Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki dla dzieci
Autor Wiadomość
ats 
old fat bat

Wysłany: 2010-12-12, 19:45   

oczywiście, masz rację - ja tylko pytam, czy te lektury miały jakiś wpływ na nasze pokolenie, czy nie...? Na mnie osobiście - miały.

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2010-12-12, 19:55   

Na mnie nie miały. Ja się ukształtowałem Asteriksem i Obeliksem, zieloną serią ze zwierzątkami, czerwoną serią z okresami historycznymi, "Dinozaurami" i setką innych książek, których w kanonie lektur nigdy nie było i nigdy ich tam nie będzie. Głownie o tematyce historyczno - wojennej. Wszelkie nowele okresu pozytywizmu przeczytałem dopiero na studiach i w sumie mam podobne zdanie w tej materii do zdania Madzikowego. W liceum specjalizowałem się w literaturze poświęconej holokaustowi (a w zasadzie shoah). Nie zauważyłem by mnie to wypaczyło jakoś specjalnie :)

Bardziej mnie martwi wpływ mediów na młodsze roczniki.
Oraz powrót do prymitywnej kultury komunikowania się, czyli do piktogramów --_-
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

ats 
old fat bat

Wysłany: 2010-12-12, 20:05   

cóż tu można dodać - jest jak mówisz, szczególnie w kwestii piktogramów.

jesteś facetem, zapewne twardym jak stal hartowana, więc to, co czytasz wzbogaca Cię, ale nie kształtuje/wypacza.

Mnie można łatwo wypaczyć za pomocą "Anielki" lub "Antka" - It's been done :mrgreen:
kiedyś żałowałam, że przeczytałam pewne książki, teraz wiem, że to była część szlaku bojowego ;)

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2010-12-12, 20:07   

Ale co to znaczy, że książka wypacza?
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

MadMill 
Bucek

Wysłany: 2010-12-12, 20:09   

Prusem można wszystko wypaczyć... tylko Żeromski był większą zmorą w szkole.

A jak Spellu wspominał o Asertiksie to ja muszę o Thorgalu i to też dzieciakom można polecić, ale Szninkiel już jest za bardzo hardcorowy :P

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin

ats 
old fat bat

Wysłany: 2010-12-12, 20:17   

Jedno i drugie czytałam w podstawówce :D
Jednakowoż nic nie przebije Antka i jego siostrzyczki zamkniętej w piecu na dwie zdrowaśki ;)

Fidel-F2 

Wysłany: 2010-12-12, 20:31   

jak dla mnie to są dobre edukacyjne rzeczy, jakoś nie za bardzo rozumiem jakich to wypaczeń mogły być powodem

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2010-12-12, 20:41   

ats napisał/a:
Jednakowoż nic nie przebije Antka i jego siostrzyczki zamkniętej w piecu na dwie zdrowaśki

Bajki braci Grimm. Rewelacja.
Mam wydanie z Naszej Księgarni, z 1964 roku :)

utrivv 
Roztargniony mag

Wysłany: 2010-12-13, 14:40   

Bajki Jachowicza polecam.

Cytat:
Płacze Jasiu, płacze srodze
a paluszki na podłodze

to było o ssaniu palca.

Ł napisał/a:

wydrukowałem sobie ten wpis, złożyłem kartkę 8 razy i włożyłem do kieszeni mokrej koszuli. Wyschła od razu. I kota który leżał obok niej też zmumifikowało.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej

salamandra
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-20, 00:48   

A może coś fantastycznie absurdalnego jak "Agnieszka Osiecka dzieciom"? Jej opowiadania przekraczają granice fantazji

utrivv 
Roztargniony mag

Wysłany: 2010-12-20, 08:59   

To polecam Podręczny Nieporadnik. Jest już chyba kilka tomów - o rękawiczce, grzebieniu, młotku. Absurdalny humor tej pozycji trafi a do dorosłych (może nawet bardziej niż do dzieci).

