FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Matthew Woodrign Stover
Autor Wiadomość
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-13, 22:35   Matthew Woodrign Stover



"Bohaterowie umierają" jest pierwszą częścią cyklu pt. "Akty Caine'a" autorstwa Matthew Woodringa Stovera. U nas ukaże się 1 lipca, nakładem wydawnictwa MAG.

Premiera drugiej części, pt. Ostrze Tyshalle'a jest zaplanowana na początek 2010 roku.

Nie brakuje zarozumiałych snobów, którzy zarzucają Stoverowi "popadanie w skrajności" i "schlebianie prostym gustom poprzez epatowanie przemocą", mimo że nie chciało im się przeczytać ani jednej jego powieści. Ja jednak od dziesięciu lat nie czytałem książek, która zawierałyby tak głęboką refleksję nad konsekwencjami przemocy oraz naturą i zakresem odpowiedzialności za swoje czyny, jak Bohaterowie umierają i druga część, Ostrze Tyshalle'a. Domyślałem się, że pochłonę je obie. jednym tchem (Stover jest mistrzem technik narracyjnych i budowania napięcia), nie spodziewałem się jednak, że będę aż tak poruszony. Te książki dają po głowie - w sensie emocjonalnym i intelektualnym - jak uderzenie cegłówką. Kluczem do ich sukcesu jest mistrzowsko zarysowany, wielopoziomowy dualizm postaci.

Caine jest jednocześnie samolubnym, okrutnym, amoralnym mordercą - i najbardziej wolnym, najszlachetniejszym i najmniej nieuczciwym bohaterem całej historii. Stover ani na chwilę nie traci z oczu tej dwoistości swego bezkompromisowego Batmana. Kiedy zaczyna nadmiernie mu kadzić, w następnej scenie nie omieszka pokazać nam, jakim naprawdę Caine jest skurczybykiem; kiedy przesadzi z łajdactwem bohatera, pozwala mu błysnąć odrobiną szlachetności. Caine jest tworem, którego autor na przemian dręczy, kroi na kawałki, i wychwala - i tylko skończony dureń może podejrzewać, że taki bohater jest projekcją marzeń Stovera. Na przykładzie Caine'a, Stover pokazuje Czytelnikowi, jak nieprzydatne stają się uproszczone dychotomie - dobro-zło, prawość-niegodziwość, ład-chaos - w konfrontacji ze skomplikowaną ludzką naturą.

Wielu - zbyt wielu - autorów fantasy zakłada, że rozlew krwi, seks, przemoc i przygody bohaterów zupełnie nie dotyczą Czytelnika; że są do tego stopnia abstrakcyjne i nieprawdopodobne, że można się nimi bawić w zupełnie abstrakcyjnym kontekście. W Bohaterowie umierają i Ostrzu Tyshalle'a brutalność i opisy cierpień mają za zadanie wciągnąć czytelnika w fabułę, przybliżyć mu egzystencję bohaterów.

Prawdziwym mięchem "męskiej" fantasy nie są wcale hektolitry wylanej krwi, lecz prezentacja realistycznych typów ludzkich, zamiast postaci wyidealizowanych i przez to nieautentycznych. I właśnie dlatego zarówno Bohaterowie. jak i Ostrze Tyshalle'a tak głęboko ranią - i tak mocno działają na wyobraźnię.


Scott Lynch
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
  
 
 
AM

Posty: 2911
Wysłany: 2009-06-14, 13:18   

Tutaj można przeczytać opinię na temat książki.

http://www.maciejmajewski...oodring-stover/
 
 
Lord Sidious

Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-17, 00:15   

Cytat:
lecz prezentacja realistycznych typów ludzkich, zamiast postaci wyidealizowanych


Myślę, że to zdanie to kwintesencja twórczości Stovera, a przynajmniej tej z którą się już zetknąłem. To nie jest mistrz jeśli chodzi o akcję, ale ciężko mu dorównać, gdy zajmuje się psychiką bohaterów. Cóż, mam nadzieję, że pierwszy tom jakoś się przyjmie i MAG wyda cały cykl ;) Wtedy kupię i liczę, że dostanę intensywnego kopa.
_________________
http://www.filmowe-szlaki.pl
http://star-wars.pl
http://trykowskastudio.pl
http://orthank.blog.pl
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2009-06-17, 12:32   

Jeżeli wszyscy będą czekali na całą serię, pierwszy tom na pewno się nie przyjmie ;)

A opis nawet dość ciekawy. Pewnie postaram się po to sięgnąć.
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2009-06-17, 12:59   

Procella napisał/a:
Jeżeli wszyscy będą czekali na całą serię, pierwszy tom na pewno się nie przyjmie ;)

A opis nawet dość ciekawy. Pewnie postaram się po to sięgnąć.


