FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Potępiani i ukochani
Autor Wiadomość
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-11-02, 19:13   Potępiani i ukochani

Rzecz oczywiście o książkowych postaciach O.o są takie, z którymi czytelnik się identyfikuje. Zdarzają się też takie, którymi czytelnik bardzo chciałby być. Nie wspominając o tych, które gdyby istniały w świecie rzeczywistym, czytelnik by z przyjemnością zabił. I tak dalej...

Więc którzy bohaterowie występujący na tych kawałkach celulozy pokrytych czarną farbą zapadli wam w pamięć? Niezależnie, od tego, czy ulubieni, czy znienawidzeni - wszyscy do jednego wora...
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2007-11-02, 22:01   

Tyrion //mysli Tyrion :)) Tyrion //kas Bo jest mały, paskudny, wredny i kochany. Im bardziej rodzina go nienawidzi tym bardziej lubię go czytelnicy. Zresztą u Martina dużo postaci zapada w pamięć. Rzadko który cykl ma tak wielu bohaterów, których chce sie kochać i nienawidzić. Z naszych krajowych boisk sympatyczny jest Loki - bo taki nasz, swojski. Szczerą sympatią darzę też Twardokęska - on ma gdzieś wszystkich bogów i sprawy możnych tego świata - gorzałka, kobita i nabita kabza to jego priorytety. Szkoda, że Los tego nie wie.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-11-04, 19:27   

Tyrion z Pieśni Lodu i Ognia - to fakt, karzeł, pomimo tego, że ciągle oszpecany, cały czas budzi sympatię xD strasznie cenię tę postać, głównie za intelekt, spryt i cięty dowcip.
Dodałabym jeszcze Cersei - nie znoszę tej postaci i jednocześnie strasznie lubię. Gdyby nie była głupia i impulsywna, byłaby całkiem sprytną suką xD
Loki? Jego norweska uroda, i jak tu nie przepadać za taką postacią <3 poza tym też ma całkiem niezły humor. Taki, jaki lubię.
Do tego straszną sympatią darzę Błazna - nie mylić ze Złotoskórym, bo to dla mnie zupełnie dwie różne postaci. Znowu cięty dowcip, enigmatyczność postaci, nigdy nieodkryte sekrety, jednocześnie taka dziecięta niewinność. Trudno nie lubić go chociażby za to szczurze berło :mrgreen: kiedy Błazen dorasta nie jest już taki fajny...
A szczerze nie znoszę Mordimera - mało która postać (ha, tu główny bohater!) tak działa mi na nerwy. Wydaje mi się być takim pomieszaniem Geralta z jakimś klechą. Tych negatywnych cech u Geralta.
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
derbullaw 
cyniczny idealista


Posty: 35
Wysłany: 2007-11-04, 19:36   

Jeżeli chodzi o postaci z polskiej literatury to lubię Inkwizytora Mordimera Piekary. Z zagranicznych to mam sentyment do Tehola Eriksona :) .

Kogo zaś bym //pisowcy ?

Hmm...?

Tu jest problem, ja bym chyba prędzej znalazł jakiś autorów niż same postaci :badgrin:
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-11-04, 20:26   

Tigana napisał/a:
Tyrion //mysli Tyrion :)) Tyrion //kas

Tak :))
Ta postać była jedną w tych które najbardziej urzekły mnie w PLiO. Budzi sympatię ale i respekt. To postaci nie tylko nie szablonowa ale trudna do jasnego zdefiniowania. No bo wydaje się być dużo łagodniejszy od ojca a z drugiej trony jest niesłychani mściwy. Potrafi być bezwzględny ale też okazuje serce dla słabszych i nie jest bezmyślnie okryty. To postać nie doceniana, ludzie widzą tylko jego wygląd i na tej podstawie go oceniają a to głupota jest i dość niebezpieczne. Lubie też u niego kreatywność i to że mimo swoich ułomności potrafił wile osiągnąć
 
 
Neander 
Rex Mundi


Posty: 64
Skąd: mam wiedzieć?!
Wysłany: 2007-11-05, 14:53   

Skoro wszyscy rozgraniczanie w takim razie:
Sędziwój z trylogii Pilipiuka oraz Mordimer od Jacka Piekary.

A z zagranicznych? Lestat Anny Rice, Regis z Wiedźmina...

Chyba tylko ci zapadli mi w pamięć.
_________________
Jak zostać fantastą? Proste. Wystarczy żyć w irracjonalnym państwie kierującym się surrealistycznymi zasadami, wśród nietuzinkowych ludzi przeżywających nieprawdopodobne przygody.

Kir Bułyczow
 
 
Raziel 


Posty: 54
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2007-11-05, 17:05   

Z ulubionych: Tyrion Lannister, Mordimer Madderdin, Wielki Cthulhu :], Lestat, Jakub Wędrowycz, Jaskier.
Z nielubianych: Cersei Lannister, Louis z "Wywiadu z Wampirem".

