FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
MINI-SERIALE
Autor Wiadomość
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-02-26, 14:22   MINI-SERIALE



"John Adams" - siedmio odcinkowy miniserial produkcji HBO z 2008 roku.

Znakomity obraz życia Johna Adamsa, Jr. amerykańskiego politologa, dyplomaty i polityka, pierwszego wiceprezydenta USA (1789-1797), a następnie drugiego prezydenta USA (1797-1801), ojca Johna Quincy’ego Adamsa, szóstego prezydenta USA (1825-1829).

"Każdy z siedmiu - trwających nieco ponad godzinę każdy - odcinków opowiada o pewnym fragmencie z życia i kariery tytułowego bohatera. Wszystko zaczyna się w Bostonie, od słynnej masakry, a następnie "bostońskiej herbatki". W kolejnych częściach mamy kongresy kontynentalne, deklarację niepodległości, misje dyplomatyczne Adamsa do Europy, prezydenturę Waszyngtona i w końcu objęcie i sprawowanie tegoż urzędu przez tytułowego bohatera serialu.

Jak to zwykle bywa w produkcja HBO, wszystko zarówno od strony technicznej, jak i fabularnej jest po prostu wzorowo wykonane. Zdjęcia realizowane są tak, aby widz mógł jak najlepiej odczuć panujący klimat w danym miejscu, niezależnie, czy akcja dzieje się w bostońskim porcie czy w paryskim Wersalu. Czasami zdjęcia wyglądają, jakby operator inspirował się dziedzictwem manifestu Dogmy 95 - albo prezentuje nam przesadne zbliżenia twarzy bohaterów, na których możemy zauważyć każdą zmarszczkę, czy też nawet popsute zęby, albo ujęcia są kręcone z położonej w najmniej typowym dla jakiegoś wnętrza kamery - stajemy się wtedy cichym obserwatorem i uczestnikiem przełomowych dla historii świata momentów. "
Cała recenzja na: http://www.filmweb.pl/use...iot%C3%B3w-6861

Co mogę od siebie dodać? Niewiele, serial genialny pod każdym względem i tyle. Do takich produkcji nas HBO przyzwyczaiło i jedyne czego żałuje to tego, że tak późno go "odkryłem".
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2012-02-26, 15:54   

Świetny. Kiedyś pisałem, że można na jego podstawie uczyć pisania/tworzenia seriali historycznych. Bez antagonizowania, ferowania wyroków, "stawania po stronie".

I zapomniałeś dodać jeszcze to: http://www.youtube.com/watch?v=J6DPeCXV5bI

EDIT: szkoda, że HBO nie wydało go w Polsce na dvd. To idealny kandydat do mojej kolekcji.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-03-02, 08:38   



Braquo - ''Bezkarni'' to francuski ośmioodcinkowy miniserial sensacyjny z 2009 roku, którego bohaterami jest czwórka funkcjonariuszy paryskiej policji kryminalnej. U nas wyświetlany przez Canal+, aktualnie w trakcie polskiej emisji drugi sezon (całość, z polskim lektorem, dostępna również ze źródeł alternatywnych).

"Był realizowany z rozmachem (z budżetem porównywalnym do filmu pełnometrażowego) pod okiem reżysera Frédérica Schoendoerffera.

Głównymi bohaterami miniserialu są policjanci, którzy usiłują oczyścić z zarzutów ich zmarłego komendanta i przyjaciela. Na ich czele stoi Eddy Caplan (Jean-Hugues Anglade), a należą do niej także Walter Morlighem (Joseph Malerba), Roxane Delgado (Karole Rocher) oraz Théo Vachewski (Nicolas Duvauchelle). Jak czytamy w informacji prasowej:
Wspólnie tworzą zwarty front przeciwko machinie administracyjnej, która doprowadziła ich zwierzchnika do śmierci. Wplątują się w walkę na śmierć i życie na dwa fronty, bowiem ich przeciwnikami są nie tylko kryminaliści, ale także IGS, generalna inspekcja, zwana policją policji.

Głównym reżyserem serialu jest Frédéric Schoendoerffer, który zadebiutował nominowanymi do Cezara ''Scenami zbrodni''. Ma na koncie także thriller szpiegowski ''Tajni agenci'', w ktrórym wystąpili Vincent Cassel i Monika Bellucci. Przy ''Bezkarnych'' współpracował z Olivierem Marchalem. Marchal wyreżyserował i napisał kilka odcinków, a co z pewnością było przydatne przy realizacji tej produkcji, zanim zaczął robić filmy, Olivier Marchal przez 10 lat pracował jako policjant."



Serial wyraźnie wybijający się ponad przeciętność, ma wszystko co powinien dobry produkt w tym gatunku, ciekawa wciągająca fabuła, interesujące sylwetki, dobra obsada, akcja i widowiskowość. Polecam.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-03-07, 08:48   

Oglądam "Johna Adamsa" właśnie, dwa odcinki do końca już mam. Świetna rzecz. Podpisuję sie pod tym co wyżej napisano. Dodam, że obsada rewelacyjnie dobrana, a dialogi mistrzowskie. No i kawał historii w tym jest.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-05, 08:55   



"Forbrydelsen" (2007) (The Killing) - duński serial kryminalny, emitowany od stycznia 2007 przez telewizję DR1. W Polsce wyświetlany pod angielskim tytułem (oznaczającym 'zabijanie') od grudnia 2011 na kanale Ale Kino+. Dotychczas powstały dwie serie: pierwsza licząca 20 odcinków, druga - 10. Trzecia seria zostanie wyemitowana w 2012.

