FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Stieg Larsson - cykl Millenium
Autor Wiadomość
ghosia

Posty: 125
Wysłany: 2010-01-04, 20:06   

Z punktu widzenia bohaterki to chyba nie ma znaczenia?

Ale nie będę się upierać. Złe małpy czytałam dawno, więc może nie do końca pamiętam, jak wszystko tam wyglądało...
_________________
Bored now...
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2010-01-10, 10:59   

Mmmm... Wczoraj po pracy skusiłem się na kawę w towarzystwie Larssona :) Jeżeli wolno mi cokolwiek powiedzieć o jego książce po przeczytaniu 70 stron to powiem, że czyta się świetnie (być może w przyszłości użyję jeszcze większych określeń - wszystko na to wskazuje). Fabuła interesująca, bohaterowie zachęcający do poznania ich bliżej i jacyś tacy zabawni. Nasza znajomość na pewno się przedłuży.
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2010-01-10, 11:07   

A propos Stiega Larssona, to w weekendowym numerze dziennika "Rzeczpospolita" znajduje się dwustronicowy artykuł poświęcony temu szwedzkiemu pisarzowi i fenomenowi jego literackiej popularności.
Polecam lekturę tego artykułu :)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2010-01-19, 15:11   

Uff, skończyłam cykl. Bardzo, bardzo mi się podobało, nie tylko jako kryminał, ale tez jako powieść powiedzmy obyczajowa (jakoś mi się wydawało że w Szwecji jest bardziej różowo). W sumie pierwszego tomu gdzieś do połowy nie traktowałam jako kryminał, bo akcja wybuchła dopiero potem.
A wczoraj wróciłam do domu z kina, pierwsza w nocy, jeszcze kawałek trzeciego tomu do skończenia - łyknęłam. Zgasiłam światło za pięć czwarta.

Mam tylko pewne wątpliwości - mama zapytała czy warto. IMHO warto, na pewno bardziej warto niż grać w kulki na kompie, z drugiej strony nie wiem czy książka nie będzie momentami zbyt obrzydliwa. Znaczy dla mnie nie była, ale ja mam chyba ciut wyższy próg wrażliwości. Jak myślicie, jakby to do cyklu Krajewskiego porównać pod względem mroku i ciężkości opisywanych czynów? Chyba lżejsze?
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2010-02-15, 21:47   

http://www.zaginiona-bibl...p?p=87203#87203 - recenzja Sharina. W zasadzie zgadzam się z nią. Jednakże ja bardziej chyba jednoznacznie za wadę uznawałem podział na "dobrych" i "złych". Trochę irytujące było - patrząc z perspektywy całego cyklu - to, że w zasadzie każdy negatywny bohater miał skrzywienie na punkcie kobiet. To ich wszystkich łączyło. A naprzeciwko tych "złych" stali ci krystalicznie uczciwi, pełni pasji i zaangażowania. Taki dwubiegunowy podział wydał mi się strasznie archaiczny. Zbyt mocno uproszczony. Właśnie Lisbeth Salander, która była kobietą nienawidzącą mężczyzn nienawidzących kobiet, ratowała sytuację. Bez niej ci "dobrzy" z tymi swoimi ideałami dreptaliby w miejscu.

Choć - powtarzam - może to efekt mojego zatrucia współczesnym czarnym kryminałem, w którym nie ma dobrych i złych tak jednoznacznie nakreślonych.

Z tej katastrofy wybrnął Larsson tworząc skomplikowaną i wciągającą niesamowicie fabułę osnutą wokół tajemnic potężnego rodu przemysłowców. A na dodatek jeszcze afera w świecie finansów. I można było zapomnieć o tych mieliznach.

Dobrze, że dodałeś, że tłem jest to psucie się państwa opiekuńczego. W ogóle, z książek Larssona przebija straszliwa duchota Szwecji spętanej polityczną poprawnością, państwem opiekuńczym, które niesamowicie ingeruje i gwałci prawa jednostek (Lisbeth), aby je chronić przed nimi samymi, choć, po prawdzie, akurat ona wcale tego nie potrzebowała. Niemal jakby ta sytuacja: Lisbeth kontra jej sytuacja prawna była odzwierciedleniem w skali mikro sytuacji jednostka kontra państwo opiekuńcze mądrzejsze od wszystkich i nad wszystkim sprawujące pieczę. Ale może się za daleko posuwam.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2010-10-22, 19:57   

