FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nagroda Zajdla
Autor Wiadomość
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-10-31, 17:31   Nagroda Zajdla

Chyba najbardziej znana i prestiżowa, polska nagroda w światku literackim. Przyznawana co roku, w kategorii powieści i opowiadania.

Komu wg was niesłusznie ją nadano, a kto wg was na nią zasługuje? ;> A może w ogóle ta nagroda jest o kant tyłka rozbić, po co tomu?
Jak myślicie, Zajdel motywuje nagrodzonego do dalszej pracy czy sprawia, że osiada na laurach?
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2007-10-31, 18:02   Re: Nagroda Zajdla

Tyraela napisał/a:
Komu wg was niesłusznie ją nadano, a kto wg was na nią zasługuje? ;> A może w ogóle ta nagroda jest o kant tyłka rozbić, po co tomu?

Tutaj jest ciekawy artykulik w temacie . Ogólnie zgadzam się z opinią, że "Zajdla"
otrzymuje się głównie za popularnośc, a nie za jakość.Oczywiście krytykę można tłumaczyć w ten sposób, ze ci co nigdy nie wygrali pyskują, ale czy tylko o to chodzi ?
W 1999 roku nagrodę za opowiadanie "CyberJoly Drim" otrzymała Antonina Liedtke i rozpętało się piekło. Szef NF Maciej Parowski nazwał przyznanie tej nagrody atakiem na jego pismo - powód sam odrzucił wcześniej ten utwór i zostało ono opublikowane w konkurencyjnym "Fenixie". Parowski uważał, ze za całą sprawą promowania utworu stoi pewna grupa (internautów i młodych autorów).
Tyraela napisał/a:
Jak myślicie, Zajdel motywuje nagrodzonego do dalszej pracy czy sprawia, że osiada na laurach?

Według mnie to ani jedno, ani drugie. Ot ktoś dostanie nagrodę i się ucieszy :mrgreen: W tym wypadku dużo zależy jak podejdzie do sprawy sam laureat.Jeśli jest to dla niego spełnienie marzeń to moze siąść na laurach - w końcu osiągnął to co chciał.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2007-11-01, 16:14   

Z nagrodą Zajdla jest taki problem, że przyznaje go śmieszna liczba fanów. te kilkaset głosów (przeważnie około 300) wcale nie jest reprezentatywne. Wygrywa ten autor który podczas Polkonu zgromadzi większą liczbę fanów. Nominować mogą wszyscy ale przyznaje go za mała ilość osób. To jest największa wada tej nagrody. Lepiej było by gdyby przyznawało ją jury.

Tyr napisał/a:
Chyba najbardziej znana i prestiżowa, polska nagroda w światku literackim.


Ale to chyba tylko fantastycznym. Większym prestiżem w oczach opinii publicznej cieszy się nagroda Nike czy Kościelskich. ;)

Tyraela napisał/a:
Jak myślicie, Zajdel motywuje nagrodzonego do dalszej pracy czy sprawia, że osiada na laurach?


Nie wiem, ale chyba Tigana ma racje. Mimo zacnego nazwiska które patronuje nagrodzie owe wyróżnienie nie wiele za sobą niesie. Jedynie można dodać na okładce, zdobywca Zajdla 2005 czy 2006. Ja już dawno przestałem zwracać na nią uwagę, daleko jej do Hugo czy Nebuli, choćby na polskim podwórku.

Ja bym chętnie zobaczył reformę Zajdla, tak aby była przyznawana albo przez większą liczbę fanów fantastyki, albo przez wybrane grono - takie jury. Jestem w stanie się zgodzić z Kołodziejczakiem, że coś nie tak jest z tą nagrodą.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2007-11-01, 16:54   

Maeg napisał/a:
Ja bym chętnie zobaczył reformę Zajdla, tak aby była przyznawana albo przez większą liczbę fanów fantastyki, albo przez wybrane grono - takie jury.

Z tymi polskimi fanami fantastyki to jest dziwna sprawa - jak jest konwent to wydaje się, ze jest nas masa, a jak przychodzi co do czego to garstka. Podam przykład - magazyn SFFiH organizuje konkurs "Nautilius" na najlepszą ksiazke i opowiadanie. Chcąc wyjść do ludzi w tym roku głosowano przez Internet - efekt był opłakany. Oddano mniej głosów niż kiedy trzeba było wysłac kupon z magazynu. Innymi słowy ogólnie pojęta brać fantastów olewa konkursy i tylko garstka związanych w fandomy jest aktywna.
Jury - uważam, że nie udałoby się takiego powołać żeby ktoś nie oskarżył takiego gremium o stronnictwo lub niechęć do jakiegoś autora.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-11-01, 18:38   

Tigana napisał/a:
Innymi słowy ogólnie pojęta brać fantastów olewa konkursy i tylko garstka związanych w fandomy jest aktywna.

