FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[UW] Catherynne M. Valente
Autor Wiadomość
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2013-11-22, 11:09   

Nieśmiertelny jest świetny:)
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-22, 12:27   

Cytat:
Nieśmiertelny jest świetny:)

Prawda
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2013-11-22, 12:54   

rybieudka napisał/a:
Cytat:
Nieśmiertelny jest świetny:)

Prawda
Jestem odmiennego zdania. Żadna inna książka, poza M. Johnem Harrisonem, nie zmęczyła mnie bardziej od "Nieśmiertelnego".
Jakby to powiedział ASX: "Nudy na pudy i przerost formy nad treścią" ;)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2013-11-22, 19:15   

Lubię treść opakowaną w bogatą formę, więc podejrzewam, że mi się spodoba.
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2013-11-22, 19:42   

Tam nie brakuje treści, IMHO to najlepsza powieść Valente.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-11-22, 23:21   

Możliwe. Mi najbardziej podobały się ze względu na formę Opowieści :)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2013-11-23, 14:11   

Ale Nieśmiertelny jest chyba najbardziej oryginalnym z jej utworów.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2013-11-23, 14:14   

I przede wszystkim najlepszym z jej utworów. Chociaż wszystkie są wyśmienite.
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2013-11-23, 14:18   

Cintryjka napisał/a:
Ale Nieśmiertelny jest chyba najbardziej oryginalnym z jej utworów.
Ale ja tego nie zamierzam jakos specjalnie negowac. Napisalem tylko, ze ksiazka wynudzila mnie niemozebnie. "Palimpsest" czytalo sie o wiele lepiej.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2013-11-23, 19:20   

MadMill napisał/a:
I przede wszystkim najlepszym z jej utworów. Chociaż wszystkie są wyśmienite.


Jak pisałam wyżej zresztą:)
Jachu: Myślę, że to kwestia gustu po prostu.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2013-11-23, 19:34   

Myślę, że najwięcej się frajdy czerpie jak człowiek zagłębi się także w podstawy tej powieści. To trochę może zaważyć na oryginalności powieści o czym napisałaś wyżej, ale mnie to w ogóle nie przeszkadza.
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2013-11-23, 20:15   

Tak mnie zachęcacie, że chyba na jeden ze stosów przy łóżku przeniosę "Nieśmiertelnego". To jeszcze nie oznacza szybkiego czytania, bo niektóre książki spędzają w tych stosach ponad dwa lata, ale zawsze coś. Swoją drogą muszę się zastanowić, co zrobię ze stosami przyłóżkowymi jak się przeprowadzę za kilka miesięcy, bo sypialnia zostanie pozbawiona regałów, które znajdą miejsce w gabinecie. I okolice łóżka zmienią topografię... Muszę coś wymyślić.
edit
Kurcze, po wczytaniu się w opis z tylnej okładki, Valente wylądowała pod ręką, do natychmiastowej lektury. Jestem na świeżo po przeczytaniu książki Jastrzębskiego o Rosji, w kolejce czeka "Irkuck" Książka, to się powieść wkomponuje w klimat. Jak tylko skończę "Chochoły" Szostaka, które wyskoczyły mi nieoczekiwanie ze stosu u dołu łóżka (ukryte były w drugim rzędzie), bo "Fugę" przytaszczyłam z biblioteki i chciałam ją poprzedzić pierwszą powieścią krakowską. Uff, mam za dużo książek.
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2014-01-02, 12:30   

Nieśmiertelny - ostatnia książka którą przeczytałam w 2013. Chyba żadne słowa nie są w stanie wyrazić mojego zachwytu; Opowieści sieroty kupiły mnie z miejsca, i tu było to samo - literacki orgazm od pierwszych zdań.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2015-08-19, 11:11   

Wydawnictwo M bierze się za książki Valente dla dzieci:

http://esensja.stopklatka...idobiektu=25288
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2015-08-19, 11:19   

Coś w sam raz dla mnie 8)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2019-07-29, 12:11   

