FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
dochód wolny od podatku
Autor Wiadomość
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-03, 02:03   dochód wolny od podatku

Przepraszam za ten temat, ale już dłużej nie wytrzymam łażenia po różnych prawniczych stronach. Łeb mi pęka od tego bełkotu >.<
Jaka jest maksymalna wysokość dochodu, do której nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, odprowadzać podatku itp?
Czy to w ogóle jeszcze istnieje? O.o

Co byłoby sprzedawane - pisanie stron internetowych, webdesign (tylko design), plakaty, kubki, podkładki pod myszy i inne takie graty z nadrukami, które można wciskać ludziom na deviantarcie.
Wszystko przez internet, przy czym deviantart, który by drukował graty, ma siedzibę w USA, Kalifornia (chyba). Poza tym nie wykluczam pisania rzeczy dla zagranicznych odbiorców. --_-
Nie będzie z tego stałego dochodu, w niektórych miesiącach więcej, w innych w ogóle nic, w zależności od mojego czasu wolnego.

Brzmi tragicznie, nie? >.> Żyć mi się odechciewa od niezrozumiałych przepisów. :P

Jeśli ktoś wie coś na ten temat, bardzo proszę o pomoc ;___;
_________________
goodreads .
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-09-03, 06:36   

Kwoda wolna to noda 2 tyś ( kiedyś było 2800 teraz nie wiem ) A ile z tego dochodu masz ściście zgłoszone do UE ? Bo od sprzedaży czyli czynności cywilno prawnych to się liczy inaczej i nie każdą taką transakcje musisz zgłaszać. Poniżej tych 2 tyś zczym nie płacisz podatku ale to nie ma nic z rejestracją działalności. Bo możesz dziać jako osoba prywatna na umowę o dzieło czy umowę zlecenie.
 
 
wred 


Posty: 3612
Wysłany: 2008-09-03, 12:18   

Zmniejszenie podatku to w tym roku: 586.85 zł co przekłada się na mniej więcej 3091 zł dochodu.

Powyżej tej kwoty podatek należny zaistnieje :)

działalność to są dodatkowe koszty - choćby nieszczęsny zus, opłacany niezależnie od tego czy osiągasz przychody czy nie... (notabene kurewska instytucja)

Podatek płacisz oczywiście od uzyskanych dochodów, nie wiem czy w przypadku Twoich usług opłaca się być na ryczałcie, jak ja zakładałem działalność to ryczałt od usług informatycznych wynosił 17% i nie ma się wtedy żadnych kosztów. Na 19% książce przychodów i rozchodów można sobie koszta robić -> nowy laptop, wszystkie fotoszopy i inne cudeńka więc imo bardziej się opłacało.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-09-03, 13:41   

wred napisał/a:
działalność to są dodatkowe koszty - choćby nieszczęsny zus, opłacany niezależnie od tego czy osiągasz przychody czy nie... (notabene kurewska instytucja)

A studenci nie są zwolnieni ?

Ogólnie trzeba się rozejrzeć. Bo przy pierwszej działalności można dostać z UP kredyt ( często bezzwrotny ) dotacje z UE zwolnienia Z ZUS iinne bajery. No i jak amsz firmę to lecisz w koszty i możesz przez 5 lat być na minus
 
 
wred 


Posty: 3612
Wysłany: 2008-09-03, 14:25   

nie wiem co ma bycie studentem do prowadzenia działalności gospodarczej :)

z UP można dostać dofinansowanie na zakup związany z prowadzoną działalnością, ale jest to obwarowane jakoś - nie znam szczegółów.

składki podobno tez można mieć niższe z racji pierwszej działalności - ale takoż szczegółów nie znam - bo za moich czasów to nie było tak fajnie.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-09-03, 14:36   

Cytat:
nie wiem co ma bycie studentem do prowadzenia działalności gospodarczej :)

Student nie płaci skłądek jak pracuje
http://e-prawnik.pl/forum...a_1413,0,0,2128
Cytat:

Gratuluję pomysłowości. Faktycznie rozwiązanie takie samo nasuwa się na myśl, jednak nasz "ukochany" ustawodawca tak rozwiązał problem ubezpieczeń, że jest się albo studentem, albo prowadzącym działalność gospodarczą, przy czym te dwa tytuły ubezpieczenia wykluczają się wzajemnie. To znaczy jeśli jako student zakładasz firmę to rozliczasz się w 100% jako przedsiębiorca, opłacając wszystkie składki zgodnie z ustawą. Jeśli chcesz obejść te uwarunkowania to proponuję założyć firmę na kogoś kto jest zatrudniony na umowie (nie ważne czy o pracę czy zlecenie bo od obu teraz opłaca się pełne składki) i zatrudnić się u niego jako student na umowie zlecenia. Wtedy nie opłacasz żadnych składek, a osoba właściciela opłaca dodatkowo tylko ubezpieczenie zdrowotne. To jest jedyne wyjście. Jeśli sam założysz firmę nie ma wyjścia - trzeba płacić.