Neander, Wiedźmin jest polski ;]
_________________
Per mortis ad gloria! - Warhammerowy blog, codzienne aktualizacje od dwóch lat :)
 
 
Neander 
Rex Mundi


Posty: 64
Skąd: mam wiedzieć?!
Wysłany: 2007-11-05, 17:09   

Raziel napisał/a:
Neander, Wiedźmin jest polski ;]


Łups, :shock: mój błąd... Bo stoi tak ten Sapek koło Rice i się zapatrzyło.

I zapomniałem o nielubianych.

Vuko z Pana Lodowego Ogrodu, Ergis z Rudej sfory, Luis z Kronik i Geralt i Ciri z Widźmina.

>< No i znowu Wiedźmina bym wymienił w zagranicznych... tfu!;

---


Sędziwój - dłuwowieczny, poliglota, alchemik... czegóż więcej chcieć

Mordimerr - przypadł mi do gustu jego cynizm i sposób postrzegania świata i heretyków

Lestat - za oryginalność i wampiryzm

Regis- głównie za niekonwencjonalny wampiryzm, humor i poświęcenie.


Vuko i Ergis po prostu mnie strasznie irytowali swoim zachowaniem. Luis ślamazarnością, ciapowatością i tymi sowimi zasadami moralnymi na równi z rozterkami w stosunku do krwi. U Geralta denerwował mnie sposób patrzenia na świat, a Ciri to już tragedia w trzech aktach: z jednej strony grzeczna dziewczynka, z drugiej niestrudzony żołnież, a z trzeciej
_________________
Jak zostać fantastą? Proste. Wystarczy żyć w irracjonalnym państwie kierującym się surrealistycznymi zasadami, wśród nietuzinkowych ludzi przeżywających nieprawdopodobne przygody.

Kir Bułyczow
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-11-05, 19:10   

Elektra mnie wyprzedziła, chciałam już was pogonić o rozwinięcie postów.

Szczerze mówiąc, nie wiem, co wy widzicie zajebistego w Mordimerze. Dla mnie postać nudna, przewidywalna i szablonowa - gwoździem do trumny są jego powtarzane zdania i zwroty. Nie ma nic zaskakującego w jego działaniach: jak ma poważne tarapaty a) wzywa swego anioła b) modli się. Bleeeh, nuda.
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2007-11-05, 19:21   

Co do polskich tworów, to Raladan u Kresa. A dlaczego? Ciężko stwierdzić definitywnie dlaczego. U Kresa jest to postać która ma chyba najwięcej miejsca na działanie, najwięcej uwagi mu Kres poświęcił. Bohater rozerwany wewnętrznie, w imię uczucia czasami musi rezygnować z rzeczy... honorowych?

Franciszek Villon - w twórczości imć Komudy oczywiście. ;) Jako postać w zbiorze Imię bestii bardzo mi się podobała. Wszechstronny, znający się na wielu rzeczach, szarmancki itd. Mogło być to też spowodowane miejscem akcji. Stary Paryż, mniami. ;)

Z zagraniczny: Skrzypek - saper u Eriksona. Zwyczajny, niewybijający się nadzwyczajnymi umiejętnościami żołnierz. Nic szczególnego można by rzec i chyba za to lubię ta postać. Kawał z niego sk****syna, dziada jednego, ale ma to swój urok. Nie wysuwa jakiś napompowanych ideologii, robi swoje i tyle. ;)

Tych co nie lubię:
Tak moi mili wyjeżdżam z Karsą na pierwszy ogień. Napompowany mięśniak, zapatrzony w siebie kawał mięcha. Ani grama jakiegoś intelektu. Ciągle gada o zabijaniu ludzi których nazywa dziećmi, oraz zabijaniu bogów, bo tak. No i ciągle wstawki o duchach. Irytuje mnie skubaniec strasznie. --_-

No i nie mogę sobie drugiego takiego przypomnieć. o_O
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
grubshy 
Chlod Mego Serca


Posty: 209
Skąd: Ja tutejszy...
Wysłany: 2007-11-06, 00:44   

Na czele mojej czarnej listy znajduje sie Connan (z Cymerii/szermierz/mistrz/wojownik/obierzyswiat/zdobywca/msciciel itd. itp) O tyle o ile to co pisal Howard, to sympatyczne czytadlo, majace zasluzone miejsce wsrod klasyki fantasy, to juz nastepcy tak mi obrzydzili ta postac, ze na sam widok okladki topor dwureczny mi sie w kieszeni otwiera.

