FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Ekonomia
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-06-27, 22:30   

Wolny rynek ... hehe he
Nigdzie tego nie ma na świecie, poza rzecz jasna literaturą, wikipodobnymi leksykonami itp

Z całym szacunkiem ale skąd wy się zerwaliscie?
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-06-27, 23:43   

Ja z Atlasa zbuntowanego a Dworkin z Nadużycia rozumu.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2015-06-28, 07:28   

Na świecie nie ma również prawdziwie czarnych ludzi, poza społeczną umownością rzecz jasna. Wszystko sprowadza się nie do definicji wolnego rynku i kapitalizmu, bo to pojęcia złożone. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do indywidualnej wrażliwości, instynktownego odczuwania takich podstaw jak wolność, swoboda itd. Żaden człowiek na świecie nie ma całkowitej i niczym nieograniczonej swobody postępowania, a jednak mawiamy o wolności. Poza tym wolność ma różne aspekty i na wyższym poziomie jedne potrafią ograniczać drugie (vide - pracodawca vs pracownik). Dla mnie interwencjonizm w granicach rozsądku (nadal) czyni rynek wolnym.
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4474
Skąd: fnord
Wysłany: 2015-06-29, 12:29   

http://www4.rp.pl/article...MINUS/306269974 - fajny tekst o kulturze napiwku, czyli jak w sumie fajna rzecz jaką jest gratyfikacja komfortowej usługi, zamienia się w instytucjonalną patologię. Zabrakło mi w nim tylko zasygnalizowania że kwestia napiwków jest często argumentacją gastro-pracodawców przed dawaniem personelowi godziwych pieniędzy bo "dorobią sobie z napiwków".

Daje czasem napiwki, ale nigdy z automatu, w sumie to zaangażowanie i nastawianie usługodawcy decyduje. Sam z kolei nie odmawiam gdy dostaje napiwek, choć w mojej branży to nie gotówka, tylko wódka (chyba nie trzeba od tego odprowadzać procentów dla US?).


trojan napisał/a:
olny rynek ... hehe he
Nigdzie tego nie ma na świecie, poza rzecz jasna literaturą, wikipodobnymi leksykonami itp Z całym szacunkiem ale skąd wy się zerwaliscie?

To może najpierw sam się przedstawisz i wyjaśnisz skąd przybywasz że pouczasz na forum takim nadętym januszowatym tonem?
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-06-29, 13:32   

Łaku, o podobnej patologii czytałem odnośnie barmanów - "Po co mam dobrze płacić barmanowi, skoro odkuje się wałując gości" //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-06-29, 18:55   

Łaku, z tego co się orientuję, to ilekroć w pracy odnosisz korzyść, a flaszka to niewątpliwa korzyść, to musisz ten fakt głosić do US.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-06-30, 06:44   

MrSpellu napisał/a:
Łaku, z tego co się orientuję, to ilekroć w pracy odnosisz korzyść, a flaszka to niewątpliwa korzyść, to musisz ten fakt głosić do US.
Łaku już nie musi się fatygować, z przyjemnością zrobiłem to za niego. Nie dziękuj. --_-
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4474
Skąd: fnord
Wysłany: 2015-06-30, 07:52   

wstukajcie w google wódka i skarbowka. //spell
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-06-30, 08:57   

Dobre //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-06-30, 09:08   

1. L: wszystkie przychody ze stosunku pracy ( i pokrewnych) są opodatkowane - niezależnie od formy (czy to pieniądze czy inne wartości materialne) - w zasadzie jedyną "rzeczą" którą możesz otrzymać od pracodawcy i nie wliczy się to do PITa to szkolenia.

2. dworkin: wolnośc i swoboda .... to wszystko zależy od pkt. leżenia. Zapewne każdy Amerykanin powie ci że w tej Szwecji to on się wcale nie czuje wolny - bo jest silny aparat ucisku państwowego itp itd. Gospodarki wszystkich krajów są sterowane - jedne mniej drugie więcej

3. dworkin: pisałem o bankructwie społecznym kapitalizmu - hmm, a ty mi piszesz o jakiś masach które są zadowolone ? tych z europy zach ? USA Kanady Australii i Japonii ? - to z drugiej strony stoją ci z Afryki, Azji Am. poł. no i Grecji ??:)
Kapitalizm ma jedną podstawową i niepodważalną zasadę - ktoś musi byc biedny żeby ktoś mógł być bogaty. A im ktoś jest bogatszy to potrzebuje więcej biednych.