Niedawno skończyłam „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet”. Przyjemność z czytania była podwójna – raz, książka jest po prostu dobra. Dwa – ma to coś, co przywodzi na myśl powieści Dashiela Hammeta i Raymonda Chandlera. Pamiętam, że jako smarkula nie mogłam się zdecydować, czy bardziej podoba mi się Sam Spade, czy Philip Marlowe – lektura pierwszej części „Millenium” nie dość, że przywołała miłe wspomnienia, to jeszcze obudziła gwałtowną ochotę, by znów sięgnąć po ich przygody XD .
Wracając zaś do teraźniejszości, muszę powiedzieć, że od czasów „Córki generała” Nelsona DeMille, którą łyknęłam dosłownie „w locie”, żaden kryminał nie potrafił zaabsorbować mnie do tego stopnia, bym nie potrafiła się odeń oderwać. Częściowo to zasługa wyżej wymienionych młodzieńczych fascynacji klasyką kryminału, częściowo Lisbeth Salander, częściowo – a może powinnam napisać: w głównej mierze – wciągającej akcji i (na tyle, na ile jestem w stanie to ocenić) wiernego odzwierciedlenia szwedzkich realiów.

Romulus napisał/a:
A naprzeciwko tych "złych" stali ci krystalicznie uczciwi, pełni pasji i zaangażowania. Taki dwubiegunowy podział wydał mi się strasznie archaiczny. Zbyt mocno uproszczony.


Nie wiem (jeszcze), jak to wygląda z perspektywy całości, ale w pierwszej części ten podział nie razi. Owszem, mamy po jednej stronie zwyrodniałego sadystę, ale po drugiej nie stoi żaden anioł, tylko po prostu normalny, uczciwy człowiek. Nie będę ukrywała, że mnie także w pewnym momencie zaczęło brakować owych dylematów moralnych, działania w szarej strefie i cynizmu, okraszonego od czasu do czasu błyskotliwymi uwagami na temat ludzkiej kondycji, bez czego współcześni tropiciele zbrodni wprost nie mogą się obejść. Po czym pomyślałam sobie, że kiepsko ze mną, skoro zwykłą przyzwoitość zaczynam uważać za nudny archaizm :badgrin:

Romulus napisał/a:
W ogóle, z książek Larssona przebija straszliwa duchota Szwecji spętanej polityczną poprawnością, państwem opiekuńczym, które niesamowicie ingeruje i gwałci prawa jednostek (Lisbeth), aby je chronić przed nimi samymi, choć, po prawdzie, akurat ona wcale tego nie potrzebowała.


Nigdy nie byłam w Szwecji, ba, nie znam nawet nikogo, kto tam był. Sytuacja Lisbeth była bardzo specyficzna, bo też i arcyciekawa z niej postać. Gdyby na jej miejscu znalazła się prawdziwie upośledzona, niezdolna do samodzielnej egzystencji dziewczyna, owa opiekuńczość państwa byłaby raczej zaletą (chyba że jej kurator okazałby się rzeczywiście takim sk***synem jak Bjurman, ale wybaczcie, wolałabym myśleć, że tacy nieczęsto się zdarzają).
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2010-10-22, 20:41   

Sabetha napisał/a:
Przyjemność z czytania była podwójna – raz, książka jest po prostu dobra. Dwa – ma to coś, co przywodzi na myśl powieści Dashiela Hammeta i Raymonda Chandlera. Pamiętam, że jako smarkula nie mogłam się zdecydować, czy bardziej podoba mi się Sam Spade, czy Philip Marlowe – lektura pierwszej części „Millenium” nie dość, że przywołała miłe wspomnienia, to jeszcze obudziła gwałtowną ochotę, by znów sięgnąć po ich przygody XD .

SIOSTRO!!! (Nie namawiam cię do sięgnięcia po bardzo "zwichrowanego" "syna" Dashiella Hammetta - Jamesa Ellroya :) )
Sabetha napisał/a:
Wracając zaś do teraźniejszości, muszę powiedzieć, że od czasów „Córki generała” Nelsona DeMille, którą łyknęłam dosłownie „w locie”, żaden kryminał nie potrafił zaabsorbować mnie do tego stopnia, bym nie potrafiła się odeń oderwać.