Ł napisał/a:

wydrukowałem sobie ten wpis, złożyłem kartkę 8 razy i włożyłem do kieszeni mokrej koszuli. Wyschła od razu. I kota który leżał obok niej też zmumifikowało.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej

ats 
old fat bat

Wysłany: 2010-12-20, 09:11   

Polecam entuzjastycznie wydaną niedawno ponownie przez Egmont "Wierzbowa 13" - by Natalia Usenko i Danuta Wawiłow. git książka. Opowiadanka stosunkowo krótkie, więc się nadają do poduszki, a są prześmieszne. Mnie się szczególnie podobało opowiadanko o Jasiu i fasoli Boa ;)

No i nieśmiertelne i nic się nie starzejące "Małpeczki z naszej półeczki" Kristy Bendovej. Książka mojego dzieciństwa... rarytas dawno nie wznawiany. Na allegro ceny wyjściowe - 100 zł za książkę z 1978 roku ;)

salamandra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-02, 20:48   

Dla dzieci polecam "Agnieszkę Osiecką dzieciom". Piękne opowiadania, które liczą już sobie trochę lat, ale nadal są według mnie idealne

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2011-10-08, 16:39   

Zaczytuję obecnie Zgrozę "Misiostwem świata" Grzegorza Janusza (tak, tego, który wiele lat temu publikował w "NF" genialne szorty, jeśli ktoś pamięta). Świetne, ciepłe historyjki z mnóstwem zaskakujących pomysłów i świetnymi gierkami słownymi (Zgroza od jakiegos czasu mówi na brata koleię z przedszkola Nietomasz :mrgreen: ). Ork poleca. W kolejce czekają "Burzliwe dzieje pirata Rabarbara". Waaaaaaaaaaaaaaagh.

MORT
in emergency brea...

Wysłany: 2012-03-04, 14:14   

Hmmm.
Być może pasuje do tego tematu najlepiej.
Przezabawny wywiad Colberta z autorem Where the Wild Things Are, Mauricem Sendakiem.
[po angielsku]
część 1
część 2

Tylko ASX - nie oglądaj, bo się jeszcze zniesmaczysz. :P

islu
złożona w ofierze ^^

Wysłany: 2012-09-04, 18:53   

Z książek dla dzieci może warto zwrócić uwagę na zapowiadany przez wydawnictwo Zielona Sowa cykl, autorstwa włoskiego pisarza Giovanni Del Ponte.
Cykl kierowany jest do młodszych czytelników (10+)...
Wielkość czcionki dopasowana do wieku - nie męczy wzroku. Okładki zdecydowanie zwracające na siebie uwagę.
Książki łączą w sobie magię oraz grozę, mówią o przyjaźni oraz pomaganiu innym.

Pierwszy tom cyklu Niewidzialni, pod tytułem "Tajemnica Misty Bay", ukaże się na rynku 17 września:

Douglas spędza letnie wakacje do domu swego wuja Kena w Misty Bay - mglistym miasteczku na północnym wybrzeżu Kalifornii. Tu poznaje Petera i Crystal (którą babcia nauczyła kontrolować telepatyczne zdolności). Przygoda nabiera odcieni intrygi, gdy w tajemniczych okolicznościach umierają babcia Crystal oraz inni przyjaciele z dzieciństwa wujka Kena. Odkrycie pamiętnika prowadzonego przez wuja gdy był w ich wieku, prowadzi do odkrycia, że ponad 30 lat temu Angus Scrimm, ceniony burmistrz Misty Bay, w celu zwiększenia swej magicznej mocy zdecydował się poświęcić niektóre dzieci przez niego uprowadzone.mInterwencja wuja Kena i jego przyjaciół, zebranych w bandę Niewidzialnych, ratuje życie dzieci: dzięki zaklęciu, które wymyśliła banda, mag został uwięziony w jaskini na klifie. Teraz można byłoby pomyśleć, że Angus Scrimm powrócił.

Dla chętnych dostępny jest fragment książki... FRAGMENT

Drugi tom powinien ukazać się w dość krótkim odstępie czasu:

Na Wielkanoc, Douglas, Crystal i Peter mają kilka dni wolnych. Dziewczyna zaprasza przyjaciół do Dark Falls, miasteczka w Massachusetts, gdzie przekazuje się legendę o Maryann, czarownicy zabitej przez lokalnego bohatera Fincha Algernon’a podczas zażartej walki, w której zostali zabici także mężczyzna oraz jego jedyny syn.
Douglas i Peter po przyjeździe do Dark Falls odkrywają, że Crystal zniknęła, a ludzie z miasta, którzy zaangażowali się w historię zostają zamordowani w tajemniczych okolicznościach. Chłopcy są jedynymi którzy wiedzą że czarownica powróciła i szuka czegoś związanego ze swoją przeszłością, ale czego? Będą musieli wykorzystać wszystkie swoje siły, aby rozwiązać tę zagadkę, w której po raz kolejny nie wszystko jest tak jak się wydaje.