W gruncie rzeczy kapitalizm wprowadza stare porządki społeczne pod nową przykrywką - a im dalej w las tym ciemniej będzie.

coby była janość - nie jestem wojującym komunistą (czy inną odmianą) - bo ten system szybko się poskładał - taka już nasza natura :)
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-06-30, 10:17   

Trojan napisał/a:
1. L: wszystkie przychody ze stosunku pracy ( i pokrewnych) są opodatkowane - niezależnie od formy (czy to pieniądze czy inne wartości materialne) - w zasadzie jedyną "rzeczą" którą możesz otrzymać od pracodawcy i nie wliczy się to do PITa to szkolenia
Diety w delegacji i kilometrówka? Część świadczeń z ZFŚS?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2015-06-30, 10:46   

Trojan napisał/a:
2. dworkin: wolnośc i swoboda .... to wszystko zależy od pkt. leżenia. Zapewne każdy Amerykanin powie ci że w tej Szwecji to on się wcale nie czuje wolny - bo jest silny aparat ucisku państwowego itp itd. Gospodarki wszystkich krajów są sterowane - jedne mniej drugie więcej

Co to ma do rzeczy? Że byt kształtuje świadomość wiadomo od zawsze. Potwierdzasz tylko moje słowa o subiektywnym odbiorze tych podstaw, bez względu na to, co go ukształtowało. Tym samym obalając swoją teze o obiektywnym i uniwersalnym braku wolnego rynku.

Trojan napisał/a:
3. dworkin: pisałem o bankructwie społecznym kapitalizmu - hmm, a ty mi piszesz o jakiś masach które są zadowolone ? tych z europy zach ? USA Kanady Australii i Japonii ? - to z drugiej strony stoją ci z Afryki, Azji Am. poł. no i Grecji ??:)

Znowu to robisz, podajesz jakieś ogólnikowe pojęcie, którego niewiele znaczy, chyba że dla Ciebie. I kapitalizm i społeczne bankructwo (a także wolny rynek) to pojęcia bardzo ogólne, i można je rozumieć wielorako, szczególnie w dzisiejszym skomplikowanym świecie. Dopiero teraz doprecyzowałeś, o co dokładniej Ci chodzi - nierówności w skali międzynarodowej - spoko. Szkoda, że nawet socjaldemokratów z krajów bogatych to w większości nie rusza. Tak samo dla mnie priorytetem jest sprawiedliwy dobrobyt w moim własnym kraju, nie ma się czym chwalić.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-06-30, 12:04   

toto napisał/a:
Trojan napisał/a:
1. L: wszystkie przychody ze stosunku pracy ( i pokrewnych)
Diety w delegacji i kilometrówka? Część świadczeń z ZFŚS?
Przychody toto czyli np. telefon służbowy wykorzystywany prywatnie, samochód wykorzystywany prywatnie ale to co dostajesz od firmy co służy tej firmie już nie. Świadczenia są chyba przyznawane brutto więc podatek należy się jak najbardziej. Spotkania integracyjne to tez przychód.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-06-30, 12:23   

toto napisał/a:
Trojan napisał/a:
1. L: wszystkie przychody ze stosunku pracy ( i pokrewnych) są opodatkowane - niezależnie od formy (czy to pieniądze czy inne wartości materialne) - w zasadzie jedyną "rzeczą" którą możesz otrzymać od pracodawcy i nie wliczy się to do PITa to szkolenia
Diety w delegacji i kilometrówka? Część świadczeń z ZFŚS?