Serial zdobył dużą międzynarodową popularność, w 2011 zdobył nagrodę BAFTA dla najlepszego serialu zagranicznego oraz dwie nominacje do nagrody Emmy w 2007 i 2008. Na podstawie oryginalnego scenariusza powstała amerykańska wersja serialu, zatytułowana Dochodzenie.

Seria pierwsza:"Znaleziono ciało nastolatki -związana i schowana w bagażniku zatopionego samochodu ! Kto zabił ? Serial opowiada o tym śledztwie ! to tak w skrócie :) serial jest wielowątkowy trudno go opisać w skrócie. Śledztwo prowadzone jest na różnych płaszczyznach: dom i rodzina , szkoła i przyjaciele, oraz w środowisku politycznym, wszystko jest ze sobą powiązanie . Naprawdę polecam, to mistrzostw świata nie spodziewałem się że Duńczycy nakręcą taki serial ! świetna zagadka kryminalna z klimatem i rewelacyjną muzyką , trzyma w napięciu aż miałam dreszcze ! to najlepszy serial kryminalny jaki widziałem"
Treść znana z wersji amerykańskiej, ale oglądałem jak całkiem inny serial, niby te same główne postacie ale bogactwo wątków 20 godzinnego sezonu duńskiego oraz ogromny nacisk na sferę polityki powodują że możemy ten sezon traktować jak całiem inną produkcję od wersji amerykańskiej. Jest znakomity, wciągający, uzależniający. I nie ma tej irytującej wpadki z rozbiciem amerykańskiego zakończenia. Całość śledztwa zgrabnie zakończona w dwudziestym odcinku. Polecam.

Seria druga: "..,śledzimy kolejną sprawę prowadzoną przez detektyw Sarah Lund. Tym razem bohaterka pomoże policji z Kopenhagi rozwiązać zagadkę zabójstwa prawniczki. W tym czasie w rządowym budynku nowo wybrany minister sprawiedliwości Thomas Buch przewodniczy ważnym politycznym negocjacjom. W serialu pojawia się jeszcze jedna kluczowa postać - były żołnierz Jens Peter Raben, który czeka na warunkowe zwolnienie z więziennego oddziału psychiatrycznego. Czy coś łączy prawniczkę, polityka i oficera?"
Drugi sezon jest krótszy, 10 godzinnych odcinków, generalnie akcja obejmuje w nim świat polityki i wojska. Afera powiązana z Afganistanem i znakomita Sara borykająca się z kolejnym śledztwem. Początkowo wydawał się ten sezon troszkę gorszy od pierwszego ale w miarę oglądania kolejnych odcinków zaczynał ujawniać swoje mistrzostwo. Nie widzieć Forbrydelsen to grzech. :)
Z niecierpliwością oczekuje sezonu trzeciego, który pojawi sie jeszcze wtym roku. Ma dotyczć przypadkowego zabójstwa żeglarza i globalnego kryzysu finansowego.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2012-06-05, 09:10   

Ja swego czasu obejrzałam w odcinki pierwszej serii i odpuściłam, bo mi się zdawały zbyt podobne do wersji US. Najwyraźniej trzeba będzie kiedyś wrócić. Ale 20 odcinków to chyba nie mini?
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2012-06-05, 09:19   

I powiedz, jak można dostać ten serial bez narażania sumienia? :mrgreen: Tj. czy jest jakiś direct download? W sumie to żałuję, że 2 sezon amerykańskiego "The Killing" nie jest lepszy. Ale wreszcie doczołguje się do finału więc może jeszcze wzbije się na wyżynę przedostatniego odcinka 1 sezonu? :) I załuję, że jednak odpuściłem sobie duńską wersję, bo akcja wydaje się tam ciekawsza.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-05, 13:29   

Romulus napisał/a:
I powiedz, jak można dostać ten serial bez narażania sumienia? :mrgreen: Tj. czy jest jakiś direct download? W sumie to żałuję, że 2 sezon amerykańskiego "The Killing" nie jest lepszy. Ale wreszcie doczołguje się do finału więc może jeszcze wzbije się na wyżynę przedostatniego odcinka 1 sezonu? :) I załuję, że jednak odpuściłem sobie duńską wersję, bo akcja wydaje się tam ciekawsza.


Akcja jest o wiele ciekawsza a serial jak się pośpieszycie to znajdziecie, na moją prośbę, odnowione źródełka na pobieramy24.pl
Radzę szybciutko pobrać oba sezony bo mogą zniknąć.

Cintryjka napisał/a:
Ja swego czasu obejrzałam w odcinki pierwszej serii i odpuściłam, bo mi się zdawały zbyt podobne do wersji US. Najwyraźniej trzeba będzie kiedyś wrócić. Ale 20 odcinków to chyba nie mini?