Tutaj także dostępny jest fragment... FRAGMENT

Dla jeszcze młodszych (6+) polecam Przygody Tappiego z Szepczącego lasu Marcina Mortki KLIK.
Ze spotkania z autorem na Polconie wiem, że pisze obecnie sf dla nastolatków.

Więcej ciekawych książek dla dzieci na stronie wydawnictwa Zielona Sowa.

toto 
Saunt/Madman

Wysłany: 2012-09-04, 19:06   

Marketing i promocja?

Wszystko chuj
O ja wam mówię wszystko chuj
Może czasem trochę mniejszy
Ale potem jeszcze większy

islu
złożona w ofierze ^^

Wysłany: 2012-09-05, 22:42   

Od kiedy zamknęli mi portal, tęsknię za tego typu formą wyrażania siebie...

Jachu 
princeps senatus

Wysłany: 2012-09-06, 07:05   

Swego czasu przeszukując Sieć zupełnym przypadkiem natrafiłem na plik pdf nazwany Czytelnia Uśmiechu 2012... Jest to spis książek dla dzieci i młodzieży z podziałem na lata, w których powinno się dane pozycje czytać. Wygląda na dość sensowny, dlatego też od razu zgrałem go na twardziela. Rzućcie okiem, może się przyda dla waszych pociech ;)

Czytelnia Uśmiechu 2012

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]

Sabetha 
Baba Jaga

Wysłany: 2012-09-06, 07:38   

Omójboże, mam nienormalne dziecko.

Całą Narnię przerobiło dobre trzy lata temu, a teraz pruje przez wiedźmińską sagę, chociaż ma 11 lat :badgrin:

toto 
Saunt/Madman

Wysłany: 2012-09-06, 12:16   

islu napisał/a:
Od kiedy zamknęli mi portal, tęsknię za tego typu formą wyrażania siebie...
A bo to inne portale nie istnieją? Pewnie znajdzie się taki, który przygarnie cię z otwartymi ramionami.
Sabetha napisał/a:
Omójboże, mam nienormalne dziecko.

Całą Narnię przerobiło dobre trzy lata temu
Ja na Narnię wciąż jestem za młody.

Wszystko chuj
O ja wam mówię wszystko chuj
Może czasem trochę mniejszy
Ale potem jeszcze większy

Tixon 
Ukryty Smok

Wysłany: 2013-05-18, 10:04   

To ja z tym samym pytaniem. Mam dwójkę dzieciaków kuzynki którzy dorastają do wieku czytania książek (9 i 11). Brali się już za Pottera, przy ostatniej wizycie sięgnęli po Był sobie raz na zawsze król. Więc co dalej, aby kuć żelazo póki gorące. Zastanawiam się nad Narnią i Tolkienem.
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/

Alrauna 
DON'T BLINK

Wysłany: 2013-05-18, 12:54   

Tixon napisał/a:
Więc co dalej, aby kuć żelazo póki gorące. Zastanawiam się nad Narnią i Tolkienem.

Za młodzi na Tolkiena, poczekaj kilka lat, ale Narnię powinni polubić.
Mam listę książek dziecięco-młodzieżowych, które w ciągu kilkunastu lat otrzymywały różne nagrody dziecięce. Dotyczy głównie książek współczesnych, ale nie tylko. Wieczorem mogę zrobić im zdjęcia i przybliżyć temat :)

Fidel-F2 

Wysłany: 2013-05-18, 13:03   

Ronja, córka zbójnika, Dzieci z Bullerbyn Lindgren, Tapatiki Tomaszewskiej, Pan Kleks Brzechwy, Baltazar Gąbka Pagaczeskiego, Doktor Dolittle Loftinga, Mikołajki

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

Jezebel 
Emerald

Wysłany: 2013-05-18, 13:06   

Alrauna napisał/a:
Za młodzi na Tolkiena, poczekaj kilka lat

E tam, ja sięgnęłam po 'Władcę...' właśnie w wieku 11 lat (a znam takich, co z Tolkienem mieli styczność nawet wcześniej), więc nie ma co zakładać, że to za wcześnie :) Zresztą na pierwszy ogień może pójść 'Hobbit' albo na przykład 'Łazikanty'.

