FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
W co gramy?
Autor Wiadomość
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-05-25, 19:48   

Fidel-F2 napisał/a:
No i jak wam idzie tworzenie cywilizacji? :mrgreen:

O ja pierdolę...
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-25, 21:11   

Niom :mrgreen:

Jaki poziom, jaką cywilizacja?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-05-25, 22:55   

Nigdy w toto nie grałem. No to najsamprzód otworzyłem sobie samouczek. I mię wessało na cały dzień. Co będzie jak zacznę grę?
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-05-26, 06:13   

KS napisał/a:
Co będzie jak zacznę grę?


Na wszelki wypadek pożegnaj się z bliskimi i przyjmij sakramenty jakie uznajesz za stosowne.

Fidel-F2 napisał/a:
Imho 5 to najgorsza civ jaka powstała. Jedyna w którą pograłem kilka razy i bez žalu odinstalowałem. A 6 jest bardzo ok.


Najlepszą nadal pozostaje Alpha Centauri //orc .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-26, 07:14   

Nigdy nie grałem. To chyba oparte jest na IV?

W VI mój ulubiony wódz to Gilamesz. Cywilizacje, jak nigdy wcześniej różnią się specyficznymi cechami co wpływa istotnie na styl rozgrywki.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
  
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-05-26, 07:16   

Nie, wyszło w 1999.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-26, 07:18   

Czyli II. Czy całkiem odrębna mechanika?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-05-26, 07:24   

Mnóstwo nowości, jak na tamte czasy; w II nie grałem więc trudno mi się odnieść konkretnie, ale zdaje się że dopiero w AC pojawiła się inżynieria społeczna, dyplomacja jest mocno rozbudowana (aż do głosowania w miejscowym ONZ-cie), do tego dostajesz kapitalną fabułę, świetnie zrobione frakcje i klimat. Balans jest niezły, trudność w sam raz, kilka możliwych ścieżek zwycięstwa, grafika nawet dzisiaj nie kłuje bardzo w oczy. Wracam do tego tytułu co jakiś czas i ciągle jest frajda.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-05-26, 11:28   

pamiętam na AlfieC dużo godzin natomiast z samej gry niewiele.
 
 
Auri 


Posty: 88
Wysłany: 2020-05-26, 18:43   

Civka V to jedyna, z którą miałam do czynienia. Spędziłam na niej wiele pięknych tygodni. Kolejne edycje były w planach do kupienia - bez specjalnego zaangażowania, bo mój obecny komputer ich nie uciągnie. Zew cebuli jest we mnie silny. Konto na Epic Games założone. Giera w Bibliotece. ;-)
_________________
Auri
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-05-27, 15:17   

No to teraz koniec z żarcikami i przejdźmy do spraw śmiertelnie poważnych. Jak sprawić, żeby moje legiony zaatakowały wraże wojsko jednocześnie (w końcu po to je na to pole bitwy przywlokłem), zamiast pozwolić sobie pojedynczo spuszczać łomot?
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-27, 16:41   

Musisz otoczyć wroga z kilku stron kilkoma jednostkami, i dobrze mieć za plecami jednostki strzeleckie. dobrze też wykorzystać teren. Wzgórza, las, dżungla i rzeka dają bonus do obrony, jeśli las jest na wzgórzu i za rzeką masz potrójny bonus. Dobrze wtedy dać się zaatakować. Jeśli się nie poruszasz uszkodzona jednostka odzyskuje siłę. Atakujący nie odzyskuje, więc po ataku jego siła spada i twoja też ale równocześnie odzyskuje są część dzięki lansowaniu i twoja przewaga wzrasta. Jeśli to możliwe przed atakiem oczywiście należy ostrzelać. W przypadku kilku wrogów dobrze jest skoncentrować się na jednym. Jeśli zaatakujesz kilku i nie zniszczysz, przy pauzowaniu wszyscy odzyskają siłę. Na wrogim terenie odzyskuje są 5pkt/turę, naturalnym 10, na własnym 15 a w mieście 20. Później będziesz mógł zatrudnić medyków którzy dają chyba ekstra 10 wszystkim pauzujacym jednostkom w promieniu 1pola. Medyk, wódz, plot, inżynier, robotnik, osadnik, taran i wieża oblężnicza może stać na tym samym polu co jednostka bojowa. Od pewnego momentu kilka jednostek otaczających wroga otrzymuje bronić dzięki oskrzydlenia. Otoczenie miasta przy pomocy jednostek i ich stref kontroli tworzy stan oblężenia, miasto nie odzyskuje straconej siły. Nie wszystkie jednostki mają strefy kontroli ale te co nie mają mogą z czasem dzięki zdobytemu doświadczeniu je uzyskać.

