FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Planescape
Autor Wiadomość
bartold


Posty: 71
Skąd: Miasto Drzwi
Wysłany: 2007-11-14, 01:50   Planescape

No właśnie - gra ktoś, czytał, słyszał, zna Planescape?

Dla niewtajemniczonych całkowicie w Sfery - jest to wydany jeszcze w ADnD2.0 setting, obejmujący niemal większość światów wtedy do ADnD2.0 istniejących oraz masę innych planów (znaczna większość światów typu FR czy Greyhawk należą do Pierwszego Planu Materialnego, który jest jedynie cząstką Wieloświata). Obecnie na www.planewalker.com znajduje sięsetting (ang) do DnD3.5 - jest to obecnie chyba jedyne wiarygodne źródło, gdyż mają oni prawa niekomercyjne na Planescape (oficjalnie setting nie istnieje, został zlikwidowany [z obawy przed komercją albo zaniżeniem sprzedaży standardowych światów - różne teorie są]).

Najważniejszym miejscem w Planescape jest miasto Sigil - Klatka, Miasto Drzwi. Jest to generalnie stolica Sfer, gdyż z niego prowadzą portale do wszystkich innych stref.

Obecnie serwis Tam, gdzie łączą się sfery... przygotowuje polską wersję podręcznika.


Co o tym sądzicie?
_________________
Flame over all...
 
 
grubshy 
Chlod Mego Serca


Posty: 209
Skąd: Ja tutejszy...
Wysłany: 2007-11-14, 01:54   

W 'zykle' RPG nie gralem, ale znam oczywiscie komputerowe 'Planescape:Torment', gdzie jest niezle wprowadzenie do (wielo)swiata.
I co tu kryc - gra mnie wbila w ziemie, poskakala, przejechala walcem a na koniec zrzucila ciezarowke marki 'KAMAZ'.
A po czyms takim nie mozna nie lubic (wielo)swiata gdzie toczy sie akcja.
_________________
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
 
 
Nevi 
Enigmajczyk


Posty: 383
Skąd: Ascendentowo
Wysłany: 2007-11-14, 13:17   

Planescape jest esencją wszystkiego, co jest warte uwagi, w DnD. Ten system tak po prawdzie to ma pełne zastosowanie tylko do Multiversum, gdzie można wykorzystać w pełni bogactwo jego magii czy bestariusza.

Planescape również jakiś rok temu stał się natchnieniem dla mnie i dla mojego kumpla i pokusiliśmy się o stworzenie miasta RPG, wzorowanego niejako na Sigil, które miało całkiem wielu graczy i osiągnęło sporą wielkość. Szkoda, że skasowałem pół roku mojego i graczy wysiłku.
Tak czy inaczej, tworzenie czegokolwiek w Planescape'ie jest taką cholernie fajną zabawą, że cud, miód i orzeszki w polewie czekoladowej.
_________________
"O cieniach minionych enigmajskiej kultury łkają miliony tych śmiałków, którzy zasmakowali jej w pierwotnej rozkoszy. By wkrótce zwymiotować. Bo czyż można wyobrazić sobie syntezę większych przeciwieństw niż eklektyczny Wieloświat Filarów, gdzie sprzeczność stanowi fundament bytu? To tutaj, w różnorodności Enigmaium odnajdziesz to czego nie chcesz rozumieć: radość pośród cierpiącego świata."
 
 
bartold


Posty: 71
Skąd: Miasto Drzwi
Wysłany: 2007-11-14, 16:05   

Ano... Tylko trzeba się męczyć z podręcznikami jak mało co :D A Torment to już swoją drogą, takich oczywistości nie trzeba nawet wspominać :D Tyle ze nie jest kanoniczny...
_________________
Flame over all...
 
 
Shadowrunner 
Dusza Dzikiego Ludu


Posty: 404
Skąd: Majorat Rabsztyński
Wysłany: 2007-11-15, 12:23   

bartold napisał/a:
No właśnie - gra ktoś, czytał, słyszał, zna Planescape?


No baaa - oczywiście że znam, czytałem - jakkolwiek nie dane mi było zagrać - bo raz że nie lubię DDków a dwa że druzyny, które je lubiły, wolały standardowe klimaty ala Greyhawk i Fearun.

Na korzyść tego settingu niech świadczy fakt, iż ja - jako nieprzejednany wróg smoków i podziemi - ze swej nienawiści wykluczam tylko trzy settingi: DarkSun (chyba pierwszy fantasiak w postapokalipsie, powstały na długo przed Earthdawnem), Spelljammer i właśnie Planescape - gdyby te settingi były wspierane jako główne pozycje, a nie tylko smaczkowe dodatki to moje zdanie o DDkach było by zupełnie inne.

