FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kondycja fantastyki
Autor Wiadomość
Gorombas 

Posty: 38
Wysłany: 2012-10-08, 09:40   

Sądzę, że zacietrzewiać się za bardzo nie ma sensu. To literatura fantastyczna - mniej lub bardziej wciągająca, służąca nam dla zabawy :)
_________________
Sci-Fi
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-06-13, 15:05   

Diagnoza blogsfery o wielce mówiącym tytule AGONALNY STAN BLOGOSFERY KSIĄŻKOWEJ
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2017-06-13, 16:42   

Jakieś 5 lat temu czytałem coś podobnego. :roll:
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2017-06-13, 16:46   

Za 5 lat też coś podobnego przeczytasz. Ziewww. //ziew
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-06-14, 08:22   

Aproksymuję, że za 5 lat przeczytasz, że:
- jest więcej bezsensownych booktuberów (swoją drogą pierwszy raz się z takim określeniem spotkałem)
- jest mniej recenzji pisanych
- jest mniej recenzji sensownych
- jest mniej recenzji w ogóle (bo mniej ludzi czyta w ogóle)

Swoją drogą to właśnie z powyższych trochę powodów nigdy nie ciągnęło mnie do pisania jakichś większych recenzji, a tym bardziej zakładania bloga z recenzjami. Wolę napisać kilka zdań co mi się podobało, lub nie; i tylko wtedy kiedy mam coś co moim zdaniem dobrze byłoby zaznaczyć, a nie klepać recenzje od szablonu, podobnych do siebie i jeszcze "na czas". Znacznie bardziej wolę podyskutować o jakichś konkretach niż walnąć elaborat.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-12-19, 22:39   

Kobiety w fantastyce czyli Seksizm nasz fantastyczny?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-12-20, 00:52   

Zieeew
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-12-20, 01:01   

Pisarze dzielą się na dobrych, złych i brzydkich.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-12-21, 14:13   

A wracając do tematu, naczelny NF wydał oświadczenie. A następnie odstrzelił sobie metaforycznie nogę z shotguna.

Cytat:
Ponieważ temat niedostatecznej obecności kobiet na łamach "Nowej Fantastyki" i zarzuty dyskryminacji płciowej powracają jak bumerang, postanowiłem zabrać tutaj głos i oficjalnie ustosunkować się do sprawy. Chociaż przy wielu różnych okazjach odnosiłem się do tej sprawy, najwyraźniej moje stanowisko nie jest jeszcze dostatecznie rozpowszechnione. Dlatego mam nadzieję, że w ten sposób raz na zawsze rozwieję wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Do rzeczy zatem.

Nie interesuje mnie i nigdy nie interesowała płeć osób piszących do "Nowej Fantastyki". Znaczenie ma wyłącznie jakość tekstów, staranność ich przygotowania i terminowość we współpracy. Od początku mojej pracy w dziale publicystyki "NF" (prawie dwanaście lat temu), a później także na stanowisku redaktora naczelnego (od prawie pięciu lat) kobiety i mężczyźni mają u mnie równe szanse publikacji.

W praktyce oznacza to dwie wiadomości. Pierwsza jest dobra: nie odrzucam tekstów kierując się płcią autorów. Druga może być przez niektórych uznana za gorszą: nie przyjmuję ani nie zamawiam tekstów kierując się płcią autorów. Traktuję mężczyzn i kobiety równo, co oznacza, że wszystkim stawiam te same wymagania merytoryczne, a w razie konieczności tak samo domagam się dalszych prac nad nadesłanymi materiałami, o ile widzę w nich potencjał do poprawy. Nie dyskryminuję kobiet, ale także nie stosuję wobec nich specjalnej taryfy ulgowej. Nie uznaję parytetów, bo interesuje mnie jakość tego, co puszczamy, a nie płeć osób, które to piszą. Właśnie na tym, w moim odczuciu, polega uczciwe, równe traktowanie.

Szanowne Panie! Gdy czytam w Internecie ciągnące się miesiącami wywody na temat dyskryminacji płciowej na łamach "Nowej Fantastyki", zastanawiam się, ile artykułów mogłybyście mi przysłać w tym samym czasie, który zmarnowałyście na roztrząsanie nieistniejącego problemu. W "Nowej Fantastyce" nie ma szklanego sufitu, więc zacznijcie wreszcie same siebie traktować jak równe mężczyznom - nikt inny Was w tym nie wyręczy.