Ten cykl to na teraz 3 książki, drugą wydawnictwo planuje na początek 2010 roku. Jeżeli potwierdzą zamiar wydania również trzeciego tomu to można śmiało kupować.
Ja chyba się skuszę :)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23150
Wysłany: 2009-06-17, 13:00   

Ja już zamówiłem w Empiku :-) A i "szczotkę" mogę dostać. Skoro cykl jest skończoną całością, to bez obaw kupię. Ewentualnie, gdyby coś w Polsce nie poszło, dokupię zagraniczne wydanie.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AM

Posty: 2911
Wysłany: 2009-06-17, 13:50   

Romulus napisał/a:
Ja już zamówiłem w Empiku :-) A i "szczotkę" mogę dostać. Skoro cykl jest skończoną całością, to bez obaw kupię. Ewentualnie, gdyby coś w Polsce nie poszło, dokupię zagraniczne wydanie.


Powinno pójść; nie wiem czy w kategorii "książka rozrywkowa" będzie w tym roku coś na podobnym poziomie. A jako że różnica pomiędzy "Bohaterami" a "Ostrzem Thysalle'a" jest taka jak pomiędzy "Ogrodami książyca" a "Bramami domu umarłych", dalej powinno być tylko lepiej. To w każdym razie to nasze czytadło numer 1 w tym roku i może nie tylko w tym (i spokojnie poziom Lyncha, Abercrombiego itp.), bo na rynku na razie nie ma nic porównywalnego (może poza Bullingtonem, który jest naprawdę błyskotliwy)...

Następne tomy już kupiliśmy, a drugi mamy już przetłumaczony (niestety, ze względu na objętość ukaże się w 2 tomach).

I seria jeszcze nie jest skończona. Przed nami His Father Fist i ewentualnie inne rzeczy, które pojawiły sie w różnych spekulacjach (choć słabo potwierdzone).
  
 
 
Himura 


Posty: 229
Skąd: z forum MAG-a
Wysłany: 2009-06-17, 14:12   

U mnie też już zamówione w EMPIKU :-)

Cykl zapowiada się ciekawie, także mimo, iż wciąż mam wiele książek czekających na przeczytania, myślę, iż po tę sięgnę zaraz po premierze.
_________________
Płyńcie łzy moje poprzez smutku knieje! Wygnani na wieki, niechże was opłaczę; Gdzie czarny ptak nocy haniebną pieśń pieje, Tam dni pędzić będą tułacze.
------------------
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-06-17, 19:15   

Romulus napisał/a:
Ja już zamówiłem w Empiku :-) A i "szczotkę" mogę dostać. Skoro cykl jest skończoną całością, to bez obaw kupię. Ewentualnie, gdyby coś w Polsce nie poszło, dokupię zagraniczne wydanie.
Wg Wiki anglojęzycznej cykl dopiero połówkę przeroczył, ale cóż, kupię pierwszy tom razem z nowym VanderMeer'em.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
AM

Posty: 2911
Wysłany: 2009-06-17, 20:41   

Mag_Droon napisał/a:
Romulus napisał/a:
Ja już zamówiłem w Empiku :-) A i "szczotkę" mogę dostać. Skoro cykl jest skończoną całością, to bez obaw kupię. Ewentualnie, gdyby coś w Polsce nie poszło, dokupię zagraniczne wydanie.
Wg Wiki anglojęzycznej cykl dopiero połówkę przeroczył, ale cóż, kupię pierwszy tom razem z nowym VanderMeer'em.