Ulubiona postac to tez wojownik ale z tych co glowy uzywaja nie tylko do parowania ciosow maczugi - mowie o znanym z Wagnerowskiego cyklu Kane. Jest on jednym z pierwszych ludzi, zbuntowal sie jednak przeciwko stworcy a nawet zabil swego brata, gdy ten chcial go powstrzymac. Za ten bunt zostal skazany na niesmiertelnosc i zycie w cieniu przemocy, ktorej nauczyl ludzi. Kane to dran, bydlak, zly, amoralny i wstretny samolub, nie liczacy sie z zyciem tysiecy, nie raz wystepuje jako szpieg, czarnoksieznik czy wodz bandytow.
A jednoczesnie to postac tragiczna. Zmeczony wedrowka przez wieki, zawsze samotny, jest jedyna stala rzecza w ciagle zmieniajacym sie wokol niego swiecie.
Cytat:
-Kim jestes Kane, czlowiekiem czy demonem?
-Nazywano mnie i tak i tak, ale kiedys ludzie zwali mnie bratem.
_________________
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-11-06, 20:04   

grubshy napisał/a:
Ulubiona postac to tez wojownik ale z tych co glowy uzywaja nie tylko do parowania ciosow maczugi - mowie o znanym z Wagnerowskiego cyklu Kane.


O tak, o wiele bardziej wolę Kane'a od Conana. Szkoda tylko, że powstało raptem kilka opowiadań o nim, z chęcią poczytałabym więcej ;) W tym bohaterze podobała mi się głównie jego amoralność - przez swoją nieśmiertelność patrzył niejako z góry na zwykłe rogrywki o władzę.

A w ogóle w tym temacie możnaby tylko wymieniać i wymieniać :P Dużo znalazłoby się postaci, które się polubiło lub znienawidziło. Wystarczy wziąć jeden większy cykl, żeby znalazło się ich dość pokaźna liczba. A taki ogólny temat.... i na którego tu się zdecydować? Mętlik w głowie :P
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-06, 20:19   

Dlaczego tylko kilka opowiadań cykl ten liczy zara luknę na półeczkę... już mam 5 tomów. No ale masz rację opowiadania w typowym formacie, jak reszta typowo wydawanych knig może mieć ok 300 str
 
 
grubshy 
Chlod Mego Serca


Posty: 209
Skąd: Ja tutejszy...
Wysłany: 2007-11-06, 20:20   

Metzli napisał/a:
O tak, o wiele bardziej wolę Kane'a od Conana. Szkoda tylko, że powstało raptem kilka opowiadań o nim

Ej no nie jest tak zle... Wydano u nas trzy powiesc ('Pajeczyna utkana z ciemnosci', 'Pierscien z krwawnikiem' i 'Mroczna krucjata'), dwa zbiory opowiadan ('Wichry nocy' i 'Cien aniola smierci') oraz jedno opowiadanko luzem w antologii 'Barbarzyncy II'
(Czesc ksiezek ukazala sie nakladem dwoch wydawnictw, zatem roznia sie tytulami ciutke)
_________________
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-06, 20:23   

grubshy napisał/a:
(Czesc ksiezek ukazala sie nakladem dwoch wydawnictw, zatem roznia sie tytulami ciutke)

Niezupelnie tak. Pierwszy raz wydał to sp. PhantomPres, póżniej powtórzyła Amber w twardej oprawie tytuły się nie zmieniły
A zbiorek Barbarzyńcy wydawał Rebis
 
 
grubshy 
Chlod Mego Serca


Posty: 209
Skąd: Ja tutejszy...
Wysłany: 2007-11-06, 20:28   

Oj roznia sie troche.
Amber wydal 'Pierscien z krwawnikiem' - Phantom Press 'Krwawnik'.
Amber 'Pajeczyne utkana z ciemnosci' - Phantom Press 'Pajeczyne ciemnosci'.
Inne tytuly widzialem tylko pojedynczych wydawcow.
_________________
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-06, 20:37   

Odnoszę może niesłuszne wrażenie, że kolega się czepia. Sprawdziłem w przypadku Pajęczyny.... bo to mam obu wydawnictw. Różnią się tytułem polskim i autorem przekładu. No może to jest istotne dla wielu. Dal mnie jeżeli oba tłumaczenia są na podobnym poziomie to bez znaczenia. A tytuł oryginału jest ten sam.
Kto trafi za nazewnitwem wydawnictw. Różne cuda już widziałem
 
 
grubshy 
Chlod Mego Serca


Posty: 209
Skąd: Ja tutejszy...
Wysłany: 2007-11-06, 20:45   

Odnosze moze niesluszne wrazenie, ze to kolega zaczal : )
Zgadzam sie, iz jakosc tlumaczenia jest podobna a o podwojnych tytulach wspomnialem tylko po to by ulatwic komus ewentualne poszukiwania.
Kolega zaprzeczyl, zatem sprostowalem.

Przepraszam jesli kogos urazilem, oraz za zasmiecanie tematu.
_________________
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-06, 20:53   

OK :) to mi nasunęło pomysł, że muszę poszukać w źrodłach i notkę bibiograficzną tego autora zamieścić. :) . A czy tu cuś takiego zafunkcjonuje to się obaczy. To tali lekki OT. Wladza wybaczy?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14