FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka przeglądarka?

Jakiej przeglądarki używasz?
Opera
24%
 24%  [ 18 ]
Firefox
60%
 60%  [ 45 ]
Netscape
0%
 0%  [ 0 ]
Mozilla
8%
 8%  [ 6 ]
Safari
0%
 0%  [ 0 ]
Flock
1%
 1%  [ 1 ]
IE
6%
 6%  [ 5 ]
Głosowań: 75
Wszystkich Głosów: 75

Autor Wiadomość
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2007-10-22, 12:02   Jaka przeglądarka?

Standardowe pytanie. Jakiej przeglądarki używacie?

Możliwości jest już w tej chwili naprawdę wiele. Firefox, Opera, Safari, Flock, Netscape, Mozilla czy Internet Explorer (którego używanie szczerze odradzam).

Ja do tej pory byłem zwolennikiem Firefoxa oraz Opery ale w dniu wczorajszym natknąłem się na Flocka, który to wykazuje się większą funkcjonalnością od liska. Do tego odnoszę wrażenie, że strony płynniej się ładują. Ogromny plus za to, że Flock ma wbudowany czytnik RSS, czego nie ma FF, a te dostępne do zainstalowania nie spełniały moich oczekiwań Nie wiem czy wrócę do FF. Opera mimo wielu zalet jakie posiada, nie radzi sobie ze wszystkim tak dobrze jak produkty oparte na Netscapie.

Osoby które wciąż używają IE prosił bym o odwidzenie strony BrowseHappy i zapoznanie się z jej treścią, a może zdecydujecie się na wypróbowanie którejś z alternatywnych przeglądarek.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2007-10-22, 12:09   

FF ma czytnik RSS :) - mi działa w każdym razie bez żadnych dodatkowych programów :)

Od kiedy poznałem Liska - używam tylko jego, IE tylko do testów zgodności stron które czasami płodzę. Na konsoli linuxowej i do testów wyglądu strony w gołym txt - linksa :)

EDIT: Na komórce mam miniOperę :) - świetnie się spisuje :)
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-10-22, 17:02   

Kiedyś, w bardzo dawnych czasach używałam IE, nieświadoma dobrodziejstw innych kultur xD dopiero za namową Ganda przeszłam na FF i zostałam - po prostu polubiłam się z liskiem xD mam kilka zainstalowanych wtyczek, dostosowałam go wizualnie, jest słownik, wszystko to, czego mi potrzeba do szczęścia. W najbliższym czasie raczej nie przewiduję zmian - i tak mam słabego kompa, bardziej wypasiona przeglądarka mi nie pomoże. Dopiero po wymianie złomu coś na ten temat pomyślę xD
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2007-10-22, 17:16   

Kuźwa nie ta odpowiedź. --_- Olać ankietę, bo się walnąłem. ;P Oczywiście używam Liska, kiedyś długi czas spęczyłem na Operze też ją bardzo dobrze wspominam, ale Lisek wygrał i współpracujemy na pewno już z rok bez żadnych zgrzytów. Udany związek. ;) IE używam sporadycznie, niektóre strony nie obsługują Liska - znaczy da się, że mogą obsługiwać, ale nie chcę go zaśmiecać. ;) No i Lisek i tak jest fajny. ;P Nie przewiduję zamiany, chyba, że ktoś mi pokażę inna przeglądarkę i udowodni, że jest lepsza. Jestem otwarty na propozycję i uważam że trzeba iść do przodu więc jak na rynku pojawi się coś lepszego, zostawię Liska bez mrugnięcia okiem. ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2007-10-22, 18:21   

Ja od lat jestem miłośniczką Opery, chociaż z Liska też czasami korzystam. Opera ma jedną podstawową wadę: zżera od cholery ramu i nie należy do najszybszych. Ale przyzwyczajenie drugą natura człowieka i mi z Wyjcem dobrze ;)
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-10-22, 19:37   