Barbarzyńcy pauzując nie odzyskują siły.

Różne jednostki mają różne możliwości i zastosowanie, warto je używać zgodnie z przeznaczeniem. Czyli unikać np ataku pikinierów konnicą, itp. Choć oczywiście mogą być sytuację, że warto.

Tyle na początek. Kim grasz?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-05-27, 18:08   

Trajanem, poziom imperator. Napierdalam się z wikingami. rzecz w tym, że stoją 2 moje legiony, każdy ma siłę 39, naprzeciw ich oddziału, który ma siłę 40. Jak wykonam atak jednym z legionów, to przewidywany wynik porażka, a oni się zaczną napierdalać, zanim wykonam ruch drugim legionem. Chodzi mi o to, jak wykonać atak dwoma jednostkami równocześnie, jeśli to możliwe.
Albo je jakoś zblokować w jedną formację.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-27, 19:56   

Najpierw jeden a potem drugi. Nie da się równocześnie. Po jednym starciu najpewniej nie stracisz pierwszej jednostki. A po ataku twoich dwóch legionów z tamtego niewiele zostanie, no chyba, że siedzi na wzgórzu w lesie. To niestety nie dasz rady, musisz odpuścić i ściągnąć łuczników/kuszników.

Długo później po którymś odkryciu uzyskujesz możliwość tworzenia brygady, łączysz dwie takie same jednostki na jednym polu, a jeszcze później armie - trzy jednostki.

Na etapie legionów możesz poruszać jedynie pojedyncze jednostki. Taktyka walki jest bardzo ważna. Musisz przewidzieć w jakiej sytuacji będzie jednostka po osłabieniu walką a przed rundą ataku przeciwnika i czy wytrzyma ewentualny kontratak i czy potem będziesz w stanie ja wycofać by odzyskała sily. Trzeba wykorzystywać teren i strefy kontroli. Zdecydowanie warto chronić weteranów, zwłaszcza kilkugwiazdkowych.

Tak czy siak, AI kompa nie powala na łopatki. Gdy zdobędziesz trochę doświadczenia, walką nie będzie trudna.

Ale ponieważ pierwszą grę zacząłeś na poziomie Imperatora, rozjebią cię w trymiga.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-05-27, 20:02   

przed chwilą gadałem z kumplem - grał w 6 w marcu. bardzo chwali, aczkolwiek uważa że wysokie poziomy trudności są za łatwe w stosunku do tego co kieeeddyśśś (to było)
no i taktyka szybko znajdź inną cywilkę i ją zniszcz/przejmij daje olbrzymiego kopa który ustawia ci całą grę.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2020-05-27, 20:06   

1. Bądź Trojanem.
2. Nie graj w grę.
3. Dawaj do niej dobre rady.
4. :psycho:
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2020-05-27, 20:07   

Wiem, że kumpel pewnie poradził, ale nie mogłem się powstrzymać :P
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-27, 21:19   

Ale ma rację. Zamiast na początku stawiać na rozwój, lepiej postawić na armię i rozszerzać się kosztem cudzych miast. W efekcie zyskujesz potencjał (zwykle znacznie lepiej rozwinięte miasta niż ty byłbyś w stanie rozwinąć swoje, bo komp na wysokich poziomach oszukuje na starcie) i silną armię weteranów. Acz nie chodzi o zniszczenie innej cywilizacji a o zwiększenie potencjału. I dobrze np. zamiast całkiem zniszczyć jedną cywilizację, zdobyć dwie albo trzy stolice różnych cywilizacji, bo te są zazwyczaj znacznie lepiej rozwinięte niż pozostałe miasta. Ale oczywiście jeśli jest okazja to warto dobić frajera. Poza tym, jedna ze ścieżek zwycięstwa - przez dominację - polega nie na podbiciu wszystkich cywilizacji w całości a na zdobyciu wszystkich pierwotnych stolic.

Niemniej, później rozwój jest konieczny, bo mimo zdobycia bazy, jeśli będziesz zbyt wojowniczy inni mogą cię wyprzedzić.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-05-27, 22:58   

Dzięki za rady :) Intuicyjnie próbowałem pójść drogą podbojów. Kuźba, Rzym to Rzym. Naprodukowałem legionów i zżarły mnie koszty, musiałem zlikwidować flotę (i tak okazała się nieprzydatna) i wycofać się z płn Europy. Na razie żyję, zobaczymy jak długo ;)
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-28, 07:22   

Armia to koszty. :mrgreen: Podbijając pierwsze miasto zwykle mam 2-4 jednostki. Jeśli wojna się przedłuża raczej nie zdarza się bym osiągnął 8. I to zazwyczaj 1-2 jest zaangażowana gdzie indziej, do tępienia barbarzyńców, zwiedzania świata. Do końca gry mam niewiele więcej, gra jest tak skonstruowana, że nie potrzeba setek jednostek a nawet, nie da się tak grać, bo umrzesz zacofany i twoje trzydzieści rydwanów rozjadą dwa Tygrysy.