Jerzy Rzymowski
redaktor naczelny "Nowej Fantastyki"
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2017-12-21, 15:55   

Tixon napisał/a:
A wracając do tematu, naczelny NF wydał oświadczenie. A następnie odstrzelił sobie metaforycznie nogę z shotguna.

Cytat:
Ponieważ temat niedostatecznej obecności kobiet na łamach "Nowej Fantastyki" i zarzuty dyskryminacji płciowej powracają jak bumerang, postanowiłem zabrać tutaj głos i oficjalnie ustosunkować się do sprawy. Chociaż przy wielu różnych okazjach odnosiłem się do tej sprawy, najwyraźniej moje stanowisko nie jest jeszcze dostatecznie rozpowszechnione. Dlatego mam nadzieję, że w ten sposób raz na zawsze rozwieję wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Do rzeczy zatem.

Nie interesuje mnie i nigdy nie interesowała płeć osób piszących do "Nowej Fantastyki". Znaczenie ma wyłącznie jakość tekstów, staranność ich przygotowania i terminowość we współpracy. Od początku mojej pracy w dziale publicystyki "NF" (prawie dwanaście lat temu), a później także na stanowisku redaktora naczelnego (od prawie pięciu lat) kobiety i mężczyźni mają u mnie równe szanse publikacji.

W praktyce oznacza to dwie wiadomości. Pierwsza jest dobra: nie odrzucam tekstów kierując się płcią autorów. Druga może być przez niektórych uznana za gorszą: nie przyjmuję ani nie zamawiam tekstów kierując się płcią autorów. Traktuję mężczyzn i kobiety równo, co oznacza, że wszystkim stawiam te same wymagania merytoryczne, a w razie konieczności tak samo domagam się dalszych prac nad nadesłanymi materiałami, o ile widzę w nich potencjał do poprawy. Nie dyskryminuję kobiet, ale także nie stosuję wobec nich specjalnej taryfy ulgowej. Nie uznaję parytetów, bo interesuje mnie jakość tego, co puszczamy, a nie płeć osób, które to piszą. Właśnie na tym, w moim odczuciu, polega uczciwe, równe traktowanie.

Szanowne Panie! Gdy czytam w Internecie ciągnące się miesiącami wywody na temat dyskryminacji płciowej na łamach "Nowej Fantastyki", zastanawiam się, ile artykułów mogłybyście mi przysłać w tym samym czasie, który zmarnowałyście na roztrząsanie nieistniejącego problemu. W "Nowej Fantastyce" nie ma szklanego sufitu, więc zacznijcie wreszcie same siebie traktować jak równe mężczyznom - nikt inny Was w tym nie wyręczy.

Jerzy Rzymowski
redaktor naczelny "Nowej Fantastyki"

W jaki sposób?
Za mało delikatnie?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-12-21, 17:34   

Cytat:
Szanowne Panie! Gdy czytam w Internecie ciągnące się miesiącami wywody na temat dyskryminacji płciowej na łamach "Nowej Fantastyki", zastanawiam się, ile artykułów mogłybyście mi przysłać w tym samym czasie, który zmarnowałyście na roztrząsanie nieistniejącego problemu. W "Nowej Fantastyce" nie ma szklanego sufitu, więc zacznijcie wreszcie same siebie traktować jak równe mężczyznom - nikt inny Was w tym nie wyręczy.

:roll:
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2017-12-21, 17:57   

Mało delikatnie. Ale prawdę napisał. Problem byłby, gdyby rzeczywiście teksty kobiet były odrzucane z powodu płci. Jednak nie są. Więc biadolenie nad nieistniejącym problemem zostawmy intelektualistom z koziej dupy. :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-21, 18:16   

Ale skąd wiadomo, że nie są? ;)
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2017-12-21, 18:46   

IMHO kobiety mniej w siebie wierzą i boją się wysłać tekst który nie będzie perfekcyjny. Był taki ładny felieton o tym niedawno.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-12-21, 20:15   

Całej fantastyce dobrze by zrobiło odrzucenie połowy wydanych tekstów.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-12-21, 21:59   

Nie kumam tego strzału w stopę. Pomijając fakt czy dyskryminacja ma miejsce czy nie, sama wypowiedź jest bardzo rzetelna.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-21, 22:08   

Ale przepraszam, cała wypowiedź to hmmm, kalka. Równie dobrze można by napisać o niedyskryminacji czegokolwiek, kogokolwiek, gdziekolwiek i w zasadzie mam wrażenie jak bym czytała po raz miliardowy ten sam tekst tłumaczeń, że niedyskryminuje się kogokolwiek w czymkolwiek, bo za "tekst w Fantastyce" można sobie podstawić śmiało co innego. Nie bardzo wiem czemu takie okrągłe oświadczenia mają służyć.
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-12-21, 22:18   