Dieta i kilometrówka nie jest przychodem pracownika a kosztem pracy wykonywanej - choć jeżeli przekroczą limity ryczałtów to róznica zostaje opodatkowana
natomiast świadczenia ZFŚS to różnie - część tak a część nie (z tego co kojarzę)
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2015-07-01, 07:58   

Trojan napisał/a:
natomiast świadczenia ZFŚS to różnie - część tak a część nie (z tego co kojarzę)

Do 380 zł (jak się nie zmieniło) rocznie są nieopodatkowane. Powyżej już tak.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-07-01, 09:43   

Elektra napisał/a:
Trojan napisał/a:
natomiast świadczenia ZFŚS to różnie - część tak a część nie (z tego co kojarzę)

Do 380 zł (jak się nie zmieniło) rocznie są nieopodatkowane. Powyżej już tak.

Ciekawe, u nas świadczenia typu upominek świąteczny itp są zawsze opodatkowane. Może to wynika z ograniczeń aplikacji?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2015-07-03, 10:46   

utrivv napisał/a:
Ciekawe, u nas świadczenia typu upominek świąteczny itp są zawsze opodatkowane. Może to wynika z ograniczeń aplikacji?

Może już wcześniej wykorzystano te 380 zł? Jakieś wczasy pod gruszą itp?
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-07-03, 11:36   

Nie, do tego są jakieś specjalne zasady.
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2015-07-03, 20:41   

Chyba nie doczytałam poprzednio, albo nie zrozumiałam:
utrivv napisał/a:
Ciekawe, u nas świadczenia typu upominek świąteczny itp są zawsze opodatkowane.

Te rzeczy to też z ZFŚS? Bo jeśli nie, to rzeczywiście są opodatkowane, jeśli ich wartość przekracza ileśtam złotych. A ZFŚS jest powyżej 380 zł.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-07-05, 19:51   

No to będziemy świadkami ciekawego procesu. Co z Grecją? Co z Euro? Co z Unią Europejską?

Frank Szwajcarski pewnie jutro znowu poszybuje.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-07-13, 20:42   

Elektra, jezdem na urlopie więc sprawdę jak wrooce, mamy 3 różne fundusze i nigdy nie pamiętam z którego co
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-09-17, 10:50   

w zasadzie nie wiedziałem gdzie to wrzucić - bo w tej mnogości wątków trudno się polapać.

ale świetny tekst Żizka (i komentarze pod nim - te początkowe)

Krytyka P - Żiżek
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-12-03, 14:28   

takie ustrojstwo mie dziś przywitało

Cytat:
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, zwana dalej PKO Bankiem Polskim S.A. informuje, że z dniem 1 grudnia 2015 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 9 października 2015 roku o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Dz.U. z 2015 r., poz. 1712), zwana dalej „Ustawą”.
Ustawa oraz umowa zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA z dnia 7 października 2014 r. („Umowa”) nakładają na PKO Bank Polski S.A. obowiązek identyfikowania amerykańskich rachunków raportowanych (którymi są m.in. rachunki bieżące, rachunki depozytu automatycznego, rachunki karty kredytowej, rachunki lokaty ). W związku z powyższym, Bank jest zobowiązany do identyfikacji swoich Klientów pod kątem posiadania statusu podatnika Stanów Zjednoczonych Ameryki dla celów FATCA, weryfikacji czy Klient PKO Banku Polskiego S.A jest kontrolowany przez podatnika Stanów Zjednoczonych Ameryki (beneficjenta rzeczywistego w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu) oraz do informowania ministra właściwego ds. finansów publicznych lub upoważnionego organu o amerykańskich rachunkach raportowanych, w celu przekazania przez te organy stosownych danych do administracji podatkowej Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Więcej informacji w placówkach PKO Banku Polskiego S.A i na stronie „FATCA – podstawowe informacje.”


