Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row



FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Nagrody fantastyczne
Author Message
MadMill
Bucek


Posted:    Nagrody fantastyczne [ !!! ]

Założyłem temat odnośnie nagród zagranicznych, aby nie mieszać ich z Nagrodą Zajdla. Właśnie pojawiły się nominacje do [url=http://www.locusmag.com/2008/LocusAwardsFinalists.html]Locusa[/url].

Wielu pisarzy i pozycji przewija się we wszystkich nominacjach do najważniejszych nagród za rok 2007. Znane nazwiska przeplatają się z nowymi postaciami. Co myślicie o nominacjach i czy chcielibyście widzieć któreś z tych książek po polsku?

Nie mówię o Pratchecie, Gaimanie, czy Miéville, którzy wcześniej czy później się pojawią. ;)
  
 
 
ASX76
zrzęda


Posted:     [ !!! ]

Cóż można sądzić o nominacjach dla książek, których się (jeszcze?) nie czytało...? :-P

Z tej listy książek, chciałbym zobaczyć (i przeczytać) po polsku: Muse of Fire - Dan Simmons, Halting State - Charles Stross, Endless Things - John Crowley, Trunk and Disorderly - Charles Stross.
 
 
MadMill
Bucek


Posted:     [ !!! ]

No "Pudełko w kształcie serca" Hilla, czy "Spook Country" Gibsona już wyszły po polskiemu. Pierwszego nie czytałem, ale drugie świetne. ;)

Może ktoś czytał w oryginale? ;)

Mnie wciąż intryguje McDonald, po lekturze "Chagi" jestem skłonny sięgnąć po inne jego książki, została jeszcze jedna przełożona na polski, ale podobno jest o wiele słabsza. ;)

Storssa jakoś Mag wydawać nie chce, a inni też są "niewyrywni". ;)

Crowleya chyba ma Solaris.

Co do marzeń... ja bym chciał Wolfe'a i Le Guin. :mrgreen:
 
 
ASX76
zrzęda


Posted:     [ !!! ]

MAG ma bardzo napięty plan wydawniczy i siłą rzeczy z niektórych nazwisk musiał (na razie?) zrezygnować. Najważniejszy i tak jest Donaldson! :))

Skoro tak ładnie reklamujesz "Spook Country" to chyba się skuszę. :-)

Crowleya ma Solaris bez żadnego "chyba". Ciekaw jestem smaku i odbioru jego opus mangum, a więc tetralogii "Aegypt". Mam nadzieję, że wkrótce zapodadzą jakieś fragmenty.

A mnie Wolfe się "przejadł". :-P
 
 
Jander
Nonholik


Posted:     [ !!! ]

[quote="MadMill"]Może ktoś czytał w oryginale? ;) [/quote]
Póki nie będą znani zwycięzcy to się nie skuszę, zwłaszcza, że trzeba to jeszcze dorwać w normalnym, tanim paperbacku. No i jeśli coś jest planowane do wydania w najbliższym czasie w Polsce to też raczej nie próbuję w oryginale. Swoją drogą muszę przyznać, że dopiero teraz zacząłem obserwować nagrody Locusa, a miło zauważyć, że np. mam książkę, która wygrała w 2007 s/f.
pozdrawiam
 
 
Tigana
Sandman


Posted:     [ !!! ]

[b]YOUNG ADULT BOOK[/b] - ciekawa kategoria - młodzi dorośli?
[i][b]"Ysabel" [/b][/i]:shock: - cosik cienko przędzie ta fantasy na Zachodzie. Z opowiadań - Gaiman był drukowany w [i][b]"M jak magia"[/b][/i] i chyba Ted Chiang w "NF"
 
 
Dabliu


Posted:     [ !!! ]

[quote="Tigana"][b]YOUNG ADULT BOOK[/b] - ciekawa kategoria - młodzi dorośli?[/quote]

Po prostu młodzież. Już nie dzieci, a jeszcze nie dorośli. Jakoś tak pewnie między 12 a 18 rokiem życia. Na zachodzie to normalna kategoria wydawnicza, nakręcająca spore zyski. U nas jakoś się jeszcze nie przyjęło, dlatego czasem recenzenci jadą po książkach polskich autorów, że "jakieś takie dla nastolatków". Byłaby kategoria, nie byłoby zdziwienia.
 
 
Liv
Sine Qua Non


Posted:     [ !!! ]

Jeżeli chodzi o nominację książek fantasty, to poza Kayem, nie czytałam innych autorów, i nawet się boję to zrobić, skoro jedna z najgorszych pozycji kanadyjskiego pisarza została wyróżniona.


Justine Larbalestier przeczytałam jedynie [b]Magic or Madness[/b], przyjemne czytadło na jedno popołudnie ... ale bez "achów i ochów".

