FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Fenix
Autor Wiadomość
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2018-01-10, 13:57   Fenix

Bartek Biedrzycki reaktywował Fenixa
Cytat:
Pamiętam jak dziś – albo po prostu ulotna pamięć podpowiada mi takie a nie inne obrazy. Ale umówmy się, że tak było, bo tak to pamiętam.

Jest gorący dzień, idę ulicą, jedną z bocznych, dalszych ulic mojego miasteczka. W garści trzymam Fenixa, nie wiem, którego. Mógłbym to łatwo sprawdzić, ale to byłoby jak oszukiwanie. Czytam pierwsze opublikowane drukiem opowiadanie o Krzyczącym w Ciemnościach napisane przez Agnieszkę Hałas. Jest wspaniale.

Fenix był w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku jednym z najważniejszych zjawisk w polskim fandomie. Tworzył połowę słynnej pary „NF i F”, pary, która mimo anegdotycznego antagonizmu doskonale się uzupełniała. Fenix był ten fajniejszy, bo był gruby, ale mały, wygodny i poręczny (w końcu nawet do wielgachnych kieszeni od bojówek NF wchodziła słabo). Mimo, że w zasadzie oba pisma robiły to samo – to jednak ich profil nieco się różnił.

Czytałem F latami. Nie wiem, nie pamiętam tego momentu, kiedy kolejny numer się po prostu nie ukazał. Kiedy się zorientowałem, że pisma nie ma, to go już po prostu nie było. Nie było też za bardzo wiadomo, o co chodzi – wbrew pozorom internet piętnaście lat temu nie był podobny do dzisiejszego, a wieści nie rozchodziły się tak łatwo, zaś dotarcie do źródeł w ogóle nie było proste.

Przez te półtorej dekady tak sobie po cichu marzyłem. Takie tam, małe marzenie. Żeby mieć Fenixa z powrotem. Niby nie chciałem dużo, a jednocześnie chciałem bardzo dużo. Za dużo. Chciałem i nie wiedziałem, co z tym fantem zrobić. Oczywiście wszyscy zgodnie kiwali głowami, że byłoby fajnie, że super. Tylko nic z tego nie wynikało.



Myślę, że to było rok temu kiedy coś we mnie pękło. Chyba latem, może wczesną jesienią – nie chce mi się grzebać w facebooku, żeby to sprawdzić. Pomyślałem, że przecież sam mogę to zrobić. Nie takie rzeczy się robiło na trzeźwo i na gazie. W końcu przez kilka lat wydawaliśmy z kolegami magazyn komiksowy. Magazyn fantastyczny przecież nie może być o tyle trudniejszy.

Może. Oj, może. Na dobrą sprawę, gdybym nie powiedział Krzyśkowi Sokołowskiemu – temu staremu marudzie – o swoich planach, to nic bym nie osiągnął. Oczywiście on miał fory – był członkiem oryginalnej redakcji. Znał tych wszystkich ludzi, a w dodatku siedział już w fandomie od dawna. Co najmniej dwa razy dłużej niż ja.

Na dobrą sprawę to on załatwił najważniejsze rzeczy – markę, która została nam użyczona, oraz autorów. Pisarzy, krytyków. Nie powiem, żebym sam nie przyłożył d tego ręki, chociażby zapraszając Romka Pawlaka i proponując, żeby odezwać się do Marka Oramusa. Ale to on miał kontakty, to przed nim otwierały się drzwi. Bez niego by się nie udało.

To było bardzo długie pół roku. Pół roku, które w większości polegało na rozmawianiu. Różnych ludzi z różnymi ludźmi, w knajpach, w sieci, na konwentach i spotkaniach. Rozmawianiu, rozmawianiu, rozmawianiu. A potem nagle spłynęły wszystkie teksty i musiałem się ekspresowo nauczyć pracować w InDesign, bo – zupełnie tak, jak podejrzewałem – magazyn literacki składa się zupełnie inaczej niż magazyn komiksowy.

Fenix powstaje z popiołów. Taka jego natura. Nie pierwszy to raz, kiedy zmienia ekipę, format, wydawcę, wszystko. Możliwe, że nie ostatni. Ciężar legendy jest niewiarygodny i uwiera mnie w ramiona, ale pozwolę sobie sięgnąć do kinematografii – pora zacząć rzucać własne cienie.

To jest Fenix na miarę naszych możliwości.


Do tego będzie też archiwum
Cytat:
Startuje Archiwum FX!

Archiwum FX to niezwykły projekt, mający na celu odtworzenie materiałów z drukowanego Feniksa i Fenixa i zaprezentowanie ich online w trybie swobodnego dostępu. Bez abonamentu, bez opłat, bez haseł - dla wszystkich!

