Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Piotr Zychowicz
Autor Wiadomość
toto 
Washington Irving

Wysłany: 2015-08-31, 00:24   

Ale po co wam ten Lwów? Serio.
trzy konie, a na jednym Jan Paweł II, w szatach pontyfeksa maksyma, na drugim Lech Wałęsa w todze i w sandałach, z gladiusem, a na trzecim jakaś hybryda dziwna, dwugłowy Rzymianin, potężny, gruboudy, grubołydy, o brzuchu masywnym, dwie głowy identyczne, tylko że jedna miała narośl obok nosa, a druga nie miała. Z tej narośli coś jakby drzewko, roślinka wyrastało, ku niebu się wzbijało niby nowy początek. "Siwy Dym", Ziemowit Szczerek

Fidel-F2 

Wysłany: 2015-08-31, 00:37   

Sprecyzuj 'wam'

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

toto 
Washington Irving

Wysłany: 2015-08-31, 01:07   

Konkretnie? Ork i Spell. Rozumiem, licentia trolletica, ale jednak coś kazało im się oderwać. A ogólnie to wszyscy, którzy chcą dzisiaj polskiego Lwowa.
trzy konie, a na jednym Jan Paweł II, w szatach pontyfeksa maksyma, na drugim Lech Wałęsa w todze i w sandałach, z gladiusem, a na trzecim jakaś hybryda dziwna, dwugłowy Rzymianin, potężny, gruboudy, grubołydy, o brzuchu masywnym, dwie głowy identyczne, tylko że jedna miała narośl obok nosa, a druga nie miała. Z tej narośli coś jakby drzewko, roślinka wyrastało, ku niebu się wzbijało niby nowy początek. "Siwy Dym", Ziemowit Szczerek

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2015-08-31, 01:11   

Wiesz, pal sześć Lwów, ale może uda się komu opchnąć Sosnowiec.

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2015-08-31, 09:11   

Fidel-F2 napisał/a:
Romulus, czy gdyby teraz była pokojowa możliwość przyłączenia Lwowa z zachodnią częścią Ukrainy do Polski to byś brał?

Dziś na to za późno.

Po pierwsze - Zychowicz uwzględniał wszystko to, o czym piszecie. W skrócie: to, że po zwycięstwie pod Warszawą, społeczeństwo nie chciało przedłużania wojny. To, że nie było poparcia politycznego dla dalszego prowadzenia wojny z bolszewią. Nawet w PPS, który był jawnie probolszewicki przed 1920 r. Ponadto to, że Dmowski i jego stronnictwo nie chciało rozszerzenia granic - Stanisław Grabski, który przewodniczył polskiej delegacji w Rydze otwarcie to przyznawał, że realizował program narodowy "czystej" Polski.

Po drugie - po odzyskaniu ziem przez polską armię, Piłsudski nie chciał ich inkorporować do jednego państwa tylko chciał rozwinąć je w federację wraz z Polską. Ale na ten plan, ze wspomnianych względów, nie było zgody.

Po trzecie - nie wszyscy Ukraińcy i nie wszyscy Litwini chcieli się naparzać z Polakami. Po naszej stronie były równie poważne siły, a może i poważniejsze (nie mnie to oceniać), co po stronie nacjonalistów.

Nie będę tu streszczał całej książki, bo musiałbym kopiować rozdziały wprost z czytnika. Ale nie intrygowałoby mnie to, co Zychowicz pisze, gdyby nie uwzględniał wszystkich zastrzeżeń, które sformułowaliście. I, jak pisałem wcześniej, kwestie te autor rozpatruje z punktu widzenia błędnych decyzji politycznych. Fakt, że jego wnioski są podszyte goryczą, ale się nie dziwię.

Shadowmage 

Wysłany: 2015-08-31, 09:25   

Co do Lwowa to teraz po ptakach, ale sieć przestrzenna naszego kraju aż się prosi o jakieś silne ośrodki miejskie na wschodzie. Jakby było Wilno i Lwów, to nie trzeba było szukać substytutów w postaci Białegostoku i Rzeszowa...

Trojan 

Wysłany: 2015-08-31, 09:27   

z całym was szacunkiem.

mi tam nie daje zasnąć problem Jagiełły - kierwa, gdyby nie zawalił sprawy po Tannenbergu1410 - to nie byłoby problemu germańców. NIe byłoby rozbiorów wojen hitlera i UE
h.
trzeba Zychowiczowi nadać ten temat.

Fidel-F2 

Wysłany: 2015-08-31, 09:35   

Jagiełło Jagiełłą ale Kazik W. W Kaliszu pokpił sprawę. Nie mówiąc już nawet o tym, że chrzest nie z tej strony co trzeba przyjęty.

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

bimali1 

Wysłany: 2015-08-31, 10:15   

Cytat:
Ale nie intrygowałoby mnie to, co Zychowicz pisze, gdyby nie uwzględniał wszystkich zastrzeżeń, które sformułowaliście. I, jak pisałem wcześniej, kwestie te autor rozpatruje z punktu widzenia błędnych decyzji politycznych. Fakt, że jego wnioski są podszyte goryczą, ale się nie dziwię.

Tak właściwie, to niespecjalnie uwzględnia. No, wspomina, ale jako nieważne i proste do przeskoczenia. Co do goryczy, to się zgadzam. I to właśnie jest taka teza: zrobiliśmy wielką krzywdę Polakom na wschodzie, których opuściliśmy i bolszewia ich wymordowała. ( Co jest prawdą). W związku z tym, wszyscy którzy do tego dopuścili, okryli się hańbą. Że się tego nie dało zrobić, mniejsza. Argumenty zawsze się znajdą.
ale jestem

You Know My Name 
Vortex Surfer

Wysłany: 2015-10-02, 18:24   

Cytat:
Po trzecie - nie wszyscy Ukraińcy i nie wszyscy Litwini chcieli się naparzać z Polakami. Po naszej stronie były równie poważne siły, a może i poważniejsze (nie mnie to oceniać), co po stronie nacjonalistów.
Poważne to nie jest w tym przypadku synonim słowa silne. Raczej stonowane, łatwe do zakrzyczenia i zakryciw czapkami podczas ruchawek, bo się na nie nie stawią. Oczywiście poważne i poważane, ale nie mające siły przebicia.

ASX76 
twój stary

Wysłany: 2018-03-22, 21:39   

Zychowicz? Nie...
W 2009 roku niejaki Janusz Choiński napisał i wydał książkę pt. "Sojusz Piłsudski - Hitler" :-P

Odpowiedz do tematu