FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Harry Maxwell Harrison
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-01-16, 08:17   Harry Maxwell Harrison

Harry Maxwell Harrison (ur. 12 marca 1925), amerykański pisarz science fiction.

Urodził się w Stamford w stanie Connecticut. Harrison mieszkał w wielu częściach świata, w tym w Meksyku, Anglii, Danii i we Włoszech. Obecnie mieszka w Dublinie i przez pewien czas był honorowym prezesem Irlandzkiego Towarzystwa Esperantystów. Podczas II wojny światowej służył w armii amerykańskiej.

Planeta śmierci
* Planeta śmierci 1 (Deathworld 1, 1960)
* Planeta śmierci 2 (Deathworld 2, 1964)
* Planeta śmierci 3 (Deathworld 3, 1968)
* Planeta śmierci 4 (Return to Deathworld / Возвращение в Мир Смерти, 1998) z Antem Skalandisem
* Planeta śmierci 5 (Deathworld vs. Filibusters / Мир Смерти против флибустьеров, 1998) z Antem Skalandisem
* Planeta śmierci 6 (The Creatures from Hell / Мир смерти и твари из преисподней, 1999) z Antem Skalandisem
* Deathworld 7 (Мир смерти. Недруги по разуму, 2001) z Mikhailem Ahmanovem

Seria o Stalowym Szczurze (Stainless Steel Rat)

1. Stalowy Szczur (The Stainless Steel Rat, 1961)
2. Zemsta Stalowego Szczura (The Stainless Steel Rat's Revenge, 1970)
3. Stalowy Szczur ocala świat (The Stainless Steel Rat Saves the World, 1972)
4. Stalowy Szczur i piąta kolumna (The Stainless Steel Rat Wants You, 1978)
5. Stalowy Szczur na prezydenta (The Stainless Steel Rat for President, 1982)
6. Narodziny Stalowego Szczura (A Stainless Steel Rat is Born, 1985)
7. I ty możesz zostać Stalowym Szczurem (You Can Be the Stainless Steel Rat, 1985)
8. Stalowy Szczur idzie do wojska (The Stainless Steel Rat Gets Drafted, 1987
9. Złote lata Stalowego Szczura (The Stainless Steel Visions, 1993)
10. Stalowy Szczur śpiewa bluesa (The Stainless Steel Rat Sings the Blues, 1994)
11. Stalowy Szczur idzie do piekła (The Stainless Steel Rat Goes to Hell, 1996)
12. Stalowy Szczur wstępuje do cyrku (The Stainless Steel Rat Joins the Circus, 1999)

Seria Brion Brandd
* Planeta przeklętych (Planet of the Damned, 1962)
* Planeta bez powrotu (Planet of No Return, 1981)

Seria Eden

Seria opowiada o walce ludzi z inteligentnymi gadami yilane.

* Na zachód od Edenu (West of Eden, 1984)
* Zima w Edenie (Winter in Eden, 1986)
* Powrót do Edenu (Return to Eden, 1989)

Seria Młot i Krzyż

* Młot i Krzyż (The Hammer and the Cross, 1993)
* Droga króla (One King's Way, 1995)
* King and Emperor (1997)

Seria Ku gwiazdom
* Oblicza Ziemi
* Wygnanie
* Gwiezdny Dom

Seria Bill bohater Galaktyki [edytuj]

* Bill bohater Galaktyki (Bill, the Galactic Hero, 1965)
* Bill bohater Galaktyki. Planeta robotów t. 1 (Bill, the Galactic Hero: The Planet Of The Robot Slaves)
* Bill bohater Galaktyki. Na planecie zabutelkowanych mózgów t. 2 (Bill, the Galactic Hero: On the Planet of Bottled Brains) z Robertem Sheckleyem
* Bill bohater Galaktyki. Na planecie niesmacznej przyjemności t. 3 (Bill the Galactic Hero On the Planet of Tasteless Pleasure) z Davidem Bischoffem
* Bill the Galactic Hero On the Planet of Zombie Vampires (1991) t. 4 z Jackiem Haldemanem
* Bill the Galactic Hero On the Planet of Ten Thousand Bars (1991) t. 5 z Davidem Bischoffem (wydany także jako Bill, the Galactic Hero on the Planet of the Hippies from Hell)
* Bill the Galactic Hero: The Final Incoherent Adventure (1991) t. 6 z Davidem Harrisem