Palarani 

Wysłany: 2013-05-18, 13:49   

Z jednej strony "Władca" może być przyciężki, z drugiej dzieci mają tendencję do pomijania wszelkich nieistotnych informacji w pogoni za akcją - co widzę na własnym przykładzie, jako że właśnie odświeżam sobie "Tomka na tropach Yeti" :P Poza tym z literatury dziecięco-młodzieżowej szczerze polecam Szklarskiego, Nienackiego, Niziurskiego, Bobińską, Musierowicz. Swego czasu zaczytywałam się po uszy :P

Sabetha 
Baba Jaga

Wysłany: 2013-05-18, 22:20   

Tix napisał/a:
Mam dwójkę dzieciaków kuzynki którzy dorastają do wieku czytania książek (9 i 11)

Natalia szaleje za serią "Zwiadowcy" Johna Flanagana. W sumie od tego cyklu (plus "Harry Potter") zaczęła się jej czytelniczo-kolekcjonerska mania. Nie wiem, jak tam z jakością, bo przeczytałam tylko kawałek pierwszego tomu (jak dla mnie było zbyt młodzieżowo), ale dzieciom chyba powinno się spodobać.

Alrauna 
DON'T BLINK

Wysłany: 2013-05-18, 23:08   

Sabetha napisał/a:

Natalia szaleje za serią "Zwiadowcy" Johna Flanagana. W sumie od tego cyklu (plus "Harry Potter") zaczęła się jej czytelniczo-kolekcjonerska mania. Nie wiem, jak tam z jakością, bo przeczytałam tylko kawałek pierwszego tomu (jak dla mnie było zbyt młodzieżowo), ale dzieciom chyba powinno się spodobać.

Przeczytałam kilka tomów tego cyklu w trakcie odbywania praktyk w bibliotece dziecięco-młodzieżowej (ach, byłam taka zapracowana) i mogę go zaproponować młodszej młodzieży. Owszem, dzieją się tam takie rzeczy typu śmierć itp., ale dobro i zło jest w miarę dokładnie rozgraniczone, a głównym bohaterem jest chłopiec, któremu zawsze wszystko się udaje - w sam raz dla młodszych :)

Czy wiecie jak teraz dzieci i młodzież odbierają Bahdaja? Czy nadal jest czytany, czy może realia są dla nich zbyt dziwne?

Jeśli dzieci lubią historię to można polecić zapomnianego już Bunscha, zaczytywanego mniej więcej w latach 70. :) http://www.biblionetka.pl/author.aspx?id=170

Miałam podać listę książek - zrobię to po południu.

makatka 
Zapluta Wiedźma

Wysłany: 2013-05-19, 00:02   

Sabetha napisał/a:
Tix napisał/a:
Mam dwójkę dzieciaków kuzynki którzy dorastają do wieku czytania książek (9 i 11)

ja mam Zwiadowców na bieżąco- przesympatyczna, lekka lektura ;)

swoją szosą- dla zaczynających przygodę bardzo fajna może okazać się seria Toma Anglebergera...aktualnie u nas wyszły: Origami Yoda i Darth Paper (sama połknęłam w kilkanaście minut, bo młody sobie zanabył ;) )

Do tego: Baśniobór ( za cholerę nie pamiętam czyj), wiem, że ma kilka tomów i jak na razie miło i lekko się czyta, takoż Kruczobór (to samo) oraz Wizjokrąg (znowu nie pamiętam czyje)
[tak, równolegle z młodym przerabiam co mu się aktualnie uwidzi na tapecie albo staram się podsuwać różności][/center]

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!

Tixon 
Ukryty Smok

Wysłany: 2013-05-19, 01:13   

Brandona Mulla. Mam jego Świat bez bohaterów, też młodzieżówkę ;)
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/

Odpowiedz do tematu