikro, a nie kolejna historia o tym, jak to grupa bohaterów wyrusza w świat, by uratować go przed ZŁEM. Oczywiście bardzo spłycam i upraszczam, ale akurat główna intryga "Samego ostrza" nie jest dla mnie rzeczą szczególnie ciekawą. Traktuję ją raczej jako narzędzie do pokazania przez autora kreacji bohaterów, relacji między nimi.
_________________
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15630
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-16, 07:49   

Warto przeczytać:
- Biały tygrys - A. Adiga
- Chłopiec z latawcem - K. Hosseini
- Tysiąc wspaniałych słońc - K. Hosseini
- Spokój - A. Bartis (tylko tytuł jest "spokojny" ;) )
- Przekleństwa niewinności - J. Eugenides
 
 
Elektra 


Posty: 3695
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-01-16, 07:49   

A może kilka słów o każdej z książek?
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-01-21, 22:01   

http://solarisnet.pl/oferta/krolowa_zimy/
czy

http://solarisnet.pl/ofer...da_valentine_a/

co wybrać ? Wygrałem na GMF książkę to 50 zł :) i się zastanawiam
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3207
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2009-01-21, 22:11   

"Królową Zimy" mogę z czystym sumieniem polecić, natomiast "Zamku Lorda Valentine'a" nie czytałem, tak jak i innych pozycji Silverberga. Gdybym ja miał wybierać, to dla mnie wybór byłby stosunkowo prosty.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Shadowmage 


Posty: 3216
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-01-21, 22:57   

Powiedziałbym, że obie książki są na równym poziomie. Niezłym, choć raczej bez bicia pokłonów.
_________________
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-01-21, 23:39   

Wziąłbym Valentine'a, słyszałem o tym cyklu same dobre słowa, a i do Silverberga mam zaufanie.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-22, 01:27   

Bierz "Królową Zimy". Przeczytałeś stanowczo za dużo książek, byś mógł się zachwycić "Zamkiem Lorda Valentine'a". Fabuła jest bardzo naiwna.
_________________
goodreads .
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-01-22, 15:11   

Dhuaine napisał/a:
Fabuła jest bardzo naiwna.

Ale jak pięknie opowiedziana - a kreacja świata to już tylko palce lizać. Brać Silverberga.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-01-22, 15:19   

To na pewno pomogliście Toudiemu w podjęciu decyzji. :mrgreen:

A nie myślałeś o Crowley'u? (chyba, że już masz na stanie) ;)
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-01-22, 22:39   

Maeg napisał/a:
A nie myślałeś o Crowley'u? (chyba, że już masz na stanie) ;)

Małe duże mam i na razie starczy, mam w starym wydaniu.
A zdecydowałem się na Królową. :)
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3207
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2009-01-23, 09:18   

Toudisław napisał/a:
A zdecydowałem się na Królową. :)
Dobry wybór. Moim zdaniem nie pożałujesz, ale oczywiście mogę się mylić, bo gusta są różne. Ale też wierzę, że Królowa ci się spodoba i będziesz zadowolony :)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-01-31, 13:20   

Mam prośbę - w zwiążku z pisaną pracką potrzebuje przykłady tytyłów fantastycznych, z krajów bloku wschodniego, sprzed 89 roku w których bezpośrednio przewija się motyw II wś. Ma ktoś może jakiś pomysł czy sugestie? Ja szczerze mówiąc mam problemy z przypomnieniem sobie czegokolwiek, i nie wiem czy potwierdzałoby to teze o tym że II wś na w wschodniej fantastyce była pewnego rodzaju tabu, gdzie bano się mieszać w to fantastykę by nie kolidowac z oficjalną chwalebną wersją.
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2009-02-01, 00:44   

Zastanawiam się nad złożeniem większego zamówienia w Solarisnet, dlatego mam pytanie. Które książki są najlepsze z tych, co można wybrać przy zakupie za ponad 280 zł? Na razie myślałem nad "Vita Nostrą" Diaczenków i "Miastem szaleńców i świętych" Vandermeera ;)
_________________
Moja biblionetka
 
 
Shadowmage 


Posty: 3216
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-02-01, 10:51   

Jak ja kupowałem, to wziąłem "Rytuał" i "Obóz koncentracji".
Warto się imo zastanowić nad: 451 Fahrenheita", "Gobeliniarze", "Fizjonomika", "Historia twojego życia", "Kwarantanna", "Małe, duże", "Miasto szaleńców i świętych", może ewentualnie "Rok naszej wojny" czy "Smocze zęby".
_________________
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8273
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-02-01, 11:19   

Do książek wymienionych przez Shadowa dodałbym: Pożeglować do Bizancjum Silverberga, Ptak śmierci Ellisona, Niebezpieczne wizje pod redakcją Ellisona, Arsenał Oramusa (jeśli jeszcze jest dostępny, w końcu wydany blisko dziesięć lat temu przez Solaris) oraz Więcej niż człowiek Sturgeona (też nie wiem czy się łapie do tej promocji).
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Shadowmage 


Posty: 3216
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-02-01, 12:08   

Ja przejrzalem tę listę i miałem wrażenie, że akurat tych pozycji na liście nie widziałem - bo bym też polecił (oprócz Sturgeona, bo nie znam). Możliwe, że przegapiłem.
_________________
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8273
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-02-01, 13:07   

Po prostu wymieniłem kilka tytułów świetnych książek, które wydał Solaris, i które powinny być dostępne w promocji, jeśli ich nakład się nie wyczerpał. Listy dostępnych tytułów nie sprawdzałem, bo leniwy jestem.
Kiedy jest to gratis, zawsze można zaryzykować jakiś tytuł nieznany albo mający niezbyt przychylne recenzje (książki Goonan) ewentualnie fragment jakiegoś cyklu (Bova, Dickson).
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15630
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-02-01, 17:57   

elTadziko napisał/a:
Które książki są najlepsze z tych, co można wybrać przy zakupie za ponad 280 zł? (...)


"Vita nostra" Diaczenków i "Przełęcz. Osada" Bułyczowa.
 
 
elTadziko 


Posty: 335
Skąd: Oława
Wysłany: 2009-02-02, 21:04   

Jakie tanie książki z Zyska polecacie kupić w księgarni tego wydawnictwa? Bo chcę kupić przed promocją zyskową Dysfunkcję Rzeczywistości i do darmowej przesyłki niewiele mi brakuje. Bo jakby mi się spodobała ta książka, to w promocji kupiłbym dalsze tomy, a pakiet i tak nie podlega rabatowi :P

A jak będę brać coś z Solarisnet, to juz zdecydowałem się na gratisy ;) Będą nimi "Vita Nostra" i "Rytuał" Diaczenków ;)
_________________
Moja biblionetka
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23176
Wysłany: 2009-02-02, 21:27   

Hamilton to najjaśniejsza gwiazda obecnie w Zysku.
A z promocji: jeśli lubisz dobry kryminał to jest tam James Lee Burke "Szafa grająca Cadillac", "Sunset Limited", "Droga purpurowych rzek". To świetne kryminały, które mają wspólnego głównego bohatera. Dobrze napisane, smutne, osadzone na amerykańskiej prowincji, czyta się rewelacyjnie. Częśc z nich była sfilmowana jakiś czas temu z Alecem Baldwinem w roli głównej (to były chyba telewizyjne filmy).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 13