Opowieści sieroty. W ogrodzie nocy - Catherynne M. Valente

Opowieści dziwnej treści. Doczytałem coś do sto trzydziestej strony i uznałem, że wystarczy. Nie to że zagmatwane, albo że trudny język (choć tu jest śmiesznie o czym za chwilę) czy coś innego specjalnie utrudniającego czytanie. Po prostu odechciało mi się. Uznałem, że szkoda życia na coś co mnie w ogóle nie obchodzi, jest nijakie, nie wykazuje jakiegoś sensu. Logika niektórych opowieści jest zerowa, nawet nie za bardzo starałem się śledzić fabułę bo tam nie wynikało nic z niczego. Czyli baśniowa koncepcja świata, myśleć nie trzeba. Daje to treściową pustkę, ujętą dla niepoznaki w formę rozdętą, przeładowaną metaforyką, często nieudaną, pozbawioną sensu. U Valente wszystko musi byś jak coś innego. Wojownik nie może być po prostu szybki. Musi być szybki jak wilk, wilk musi być silny jak byk, byk, wielki jak góra a góra milcząca jak otchłań. I na dodatek ten wilk to nie może być po prostu wilk. To musi być wilk o lśniącej sierści. Bo wiadomo, wilki o zmatowiałej sierści tak szybkie nie są. Takie rzeczy to za dużo dla mojej wyobraźni. Po przeczytaniu takiego konceptu, mózg przestaje śledzić opowieść autorki a podsuwa mi watahę siedzącą na polanie posrebrzonej światłem księżyca, okrągłego jak bochen chlebowy wypieczony z wielkopolskiej pszenicy, żętej sierpami błyszczącymi jak wypolerowany miecz piastowskiego drużynnika na chwilę przed wyprawą na germańskiego oprawcę. Przed każdym wilkiem, matowym jak z dawna nieużywany talerz cynowy z wiana trzeciej zony czwartego syna hrabiego marchii Dolne Kąty Zaraz Za Lasem, stoi słoiczek z żelem. Z żelem o barwie wody siarkowego jeziora o spokojnej toni, prześwietlanej promieniami lipcowego słońca w popołudniowej porze. I każdy z tych wilków, z namaszczeniem i zrozumieniem powagi sytuacji, nakłada błyszczącą substancję niewielkimi porcjami i doprowadza futro do lśnienia przy pomocy zajęczego omyka. I mózg mój biedny, sterroryzowany żelowymi asocjacjami, podsuwa Grease w wilczej obsadzie i widzę jak wilk z twarzą Travolty, odziany w skórzaną kurtkę, zamiata parkiet wilczą wersją Olivii i puszystym, pysznym ogonem.
Ergo mamy tu pretensjonalny styl dwunastoletniej dziewczynki, próbującej pisać tak, jak według niej powinna pisać duża dziewczynka.

Fakt, że przy lekturze odrobinę się pośmiałem z niezamierzonych śmieszności.

Tu i ówdzie problemy na froncie prac translatorsko-redakcyjnych. Zdarzają się zdania pisane po polskiemu.

Okrutne marnowanie papieru.
2/10
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2019-07-29, 12:19   

Fidel zrobiłeś mi dzień :mrgreen:
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2019-07-29, 12:45   

na zdrowie
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
marjarkasz

Posty: 202
Wysłany: 2019-07-29, 20:12   

Fidel-F2 napisał/a:
podsuwa mi watahę siedzącą na polanie posrebrzonej światłem księżyca, okrągłego jak bochen chlebowy wypieczony z wielkopolskiej pszenicy, żętej sierpami błyszczącymi.........


Właśnie po to są fora. Aby, między innymi, celnie punktować. Bajkowo :) . Także odłożyłem na półkowy niebyt Panią Valente.


A propos Baśni. Z moich ostatnich znalezisk - "Dziewczynka, która wypiła księżyc" Kelly Barnhill, dała mi właśnie to czego nie oferowała Valente.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2019-07-29, 23:11   

Czasem się nie zgadzam z Fidelkiem. Nie powód to, by kruszyć kopie. Ale czasem się zgadzam w rozciągłości, jak tutajowo. Co pijemy?
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14