OMG!!! Żyje na tym forum osoba, która czytała cokolwiek Nelsona DeMille!!! A "Złote Wybrzeże"? A "Śliwkowa Wyspa"? Ale, już i "Córka generała" wystarczy na mój szacun :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2010-10-22, 21:51   

Romulus napisał/a:
SIOSTRO!!!


:lol: Miło wiedzieć, że stara dobra klasyka ma jeszcze swoich miłośników. Niech więc będzie: BRACIE!!!

Niestety nie czytałam nic Ellroya - a jeśli nawet, w tej chwili nie potrafię sobie niczego przypomnieć. Jednakowoż w czasach, kiedy w mym sercu królował Sam Spade, pochłaniałam książki w przerażającym tempie i ilościach. Dość często mi się zdarza przytargać skądś jakieś tomiszcze tylko po to, by stwierdzić, że już je znam XD

Romulus napisał/a:
OMG!!! Żyje na tym forum osoba, która czytała cokolwiek Nelsona DeMille!!!


No ba! W dodatku do dziś pamiętam te dialogi. Mistrzostwo świata. I nie, nie znam innych jego książek :( . Biblioteka publiczna w K. dysponuje tylko CG, a nie mogę sobie pozwolić na kupno wszystkiego, co chciałabym przeczytać :(
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2011-01-13, 10:42   

Zbliża się premiera amerykańskiej adaptacji pierwszej części trylogii. Rezyseruje David Fincher co już pozycjonuje ten film wysoko na liście oczekiwanych premier. A i zdjęcia przedstawiające główną bohaterkę tej powieści są bardzo ciekawe: http://www.empireonline.c...y.asp?NID=29875
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2011-01-13, 18:17   

Adaptację amerykańską na pewno obejrzę, ale "stara" Lisbeth podoba mi się o wiele bardziej.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-19, 22:53   

Tak w poszukiwaniu Conrada znalazlem to wykopalisko.
Więc. 1 tom bardzo dobry.
Pozostałe może dobrze i się czyta, ale obiektywnie kupa.
Wkrwiajaca bochaterka.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-11-19, 22:58   

Coraz mniej cię ogarniam
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-11-20, 06:52   

Że w poszukiwaniu Conrada, w ogóle mię nie zdziwiło, gdyż meandry skojarzeń są nie do ogarnięcia. Ale że 2 i 3 Millenium to kupa? No weź!
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-11-20, 08:50   

Wszystkie trzy to kupa
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-11-20, 09:07   

No! I to jest przynajmniej jednoznaczna ocena. :) Ale ocenić wysoko 1, a 2 i 3 wręcz przeciwnie, i jeszcze uznać, że dopiero tam Salander jest wkurwiająca... no halo, a nie była wkurwiająca od początku? No nie klei mi się.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-20, 10:03   

nie, nie, nie

"jedynka" to dość klasyczny kryminał, zniknięcia, morderstwa, jakieś tam rządowe tajne sprawy + dziennikarz "przypadkiem" wmieszany + tajemniczy mocodawca + zadupie + "gotycka" posiadłość z mroczną tajemnicą. Klasyczny kryminał. Salander występuję tam przez chwilę jako Joker głównego bohatera. Dobrze napisane, gładko wchodziło.

'tomiast w 2 i 3 tomie Joker zamienia się w głównego bohaterkę, superinteligentna, supersprawna, bogata, całkiem ładna, co tam jeszcze... taki Hamesz Bond z cyckami (A)- co tam, lepsza.
historia wchodzi na tory zbliżone klimatom Koontza
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-11-20, 10:21   

Aha. Ok. Rozumiem, fundamentalnie się nie zgadzam. :)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Soczek196 


Posty: 12
Wysłany: 2019-10-17, 08:43   

Niedawno miała miejsce premiera ostatniej części cyklu Millenium więc pozwole sobie odświeżyć wątek.
Jestem już po lekturze i ciesze się, że to była ostatnia część. Same historie przedstawione w trzech częściach napisanych przez Lagercrantza są ok ale nie podobało mi się to, że postacie Mikela oraz Lisbet zostały totalnie spłycone. Kolejna rzecz która mi się nie spodobała to dodawanie kolejnych elementów do przeszłości Lisbet. Niestety ale cykl poszedł drogą stopniowego obniżania jakości.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-10-17, 09:48   

hę ?
przeca to było wiadomo od 2 tomu.
pierwszy to faktycznie perełka wśród kryminałów, pozostałe dwa SL krok po kroku schodzą w dół.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13