Uwielbiam urban fantasy i przeważnie każda książka z tego gatunku mi się podoba. Tak też było w przypadku [b]Un Lun Dun[/b], choć i tak numerem jeden (do tej pory) w twórczości Mieville będzie [b]Bliza[/b].

[b]City of Bones[/b], Cassandra Clare - najbardziej mnie zaskoczyła ta nominacja, po podobnie jak w przypadku Kaya, każe mi się zastanowić nad prestiżem (?) nagrody Locusa.
 
 
MadMill
Bucek


Posted:     [ !!! ]

Zmieniłem trochę temat, bo zagraniczne nagrody to jednak trochę za daleko dla nas.

[url=http://ksiazki.polter.pl/Propozycja-ustanowienia-nagrody-profesjonalistow-im-Jerzego-Zulawskiego-c16639]Tutaj[/url] na Polterze pojawił się artykuł Andrzeja Zimniaka o profesjonalnej nagrodzie fantastycznej dla pisarzy. Pomysł szlachetny, ale raczej niewykonalny moim zdaniem, nawet bym powiedział poroniony miejscami, bo ja nie widzę takiego jury. Przydałaby się nagroda która by miała wielki prestiż w Polsce, ale z drugiej strony czy te nagrody są aż tak ważne?

Dla mało zorientowanych i nie lubiących wujaszka google. :P

[url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_%C5%BBu%C5%82awski]Jerzy Żuławski[/url]
 
 
Metzli
Diablica


Posted:     [ !!! ]

A kto to był Jerzy Żuławski? ;P

Nie widzę potrzeby, żeby taka nagroda powstała. Z jednej strony dlatego, że może się stać wtedy kółkiem zamkniętym adoracji grona specjalistów, którzy wspólnie będą się zachwycać nad własnymi książkami albo książkami wybranych twórców (jeśli w tym gronie nie byłoby samych pisarzy). A druga sprawa, bardziej tak z mojego punktu widzenia - nie przykładam zbyt dużej uwagi do nagród. Na pewno nie są one wyznacznikiem, które lektury wybrać do czytania. Jeśli pojawia się taka informacja, że jakaś tam książka zdobyła taką a taką nagrodę traktuję to tylko w ramach ciekawostki (przyrodniczej ;P). A nagroda Zajdla... to taki przyjemny polski folklor ;)
 
 
MadMill
Bucek


Posted:     [ !!! ]

[url=http://katedra.nast.pl/nowosci/7060/Sfinksy-2008-rozdane/]Ogłoszono laureatów Sfinksa[/url]

Ze zwycięzców głosowałem jedynie na opko Gaimana. o.o
 
 
Tigana
Sandman


Posted:     [ !!! ]

Troszkę zaskoczył mnie Pratchett - czyżby w ubiegłym roku nie pojawiła sie żadna lepsza powieść zagraniczna? Z resztą mogę sie zgodzić. Cieszy nagroda dla Orbitowskiego, na którego głosowałem. Być może Gaiman i Pratchett dostali nagrody nie tyle , co za utwory, a za swoją popularność w Polsce.
 
 
Toudisław
Ropuszek

Posted:     [ !!! ]

Wystartowała już strona nagrody:

http://zimniak.art.pl/n/

Znamy też już skład jury:

Naukowcy:

prof. Antoni Smuszkiewicz (Przewodniczący)
dr Dariusz Brzostek
dr Wojciech Kajtoch
dr Mariusz Maciej Leś
dr Adam Mazurkiewicz
dr Edyta Rudolf
dr Jerzy Szeja

Krytycy:

Lech Jęczmyk
Paweł Matuszek
Wojciech Orliński
Maciej Parowski
 
 
Romulus
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posted:     [ !!! ]

Po owocach ich poznacie...
Krytycy przynajmniej gwarantują, że przesiew na niwie literackiej będzie niezły :badgrin: I oto chyba chodzi, prawda?
 
 
MadMill
Bucek


Posted:     [ !!! ]

Mamy nominacje do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego
1. Lód Jacek Dukaj
2. Pan Lodowego Ogrodu, t. 2 Jarosław Grzędowicz
3. Diabeł Łańcucki Jacek Komuda
4. Tracę ciepło Łukasz Orbitowski
5. Ruda Sfora Maja Kossakowska
6. Epifania wikarego Trzaski Szczepan Twardoch

Dukaj, Grzędowicz, Orbitowski pokrywają się z Zajdlem. Twardoch nie do końca, bo inna książka została nominowana. Kossakowska... zaskoczyli mnie trochę. ;) No i Komuda, który przez fantastów dotąd był chyba traktowany trochę po macoszemu. No ciekawe jak to się skończy. ;)
 