Planescape jest oparty na świetnym, niebanalnym koncepcie - i za to właśnie go lubię, łamie takie sztampowe spojrzenie na fantasy, jakie prezentują forgotteny czy grejhałk. Tylko szkoda, że np. wielu obom się nie podoba - bo uważają że to jest za bardzo high-fantasy (tzn. jest za bardzo "przemagiczniony"). Planescape ma swój klimat oraz oryginalność i to jest główna jego siła.

W Planescape Torment też grałem, i choć nie oddaje on nawet w ułamku pełni tej masy możliwości jaki oferuje p'n'p, to jest to chyba - obok Fallouta - jedna z najlepszych gierek cRPG wszechczasów.

I jeśli ma powstać polska wersja podręcznika - to należy temu tylko przyklasnąć :-)
_________________
"Summoned I come... Why do you come here? I come to serve... Who do you serve? I serve the truth... What is the truth? That we are one people, one voice... Will you follow me into fire? Will you follow me into darkness? Will you follow me into death? I will follow... Then follow."

Polskie forum eRPG
 
 
bartold


Posty: 71
Skąd: Miasto Drzwi
Wysłany: 2007-11-15, 18:38   

Ano, powstaje, ale w bólach... Chociaż, przy obecnych materiałach można by już grać, ale ze standardową, D&D-owską magią.
Z Planescape chyba najbardziej podobają mi się te tabuny ras - opis Bal'aasi praktycznie przedstawia mnie :D Potem - oczywiście - Sfery... I slang. Praktycznie nowy dialekt :D

Torment - mistrzostwo. Żadna rewolucja, forma zestarzała - ale treść nadal przoduje. Takiej fabuły i dialogów długo się nie doczekamy, nawet Obsidian nie dorówna temu. Takie coś zdarza się raz na sto lat :D (Bez ujmowania Falloutowi - ale to są jednak zupełne różne gry.)
_________________
Flame over all...
 
 
Shadowrunner 
Dusza Dzikiego Ludu


Posty: 404
Skąd: Majorat Rabsztyński
Wysłany: 2007-11-15, 19:19   

bartold napisał/a:
Z Planescape chyba najbardziej podobają mi się te tabuny ras


No - to jest jego mocna strona. W normalnych DDkach wnerwiały mnie te chordy sferotkniętych, które walały się tu i tam, po wszystkich światach - bo miało być to tylko urozmaicenie, a gracze i MG nadużywali tego smaczku. Natomiast w Planescape jest to wszystko na miejscu, uzasadnione koncepcją, i tak strasznie mnie nie razi - tym bardziej, że nie jako cała unikalność Planescape składa się z tego multi-mixu :-)
_________________
"Summoned I come... Why do you come here? I come to serve... Who do you serve? I serve the truth... What is the truth? That we are one people, one voice... Will you follow me into fire? Will you follow me into darkness? Will you follow me into death? I will follow... Then follow."

Polskie forum eRPG
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-12-16, 12:26   

Mam Planescape'a w domciu. Pudełeczko z podręcznikami i mapami w środku, jak nowe, bo prawie nie używane. Lubię je czasem oglądać, bo bardzo sobie cenię ilustracje DiTerlizziego :-)
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2007-12-20, 10:54   

kiedyś często i gęsto gralismy w planescape'a, ale to jeszcze w czasach ad&d. świetny klimat, jeden z lepiej stworzonych światów fantasy - bardzo kompletny + genialny di terlizzi :) . z łezką w oku wspominam te czasy :) . może namówię kumpla do ponownego prowadzenia ??:) ( ma mase książek do PSa)
w torment oczywiście grałem. nawet kupiłem oryginał jak sie tylko pokazał:) - a było to dobre już parę lat temu:). do tej pory imho jeden z najlepszych erpegów na kompie (wraz z falloutem i ff7)
 
 
Brilchan

Posty: 2
Wysłany: 2007-12-22, 13:34   

Planescepe to IMHO najlepsze i najgenialniejsze dziecko D&D. Ten system po prostu ma w sobie to "coś", mój pierwszy kontakt z tymże systemem odbył się poprzez wspomnianą już tu grę P:T( :mrgreen: ) . Najbardziej w w tym systemie podoba mi się przesłanie które ze sobą niesie:

Poprzez planarne sekty i frakcje poznałem podstawy filozofii jednak najbardziej przemawia do mnie zasada mówiąca o tym że dzięki wierze i silnej woli można zmieniać rzeczywistość.

innym ważnym czynnikiem który czyni z planescepe mój ulubiony system to dowolność jego wykorzystania możemy rozegrać sesje w stylu "brudny kryminał ,zbrodnia Noir" jak i Heroik fantasy z potężnym Niebiańskim paladynem wybijającym swój święty miecz w trzewia demonów i diabłów.

Jedynym co ogranicza plany jest nasza wyobraźnia i za to właśnie koham ten system
_________________
Ostatni samuraj epoki Edo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13