FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nagroda im. Jerzego Żuławskiego
Autor Wiadomość
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-11-25, 15:15   

Tylko jego?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-11-25, 15:21   

Dukaja w sumie też. //mysli
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-11-25, 15:21   

Jander napisał/a:
Ja po Innych Pieśniach dałem Dukajowi kredyt na każdą jego kolejną książkę.

Z tego, co Dukaja czytałem, właśnie Inne Pieśni są najlepsze.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-11-25, 15:30   

"Lód" żondzi.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-11-25, 17:59   

Cóż, b. się cieszę, że wygrał Dukaj, równie bardzo bym się cieszył gdyby wygrał Szostak, prezentowali ten sam, wysoki, poziom. Inny wynik uznałbym za dużą niesprawiedliwość.
Mam chwilami wrażenie (moje osobiste odczucie, które jest absolutnie subiektywne), że przez niektóre wypowiedzi tu czy w zajdlach przepływa myśl, że jeżeli Dukaj nie napisał czegoś lepszego niż IP czy Lód to dajmy nagrodę komuś innemu. Wg mnie SF to tekst bardzo dobry, jeden z najlepszych jakie czytałem w zeszłym roku i jako taki ma pełne prawo zgarnąć żuławia.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-11-25, 18:40   

Ale czy aby nie jest tak, że Dukaj jest tak wielki, że tracą na tym inni autorzy godni uwagi?
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-11-25, 18:53   

A czy na Dukaju świat się kończy?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-11-25, 19:12   

Nie, nie kończy się. Ale nagrody miały przypaść najlepszym.
Młodzik napisał/a:
Ale czy aby nie jest tak, że Dukaj jest tak wielki, że tracą na tym inni autorzy godni uwagi?
Możesz rozwinąć, bo nie wiem czy olać czy odpowiedzieć?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-11-26, 12:45   

WIadomo, że Dukaj wielkim pisarzem jest, więc kolejny Żuławski, czy Zajdel już nic w tym temacie nie zmienią. Dlatego się zastanawiam, czy nadal jest sens go nagradzać.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-11-26, 12:54   

To co, jak nobla, raz i do galerii sławy? Tylko, że w takiej sytuacji musiałbyś odmówić żuławia i Szostakowi i Protasiukowi i kto by się bił o zwycięstwo, najlepsi?? Że nie wspomnę o zajdlach, bo pewnie byłaby beka z głosowania gdyby wyciąć z nominacji zdobywców nagród z lat ubiegłych.
Albo za utwór/za rok albo losowanie.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-11-26, 13:50   

Nie, mam na myśli tylko i wyłącznie Dukaja. Jeśli nagroda, poza docenieniem danego utworu, ma się również przyczyniać do budowania prestiżu i rozgłosu autora, to w przypadku Dukaja branżowe nagrody nic już nie zdziałają. Zdobył Nagrodę Kościelskich, otarł się o Nike i Paszport Polityki i te wyróżnienia faktycznie mogą znacząco wpłynąć na jego karierę.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-11-26, 13:54   

To dlaczego takich np Kossakowskiej i Grzędowicza nie? Na żuławia chyba nie liczą, zajdle koszą. Trzeba więcej?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-11-26, 14:03   

I niech se koszą, ich książki nie mają ambicji na ważniejsze nagrody. Po prostu mam wrażenie, że na nagradzaniu Dukaja tracą inni fantaści z ambicjami. Choć z drugiej strony polski fandom jest na tyle mały, że ciężko by obeznana osoba nie słyszała o Szostaku albo Twardochu, więc prawdopodobnie tylko jęczę jak stara panna w ciąży :P .
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-11-26, 14:08   

To może powiedzmy mu - Dukaj, nic więcej nie osiągniesz, przestań pisać fantastykę.
Jasne, obecnie rozdaje się Dukaje Roku, ale jego czas też minie. Mi obecność Dukaja nie zasłania twórczości innych, znakomitych twórców.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-11-27, 09:43   

Jakby Dukaj nagród nie dostawał, to byłoby odwrotnie, tzn. narzekalibyśmy tutaj, że jury ślepe i najlepszego nie nagradza.
Nie przesadzajmy, bo jednak Jacek nie co roku coś publikuje i czasem dla innych znajduje się miejsce. :mrgreen:
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-11-27, 09:53   

Z drugiej strony trochę smutne jest to, że już teraz właściwie wiadomo, kto w przyszłym roku zgarnie wyróżnienia: Orbitowski, Szostak i Twardoch. Jednocześnie trzeba podkreślić, że to nie wina nagrody, a mizerii rynku.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
  
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-11-27, 10:00   

o to to, toto. To nie wina Tego kwartetu, że ich średnia jest maxem dla innych piszących.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-11-27, 10:31   

A tak z czystej ciekawości i zupełnie poza tematem: "Morfina" podpada pod fantastykę? Przeczytam tak czy inaczej (kiedyś...), ale nurtuje mnie to.
 
 
ats 
old fat bat


Posty: 1491
Skąd: stamtąd
Wysłany: 2012-11-27, 11:38   

toto napisał/a:
Rycerz na różowym jednorożcu zdobywa barbarzyńską księżniczkę-wojowniczkę ubraną w stalowy gorset i stringi przerobione ze zużytej kolczugi.