Inne powieści

* The Jupiter Legacy (1965)
* Vendetta for the Saint (1965)
* Przestrzeni! Przestrzeni! (Make Room! Make Room!, 1966)
* Filmowy wehikuł czasu (Technicolor Time Machine, 1967)
* In Our Hands the Stars (1970)
* Spaceship Medic (1970)
* Tunel transatlantycki. nareszcie! (A Transatlantic Tunnel, Hurrah!) (1972)
* Star Smashers of the Galaxy Rangers (1973)
* Skyfall (1976)
* Lifeboat (1977) – z Gordonem R. Dicksonem
* Planet Story (1978)
* Invasion: Earth (1982)
* The Turing Option (1992) – z Marvinem Minskym

Zbiory opowiadań

* Wojna z robotami (War with the Robots, 1962)
* Two Tales and Eight Tomorrows (1965)
* Prime Number (1970)
* One Step from Earth (1970)
* The Men from P.I.G. and R.O.B.O.T. (1974)
* The Best of Harry Harrison (1976)
* Galactic Dreams (1994)

Komiksy

* Rick Random
* Flash Gordon (1958-1964)



Pisarz bardzo płodny bo napisał naprawę sporo. Trudno tez nie nazwać go klasykiem SF bo na gatunek miał spory wpływa. Znacie go ? a jak tak to jak się do jego twórczości odnosicie ?
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-01-16, 15:11   

Najpierw kilka uwag co do listy - jest mocno niekompletna jeśli chodzi o polskie wydania - szczególnie w dziale zbiory opowiadań.
Przeczytałem 11 tomów Stalowego Szczura , garść oddzielnych powieści i ze trzy zbiory opowiadań. Ogólnie - autor średnich lotów, który od czasu do czasu wzlatywał nieco powyżej średniej.
Co warto przeczytać?
- "Przestrzeni, przestrzeni" - z akcją osadzoną w przeludnionej Ameryce (chyba w NY)
- "Bill, bohater galaktyki" - tylko I tom, przyjemna parodia "Żołnierzy kosmosu" Roberta A. Heinleina i innych wojskowych s-f
- zbiór opowiadań najlepszych "Kosmiczne szczury"
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-01-16, 16:09   

Stalowy Szczur i Planeta Śmierci to dość fajne przygodowe cykle, choć nie na tyle fajne by wyszedł poza próg 3 tomu każdego z nich. Podobna scenografia i typ gównego bohatera - awanturnika, oszusta o złotym sercu który zawsze się wywinie. Za to Eden to bardzo dobry kawał fantastyki naukowej stricte - nie ma tu przebojowości wcześniejszych cykli, jest za to bardzo ciekawy setting [nietypowy jak na SF - prehistoria] i bardziej zimna, poważna atmosfera - polecam. Billa nie ruszałem choć tytuły poszczególnych książek serii dośc intrygujące, więc może się zabiore.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-01-16, 16:49   

W zasadzie mogę się podpisać pod wypowiedziami Łaka dotyczącymi "SS" i "PŚ". Nawet fajne przygodówki, ale z tomu na tom coraz bardziej wtórne. Nie mam odpowiedniej wiedzy, ale przypuszczam że położyły podwaliny pod przygodową sf, której obecnie całkiem sporo wychodzi.
_________________
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2009-01-22, 09:57   