Panie ! hameryka to idzie !!
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-12-04, 01:06   

Mam rozumieć, że na amerykański bank zostanie nałożony obowiązek identyfikowania polskich rachunków raportowanych? Wiem, to głupie pytanie :mrgreen:
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-12-04, 01:11   

Usuną F przestawią C z T i tylnymi drzwiami wprowadzą ACTA do Polski
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-12-04, 07:24   

Banki zobowiązały się przed USA że przekażą wszystkie dane o podatnikach USA, zaczynają właśnie rozsyłac pisma do klientów i każdy pod sankcją karną musi odpowiedzieć jest czy nie jest takim podatnikiem, jeżeli nie udzieli żadnej odpowiedzi rachunek zostanie zablokowany. Podobno dotyczy to tylko klientów którzy otwierali rachunek od 2014 roku, nie wiem dlaczego tylko ich?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-12-04, 08:02   

Trojan napisał/a:
Usuną F przestawią C z T i tylnymi drzwiami wprowadzą ACTA do Polski


ACTA? Kolega ostatnie kilka lat spędził pod kamieniem? ACTA is soooooooo 2010. Dzisiejsze słowo na niedzielę to TTIP.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-12-04, 09:38   

Stary Ork napisał/a:
Trojan napisał/a:
Usuną F przestawią C z T i tylnymi drzwiami wprowadzą ACTA do Polski


ACTA? Kolega ostatnie kilka lat spędził pod kamieniem? ACTA is soooooooo 2010. Dzisiejsze słowo na niedzielę to TTIP.


no ale w końcu nie wprowadzili
do tego FATCA trochę trudniej przemienić na TTIP - co nie ?
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2016-12-04, 13:07   

Wywiad z Ha-Joon Changiem, gwiazda lewicowej ekonomii, o skutkach nowoczesnej polityki finansowo-gospodarczej. Pasuje rowniez do naszej dyskusji w Hameryce i Wyborach, jednak umieszcze go tutaj: http://www.krytykapolityc...cicie-wyborcy-u
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2016-12-07, 11:38   

moja dzisiejsza korespondencja...

pierwej był telefon... dzwoni Pani że wysłali umowę 1 gru (czwartek) do nas - a pilnie potrzebują mieć już podpisaną,

Oni to KORPORACJA

i mail od niej:
Cytat:
Dzień dobry,

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przesyłam ponownie elektroniczną wersję umowy dot. xxx

Czekam na informację w sprawie otrzymania od Państwa umowy, którą przesłałam pocztą. Jeśli nie dotarła do Państwa, proszę o pilne wydrukowanie i podpisanie umowy oraz przesłanie jej na nasz adres. Z uwagi na termin, proszę o priorytetowe załatwienie sprawy.


mój:
Cytat:
Dzień dobry,

Pani Katarzyno, prosiłbym o numer przesyłki którą Pani wysłała. Poczta ma system elektronicznego śledzenia przesyłek, a także problemy z listonoszami.


jej:

Cytat:
Nadajemy przesyłki na podstawie umowy długoterminowej podpisane z pocztą polską

Numer umowy:xxxx

Przesyłka została odebrana przez listonosza z naszego biura na xxx Wrocław w dniu 1 grudnia br.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą.


mój:
Cytat:
Pani Katarzyno,
ale listonosz nie podaje numeru przesyłki ?


jej:

Cytat:
Listonosz zabiera przesyłkę oraz dwie kopie wydruku ze wskazaniem numeru umowy oraz adresata. Następnie jedna kopia wydruku wraca do nas z numerem przesyłki jako potwierdzenie nadania.


mój:

Cytat:
i właśnie o numer przesyłki mi chodzi,
bo z numeru umowy pomiędzy firmami nic nic nie wynika

tu jest strona która pozwala sprawdzić (teoretycznie) gdzie jest nadana przesyłka:
http://emonitoring.poczta-polska.pl

tylko potrzebny jest numer przesyłki


jej:

Cytat:
Przykro mi, w takim razie rozumiem ze listonosz zamiast zabierać nam wydruki powinien poinformować o numerze przesyłki, czego nie robi.


Myślę, że w tej sytuacji najprościej będzie podpisać umowę ponownie i przesłać do nas obydwa egzemplarze do podpisu. Jeden zostanie odesłany na Państwa adres lub dostarczony 14 grudnia osobiście


ja:
Cytat:
Jak tylko zbiorę podpisy Członków Zarządu to podrzucę umowę na Strzegomską.



resumując: odległość między naszymi biurami wynosi nie więcej jak 2 km
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13