Używam dwóch, najczęściej naraz XD Firefox i Avant, który w zasadzie nie jest samodzielną przeglądarką, tylko nakładką na IE.
Zalety Avanta:
- niezliczone :P skróty adresowe, adblock, wygodne zakładki, zapamiętywanie stron; ogólnie kupa funkcji, bez których żyć nie mogę ^^
Wady Avanta:
- IE, oczywiście. Od kilku dni dziadostwo pyta przy starcie, czy może działać jako serwer. Co ten szit chce wysyłać do neta? >.< Nie wiem, czy to jakiś szpieg się przyplątał (antywir nic nie wskazuje), czy to te nowe samoładujące reklamy devianta.
Zalety liska:
- pewne opcje tabów, których nie ma w avancie _-_
Wady liska:
- ramożerność.
Jak widać, nijak mi dogodzić :/ Nie mam pojęcia, co się dzieje z tym durnym ie, ale na liska też nie mogę się do końca przestawić. Ciężkie życie :P

Opery nie chcę, bo za długo trzyma cache i nie ma możliwości skasowania stron, które były załadowane, gdy się ją zamknęło.
_________________
goodreads .
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2007-10-22, 22:01   

Ależ to jest podstawowa zaleta :D ja mam stale pod Opera otwartych 8-10 okien :mrgreen: A w celu "skasowania" wystarczy po prostu je zamknąć :P
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-10-22, 22:23   

makatka napisał/a:
A w celu "skasowania" wystarczy po prostu je zamknąć :P

Chodzi mi o taką sytuację: pakuję się na stronę ze złośliwym skryptem, który otwiera mi nowego popupa (niezblokowanego przez przeglądarkę) co pół sekundy. W napadzie paniki zabijam cały program. I co teraz? ;P Po ponownym odpaleniu liska wszystko się wyzeruje, avant się spyta, które z poprzednio otwartych ma załadować, a opera załaduje wszystko tak jak było i znów okienka zaczną się mnożyć. ;)

Ja także korzystam z tabów, choć ograniczam się do sześciu czy siedmiu - jak jest ich więcej, to robią się mniejsze i trudniej w nie klikać XD

Od pół godziny omijam devianta i czekam, aż avant znów będzie chciał coś wysyłać... ale okienko firewalla nie wyskakuje. Czyżby to jednak dA coś chciało od mojego kompa? :/
_________________
goodreads .
 
 
Gand 
Smart Guy


Posty: 680
Wysłany: 2007-10-22, 22:32   

Dhuaine napisał/a:
W napadzie paniki zabijam cały program. I co teraz? ;P Po ponownym odpaleniu liska wszystko się wyzeruje, avant się spyta, które z poprzednio otwartych ma załadować, a opera załaduje wszystko tak jak było i znów okienka zaczną się mnożyć. ;)

Problem na lisku nie istnieje - nie natknąłem się jeszcze na popupa, który atakowałby moją przelgądarke w taki sposób i z nią wygrał. : >

Avant - ktoś to kiedyś ładnie określi: "Tak, jakby nałozyć kaoroserię nowego mercedesa na malucha". To tylko nakładka na gówniany IE. Więc z miejsca dyskwalifikacja.

Oczywiscie używam FF. Miałem też operę, ale Lisek wydał mi się bardziej user friendly, chociaż O wiele w tyle nie jest. Korzystam od... 3 lat? Coś koło tego. A ile osób sam przekonałem do odejścia od IE i przejścia na Firefoxa - nie zliczę. 8)
_________________
We care a lot about the army navy air force and marines
We care a lot about the SF, NY and LAPD
We care a lot about you people, about your guns
about the wars you're fighting gee that looks like fun

We care a lot about the Garbage Pail Kids, they never lie
We care a lot about Transformers cause there's more than meets the eye

We care a lot about the little things, the bigger things we top
We care a lot about you people yeah you bet we care a lot.
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2007-10-22, 22:40   

Gand napisał/a:
Dhuaine napisał/a:
W napadzie paniki zabijam cały program. I co teraz? ;P Po ponownym odpaleniu liska wszystko się wyzeruje, avant się spyta, które z poprzednio otwartych ma załadować, a opera załaduje wszystko tak jak było i znów okienka zaczną się mnożyć.