Ł napisał/a:
Eden to bardzo dobry kawał fantastyki naukowej stricte - nie ma tu przebojowości wcześniejszych cykli, jest za to bardzo ciekawy setting [nietypowy jak na SF - prehistoria] i bardziej zimna, poważna atmosfera - polecam.
W zasadzie mogę się podpisać rękami i nogami pod tym fragmentem wypowiedzi imć Łakosława, co dotychczas raczej nieczęsto mi się zdarzało ;) Niemniej, właśnie cykl "Eden", na który składają się trzy tomy: "Na zachód od Edenu"; "Zima w Edenie" i "Powrót do Edenu", stanowi chyba szczytowe osiągnięcie pisarskie Harry’ego Harrisona. Akcja trylogii nie toczy się jednakowo; raz posuwa się wolniej, a raz szybciej, ale nie to jest najważniejsze. Dla mnie najbardziej fascynujący jest opis zamieszkujących prehistoryczny świat ras (ludzi i jaszczurów) i ich wzajemnych stosunków. Jak dla mnie cykl wart polecenia i każdych pieniędzy.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
beldin 

Posty: 97
Wysłany: 2009-01-31, 22:05   

W pełni trzeba się zgodzić z przedpisaczami co do twórczości HH. Najlepsze co stworzył a co jego czytałem (a czytałem dużo bo w czasach kiedy zaczynałem czytać trudno było o literaturę sf i czytało się co się trafiło) to cykl Eden. Zupełnie inny od reszty jego twórczości (jakby to nie ten sam człowiek pisał) Naprawdę dobre. Reszta twórczości to mniej lub jeszcze mniej ambitne czytadła pisane według zasady pierwszy tom w miarę przyzwoity i jak będą go czytać to jeszcze inne też oblecą.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-02-02, 11:12   

beldin napisał/a:
Reszta twórczości to mniej lub jeszcze mniej ambitne czytadła pisane według zasady pierwszy tom w miarę przyzwoity i jak będą go czytać to jeszcze inne też oblecą.

Dla mnie ta zasada brzmiała - jak pierwszy tom dobrze się sprzeda to napiszę jeszcze z 5-10 kontynuacji.
"Edenu" nie czytałem więc dla mnie bezapelacyjny numer jeden to "Przestrzeni. przestrzeni". Ciekawe czy jakiś wydawca pokusi się o wznowienie tej książki //mysli
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
beldin 

Posty: 97
Wysłany: 2009-02-02, 23:42   

Tigana napisał/a:

"Edenu" nie czytałem więc dla mnie bezapelacyjny numer jeden to "Przestrzeni. przestrzeni". Ciekawe czy jakiś wydawca pokusi się o wznowienie tej książki //mysli


Zarówno Edenu jak i Przestrzeni Przestrzeni w księgarniach nie widziałem a faktem jest, że to najlepsze książki H.H. Zresztą obie zalegają w mojej biblioteczce.
Właśnie przeglądałem ofertę empiku i ze zdumieniem stwierdziłem, że tenże doszedł do Planety Śmierci 6. Nie wiedziałem. Zatrzymałem się na 3.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-02-03, 00:20   

beldin napisał/a:
Właśnie przeglądałem ofertę empiku i ze zdumieniem stwierdziłem, że tenże doszedł do Planety Śmierci 6. Nie wiedziałem. Zatrzymałem się na 3.

Te kolejne to Harrison popełnił do spółki z innymi autorami, albo góra przy swoim przyzwoleniu - co ciekawe na FantasticFiction są tylko wymienione pierwsze trzy części. Za to "Billa. bohatera galaktyki" już 7 tomów - z czego pięć jako współautor.
U mnie gdzieś leży "Przestrzeni, przestrzeni", - trochę zjechany egzemplarz, ale zawsze.
Sporo dobrego słyszałem też o serii "Młot i krzyż", ale nie miałem okazji przeczytać.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
beldin 

Posty: 97
Wysłany: 2009-02-03, 07:55   

Tigana napisał/a:
beldin napisał/a:
Właśnie przeglądałem ofertę empiku i ze zdumieniem stwierdziłem, że tenże doszedł do Planety Śmierci 6. Nie wiedziałem. Zatrzymałem się na 3.