Właśnie pierwsze odcinki są najbliższe wersji amerykańskiej ale czym dalej w las tym większy rozjazd.
A co do mini, to nie chciałem tworzyć kolejnego wątku. Zmieści się tu. :)
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-10, 08:14   



"Bron"(Szwecja)/"Broen"(Dania)/The Bridge/Most nad Sunden - 2011 rok, 10 odcinków (u nas wyświetlany w 5-ciu, długich, prawie 2-godzinnych odcinkach).
"Nowy, szwedzko-duński serial kryminalny, porównywany do duńskiego The Killing (Forbrydelsen), a przez wielu uważany za jego następcę. Bohaterami są policjanci z Malmo i Kopenhagi, którzy pracują nad rozwiązaniem zagadki morderstwa popełnionego na moście łączącym Szwecję i Kopenhagę.

Na moście łączącym Szwecję z Danią zostaje znalezione ciało kobiety. Na miejsce zbrodni przybywają detektywi z obu krajów - Saga Noren (Sofia Helin) z Malmo i Martin Rohde (Kim Bodnia) z Kopenhagi. Po dokładnym przebadaniu zwłok okazuje się, że korpus należy do jednej ofiary, a nogi - do drugiej.

Zabójca, nazwany "mordercą z mostu", wkrótce kontaktuje się z mediami i oznajmia, że chce zwrócić uwagę władz na ważne problemy społeczne. Detektywi Noren i Rohde zdają sobie sprawę, że mają do czynienia z bezwzględnym przestępcą, który z pewnością nie poprzestanie na jednym morderstwie. Rozpoczyna się wyścig z czasem."

"Tajemnicze morderstwo na moście, zawiła intryga i dwoje wyjątkowo niedobranych detektywów"

"Kontrastujące ze sobą charaktery opryskliwej, zamkniętej w sobie Noren i miłego, otwartego Rohde przez wielu były postrzegane jako metafora tego, jak siebie nawzajem widzą te dwa narody - powiedział szwedzki producent serialu, Anders Landstrom. Dodał też, że chociaż Dania i Szwecja są blisko, jesteśmy różni i mamy różne sposoby pracy.

"Most nad Sundem" (Bron / Broen, 2011) porównywany jest do duńskiego "The Killing" (Forbrydelsen). W Szwecji każdy odcinek "Mostu..." obejrzało prawie milion widzów, w Danii - ponad 800 000 (dane za Filmlance International). Serial okazał się również sukcesem w Wielkiej Brytanii, gdzie zebrał entuzjastyczne recenzje, a pierwszy odcinek obejrzało milion widzów. "


W mojej ocenie jest to bardzo dobry serial, może nie tej rangi co Forbrydelsen ale ma swój urok. Pewną nowością jest wprowadzenie akcentów humorystycznych, głównie w postaci zachowań Sagi. Saga jest dziwną postacią, jest mianowicie "kaleką uczuciową" (zapewne cierpiała na zespół Aspergera mimo, że ani razu to nie było wspomniane w serialu). Stwarza to naprawdę zabawne sytuacje. Martin też nie jest niewiniątkiem, lubi wyskoki w bok (nie przeszkadza mu nawet wazektomia). :)
Rozwijająca się "działalność zbrodniarza", wielowątkowe śledztwo, akcja serialu skonstruowana na wzór The Killing to główne zalety tej produkcji. Warto się z nią zapoznać. Polecam.


W październiku 2012 roku mają się rozpocząć zdjęcia do drugiego sezonu, emisja jesienią 2013.

http://www.exsite.pl/seriale/seriale_z_lektorem/724418-most-nad-sundem-the-bridge-sezon-1-2011-plhdtvxvid-siano-lektor-pl.html
Polecam wersję SANTEKUTACO z komentarzy.

 
 
Luinloth 
mała wiedźma


Posty: 508
Skąd: Tichau
Wysłany: 2012-06-10, 11:29   

AdamB napisał/a:
Martin też nie jest niewiniątkiem, lubi wyskoki w bok (nie przeszkadza mu nawet wazektomia).
Nie chcę się specjalnie czepiać, ale wazektomia z założenia nie ma przeszkadzać w wyskokach w bok, tylko raczej umożliwiać takie bez konsekwencji.
A serial wygląda ciekawie, właściwie obejrzałabym.
_________________
spiral out, keep going.

lovage.soup.io
https://www.facebook.com/kotekkwasotek - Rękodzieło z krainy psychodelii
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-10, 20:42   

Luinloth napisał/a:
AdamB napisał/a:
Martin też nie jest niewiniątkiem, lubi wyskoki w bok (nie przeszkadza mu nawet wazektomia).
Nie chcę się specjalnie czepiać, ale wazektomia z założenia nie ma przeszkadzać w wyskokach w bok, tylko raczej umożliwiać takie bez konsekwencji.
A serial wygląda ciekawie, właściwie obejrzałabym.


