FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Isaac Bashevis Singer
Autor Wiadomość
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2009-01-02, 12:10   Isaac Bashevis Singer



Wikipedia napisał/a:
Isaac Bashevis Singer (jidysz: יצחק באַשעוויס זינגער, ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego, zm. 24 lipca 1991 w Miami na Florydzie) – pisarz polsko-amerykańsko-żydowski, tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978.


http://ksiazki.wp.pl napisał/a:
Pochodził z rodziny chasydzkich rabinów, kształcił się w rabiniackim seminarium w Warszawie. W Polsce mieszkał do 1935, potem wyemigrował do USA i osiadł w Nowym Jorku, gdzie wydawał gazetę "Jewish Daily Forward".

Autor psychologicznych, a zarazem społeczno-obyczajowych utworów, podejmujących ważkie problemy etyczne, filozoficzne i religijne społeczności żydowskiej. Posługiwał się chętnie gawędziarskim stylem, zaczerpniętym z tradycyjnych żydowskich opowieści. Uznany za mistrza krótkich form.


Bibliografia (za Wiki):
    Szatan w Goraju (1935)
    Rodzina Muszkatów (1950)
    Sztukmistrz z Lublina (1960)
    Spinoza z ulicy Rynkowej (1961)
    Niewolnik (1962)
    Dwór (1967)
    Spuścizna (1969)
    Wrogowie (1972)
    Pokutnik (1974)
    O tym jak Szlemiel wybrał się do Warszawy (1976)
    Szosza (1977)
    Król Pól (1989)
    Krótki piątek
    Śmierć Matuzalema
    Szumowiny
    Meszuge
    Opowiadania – zbiór opowiadań dla dzieci (1993 data wydania polskiego)
    wspomnienia w tomach Miłość i wygnanie (1984), Urząd mojego ojca (1966) oraz Urząd mojego ojca – kolejne opowiadania
    Golem (1969 w jidysz / 1982 po angielsku)
    liczne opowiadania
    publicystyka


Moje ulubione książki z jego dorobku to przede wszystkim wspaniała "Rodzina Muszkatów", powieść piękna i smakowicie obszerna, a także zbiór opowiadań "Krótki piątek". Lubię też "Spuściznę" i "Wrogów".


http://ksiazki.wp.pl/kata...or.html?id=5861
http://pl.wikipedia.org/wiki/Isaac_Bashevis_Singer
http://nobelprize.org/nob...singer-bio.html
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2009-01-02, 12:34   

Przeczytałam Sztukmistrza z Lublina i Dwr. I jakoś tak żadna z tych powieści nie powaliła mne na kolana. Obie to dla mnie przede wszystkim powieści o mężczyznach, którzy mają problemy z kobietami ;-)
Pamiętam, że w Dworze urzekło mnie jak na najstarszą z sióstr, jak już skończyła 19 lat mówili "stara panna" :mrgreen: Wim, inne tempora inne mores, ale ja coś kole 23 miałam jak to czytałam i jakoś nie czułam się starą panną :-P
A tak generalnie takich sag rodzinnych jak Dwór to ja jakoś niekoniecznie...
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-01-02, 13:07   

Przeczytalem niegdys (przy okazji czytania opowiadan Czechowa) Krotki piatek - wspanialy zapis kultury, ktorej juz nie ma. Jako filosemita uwielbiam judaici, pokazuja jak wygladala wschodnia czesc Polski, powoduje zadume nad tym co z wojna stracilismy.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
blancheflor

Posty: 15
Wysłany: 2009-01-03, 20:52   

Na początku zetknęłam się z Singerem przez niewielki fragment Szatana w Goraju. To była scena, w której opowiada o targach gorajskich, codziennym życiu małego miasteczka, tradycjach żydowskich. I przez pewien czas tak właśnie funkcjonował w mojej wyobraźni0 jako autor bardzo kolorowych, żywych, tętniących życiem opisów codzienności miasteczek żydowskich. Pewnego razu dość przypadkowo zaczęłam "Sztukmistrza z Lublina". Rewelacja, świetny język, zwykły a zarazem metafizyczny sposób obrazowania, prosto a zarazem trudno... zachwyciłam się. Doskonały zapis psychiki ludzkiej, żydowska Zbrodnia i Kara, wspaniała opowieść, zarówno pod względem fabularnym- dynamiczna akcja, różnorodne postacie, niejednoznaczne oceny, jak i duchowym. Wspaniałe! Na pewno, taką mam nadzieję, nie poprzestanę w czytaniu Singera tylko na tym, gdyż wielkim pisarzem był;p
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-02-27, 10:39   

Zbiór opowiadań "Krótki piątek i inne opowiadania" to naprawdę mistrzowski tom krótkiej formy. Są tu pełnokrwiści, czasem tragiczni bohaterowie ("Krew", 'Nóż"), żydowska kultura, realizm magiczny, w kilku przypadkach spojrzenie z punktu widzenia emigranta, który tęskni za światem już nieistniejącym. Podobało mi się ogromnie, co oznacza, że czas pomyśleć o kolejnej pozycji Singera, bo do tej pory czytałam tylko "Sztukmistrza z Lublina".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14