FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
James Graham Ballard
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-11, 15:49   James Graham Ballard

James Graham Ballard (ur. 15 listopada 1930 w Szanghaju, zm. 19 kwietnia 2009 w Londynie[1]) – brytyjski powieściopisarz, nowelista i eseista, w latach 50. i 60. czołowy przedstawiciel tzw. "nowej fali" w literaturze fantastycznonaukowej. Do najlepiej znanych jego dzieł należy kontrowersyjna powieść Kraksa (Crash) oraz autobiograficzna Imperium Słońca (Empire of the Sun); obie zostały zekranizowane.

Na język polski utwory J. G. Ballarda tłumaczył m.in. Lech Jęczmyk.

Polskie wydania twórczości Ballarda

* Wyspa, Warszawa 1982, Wydawnictwo Czytelnik, tłum. Lech Jęczmyk, II wyd. Katowice 2007, Książnica
* Ogród czasu, Kraków 1983, Wydawnictwo Literackie – wybór opowiadań, tłum. Lech Jęczmyk, Zofia Uhrynowska-Hanasz
* Imperium słońca, Warszawa 1990, Wydawnictwo Czytelnik, tłum. Lech Jęczmyk, II wyd. Katowice 2006, Książnica
* Kraksa, Warszawa 1996, Amber, tłum. Jacek Manicki
* Delikatność kobiet, Warszawa 1996, Alfa-Wero, tłum. Bogumiła Nawrot
* W pośpiechu do raju, Warszawa 1996, Amber, tłum. Bożenna Stokłosa, II wyd. Katowice 2006, Książnica
* Witaj Ameryko, Warszawa 1996, Amber, tłum. Piotr W. Cholewa
* Kokainowe noce, Warszawa 1997, Amber, tłum. Grażyna Jagielska, II wyd. Katowice 2006, Książnica, ISBN 978-83-7132-875-6
* Zatopiony świat, Pruszków 1998, Rachocki i S-ka, tłum. Maciej Świerkocki, ISBN 83-86379-26-X
* Wieżowiec, Pruszków 2000, Rachocki i S-ka, tłum. Lech Jęczmyk, ISBN 83-86379-35-9, II wyd. Katowice 2006, Książnica
* Fabryka bezkresnych snów, Pruszków 2001, Rachocki i S-ka, tłum. Maciej Świerkocki, ISBN 83-86379-54-5
* Ludzie millenium, Warszawa 2004, Amber, tłum. Radosław Januszewski, ISBN 83-241-1526-9
* Królestwo nadchodzi, Wrocław 2007, Wydawnictwo Dolnośląskie, tłum. Piotr Grzegorzewski, ISBN 978-83-7384-626-5



Na razie jestem po Witaj Ameryko, książka zdecydowanie ciekawa i spowodowała wzrost mojego zainteresowania tym Autorem. Na 100 % przeczytam jego inne książki w tym Imperium słońca . A może ktoś inny czytał ? podobało się ?
 
 
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2009-09-11, 16:29   

Czytałem Imperium Słońca. Bardzo interesująca lektura, ciekawe przedstawienie wojennych realiów od strony zwykłych ludzi - żadnych walk, bitew i tak dalej tu nie uświadczymy, jest za to ponura rzeczywistość okupowanego kraju i pobytu głównego bohatera w japońskim obozie jenieckim. Mocna rzecz o bezsensie wojny i ciekawa analiza ludzkich zachowań pokazana przez pryzmat losów jedenastoletniego chłopca.
Do tego wszystkiego mamy chłodną i beznamiętną narrację, która powoduje że całość robi dosyć silne wrażenie na czytelniku. Spokojnie na 8,5-9/10 się Imperium Słońca łapie.

Przyznam, że najpierw widziałem film, o książce dowiedziałem się później i trochę żałuję, bo sięgając po ksiązkę wiedziałem już czego się spodziewać, przez co ogólny efekt był nieco osłabiony.
_________________
Znalazłem swoją religię, nic ponad książkę nie wydawało mi się ważniejsze. Bibliotekę poczytywałem za świątynię.
J-P.S.
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2009-09-11, 18:33   

Od czasu przeczytania opowiadań ze zbioru Ogród czasu oraz Wyspy jeszcze w latach '80 jestem oczarowany jego twórczością,
sukcesywnie czytam to co wydadzą w Polsce, był bardzo dobeym pisarzem.

edit: tytuł mi się pomylił
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
  
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-09-11, 19:31   

Toudisław napisał/a:
Polskie wydania twórczości Ballarda

* Wyspa, Warszawa 1982, Wydawnictwo Czytelnik, tłum. Lech Jęczmyk, II wyd. Katowice 2007, Książnica
* Ogród czasu, Kraków 1983, Wydawnictwo Literackie – wybór opowiadań, tłum. Lech Jęczmyk, Zofia Uhrynowska-Hanasz


A nie ma teraz właśnie w księgarniach nowego wydania zbioru opowiadań chyba "Ogród czasu" z tego wydawnictwa które wydawało Nekroskop? I czy oni przypadkiem nie mają wydać jeszcze pozostałych tomów opowiadań Ballarda, które dotąd u nas nie były wydane? Nie mam pewności czy czegoś nie poprzekręcałem.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-17, 22:47   

Tomasz napisał/a:
A nie ma teraz właśnie w księgarniach nowego wydania zbioru opowiadań chyba "Ogród czasu" z tego wydawnictwa które wydawało Nekroskop? I

Tak wydali niedawno. Ale ty chyba jest wznowienie.

Tomasz napisał/a:
czy oni przypadkiem nie mają wydać jeszcze pozostałych tomów opowiadań Ballarda, które dotąd u nas nie były wydane? Nie mam pewności czy czegoś nie poprzekręcałem.

Oj nie wiem. Był wywiad z wydawca w Tam i z powrotem
jak na razie czytam to co mi zalega. Imperium słońca i królestwo nadchodzi już na mnie czekają
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13