Nie chodziło mi o to czy ma on po tym zabiegu takie możliwości a o sytuację w jakiej to robi. Reszta szczegółów w serialu. :)
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-16, 08:33   



Cykl czterech filmów opartych na bestsellerowych kryminałach Camilli Läckberg. Są to:
Isprinsessan / Księżniczka z lodu (2007)
Predikanten / Kaznodzieja (2007)
Stenhuggaren / Kamieniarz (2009)
Olycksfågeln / Ofiara losu (2010)


"W 2002 roku do grona najbardziej poczytnych twórców szwedzkiego kryminału dołączyła młoda (urodzona w 1974 roku) pisarka Camilla Läckberg. Jej książki błyskawicznie zyskały grono wiernych czytelników i doczekały się entuzjastycznych recenzji w światowej prasie. Do tej pory sprzedało się ponad 8 milionów egzemplarzy jej powieści, które stale zajmują czołowe miejsca na europejskich – w tym również polskich – listach bestsellerów.
W 2007 roku szwedzka telewizja rozpoczęła ekranizację kryminałów Camilli Läckberg. Powstały wierne adaptacje powieści, układające się w sagę o spokojnym miasteczku, w którym dochodzi do mrocznych zbrodni.

Ich akcja rozgrywa się na współczesnej szwedzkiej prowincji, w rybackim miasteczku Fjällbacka. Leży ono daleko od szlaków międzynarodowych mafii, na ulicach nie dochodzi do strzelanin ani pościgów samochodowych. A jednak za fasadą prowincjonalnej idylli kryją się dramaty i mroczne tajemnice sprzed lat. Sielskiej Fjällbacki nie omijają współczesne problemy: fanatyzm religijny, przemoc wobec kobiet, rodzinne spory, sięgające często głęboko w przeszłość i prowadzące do tragedii. Nad rozwiązaniem zagadek, związanych z życiem lokalnej społeczności, pracuje para bohaterów: inspektor policji Patrick Hedström oraz jego żona Erika Falck, autorka powieści kryminalnych. W tych rolach wystąpili Elisabeth Carlsson oraz znany m.in. z serialu „Millennium” Niklas Hjulström."


Księżniczka z lodu - "W spokojnym miasteczku na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostają znalezione zwłoki Alexandry Wijkner. Wiele wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii.Erika, wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą ze szkoły, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać tajemniczą sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości."

Kaznodzieja - "Mały chłopiec dokonuje makabrycznego odkrycia - w skalnej szczelinie znajduje zwłoki młodej kobiety. Po wydobyciu ciała policja dostrzega również kości. Badania wykazują, że ukryte szkielety należą do kobiet, których zaginięcie zgłoszono w latach 70. Główny inspektor lokalnego posterunku policji Bertil Mellberg przekazuje sprawę Patrikowi Hedströmowi (Niklas Hjulström), który, według niego, jest najlepszym śledczym w Tanumshede. Patrik intuicyjnie wyczuwa, że sprawa zamordowanej kobiety łączy się w jakiś sposób ze szczątkami kobiet, które zaginęły przed 30 laty."

Kamieniarz - "Podczas sprawdzania sieci po nocnym połowie rybak odkrywa w nich ciało małej dziewczynki. Początkowe oględziny wskazują, że dziecko utonęło. Wkrótce śledztwo dowodzi jednak, że zostało ofiarą morderstwa. Dochodzenie prowadzi Patrik Hedström (Niklas Hjulström). Detektyw, który niedawno został ojcem, bardzo angażuje się w sprawę. Uchwycenie zabójcy wydaje się z początku niemożliwe - okazuje się bowiem, że ustalenie jego tożsamości wymaga cofnięcia się do wydarzeń z lat 30. XIX wieku."

Ofiara losu - "Na posterunek w Tanumshede przybywa nowa policjantka Hanna Kruse. W tym samym czasie w wypadku samochodowym ginie kobieta. Wstępne śledztwo wykazuje, że była pod wpływem alkoholu i sama spowodowała kolizję. Jednak okoliczności wypadku niepokoją detektywa Patrika Hedströma (Niklas Hjulström). Intuicja go nie zawodzi - okazuje się, że kobieta została zamordowana, a wypadek - upozorowany. W tym samym czasie Patrik przygotowuje się do ślubu z Eriką (Elisabeth Carlsson)."

Bardzo dobra seria, typowy wysoki, szwedzki poziom. Charakterystyczny w każdym z tych filmów był wpływ spraw z przeszłości na zbrodnie popełnione współcześnie. Wielowątkowa akcja, pogłębione postacie, dla miłośników Wallandera lektura obowiązkowa. Polecam.

PS1 Dostępne np. na 5fantastic

PS2 Krótkie serie filmów telewizyjnych będę traktował jak mniserial, szkoda zakładać nowego tematu.
  