 
Tigana
Sandman


Posted:     [ !!! ]

[quote="MadMill"]Mamy nominacje do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego[/quote]
Podzielam zdanie Mada - w sumie nominowana to co zwykle. Tlko czy najlepszych? Twardoch i Kossakowska nie mieli najlepszej prasy, Grzędpowicz też nie zbudzał entuzjazmu. Komuda - był/jest postrzegany jako autor niefantastyczny. A wygra i tak Dukaj --_-
 
 
Tyraela
Femme Fatale


Posted:     [ !!! ]

[quote="Tigana"]A wygra i tak Dukaj[/quote]
Niekoniecznie - stawiałabym na Grzędowicza, tym razem nominowali zbyt wielką cegłę Dukaja aby każdy głosujący mógłby z czystym sumieniem oddać głos na Lód :mrgreen:
 
 
Jander
Nonholik


Posted:     [ !!! ]

Tyr, ale tu raczej wszyscy przeczytają Lód, jednak czegoś wymaga się od krytyków literackich, a z nich jest złożone jury tej nagrody, inaczej niż Zajdla. ;)
Czytał ktoś Orbitowskiego?
 
 
Tyraela
Femme Fatale


Posted:     [ !!! ]

A to zwracam honor, byłam przekonana, że głosują jak w Zajdlu xD
Ja sobie zamówiłam Orbitowskiego, za jakieś 2 tygodnie będę go mieć więc rzeknę słowo lub dwa.
 
 
Dabliu


Posted:     [ !!! ]

[quote="Tigana"]Podzielam zdanie Mada - w sumie nominowana to co zwykle.[/quote]

A cóż innego można było nominować? Wielkiego wyboru raczej nie było.

[quote="Jander"]Czytał ktoś Orbitowskiego?[/quote]

Zajebisty.
 
 
Maeg
Trójkoświr


Posted:     [ !!! ]

Wy tu gadu, gadu o Żuławskim a na świecie Michael Chabon za [i]The Yiddish Policemen's Union [/i] zgarnął już [url=http://locusmag.com/2008/Hugo_Campbell_Winners.html]Hugo[/url], [url=http://locusmag.com/2008/2008NebulaWinners.html]Nebule[/url] i [url=http://locusmag.com/2008/Locus_Awards_Winners.html]Locusa[/url].

Książka ma się ponoć ukazać w WABie ale nic więcej póki co nie wiadomo, więc może to być 2009 jak i 2011. ;)
 
 
Toudisław
Ropuszek

Posted:     [ !!! ]

Jak dla mnie dziwna ta nagroda. Podobne nominację jak do Zajdla a obecność co poniektórych mnie dziwi. Grzędowicz ? PLO 2 to nieporozumienie IMO. Komudy tez się tam nie spodziewałem. Jak dla mnie to albo nie ma nic innego albo jury niecnie chce wyrużnać się na tyle by wszyscy myśleli że nagroda jest dla nieznanych książek. Mam wrażenie jak by nagroda grała pod publiczkę
 
 
MadMill
Bucek


Posted:     [ !!! ]

Chabon nie od dziś jest znany. Ju z go ekranizowali - Cudowni chłopcy? Chyba tak to było.

No ale nie tylko Chabon się przewija w nominacjach, jest McDonald, Ken MacLeod, Stross, McDevitt, z krótkich form Wolfe i Ian MacLeod. Ciekawe ile u nas się pojawi i w jakim czasie. Kojarzę, ze McDevitta z Solarisu tylko w zapowiedziach.
 
 
Dabliu


Posted:     [ !!! ]

[quote="Toudisław"]Jak dla mnie dziwna ta nagroda. Podobne nominację jak do Zajdla a obecność co poniektórych mnie dziwi. Grzędowicz ? PLO 2 to nieporozumienie IMO. Komudy tez się tam nie spodziewałem. Jak dla mnie to albo nie ma nic innego albo jury niecnie chce wyrużnać się na tyle by wszyscy myśleli że nagroda jest dla nieznanych książek. Mam wrażenie jak by nagroda grała pod publiczkę[/quote]

Przecież nominacje są od [u]elektorów[/u], a jury, czyli [u]krytycy i naukowcy[/u], będą dopiero czytać i oceniać te nominacje. I to ma być to, co odróżni tę nagrodę od Zajdla.
 
 
Bruja
Bucka


Posted:     [ !!! ]

Pytanie ze strony lenia, a co...
Kim są w tym przypadku elektorzy? Bo nie wiem czy spisać nagrodę na straty, jako kolejny konkurs popularności, czy jednak przyjąć do wiadomości jako alternatywę.
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group