Flota zależy od rodzaju mapy. Jeśli to jeden wielki kontynent to można trochę odpuścić zwłaszcza jeśli potrzebujesz armii lądowej. Ale zazwyczaj potrzeba kilka jednostek bo piraci mogą ci niszczyć morskie farmy. 2-3 przy czym przynajmniej jedna artyleryjska, lepiej dwie. Poza tym flota odkrywa świat i daje ci kontakt z innymi cywilizacjami i miastami-państwami co jest bardzo ważne. Handel i zdobywanie władzy nad miastami-państwami to istotny element zwycięstwa. Jeśli na początku masz przedstawicieli w dwóch rzemieślniczych miastach-państwach stolica szybko się rozwija, a jeśli są to miasta wojenne to w stolicy jednostki produkują się bardzo szybko. Inne miasta dają inne bonusy. Poza tym jeśli jesteś suwerenem, w wojnie występują po twojej stronie, a jeśli cię stać na określony czas odstępują ci całą swoją armię. Nie muszę chyba dodawać, że rzucasz ja na pierwszą linię. Ale warto o nich też dbać, choć wiadomo kogo poświęcić najpierw gdy jest taka konieczność.

Przede wszystkim rozsądnie zarządzaj formami rządów i doktrynami. To może dać duże oszczędności.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-05-28, 09:12   

Słyszałem że religia jest jeszcze mocniejsza ....
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-28, 10:23   

Trudno złożyć religię zwłaszcza na wyższych poziomach. Jest ograniczona ich liczba i nim uzyskasz wielkiego człowieka do założenia już nie ma wolnych slotów a tym sposobem marnujesz punkty na innych wielkich ludzi. Niektóre cywilizacje są bardziej predystynowane do założenia religii, inne mniej. Można grać olewając temat.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-05-28, 13:10   

Uczę się na błędach. Największy to wybór: Rzym na mapie rzeczywistej. Teoretycznie rozsądne, a praktyce skala mapy jest taka, że jest za ciasno. Nie ma miejsca, by się porządnie rozbudować, rozwinąć, do tego trasy handlowe na wschód są długie. Strategicznie chujnia.
Pogram ile się da, ale na drugi raz wezmę sobie Chiny.
Religię olewam, ale od niedawna łażą mi po włościach jacyś prorocy z importu. Mam nadzieję, że nie zbuntują mi mieszkańców, albo co gorsza armii?
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-28, 13:40   

Nie, nic ci nie zrobią, po prostu będą walczyć o wpływy religijne, na ciebie to nijak nie wpłynie.

Nigdy nie gram na mapach Ziemi. Nuda. Czasem wybieram coś losowo, ale zwykle gram Sumerem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-05-30, 00:41   

KS napisał/a:
Trajanem, poziom imperator.

Zmień limit tur na losowy i ustaw ich maksymalną ilość na 1... W pierwszej turze budujesz miasto, w drugiej cieszysz się zwycięstwem kulturalnym na punkty. Działa tylko przy Trajanie.

KS napisał/a:
Religię olewam, ale od niedawna łażą mi po włościach jacyś prorocy z importu. Mam nadzieję, że nie zbuntują mi mieszkańców, albo co gorsza armii?

Jeśli zostawiłeś w warunkach zwycięstw włączone religijne, to jedynie mogą zabrać Ci wygraną.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-30, 09:09   

Asuryan napisał/a:
Jeśli zostawiłeś w warunkach zwycięstw włączone religijne, to jedynie mogą zabrać Ci wygraną.
Jeśli nie wygra wcześniej inną drogą a poza tym, jeśli skieruje się na dominację, kontrolując panel rankingów, może pamiętać żeby tłuc w pierwszej kolejności przodowników religijnych. Nie ma z tym wielkiego pośpiechu, bo przekonwertowanie wszystkich cywilizacji nie jest proste.

Ale co do zasady, racja.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-30, 09:15   

Poradnik

https://www.eurogamer.pl/...estwo-dominacja

https://www.eurogamer.pl/...estwo-religijne
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-05-31, 01:26   

zrobiłem krótkie rozpoznanie bojem.
milutkie.
koncept budowniczymylisię3razy na pewno był w 1 a i chyba w 2
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-31, 06:21   

W żadnej.

Potem możesz dobić nawet do 6.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-05-31, 10:02   

no i poszły konie po betonie.
zaczynam dzień od odpalenia Civki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13