FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rosja, ach to ty
Autor Wiadomość
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2014-11-12, 18:45   Rosja, ach to ty

Zaczęło się od Imperium Kapuścińskiego. Opowieść z wizyty w upadającym/upadłym ZSRR. Syberia, różne republiki i relacja z kraju, który jawi się jak inna kraina. Później było trochę innych książek, najbardziej zapadły mi w pamięci:
Po Syberii Thubrona
Dzienniki kołymskie Hugo-Badera
Jakuck Książka

Teraz czytam Podróż do krainy zeków Juliusa Margolina. W planach mam Opowiadania kołymskie Szałamowa i Ewangelia według kata Wajnerów. Gdzieś na horyzoncie majaczy Archipelag gułag Sołżenicyna, ale na pewno jest dużo, dużo więcej ciekawych tekstów na temat tej dziwacznej krainy. Dlatego proszę was o pomoc. Będę wdzięczny za tytuły książek o Rosji, ZSRR, Syberii, byłych republikach radzieckich. Interesuje mnie głównie wiek XX, ale na pewno też spojrzę na książki opisujące wiek XIX i XXI (o ile książka zahaczy też o wiek XX). Podrzucajcie tytuły, dzielcie się wrażeniami z lektury, przestrzegajcie przed wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2014-11-12, 19:47   

Hugo-Badera można łykać bez popity (W rajskiej dolinie, wśród zielska miażdży pytonga), do tego koniecznie Jagielskiego, jeśli idzie o Kaukaz (Dobre miejsce do umierania, Wieże z kamienia).
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2014-11-12, 20:48   

Niedawno na sali w Carrefour znalazłem z 50% rabatem to: http://lubimyczytac.pl/ks...roze-po-syberii Nie czytałem jeszcze, ale fragmenty wyglądają smakowicie.

A z powieści mających miejsce akcji w tym klimacie gorąco polecam "Ludowy akt miłości" Meeka - również do dostania w większości dyskontów książkowych. Bardzo fajne połączenie mroźnej Syberii, wątków uciekinierów z obozów, mistyki, historii sekty skopców i inne smaczki...
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2014-11-12, 21:13   

Panie Toto, przestaw "Opowiadania kołymskie" Szałamowa na później i bierz się Pan w pierwszej kolejności za wielopłaszczyznowe:
- "Życie i los" W. Grossmana i "Archipelag Gułag" Sołżenicyna (kilka lat temu Rebis wydał w ten tytuł w trzech eleganckich tomach)

Skoro wśród książek będących w orbicie Twoich zainteresowań wymieniłeś powieść pt. "Ewangelia według kata" (bardzo dobra pozycja), to w tej sytuacji polecę także inne:
- cykl "Dzieci Arbatu" Rybakowa (kuźwa, tyle książek wznawiają, a nie wiedzieć czemu tego nie...)
- W. Pielewin - w pierwszej kolejności: "Święta Księga Wilkołaka", "Empire V", "Omon Ra i inne opowieści" (Beata potwierdzi wysoką jakość)
- "Oddział chorych na raka" Sołżenicyn
- "Akwarium" W. Suworow (tylko tę z jego twórczości)

Z reportaży:
- "Ołowiane żołnierzyki" (Afganistan), "Czarnobylska modlitwa" - S. Aleksjiewicz
- "W rajskiej dolinie wśród zielska", "Biała gorączka" - Hugo-Bader
- "Planeta Kaukaz" W. Górecki

Wspomnienia z łagrów:
- "Stroma ściana" E. Ginzburg
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2014-11-13, 10:29   

ASX76 napisał/a:
- "Akwarium" W. Suworow (tylko tę z jego twórczości)

Ej no. A "Żołnierze wolności"?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2014-11-13, 17:38   

ASX76 napisał/a:
- "W rajskiej dolinie wśród zielska", "Biała gorączka" - Hugo-Bader
- "Planeta Kaukaz" W. Górecki
Zaliczone.


Misiel, dzięki, właśnie o coś takiego mi chodziło.

E:
Oczywiśći dzięki też Orkowi i ASIksowi. Ale Szałamow jest pierwszy w kolejce i nie zmienią tego twoje zaklęcia.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2014-11-18, 08:54   

Ja bym do Syberii dorzuciła "Wołokę" Mariusza Wilka. O Kaukazie cały Górecki, najlepszy jest "Toast dla przodków" jak dla mnie, a dla uzupełnienia można starszego Kapuścińskiego "Kirgiz schodzi z konia".
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2014-11-18, 12:31   

Romulus napisał/a:
ASX76 napisał/a:
- "Akwarium" W. Suworow (tylko tę z jego twórczości)

Ej no. A "Żołnierze wolności"?


Jeśli nawet już..., to dopiero na samym końcu, choć osobiście uważam, że nie ma takiej potrzeby. :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14