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-20, 12:54   



Komisarz Winter (tytuł oryg. Kommissarie Winter, 2010) – szwedzki serial kryminalny składający się z czterech odrębnych historii filmowych:

Najpiękniejsza kraina - Vänaste land
Pokój numer 10 - Rum nummer 10
Prawie umarły - Nästan död man
Ostatnia zima - Den sista vintern

Serial jest ekranizacją cyklu bestsellerowych powieści pisarza Åke Edwardsona.
"Detektyw Erik Winter pracuje w wydziale zabójstw w Göteborgu. Jest doświadczonym funkcjonariuszem, a zarazem człowiekiem obdarzonym dużą wrażliwością. Zbrodnie, które bada, nie są dla niego jedynie zagadkami kryminalnymi. Znalezienie i ukaranie sprawców ludzkich tragedii jest dla detektywa kwestią moralną. Erik Winter jest najmłodszym komisarzem w dziejach göteborskiej policji. Zaangażowany w obowiązki zawodowe nie zapomina jednak o swojej żonie i córkach. Sprawy, którymi zajmuje się detektyw, odzwierciedlają polityczną i społeczną rzeczywistość współczesnej Szwecji, której mieszkańcy muszą zmierzyć się z takimi zjawiskami, jak różnorodność kulturowa, rosnące rzesze niezasymilowanych emigrantów czy ukrywająca się za fasadą dobrobytu frustracja i rosnący poziom przemocy. Realizm wyróżniający powieści Edwardsona jest także atutem ich telewizyjnych adaptacji. Po raz pierwszy szwedzka telewizja zekranizowała powieści o Winterze w 2001 roku. Serial, który pokaże ale kino!, jest najnowszą adaptacją prozy Edwardsona. "

Dobre. mocne, powolne kino szwedzkie w stylu słynnego Wallandera. Niezły klimat, świetna nastrojowa muzyka. Akcja toczy się nieśpiesznie, moim zdaniem serial troszkę gorszy od Wallandera ale warty obejrzenia.
Dostępny na DVD oraz w sieci. (np. na EXSite.pl lub 5fantastic)
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-27, 14:50   



Jesse Stone - jest głównym bohaterem serii powieści detektywistycznych napisanych przez Roberta B. Parkera. Na ich podstawie powstała świetna seria filmów telewizyjnych z Tomem Selleckiem w roli tytułowej.
Są to:
Jesse Stone: Stone Cold (2005)
Jesse Stone: Night Passage (2006)(prequel Stone Cold)
Jesse Stone: Death in Paradise (2006)
Jesse Stone: Sea Change (2007)
Jesse Stone: Thin Ice (2009)
Jesse Stone: No Remorse (2010)
Jesse Stone: Innocents Lost (2011)
Jesse Stone: Benefit of the Doubt (2012)

Jesse, w młodości zawodnik baseballu, musiał zrezygnować z kariery sportowej po kontuzji ręki, wychowywany w Arizonie i Kalifornii. Porzucony przez swoją żonę popada w alkoholizm. Zostaje w związku z tym poproszony o rezygnację ze stanowiska detektywa wydziału zabójstw w LA. Udaję się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy jako szef policji w miasteczku Paradise w stanie Massachusetts. Jesse ma swoją specyficzną fizofię życiową, uwielbia whisky i kobiety. :)

"Seria o detektywie Jesse Stone, to zbiór popularnych powieści Roberta B. Parkera. Dość szybko prawa do ekranizacji trafiły w ręce Toma Selleca, który postanowił się nie tylko zająć produkcją tych filmów na potrzeby telewizji, ale również zagrał tytułową postać.

Jesse, to świetnie zarysowana postać starzejącego się policjanta wydziału zabójstw. Mocno zamknięty w sobie, stroniący od ludzi, z dużymi problemami psychicznymi oraz alkoholowymi, po rozwodzie z ukochaną żoną szybko stacza się w otchłań rozpaczy i samotności.

Uwielbiam Toma Selleca, która należy do tej bardzo nielicznej grupy facetów, którzy z sumiastymi wąsami wyglądają tak jakby się z nimi urodzili. W jego kreacji postaci przegranego detektywa jest coś magnetyzującego, co przyciąga mnie do tych filmów i pomimo niemal kompletnego braku jakiś szybkich akcji, sprawia, że mam ochotę na więcej.

Jedną z najbardziej dziwacznych i zarazem niezwykłych wątków jest przyjaźń Jesse'ego z jego golden retriverem, którego znalazł nad ciałem właściciela. Jessy nigdy go nawet nie pogłaskał, a pies bardzo szybko przejmuje sposób bycia nowego pana i udaje, że mu na tym nie zależy. "


Wspaniały klimat, wzorowe aktorstwo, wciągająca spokojna narracja. Rzecz warta obejrzenia. Polecam.

PS. Do upowania np. na 5fantastic.pl
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2012-06-27, 15:59   

Fajne filmy, kilka z nich wyemitowało (i nadal emituje) HBO i Cinemax. Nie widziałem tylko dwóch ostatnich. Tom Selleck nieźle się odnalazł w tych rolach. W "Blue Bloods" też był fajny, przez te dwa czy trzy odcinki, które widziałem :) Ale w tych filmach z serii miał większe pole do popisu. W sumie, spokojnie te produkcje mogłyby powstać w Wielkiej Brytanii. Ale pewnie to z powodu poziomu scenariusza.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-06-28, 08:17   




„Inspektor Irene Huss” / Irene Huss - szwedzki serial (seria filmów) kryminalny na podstawie powieści Helene Tursten. Seria 1 z 2007/2008 - 6 filmów i seria 2 z 2011 również 6 filmów. W roli tytułowej wystąpiła Angela Kovacs, znana widzom również z seriali „Komisarz Winter” i „Wallander”.