Wszystkie tytuły powyżej His Father Fist są mało prawdopodobne, ale możliwe (choć Stover chyba wspominał, że Father będzie ostatni).
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23150
Wysłany: 2009-06-21, 17:48   

Napiszę tak: niedawno skończyłem czytać Bohaterowie Umierają i CHCĘ WIĘCEJ ! ! ! ZARAZ ! ! ! JUŻ ! ! ! No jak się wgryzłem, to mało nocy nie zarwałem. Więcej maznę w recenzji w ciągu 49 godzin :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AM

Posty: 2911
Wysłany: 2009-06-21, 18:47   

Romulus napisał/a:
Napiszę tak: niedawno skończyłem czytać Bohaterowie Umierają i CHCĘ WIĘCEJ ! ! ! ZARAZ ! ! ! JUŻ ! ! ! No jak się wgryzłem, to mało nocy nie zarwałem. Więcej maznę w recenzji w ciągu 49 godzin :mrgreen:


Napisz koniecznie. Ze swej strony mam dobrą wiadomość, "Ostrze Tyshalle'a" spadło z marca 2010 na październik 2009 :-) .
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-06-21, 19:00   

AM napisał/a:


Napisz koniecznie. Ze swej strony mam dobrą wiadomość, "Ostrze Tyshalle'a" spadło z marca 2010 na październik 2009 :-) .


Znaczy się awans, nie spadek. ;)
Może by tak jeszcze ze "Skokami" popróbować? :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-21, 19:02   

Z tych sygnałów, które dochodzą z różnych stron (zamieszczony fragment, opinie innych osób) wnioskuję, że jest to kawałek dobrej literatury rozrywkowej. Na pewno znajdzie się u mnie na półce :))
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-06-21, 19:14   

Liczę, że "nauczyciel"/"wzór" (Stover) okaże się lepszy od swego "ucznia" (Lynch).
Chyba się skuszę na tę knigę.
Oby nie leżała na poziomie "Szkarłatnych mórz". ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23150
Wysłany: 2009-06-21, 22:25   

ASX76 napisał/a:
Liczę, że "nauczyciel"/"wzór" (Stover) okaże się lepszy od swego "ucznia" (Lynch).
Chyba się skuszę na tę knigę.
Oby nie leżała na poziomie "Szkarłatnych mórz". ;)

Jeśli przyjmiemy za prawdę, że Lynch czerpał inspirację ze Stovera, to napiszę krótko: według mojej skromnej opinii, Lynch "nie doskoczył". Jest tak, jak pisała Metzli. Kawał świetnej literatury rozrywkowej (ma kilka wad, o których napiszę), ale jako całość jest świetne.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AM

Posty: 2911
Wysłany: 2009-06-21, 22:46   

Romulus napisał/a:
Jeśli przyjmiemy za prawdę, że Lynch czerpał inspirację ze Stovera, to napiszę krótko: według mojej skromnej opinii, Lynch "nie doskoczył". Jest tak, jak pisała Metzli. Kawał świetnej literatury rozrywkowej (ma kilka wad, o których napiszę), ale jako całość jest świetne.


Ja ze swojej strony tylko dodam, że Ostrze Tyshalle'a jest zdecydowanie lepsze, pod każdym względem. Lepiej napisane, dużo lepsza intryga i kreacja bohaterów... Różnica taka jak pomiędzy Ogrodami księżyca a Bramami domu umarłych, a może większa.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2009-06-21, 23:49   

AM napisał/a:

Ze swej strony mam dobrą wiadomość, "Ostrze Tyshalle'a" spadło z marca 2010 na październik 2009 :-) .


Taka informacja to krok w dobrą stronę, czuję się przekonany do zakupu tej serii. :)
Brawo MAG. :)
 
 
Shadowmage 


Posty: 3212
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-06-22, 10:35   

Romulus napisał/a:
a, to napiszę krótko: według mojej skromnej opinii, Lynch "nie doskoczył". Jest tak, jak pisała Metzli. Kawał świetnej literatury rozrywkowej (ma kilka wad, o których napiszę), ale jako całość jest świetne.
A ja się nie zgodzę :D "Kłamastwa..." podobały mi się bardziej, choć tylko odrobinę. "Bohaterowie umierają" to faktycznie kawał niezłej rozrywkowej literatury, trzyma w napięciu do samego końca.

AM napisał/a:
Napisz koniecznie. Ze swej strony mam dobrą wiadomość, "Ostrze Tyshalle'a" spadło z marca 2010 na październik 2009 :-) .
A ukaże się w jednej, czy w dwóch częściach?
_________________
 
 
AM

Posty: 2911
Wysłany: 2009-06-22, 11:27   

Shadowmage napisał/a:
AM napisał/a:
Napisz koniecznie. Ze swej strony mam dobrą wiadomość, "Ostrze Tyshalle'a" spadło z marca 2010 na październik 2009 :-) .
A ukaże się w jednej, czy w dwóch częściach?