Pierwsza partia materiałów w Archiwum FX już jest, a składa się na nią publicystyka Pauliny Braiter, Jarka Grzędowicza i Krzyśka Sokołowkiego oraz dwa opowiadania: Ewy Białołęckiej i Artura Szrejtera!

Archiwum dostępne jest pod tym adresem:

http://fenix-antologia.pl/category/archiwum-fx/

(Można je wspierać na Patronite: https://patronite.pl/Fenix )
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-01-10, 14:07   

a ja bym chciał mieć co roku trzy miesiące wakacji
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2018-01-10, 14:22   

Idź znowu na studia.
Następny proszę.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-01-10, 14:26   

pięknie było, czemu do tego nie wrócić
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-01-10, 15:04   

Wraca, tylko po co?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-10, 15:22   

no co? - kolejne czasopismo, jeżeli się utrzyma to znak że było potrzebne.
najlepsze z tej wiadomości jest archiwum.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-01-10, 16:36   

chrzanię archiwum, mam wszystkie numery
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-01-10, 17:26   

Trojan napisał/a:
no co? - kolejne czasopismo, jeżeli się utrzyma to znak że było potrzebne.
najlepsze z tej wiadomości jest archiwum.

Nie załapałem się na to pismo. Z racji braku dostępu w mojej rodzinnej mieścinie. :) Co w tym archiwum ciekawego? Tak przykładowo?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-01-10, 17:47   

Cytat:
zaprezentowanie ich online w trybie swobodnego dostępu. Bez abonamentu, bez opłat, bez haseł - dla wszystkich!
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2018-01-10, 18:39   

Dużo tekstu, mało treści. Kiedy? Za ile? Czy w papierze czy w elektronicznej wersji? Najważniejsze pytania, a odpowiedzi brak.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2018-01-10, 20:06   

Wzruszyłem się jak gówno w betoniarce. Karma wraca.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-11, 09:48   

Romulus napisał/a:
pu w mojej rodzinnej mieścinie. :) Co w tym archiwum ciekawego? Tak przykładowo?


bo ja pamiętam ...?
czasopismo praktycznie takie samo jak Fantastyka - brak powieści w odc. , trochę szersza perspektywa doboru tekstów... bardziej punk :) - tam pojawiły się pierwsze cyberpunki (Wypalić chrom) czy splatterpunk (Barker ?) , zdecydowanie lepsza publicystyka (dziś nieaktualna - chyba że chcesz poczytać jak drzewiej bywało).
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-11, 10:56   

Wychowałem się na tym piśmie. No i to tam czytałem regularnie teksty Kresa dla wannabe autorów - „Kącik złamanych piór”. Były one dla mnie pierwszym w życiu kontaktem z jakąś "profesjonalizacją" pisarskiego samorozwoju i właśnie dzięki nim powziąłem decyzję, że chcę w życiu pisać. Marzyła mi się publikacja w Feniksie, ale oczywiście periodyk padł zanim odważyłem się cokolwiek gdziekolwiek wysłać. Myślę więc, że koniec końców sporo Feniksowi zawdzięczam :)

Ciekaw jestem, jak wyjdzie reaktywacja.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-11, 11:08   

ano właśnie - Kącik dla jednych był warsztatem dla drugich świetnym kabaretem - z tym że KZP z tego co mi się wydaje został wydany sporo później - książkowo jako osobna publikacja.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2018-01-11, 11:09   

Trojan napisał/a:
ano właśnie - Kącik dla jednych był warsztatem dla drugich świetnym kabaretem - z tym że KZP z tego co mi się wydaje został wydany sporo później - książkowo jako osobna publikacja.
Zgadza się. W ubiegłym roku widziałem za grosze we Wrocku w Dedalusie.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-01-11, 11:21   

Wiele osób się wypowiada więc i ja

A na poważnie, czytałem go w liceum ale miałem wrażenie że Fantastyka aspirowała do wyższej półki a Fenix szedł bliżej mas ;)
Jeżeli to utrzymają raczej nic dla siebie nie znajdę
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-01-11, 11:57   

W owym czasie Fantastyka miała swój najbardziej gówniany okres. Rządził Parowski.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-11, 12:32   

oj tam, oj tam
Parowski miał (ma?) ciśnienie na noblitację ze strony mainstreamu więc cisnął "ambitną" fantastykę :)
akurat jego czasy to dla mnie "złoty okres' czytelnictwa czasopism fantastycznych
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-01-11, 18:28   

Hmmm... Znaczy, że nie mam w tym archiwum czego szukać. Chyba że nagle okaże się, iż reaktywowane pismo jest jakimś objawieniem. Wątpię. Ale życzę szczęścia.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-11, 19:46   

Ale najważniejsze tam jest - czyli mnóstwo świetnych opowiadań.
Czego chcieć więcej?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13