Sezon 1:

1.2007 - Inspektor Irene Huss - Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy (oryg. Tatuerad torso)
2.2008 - Inspektor Irene Huss - Porcelanowy konik (oryg. Den krossade tanghästen)
3.2008 - Inspektor Irene Huss - Śmierć przychodzi nocą (oryg. Nattrond)
4.2008 - Inspektor Irene Huss - Szklany diabeł (oryg. Glasdjävulen)
5.2008 - Inspektor Irene Huss - Taniec ognia (oryg. Eldsdansen)
6.2008 - Inspektor Irene Huss - Zabójcze domino (oryg. Guldkalven)

Sezon 2:

7.2011 - Inspektor Irene Huss - Ten, kto czuwa nocą (oryg. Den som vakar i mörkret)
8.2011 - Inspektor Irene Huss - Zdradliwa sieć (oryg. Det lömska nätet)
9.2011 - Inspektor Irene Huss - Człowiek o małej twarzy (oryg. En man med litet ansikte)
10.2011 - Inspektor Irene Huss - Wtajemniczeni (oryg. Tystnadens cirkel)
11.2011 - Inspektor Irene Huss - Pod osłoną nocy (oryg. I skydd av skuggorna)
12.2011 - Inspektor Irene Huss - Polowanie na świadka (oryg. Jagat vittne)


"Skuteczna jak komisarz Winter z książek Ake Edwardsona, nie mniej przenikliwa niż Wallander z sagi Henninga Mankella."

"Centrum światowego kryminału leży dziś w Skandynawii. Fenomen literatury sensacyjnej z Północy rozwija się od 20 lat. Specjalnością Skandynawów stało się łączenie realizmu z mroczną atmosferą i umieszczanie wyrafinowanych intryg kryminalnych na tle współczesnych problemów społecznych i politycznych. Książki Henninga Mankella czy Stiega Larssona biją rekordy popularności na całym świecie, ale mistrzom depczą już po piętach następni autorzy, a właściwie autorki. Wygląda bowiem na to, że przyszłość skandynawskiego kryminału należy do kobiet, takich jak Camilla Lackberg, Liza Marklund a zwłaszcza Helene Tursten, pisarka, która stworzyła cykl bestsellerowych powieści o przygodach inspektor Irene Huss.

O sukcesie książek Helene Tursten, a także opartego na nich serialu, zdecydowała wyrazista postać głównej bohaterki. Inspektor Irene Huss to nowoczesna kobieta, zajmująca miejsce dawniej zarezerwowane dla mężczyzn. Prowadzi skomplikowane i niebezpieczne śledztwa, ale mierzy się jednocześnie z codziennymi problemami: ma dom, męża, wychowuje dwie córki, wchodzące w trudny wiek dorastania. W ojczystej Szwecji Irene Huss nazywana jest „Wallanderem w spódnicy”. Kurt Wallander to bohater kryminalnej sagi Henninga Mankella, bodaj najsłynniejszy współczesny szwedzki (a także europejski) detektyw. Podobnie jak Wallander, Irene Huss jest doświadczonym oficerem policji. Na tym jednak analogie się kończą. Wallander to mężczyzna znerwicowany, skłonny do depresji, a jego forma fizyczna pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem Irene Huss to atrakcyjna, wysportowana czterdziestolatka mocno stąpająca po ziemi. Znajduje czas na walkę ze złem i zbrodnią, ale także na prowadzenie normalnego życia.
Figura „detektywa w spódnicy” pojawia się już u Arthura Conan Doyle’a, w osobie rywalki Sherlocka Holmesa, przebiegłej Irene Adler. Postać kobiety-detektywa stworzyła również inna klasyczka gatunku, Agatha Christie, powołując do życia pannę Jane Marple. Irene Huss należy do tej tradycji, a jednocześnie ją przekracza: to „detektyw w spódnicy” po rewolucji feministycznej: silna i znająca swoją wartość.
Atutem serialu „Inspektor Irene Huss” jest to, co zapewniło sukces literackiemu oryginałowi: połączenie wartkiej sensacyjnej akcji i niebanalnych zagadek kryminalnych z realizmem. Fabuła każdego odcinka jest wpisana w szwedzką codzienność i przedstawiona na tle prawdziwych społecznych, rasowych i politycznych problemów kraju."


Bardzo dobry serial (każdy odcinek to 1,5 godzinny film opowiadający konkretną historię) w typowym dla szwedzkiego kina kryminalnego stylu. W porównaniu do Komisarza Winter lub serii filmowej na podstawie książek Camilli Läckberg czy słynnego Wallandera jest tutaj zdecydowanie więcej żywej akcji, sporo scen walki, pościgów itp. Szwedzkie (skandynawskie) kryminały stały się marką samą w sobie i co bym tu napisał nie odda ich klimatu właściwie. To trzeba samemu ocenić. Mnie bardzo przypadły do gustu. Polecam.