Albo obniżonom
http://www.biznesforum.pl...dg-vt27732.html
wred napisał/a:
nie znam szczegółów.

ic do UP yo ci powiedzą. Robi się "biznes plan" i można dostać kilka tysiecy. I dofinansowanie przez rok z UE ( 700 zł miesięcznie O_o )
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23173
Wysłany: 2008-09-03, 15:06   

W pewnych sytuacjach pracodawcy nie muszą płacić za studenta składek na ubezpieczenia społeczne - sorry za ten off topic.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
wred 


Posty: 3612
Wysłany: 2008-09-03, 17:37   

ale nie chodzi o pracującego u kogos studenta - tylko o prowadzenie działalności gospodarczej.

Toudisław napisał/a:
ic do UP yo ci powiedzą. Robi się "biznes plan" i można dostać kilka tysiecy. I dofinansowanie przez rok z UE ( 700 zł miesięcznie O_o )
Zielony ja mam swoją firmę już ponad 4 lata :) - nie łapię sie na tego rodzaju dotacje, a o inne dosyć ciężko :)
  
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-09-03, 17:50   

wred napisał/a:
nie łapię sie na tego rodzaju dotacje, a o inne dosyć ciężko :)

No bo masz 4 lata ;P a to jest bodaj od 3 lat dla pierwszej DG ;) Wcale nie tak ciężko było. Znajomi sobie chwalili
Cytat:
ale nie chodzi o pracującego u kogos studenta - tylko o prowadzenie działalności gospodarczej.

No to niech zatrudni się u kogoś kto już Zus płaci. Takie się myki robi
 
 
wred 


Posty: 3612
Wysłany: 2008-09-03, 17:52   

Toudisław napisał/a:
No bo masz 4 lata ;P a to jest bodaj od 3 lat dla pierwszej DG
wydaje mi się, że to krócej jest :P - chyba 1 rok pierwszej działalności (5 lat odstępu pomiędzy poprzednią)
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-03, 20:56   

To jest maksymalnie pokręcone O_o

Toudisław napisał/a:
No to niech zatrudni się u kogoś kto już Zus płaci. Takie się myki robi

Gdzie ja znajdę firmę, w której można by pracować tak na doczepkę? o.o Jak jeszcze by pracodawca musiał jakieś zusy płacić, to już kompletne dno.
Chyba że to nie musi być firma ściśle informatyczna, tylko byle jakie usługi? O.o

Toudisław napisał/a:
A ile z tego dochodu masz ściście zgłoszone do UE ?

Co? xD Nie mam najmniejszego pojęcia, o co chodzi. xD Na dobrą sprawę klienci mogą się trafić z całego świata O.o

Muszę powiedzieć, że wygląda to jeszcze gorzej niż myślałam :P Własnej działalności w żadnym wypadku nie można założyć, bo chociaż podatku się nie płaci, to trzeba będzie odprowadzać jakieś zusy i wypełniać chmarę druczków. Jedyne wyjście to doczepić się do jakiejś firmy i jechać na niej jak rzep na psim ogonie, dobrze zrozumiałam? ;) Taka doczepka pewnie nie liczy się do emerytury?
Masakra. Chyba na razie sobie odpuszczę, bo się po prostu nie opłaca --_-

Btw. IMO powinni tego uczyć w szkołach na przedsiębiorczości :P
_________________
goodreads .
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-09-03, 21:08   

Dhuaine napisał/a:
Co? xD Nie mam najmniejszego pojęcia, o co chodzi. xD Na dobrą sprawę klienci mogą się trafić z całego świata O.o

Hodzi mi ale tego dochodu masz zgłoszonego do Użedu skarbowego. A ile możesz puścić kontem na szarą strefę
Dhuaine napisał/a:
Gdzie ja znajdę firmę, w której można by pracować tak na doczepkę? o.o Jak jeszcze by pracodawca musiał jakieś zusy płacić, to już kompletne dno.
Chyba że to nie musi być firma ściśle informatyczna, tylko byle jakie usługi? O.o

Nie ;) Ktoś kto jest zatrudniony i już płąci ZUS otwiera Firme w której ty tylko pracujesz (a realnie jesteś właścicielem ) i jak pracownik student nie płcisz zusu
Dhuaine napisał/a:
Taka doczepka pewnie nie liczy się do emerytury?