Problem na lisku nie istnieje - nie natknąłem się jeszcze na popupa, który atakowałby moją przelgądarke w taki sposób i z nią wygrał. : >


Mnie nic podobnego nigdy nie zaatakowało Opery ^^' Może nie należy obwiniać przeglądarki tylko antywira :dwarf:
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-10-22, 22:40   

Gand napisał/a:
Problem na lisku nie istnieje - nie natknąłem się jeszcze na popupa, który atakowałby moją przelgądarke w taki sposób i z nią wygrał. : >

Mnie to raz się zdarzyło. ;) Na szczęście popup był tylko jeden i nic się liskowi nie stało.

Gand napisał/a:
Avant - ktoś to kiedyś ładnie określi: "Tak, jakby nałozyć kaoroserię nowego mercedesa na malucha".

Ano niestety :/ Patrzyłam na inne przeglądarki pod kątem opcji avanta, i najbardziej przypomina go maxthon... który też jest nakładką na ie. >.<

makatka napisał/a:
Może nie należy obwiniać przeglądarki tylko antywira

To antywiry mają obowiązek blokować popupy? o.o To był jakiś prosty skrypcik javowy. W Operze nie raz i nie dwa wyskakiwały mi takie durne okienka, na szczęście na tyle wolno, ze wszystkie dało się w miarę bezproblemowo pokasować. Wolę jednak nie ryzykować, że zatkam kiedyś przeglądarkę. Wtedy chyba tylko czyszczenie tempów moze pomóc... ale jeśli Opera spróbuje ponownie załadować ten url, to klops.
_________________
goodreads .
 
 
Zła 
Lód


Posty: 463
Skąd: Wrocław - Łódź
Wysłany: 2007-10-24, 11:02   

Używam liska, od jakiegoś czasu, bo jakoś nie mogłam się do niego przekonać. Jak brat sobie go zainstalował to stwierdziłam, że IE mi wystarcza, a później kilka razy posiedziałam na kompie brata i stwierdziłam, że lisek nie jest zły i teraz sama go używam. Koniec posta z serii "urzekła mnie Twoja historia" ;P
_________________

 
 
Bruja 
Bucka


Posty: 471
Wysłany: 2007-10-24, 17:27   

U mnie też Lisek, z tym, że od niedawna. Wygrał nierówny pojedynek z Operą, gdyż, iż, albowiem posiada słownik- wielce pomocną rzecz ;) Poza tym przy Operze świrowała mi poczta i ogólnie lisek jest ładniejszy niż czerwone kółko xD
A IE... stare dzieje... nie mówmy o tym...
_________________
W moim świecie wszyscy są kucykami, jedzą tęczę i kupkają motylkami.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2007-10-31, 22:44   

IE - bo stary tradycjonalista jestem. Mnie wystarcza - nie lubię przepakowanych programów z gromem funkcji, których bym potem i tak nie używał.
EDIT
Ześwirowała mi poczta //buu Przeszedłem na lisek //buu Słownik dobra rzecz //kas
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

  
 
 
Olisiątko 


Posty: 819
Skąd: Izolatka
Wysłany: 2007-10-31, 22:52   

Tigana napisał/a:
IE - bo stary tradycjonalista jestem. Mnie wystarcza - nie lubię przepakowanych programów z gromem funkcji, których bym potem i tak nie używał.


Jesteś otwarty na ludzi :))

Osobiście używam liska i nie wiem jak wczesniej mogłem żyć bez zakładek i masy pluginów. To jakby z ery kamienia skrobanego przejsc od razu do ery nano :O
Opery nie trawię bo reklamy, mała modyfikowalność i ma brzydkie logo :P
_________________
All the ways you wish you could be, that's me.
I look like you wanna look.
I fuck like you wanna fuck.
I am smart, capable, and most importantly, I am free in all the ways that you are not.
 