Ps. Do upolowania np. na http://www.5fantastic.pl/...6/video/5841746
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-07-07, 12:01   




Varg Vaum - Prywatny detektyw, samotnik i były pracownik opieki społecznej, zwolniony po brutalnym pobiciu narkotykowego dealera. Bezkompromisowy i bezwzględny. Stosuje niekonwencjonalne metody i często działa poza prawem. Zawsze chce poznać prawdę. Za wszelką cenę. Sezon pierwszy - sześć pełnometrażowych filmów opartych na bestsellerowych kryminałach norweskiego pisarza Gunnara Staalesena. "Varg Veum" to 9 godzin mrocznych detektywistycznych historii w klimatach znanych z powieści Stiega Larssona i Henninga Mankella. W 2010 ukazał się sezon drugi, również sześcioodcinkowy.
Znak firmowy Gunnara Staalesena to pełna zaskakujących zwrotów i do końca trzymająca w napięciu akcja, rozgrywająca się na tle zachwycających krajobrazów Norwegii.

Sezon 1:

*Gorzkie kwiaty-Bitre Blomster|Bitter Flowers (September 2007)
*Mord w Bergen-Tornerose|Sleeping Beauty (January 2008)
*Twój aż do śmierci-Din Til Doden|Yours Until Death (March 2008)
*Upadłe anioły-Falne Engler|Fallen Angels (April 2008)
Kobieta w lodówce-Kvinnen i Kjoleskapet|The Woman In The Fridge (September 2008)
Pogrzebane psy nie gryzą-Begravde Hunder|Buried Dogs (October 2008)

Sezon 2:

Skriften pa Veggen|The Writing On The Wall (November 2010)
Svarte Far|Black Sheep (January 2011)
Dodens drabanter|Consorts Of Death (April 2011)
I morket er alle ulver gra|At Night All Wolves Are Grey (November 2011)
De dode har det godt|The Dead Have It Easy (January 2012)
Kalde hjerter|Cold Hearts (March 2012)


"Varg Veum to prywatny detektyw, który na tle przepięknych krajobrazów, w Bergen rozwiązuje kolejne zagadki kryminalne. Trond Espen Seim zbudował bohatera skomplikowanego. Na początku nie przypadł mi do gustu.Następnie w miarę rozwoju fabuły kolejnych epizodów, daje się poznać widzowi. Powoli się odsłania, pokazuje swoje ludzkie oblicze, daje się nieco oswoić. ‘Nieco’, bo to jest przecież w gruncie rzeczy dzikie zwierze. Raz w życiu naszym polskim tłumaczom wyszło przeinaczenie oryginalnego tytułu. U nas ta seria filmów funkcjonuje pod nazwą ‘Instynkt Wilka’. Tym właśnie jest Varg – wilkiem, zawsze samotny, zawsze na tropie. Traci po kolei kolejne kobiety, które pojawiają się w jego życiu, nie ma przyjaciół w normalnym znaczeniu tego słowa, a jedynie – podobnie do Sherlocka Holmesa – coś na kształt dziwnej męskiej relacji opartej na rywalizacji, która go łączy z komisarzem bergeńskiej policji.
Obok głównego bohatera, mocną stroną wszystkich pięciu filmów jest scenariusz i sama kryminalna intryga."


Nie obejrzałem wszystkich bo nie każdy z nich jest u nas dostępny, sezon pierwszy ukazał się u nas na DVD, część jest w sieci, z sezonem drugim na razie jest krucho pod wzgledem dostępności polskiej wersji językowej.
Norwegowie pozazdrościli szwedom i duńczykom ich produkcji kryminalnych i zrobili swoją. Jest w niej więcej żywej akcji, mniej tego charakterystycznego skandynawskiego klimatu, ale ogólnie jest dobrze. Nie uważam czasu spędzonego na tej lekturze za stracony. Polecam.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-07-07, 14:15   



Wallander (a dokładnie: Mankell Wallander) - serial szwedzki, sezon 1 (2005–2006) 13 pełnometrażowych odcinków, sezon 2 (2009–2010) również 13 pełnometrażowych odcinków.

"Kurt Wallander, stworzony przez szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, to jeden z najbardziej wyrazistych bohaterów współczesnego kryminału. Mieszka i pracuje w Ystad. Ma za sobą rozstanie z żoną i próbę samobójczą jedynej córki, Lindy. Również jego stosunki z ojcem są dosyć skomplikowane, który nigdy nie pogodził się z tym, że Kurt został policjantem. Praca pochłania Wallandera bez reszty, bohater nie ma zbyt wielu przyjaciół. Boryka się z depresją, kłopotami ze zdrowiem, kryzysem wieku średniego i napadami gniewu. A jednak w Szwecji trudno byłoby znaleźć lepszego śledczego.
Bestsellerowy cykl książek Mankella doczekał się wielu ekranizacji. Dwie z nich to - uhonorowana pięcioma nagrodami BAFTA brytyjska adaptacja, w której w Wallandera wcielił się Kenneth Branagh oraz seria szwedzka, w której głównego bohatera zagrał Krister Henriksson. "

"Wśród ekranizacji książek o przygodach Wallandera wyjątkowe miejsce zajmuje wyprodukowany w Szwecji telewizyjny cykl, emitowany od 2005 roku. W produkcję zaangażował się sam Henning Mankell, który jest również autorem większości scenariuszy odcinków serii. Każda część tego cyklu to w istocie autonomiczny film telewizyjny. Akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z powieści, ale na potrzeby serialu Mankell stworzył zupełnie nowe, oryginalne fabuły. Grający główną rolę Krister Henriksson wydaje się idealnym odtwórcą postaci detektywa - jest perfekcyjnie wiarogodny jako człowiek z przeszłością, w którym znużenie walczy z niezgodą na zło. Szwedzki serial ma mroczne skandynawskie dotknięcie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie ekranizacji przygód policjanta Ystad."