IMHO bardzo dobrze napisał. Na szczęście w NF nie ma żadnych parytetów i redakcja nie musi specjalnie traktować jakiegoś tekstu tylko dlatego, że napisała go kobieta.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-12-21, 22:33   

ihan, zaczepiają go, co miał napisać?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-12-21, 22:34   

Asuryan napisał/a:
IMHO bardzo dobrze napisał. Na szczęście w NF nie ma żadnych parytetów i redakcja nie musi specjalnie traktować jakiegoś tekstu tylko dlatego, że napisała go kobieta.

Szkoda tylko, że nikt nie mówił o parytetach i przyjmowaniu tekstów dlatego, że autorem jest kobieta.
Mowa była między innymi o tym, dlaczego kobiety nie piszą/nie wysyłają im tekstów.
Taka odpowiedź niejako tłumaczy ten stan rzeczy.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-21, 22:45   

I cóż mianowicie Fidelu napisał? Okrągłe zdanka, nic nieznaczące. Pół konkretu. Jeśli ataki były konkretne, konkretne odpowiedzi. Jeśli nie - zażądanie konkretów i odpowiadanie na nie, a nie na ogólnym poziomie pisanie sobie banałów.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-12-21, 22:51   

Fidel-F2, zlałeś tekst źródłowy, zlałeś drugą wypowiedź. I jak na osobę, która na temat nie ma nic do powiedzenia, najczęściej zabierasz głos w dyskusji.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2017-12-22, 07:24   

W "NF" nie dyskryminują, bo nie pojawiło się dotąd żadne poważne oskarżenie. To, że mało tam tekstów kobiet jest tylko dowodem na to, że mało tam tekstów kobiet. A nie przykładem dyskryminacji. Zakładam po prostu dobrą wiarę po stronie redakcji. :) Zaś jeśli dyskryminują, to poproszę o przykład. :) Bo przecież wykluczyć się nie da. Nie będę jednak przerzucał ciężaru dowodu na redakcję w stylu "udowodnijcie, że nie dyskryminujecie". Aczkolwiek wiem, że w niektórych krajach (chyba Szwecja) i środowiskach (ogólnie pojmowanych jako "liberalne" - a w Polsce u prawicowych kocmołuchów), takie postulaty funkcjonują, tj. żeby rzucić oskarżenie, a oskarżony ma udowadniać niewinność.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-12-22, 08:00   

Ale co miał napisać? Tłumaczyć i naprawiać cały świat? Wydawać się w polemikę z każdym zdaniem? Nic głupszego. Napisał że swojego stanowiska. I dobrze napisał. Chcecie żeby było więcej kobiet na łamach to się weźcie do roboty zamiast miałczeć.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-12-22, 08:23   

Romulus +1.

Ja na ten przykład nie jestem przedszkolanką bo nie chcę i się nie nadaje ale nie narzekam na sfeminizowanie zawodu.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-22, 08:37   

Fidel-F2 napisał/a:
Chcecie żeby było więcej kobiet na łamach to się weźcie do roboty zamiast miałczeć.

Ale jakie "wy" chcecie? Do kogo to piszesz?
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-12-22, 10:02   

Przecież nie do Ciebie. Do agregatu niezadowolonych onych.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2017-12-22, 12:26   

"Gówniana burza w sedesie" - oto jak można podsumować wyssany z czarnej d... zarzut o dyskryminacji niewiast w "NF". Co poniektórym w "makówkach" się poprzewracało, delikatnie rzecz ujmując. No, ale najwidoczniej to znak obecnych czasów, zwłaszcza w Kaczystanie --_-
A propos polskiej fantastyki - wielce ubolewam, że Pani Anna Brzezińska już nie tworzy w tym gatunku, bo jej twórczość cenię wyżej niż Pana Sapkowskiego. Cykl o Twardokęsku to zdecydowanie nasza najlepsza seria fantasy //amor
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-12-22, 12:41   

ASX76 napisał/a:
Cykl o Twardokęsku to zdecydowanie nasza najlepsza seria fantasy //amor

Zaraz po Wiedźminie, ofc //spell
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2017-12-22, 14:01   

dworkin napisał/a:
ASX76 napisał/a:
Cykl o Twardokęsku to zdecydowanie nasza najlepsza seria fantasy //amor

Zaraz po Wiedźminie, ofc //spell


Szanowny Panie, nie zaraz po, ino przed!! //pacnij
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 13