Te kolejne to Harrison popełnił do spółki z innymi autorami, albo góra przy swoim przyzwoleniu - co ciekawe na FantasticFiction są tylko wymienione pierwsze trzy części. Za to "Billa. bohatera galaktyki" już 7 tomów - z czego pięć jako współautor.
U mnie gdzieś leży "Przestrzeni, przestrzeni", - trochę zjechany egzemplarz, ale zawsze.
Sporo dobrego słyszałem też o serii "Młot i krzyż", ale nie miałem okazji przeczytać.


Pomyłka! Doszedł do 7 części Planety Śmierci. Ta ostatnia w cyrylicy "Мир смерти. Недруги по разуму".
Akurat o cyklu "Młot i krzyż" nic nie słyszałem ale jeżeli ma niezłe recenzje to można będzie zerknąć jak znajdzie się czas, kasa i nakład w księgarni.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-02-03, 11:02   

beldin napisał/a:
Akurat o cyklu "Młot i krzyż" nic nie słyszałem ale jeżeli ma niezłe recenzje to można będzie zerknąć jak znajdzie się czas, kasa i nakład w księgarni.

Na to ostatnie bym nie liczył - ostatnia (jakakolwiek) książka Harrisona została wydana w Polsce chyba z 8 lat temu i od tej pory słuch o pisarzu zaginął.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-02-19, 18:24   

Tigana napisał/a:
"Bill, bohater galaktyki"

Na mnie wrażenie zrobiło zakończenie. Warto przeczytać całą książkę dla kilu ostatnich linijek bo to esencja problemu. To naprawdę dobra pozycja anty wojenna i anty biurokratyczna. Pokazuje bez sens systemu. To naprawdę pozycja warta uwagi

Ł napisał/a:
. Za to Eden to bardzo dobry kawał fantastyki naukowej stricte

Czasem dość zabawny. Czytałem nie po koleji ale zabawa byłą przednia. Warto :) Klasyka już
 
 
beldin 

Posty: 97
Wysłany: 2009-02-19, 18:38   

I sobie przypomniał jak zerknął na półkę nr 5 z książkami sf. //kas
Jest jeszcze trylogia "Ku Gwiazdom".
Całkiem przyzwoicie napisane, lekkie przyjemnie się dość czyta i na szczęście stanowi cykl zamknięty i pomyślany jako całość.
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-02-23, 00:19   

Toudisław napisał/a:

Ł napisał/a:
. Za to Eden to bardzo dobry kawał fantastyki naukowej stricte

Czasem dość zabawny.

Może brakowało mi paru sron, ale co tam było dośc zabawnego?
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-02-23, 01:16   

Ł napisał/a:
Może brakowało mi paru sron, ale co tam było dośc zabawnego?

Sex z jaszczurką ? Kurde czytałem to lata tamu. Pozostało mi takie wrażenie. Rozśmieszali mnie ci Eskimosi też
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-07-12, 20:39   

Stalowy Szczur
Książki mojej młodości... Czytelny acz mało wyszukany język, sympatyczny bohater, nieskomplikowany świat i prosta, lecz wciągająca fabuła... To były dni.
Sprawdziłem, jak podejdę następnej książki w tym stylu - w tym wypadku Ocala Świat, ale starszy o ponad 10 lat. I nie rozczarowałem się - wszystko jest na swoim miejscu, a opinię o cyklu mam taką, jaka miałem. Jest to nieskomplikowana, lecz bardzo zabawne czytadło, które potrafi zaskoczyć. Z uwagi, że ten tom opowiada o podróży w czasie, zaskoczeń może być kilka. Ja jestem zadowolony.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-08-15, 13:40   

Zmarł Harry Harrison
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2012-08-15, 20:41   

Może ktoś zacznie teraz wydawać na nowo jego powieści? Nie ma co się specjalnie uzewnętrzniać, ale od ostatnich wydań minęło już trochę lat i wody w Wiśle upłynęło...
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 12