Mistrzowska rola Branagha w wersji brytyjkiej jest może nie przebicia ale zawartość tresciowa szwedzkiej wersji serialowej (niebędąca ekranizacją książek) zachęciła mnie do obejrzenia tej produkcji. Jest dobrze, stanowi świetne uzupełnienie ekranizacji powieści, dopełnienie całej historii. Do tej pory obejrzałem sezon 1, to dość długa lektura, dobra gra aktorska, niepowtarzalny klimat. Dla miłośników skandynawskich kryminałów lektura obowiązkowa. Polecam.
W Polsce całość ukazała się na DVD.
PS
26 pełnometrażowych filmów to nie miniserial ale tematycznie mi tu idealnie pasuje do reszty pozycji.

Do upolowania również np na 5fantastic.pl
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2014-05-30, 23:15   

"Rosemary's Baby" - reżyseruje Agnieszka Holland. Miniserial, który miał mieć 4 odcinki, ale ostatecznie NBC spięło go w dwie części. W rolach głównych: Zoe Saldana i Patrick J. Adams (Mike z "Suits"). Generalnie - nie umywa się to do filmu Polańskiego. Dosłowne, bliższe raczej "Adwokatowi diabła". Pozbawione niepokoju, dwuznaczności. Książek nie czytałem, więc porównuję z filmem Polańskiego, dlatego nie wiem, czy przeniesienie fabuły do Paryża było bliższe powieściom. Z pewnością nie był to tak do końca zły pomysł. Szkoda tylko, że odmłodzono bohaterów z drugiego planu. U Polańskiego byli to dobrotliwi staruszkowie i nie sposób było spodziewać się po nich niczego złego. Był to zabieg budujący dwuznaczność i manipulowanie widzem, który nie był pewien, czy to bohaterka ma "zwidy", czy tak jest naprawdę. Zresztą, do samego końca tak było. U Holland mieszkańcy paryskiej rezydencji są młodsi, potężniejsi, bo bogatsi, bardziej wpływowi i w kwiecie życia.

Można było dodać fabule pazura, dorzucając trochę francuskiego szyku: trochę hedonizmu, nihilizmu. Ale NBC nie odważyło się na to, bo przecież nie mogłoby inaczej wyemitować filmu i trzeba byłoby go "wysłać" do którejś z "córek", czyli stacji kablowych. Może tak trzeba było zrobić. I byłoby lepiej. Poza tym scenariusz jest poprawny. Oferuje zaskoczenia, ale nie na tyle, aby było to jakoś atrakcyjne. A jak pokazuje serial oparty o "Fargo" braci Coen - nie ma rzeczy niemożliwych i można dorównać oryginałowi. Tu się nie udało. A nawet stworzenie "czegoś innego" nie wyszło tak, aby można było uznać ten "miniserial" za udany.

Mimo to obejrzałem bez nudy i zniecierpliwienia. Może dlatego, że znałem już wcześniej recenzje. Choć były one surowsze od moich wrażeń tu pisanych na gorąco. Jeśli chodzi o polskie "akcenty", to poza reżyserką (która chyba nie za wiele miała do powiedzenia, jeśli chodzi o całość), warto zwrócić uwagę na Wojciecha Pszoniaka. W całkowicie marginalnej roli. I całkowicie niewartej uwagi :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_IgUhP1jIGk[/youtube]
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2015-11-21, 16:10   

"Bron/Broen" - i wiadomo o co chodzi... ;)
Jestem dopiero po dwóch odcinkach, ale bardzo szybko daje się odczuć, że wersja (h)amerykańska jest nędzną zżynką w porównaniu do klasy szwedzko-duńskiego oryginału... :-)
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2015-11-22, 10:35   

Ja czekam, aż wyjdzie cały trzeci sezon, by spokojnie się delektować:) Dwa poprzednie były ekstraklasą.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2016-08-01, 19:20   

"Olive Kitteridge" - mądry i wzruszający 4-odcinkowy mini serial HBO. Świetny w każdym calu.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2016-08-02, 08:35   

Dobrze prawisz. Znakomita produkcja. I bardzo dobrze, że została doceniona.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2018-06-13, 13:46   

Z całego serca polecam "Waco" - znakomity, oparta na faktach mini serial o sekcie Davida Koresha, przywódcy Gałęzi Dawidowej... W tej roli Taylor Kitsch. W obsadzie jest także m. in. nasz ulubiony agent Nelson z "Boardwalk Empire", czyli Michael Shannon.
Podchodziłem do tematu trochę niczym tygrys do jeżozwierza, lecz wewnętrzne opory zostały szybko przełamane... Historia jest wielopłaszczyznowa, bardzo ciekawa i dramatyczna. Bez wątpienia jedna z najlepszych serialowych produkcji 2018 roku. Kto nie oglądał ten trąba! :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 14