Żeby nie było tak różowo, w dwóch. Pierwsza ukaże się w październiku, a druga w styczniu.
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-25, 23:26   

Tutaj do przeczytania recka kolegi Romulusa i jego wrażenia z lektury :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2009-06-27, 16:42   

Książka zamówiona :mrgreen: Jeszcze tylko tydzień (mam nadzieję) :evil:
Nawiasem mówiąc nie wiedziałem, że pan Stover miał coś wspólnego z Gwiezdnymi Wojnami o.O

Romulus -> świetna recenzja ;)
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Vilemo 


Posty: 18
Wysłany: 2009-06-28, 13:10   

Romulus napisał/a:
Napiszę tak: niedawno skończyłem czytać Bohaterowie Umierają i CHCĘ WIĘCEJ ! ! ! ZARAZ ! ! ! JUŻ ! ! ! No jak się wgryzłem, to mało nocy nie zarwałem. Więcej maznę w recenzji w ciągu 49 godzin :mrgreen:

Podzielam opinię- z tym, że ja nockę zarwałam ;) Genialna powieść i oby więcej takich pozycji!!!!
 
 
Shadowmage 


Posty: 3212
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-06-29, 12:44   

To ja też wrzucę linka do swojej recenzji. Mam trochę odmienne zdanie od romulusa, ale w większości kwestii chyba jesteśmy zgodni.
_________________
 
 
Asturas 


Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-07-07, 15:54   

Czekałem na tę powieść kilka lat. Już miałem się poddać i kupić oryginalne wydanie, a tu taka niespodzianka od Maga :D
Jak tylko skończę Triumf Endymiona to biorę się za Bohaterowie umierają.

Nawasem mówiąc Stover jest autorem trzech powieści ze świata Star Wars. Byłem wielce zaskoczony gdy po ich przeczytaniu mogłem z czystym sumieniem stwierdzic, że są bardzo dobre, a jedna, Punkt Przełomu, jest wręcz wybitna.
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-07-08, 21:00   

Asturas napisał/a:
Nawasem mówiąc Stover jest autorem trzech powieści ze świata Star Wars. Byłem wielce zaskoczony gdy po ich przeczytaniu mogłem z czystym sumieniem stwierdzic, że są bardzo dobre, a jedna, Punkt Przełomu, jest wręcz wybitna.

Ja czytałam tylko Zemstę Sithów jego autorstwa i muszę powiedzieć, że była najlepszą książką na podstawie scenariusza ze SW, momentami żałowałam, że Lucas nie oparł się na niej bardziej (mógł np. więcej dialogów skopiować, zamiast tego czegoś, co sam powstawiał).

Na Bohaterów się czaję i pewnie w końcu po nich sięgnę. Ale może poczekam do ukazania się kolejnego tomu (bo jak będę miała tak samo jak Romulus: CHCĘ WIĘCEJ ! ! ! ZARAZ ! ! ! JUŻ ! ! ! ? nie lubię takiego oczekiwania ;) ).
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-07-21, 18:24   

Romek w temacie Co teraz czytam, pisał:
Cytat:
Muah... Ja już się zabrałem. Po 100 stronach napiszę krótko: kurka wodna, zaraz muszę iść spać Świetna, brutalna, bogata...

Też jestem po 100 stronach i powiem szczerze, że nie bardzo wiem, co wywołało taki entuzjazm. Nie powala na kolana, jest dobre ale tylko dobre. Zobaczymy jak będzie dalej, bo jeśli poziom nie wzrośnie to coś czuje, że będzie spore rozczarowanie.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2009-07-21, 18:41   

Romek pisał o Liżąc ostrze, a Ty o Bohaterowie umierają. Prawie ta sama książką, prawie ten sam autor. ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-07-21, 18:55   

Przykro mi Madziu ale to ty jesteś w błędzie: http://www.zaginiona-bibl...p?p=61418#61418 Więcej kawy staruszku, więcej kawy.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2009-07-21, 19:29   

Przecież to post sprzed miesiąca, zaczynasz mieć tendencję jak BG. xD
A jeszcze Ci jedno powiem! A co! Też jestem po 100 stronach Stovera... wolę Lyncha do którego sporo osób go porównuje, a raczej na którym to Lynch się wzorował. Dobrze się czyta, ale większych emocji na razie nie ma, może dalej będzie ciekawiej. ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 14