 
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-31, 23:56   

Firefox. Kiedyś używałem IE i stanowczo twierdziłem, że na nic innego się nie przesiądę. Cóż... myliłem się:] Swego czasu spróbowałem Firefoxa i przekonałem się do niego. Teraz IE wydaje się być takim ubogim kuzynem z wiochy zabitej dechami. I to gdzieś na Syberii...
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
Cord 
XVII


Posty: 18
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-11-01, 09:49   

Opera. Dzieki możliwości ,,Szybkiego Wybierania'' do którego się przyzwyczaiłem, odstawia konkurencje. W szybkim wybieraniu mam strony które uzywam najczęściej, dzięki temu prawie w ogóle nie wpisuje adresów, resztę stron mam w zakładkach.
Wadą liska, jest brak możliwości szybkiego tworzenia nowej karty - albo się mylę.
Wydawało mi się że trzeba wejść gdzieś tam w plik- nowa karta. A w Operze - jak na dłoni ;)

A IE nie będę komentował :evil:
_________________
istern egz
 
 
Derian 
Infidel


Posty: 37
Skąd: inąd
Wysłany: 2007-11-01, 10:11   

Opera takoż.

W moim mniemaniu najlepsza, z obecnie dostępnych przeglądarek. Jak poprzednik napisał, szybkie wybieranie to genialna sprawa. I faktycznie można oduczyć się wpisywania adresów ;)
Cord napisał/a:
Wadą liska, jest brak możliwości szybkiego tworzenia nowej karty - albo się mylę.

Aby napewno? Wciśnij sobie CTRL+T. Działa na Operze i Firefoxie.
Na lisku też troszkę pracowałem i równie przyjemna przeglądarka. Choć jak to Akati napisała, przyzwyczajenie robi swoje.

W zasadzie wszystko sprowadza się do tego, żeby używać czegoś innego niż IE :P

PS. Podobno te nowsze IE już są jakieś sensowne. Też mają zakładki etc.
_________________
"Od chwili tej do końca świata w ludzkiej będziemy pamięci...
My wybrani, kompania braci. Kto dziś wespół ze mną krew przeleje, ten mi bratem..."

"Porzućcie wszelkie nadzieje, Wy którzy tu wchodzicie"
 
 
Cord 
XVII


Posty: 18
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-11-01, 10:18   

Derian napisał/a:
Aby napewno? Wciśnij sobie CTRL+T.

Ano, możliwe. Nigdy nie używałem skrótów klawiszowych, chodziło mi o tworzenie karty myszką.
_________________
istern egz
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-11-01, 11:41   

Firefox z pluginami - z gestami, z adblockiem, z dodatkami do gmaila, ze słownikami polskim, angielskim, niemieckim, ze skórką, z dodatkiem zawierającym kody phpbb podstawowe... do tego parę godzin spędzonych na konfiguracji (wszak trzeba co chwilka coś dodać) i cóż... ramu nie zżera mi aż tak dużo bym na to uwagę zwracał. Do tego dochodzi chatzilla (chociaż za często jej nie używam) i czytnik RSS :D
 
 
pillon

Posty: 21
Wysłany: 2007-11-01, 21:05   

tylko Lisek :D:D
inne są głupie :D
 
 
Terrapodian 


Posty: 75
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-11-01, 22:06   

Płonąca Panda Mała. Łatwa w obsłudze (nie to, ze mało kapliwy jestem :P ), podręczna, szybka i bezpieczna. Dodatkowo adblock i zakładki z nowinkami. Nie widzę potrzeby zmiany przeglądarki na jakąkolwiek inną.
_________________
Bóg mi wybaczy. W końcu to jego fach. ~ Heinrich Heine na łożu śmierci
 
 
Shadowrunner 
Dusza Dzikiego Ludu


Posty: 404
Skąd: Majorat Rabsztyński
Wysłany: 2007-11-02, 00:11   

Ja używam lisa. Chociaż - aż wstyd się przyznać jak na informatyka - wszystkich tych bajerów, z których inni korzystają to w ogóle nie korzystam, bo nie chce mi się ich ściągać, konfigurować i instalować. I tak to co najważniejsze mam z instalką (czyli zakładki i słownik do forów :P ).

Mam takie małe pytanie do adminów: czy silnik tego forum nie oferuje przypadkiem takiej drobnej bajer-funkcji (bo jeśli oferuje to jest chyba wyłaczona), że przy postach użytkowników wyświetlane są: ich przeglądarka i system operacyjny które były obecne przy pisaniu postów - bo gdzieś to widziałem na sieci, tylko nie pamiętam w jakiej dystrybucji...
_________________
"Summoned I come... Why do you come here? I come to serve... Who do you serve? I serve the truth... What is the truth? That we are one people, one voice... Will you follow me into fire? Will you follow me into darkness? Will you follow me into death? I will follow... Then follow."