To jednak nie jest stracony dzień! :mrgreen:

Mnie też Inne Pieśni powaliły, ale nie inaczej było z Extensą, Czarnymi Oceanami i Lodem. Niestety - Dukaj mnie eksploatuje emocjonalnie, muszę robić długie przerwy pomiędzy kolejnymi książkami.

Ale działa na mnie inaczej niż Huberath. Huberatha wszystko, co było wtedy dostępne wciągnęłam jednym masochistycznym łykiem jeszcze podczas studiów, depresja posturazowa trwała z miesiąc. Wciąż chodzę na terapię, jednak mogę juz o tym myśleć bez większych emocji (i morderczych myśli). Tak, czy siak, gdy w księgarni widzę jakąś książkę Huberatha - natychmiast opuszczam lokal. Ze strachu.
_________________
jakbym z planety była innej
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-09-24, 19:39   

Cytat:
Znane już są dzieła i autorzy uhonorowani Nagrodą Żuławskiego. Oto werdykt jury, ogłoszony oficjalnie 24 września 2013 r. w Domu Literatury w Warszawie:

 Główną Nagrodę otrzymuje Anna Kańtoch za powieść „Czarne”

 Złote Wyróżnienie otrzymuje Łukasz Orbitowski za powieść „Widma”

 Srebrne Wyróżnienie otrzymuje Robert M. Wegner za powieść „Niebo ze stali”


Jestem ciekaw uzasadnienia o wyższości Wegnera nad Szostakiem.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-09-24, 20:18   

Może powieść rzeczywiście jest znakomita i ambitna, a autor się wyrobił po przeciętnych opowiadaniach na poziomie WFRP?? //mysli
(nie umniejszając WFRP, bawiłem się dobrze czytając Śmiech Mrocznych Bogów w wieku 15 lat)
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-09-24, 21:17   

Czytałem ;) Nie jest. To takie trzy bardzo duże i miejscami nudne(rozwleczone) opowiadania-przygody, powiązane w całość. Z podobnymi wadami co poprzednie.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-09-25, 07:26   

Ale to takie fantasy w zachodnim stylu, z rozbudowanym i przemyślanym światem (jak mówi sam Wegner - nie lubi, kiedy w jednym pokoju jest pożar, a w drugim ludzie siedzą i spokojnie rozmawiają i to widać w "Opowieściach z meekhańskiego pogranicza"), a tego się w Polsce od jakiegoś czasu nie pisze, co przez brak porówniania zawyża nieco ocenę jego książek - bardzo dobrych, ale raczej nie wybitnych.

Nagroda dla "Czarnego" cieszy mnie niesamowicie ^^
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2013-09-25, 07:46   

Może wreszcie się pospieszę i przeczytam "Czarne".
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2013-09-25, 09:23   

Lepiej późno niż wcale:)
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-09-25, 09:32   

Jezebel napisał/a:
tego się w Polsce od jakiegoś czasu nie pisze

No właśnie. Na polskim rynku to może i bomba, ale jeśli chodzi o całość fantastyki to jest przeciętnie.
Ale też nie wiem na jakim poziomie jest polskie fantasy, Sapka i Kresa ominąłem. A skoro Wegner jest w gronie najlepszych, to chyba nie mam po co poznawać resztę polskiego fantasy.
Jezebel napisał/a:
(jak mówi sam Wegner - nie lubi, kiedy w jednym pokoju jest pożar, a w drugim ludzie siedzą i spokojnie rozmawiają i to widać w "Opowieściach z meekhańskiego pogranicza")

Nie rozumiem. :-|
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2013-09-25, 09:39   

Jander napisał/a:
[Sapka i Kresa ominąłem. A skoro Wegner jest w gronie najlepszych, to chyba nie mam po co poznawać resztę polskiego fantasy.


Błędne myślenie. Kresa można sobie odpuścić, ale nie Pana Sapkowskiego! To co najmniej kilka poziomów wyżej od Wengera.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-09-25, 09:40   

Widziałem serial. //spell
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-09-25, 09:43   

Jander napisał/a:
Na polskim rynku to może i bomba, ale jeśli chodzi o całość fantastyki to jest przeciętnie
pitu, pitu, chlastu, chlastu, ni mom rączek jedenastu, Erikson może się od Wegnera uczyć sznurówki wiązać, Martina nie czytałem, Abercrombie podobny, Lynch słabszy, Stover słabszy
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-09-25, 09:47   

Lubię Wegnera, ale teraz to przysrałeś :P
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 14