Nie liczy ;)
i mozesz się doczepić tylko do końca stódiów
 
 
wred 


Posty: 3612
Wysłany: 2008-09-03, 21:17   

- za 50 zł porozlicza Cię przyzwoite biuro rachunkowe - nie jest to problem (chmara papierków)
- zus trza płacić, nie ma rady (no chyba, że zawiesisz działalność i będziesz 'odwieszała' na większe okazje, ale to trzeba się wyrejestrowywać/zarejestrowywać, raczej w cyklach miesięcznych i czasami zus się dowala...)
- doczepka się liczy do emerytury (o ile jakaś będzie)

imo na początek najwygodniej jest 'podpiąć się' pod jakąś firmę i robić projekty na umowę o dzieło, działalność opłaca się mieć jak już jest trochę stałego przychodu miesięcznego.
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-04, 01:22   

Toudisław napisał/a:
Hodzi mi ale tego dochodu masz zgłoszonego do Użedu skarbowego. A ile możesz puścić kontem na szarą strefę

Nie wiem. Ja nic nie wiem! xD W tej chwili nie zarabiam totalnie nic (jeśli już, to jestem na minusie przez licencję komercyjną szopa --_- ), pytam tylko na przyszłość :) Jeśli zarobię na tym 50 zł miesięcznie, to będzie cud xD

Toudisław napisał/a:
Ktoś kto jest zatrudniony i już płąci ZUS otwiera Firme w której ty tylko pracujesz (a realnie jesteś właścicielem )

Aaa! Wreszcie coś rozumiem XD
Po studiach trzeba przejść na normalną umowę o dzieło i płacić wszystkie składki? Czy studia podyplomowe liczą się jako studia? O.o W powyższych linkach pisali, że obniżenie składek obowiązuje tylko do 26 roku życia.

wred napisał/a:
imo na początek najwygodniej jest 'podpiąć się' pod jakąś firmę i robić projekty na umowę o dzieło, działalność opłaca się mieć jak już jest trochę stałego przychodu miesięcznego.

Mhm, to wydaje mi się najprostszą opcją, zwłaszcza że semestr jeszcze się nie zaczął i nie mogę stwierdzić, ile będę miała wolnego czasu. Tylko trzeba jeszcze taką firmę znaleźć... xD Czy jest jakiś zakres dopuszczalnej działalności prowadzonej przez firmę? Tzn - czy to musi być dokładnie działalność internetowa, czy wszystko z informatyki się nada?
Jeśli się żadna firma nie znajdzie, to nieduża strata, panikować nie będę ;) Chodziło mi głównie o małe dorobienie sobie i jakieś zaczątki doświadczenia zawodowego, ale że nie mogę włożyć w to więcej wysiłku (przez studia xD), to nie będę się pchać na siłę.
_________________
goodreads .
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-09-04, 06:38   

Dhuaine napisał/a:
W powyższych linkach pisali, że obniżenie składek obowiązuje tylko do 26 roku życia.

Tak ale musisz studiować. Nie możesz być 30 letnim studentem i dlatego nie płacić składek.
Dhuaine napisał/a:
Jeśli zarobię na tym 50 zł miesięcznie, to będzie cud xD

Na umowe zlecenie czy umowę o działo możesz działać bez działalności gospodarczej. Przy tak małych dochodach nie ma sensu jej zakładać
Dhuaine napisał/a:
Chodziło mi głównie o małe dorobienie sobie i jakieś zaczątki doświadczenia zawodowego, ale że nie mogę włożyć w to więcej wysiłku (przez studia xD), to nie będę się pchać na siłę.

No to umowa zlecenie i tyle ;) Podatek prawdopodobnie ci odlicza bo tak będzie łatwiej firmie która ci płaci. Ale US co to odda ;)
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-06, 01:29   

OK, chyba już z grubsza rozumiem :D Dziękuję pięknie za pomoc ^____^ Nie wiem, co bym bez was zrobiła xD Mowa prawna pierze mózgi...
_________________
goodreads .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13