Polskie forum eRPG
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2007-11-02, 00:16   

Shadowrunner napisał/a:
I tak to co najważniejsze mam z instalką (czyli zakładki i słownik do forów :P ).

Mam dokładnie to samo co Shadow. Jasne, że dopiero zaczynam przygodę z "liskiem" , ale już teraz wiem, że zadnych dodatkowych bajerów nie będę sprowadzał. Za łatwo można coś przypadkowo namotać, a potem nie móc tego odkręcić. Cenię prostotę i funkcjonalność i gdyby nie fakt, że mi się zamotało IE to pewnie nic bym nie zmienił. To samo mam z moim "komórczakiem" - byle można było zadzwonić i wysłać smsa.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Geoffrey
Pan Kocki


Posty: 562
Skąd: Via Regia
Wysłany: 2007-11-02, 00:57   

Piętnaście minut temu zainstalowałem Firefoxa.
I chyba zostanie ;)
Na wnioski jeszcze za szybko, ale pierwsze wrażenie jest pozytywne.
_________________
Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας, καi τοiς εν τοϊς μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.
 
 
Retiarius 


Posty: 158
Wysłany: 2007-11-02, 03:24   

Na początku był IE - tragedia. Potem była Opera - coś wspaniałego. Następnie zainstalowałem FF i długo go używałem, obecnie wróciłem do Opery bo wygodniej się na niej ściąga różne pliki i po prostu jest jakby to okreslić - "płynna". FF używam sporadycznie, ale mam o nim dobre zdanie.
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-11-02, 19:47   

Cord napisał/a:
Wadą liska, jest brak możliwości szybkiego tworzenia nowej karty - albo się mylę.

Kliknij dwa razy myszką w puste miejsce na pasku z kartami - wyskoczy nowa, całkiem pusta ;)
Ktoś wie, czy można w podobny sposób zabić szybko kartę? W avancie podwójny klik na istniejącą zamyka ją, bez żadnego celowania w ten czerwony krzyżyk.

Wulf napisał/a:
ramu nie zżera mi aż tak dużo bym na to uwagę zwracał

Firefox żre 80 MB po trzech godzinach użytkowania. Trochę dużo :/ Uważałam avanta za bardzo ramożernego, ale nowy lis pobił wszelkie rekordy.
Opera chyba jest najbardziej przyjazna dla ramu, ale jej interfejs mnie odstrasza.

Wczoraj czyściłam tatuśkowi lapa. Teraz jakoś działa, ale IE nadal muli potwornie (ja nigdy nie miałam takich problemów). Można go jakoś usprawnić? //panda Tatek nie zgodził się na zainstalowanie liska...
_________________
goodreads .
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-11-02, 19:50   

Dhuaine napisał/a:
Ktoś wie, czy można w podobny sposób zabić szybko kartę?

Naciśnij kółko czy inny przycisk odpowiadający mu na myszy. W zakładkę oczywiście - zamknie to kartę. I jak chcesz otworzyć jakiś link w nowej karcie to tym samym przyciskiem klikasz w link o.o
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2007-11-02, 20:15   

Shadowrunner napisał/a:
Mam takie małe pytanie do adminów: czy silnik tego forum nie oferuje przypadkiem takiej drobnej bajer-funkcji (bo jeśli oferuje to jest chyba wyłaczona), że przy postach użytkowników wyświetlane są: ich przeglądarka i system operacyjny które były obecne przy pisaniu postów - bo gdzieś to widziałem na sieci, tylko nie pamiętam w jakiej dystrybucji...
Jest oczywiście to dostępne - ale minimalizujemy choinkę w postach :) (jeszcze muszę wywalić Emaile, www i GG z widoków postów ;) - wszystko będzie w profilu), myślę, że to nie fajnie wygląda - za to dane statystyczne przeglądarek powinny być w statystykach
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-02, 21:46   

Używam Explorera. Kiedyś miałem zarówno Mozillę Firefox i Explorera, ale od kiedy zmienił się mój system operacyjny z Windows 98 na Windows XP, mam tylko IE.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 15