I to cała sentencja o wszelkich nagrodach. Głosuje na tyle mało ludzi, że nie jest trudno, żeby jakaś grupa zgadała się, ustaliła na kogo głosuje i przepchała swojego ulubieńca. Ja już nie wierzę w żadne nagrody. Bo albo głosuj jury złożone z znajomków, albo mała grupa ludzi, która głosuje na najmodniejszego autora, lub wedle grupowych ustaleń. ŚKF stosuje metodę, że razem nominują i razem głosują. Więc zawsze mają kogoś nominowanego lub od nich ktoś wygrywa.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2007-11-02, 16:51   

Nagroda Zajlda jest nagrodą popularności a nie jakości. Przecież to normalne, w końcu to plebiscyt jest, a nie głosowanie. ;) Około 350 głosów, przy 3000 fanów fantastyki - taki fanów fanów. ;) To jest 10%, czyli nic. ;) Ciężko znaleźć jakieś wyjście z impasu, ale myślę że grono ekspertów byłoby lepsze niż walne głosowanie na Polconie. Może głosowanie na paru wybranych konwentach w przeciągu 3 miesięcy? No nie wiem.
Tigana napisał/a:
Jury - uważam, że nie udałoby się takiego powołać żeby ktoś nie oskarżył takiego gremium o stronnictwo lub niechęć do jakiegoś autora.

Fandom w końcu to jego nagroda, tylko to trochę głupie aby Fandom przyznawał nagrodę Fandomowi. ;)
Tigana napisał/a:
Podam przykład - magazyn SFFiH organizuje konkurs "Nautilius" na najlepszą ksiazke i opowiadanie. Chcąc wyjść do ludzi w tym roku głosowano przez Internet - efekt był opłakany.

Sprawę kiedyś poznaliśmy ;) , ale moim zdaniem sam pomysł był bardzo dobry. Błąd był w reklamie samej nagrody, nadaniu jej jakieś sporej wagi. Tutaj redakcja(?) zrobiła błąd. ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-12-12, 10:53   

Takie spekulację. Kto ma szansę na Zajdla w następnym roku ?
Znowu będzie to konkurs popularności ? Czy może tym razem o nagrodę będzie ciężka batalia pomiędzy dobrymi książkami ?
MadMill napisał/a:
Fandom w końcu to jego nagroda, tylko to trochę głupie aby Fandom przyznawał nagrodę Fandomowi. ;)

Ale tak jest. I o to oskarżał Fandom Piekara.


Przewodas napisał/a:

Sz. P.
Jadwiga Zajdel
(list otwarty)

Szanowna Pani Jadwigo!
Uprzejmie proszę aby zechciała Pani rozważyć wycofanie honorowego patronatu i
nazwiska Janusza Zajdla z nazwy nagrody literackiej przyznawanej przez Związek
Stowarzyszeń "Fandom Polski". Powodem jest fakt, że organizacja ta nie jest w
stanie zapewnić Nagrodzie im. Janusz Zajdla należytego prestiżu. Nagroda na
którą oddaje głosy zaledwie 150 osób nie może być uznawana za ogólnokrajową
nagrodę artystyczną, a jedynie wyróżnienie środowiskowe.
Idea Nagrody im. Janusza Zajdla przegrywa ze względami towarzyskimi, które np.
zdecydowały, że w tym roku organizację Polconu i przyznanie Nagrody powierzono
prowincjonalnemu klubowi w Zielonej Górze, reprezentującemu nikły potencjał
intelektualny i kulturalny. Natomiast w przyszłym roku przyznanie Nagród ma
odbyć się w Poznaniu, którego środowisko słynie z jawnej wrogości do Nagrody
Zajdla. W minionych latach osoby związane z tym środowiskiem wielokrotnie
kwestionowały ówczesne rozstrzygnięcia, uciekając się do niegodnych insynuacji.
Nie rokuje to dobrze powadze plebiscytu w przyszłym roku.
Współczesny "Fandom Polski" nie jest już środowiskiem, które znał i cenił ś.p.
Janusz Zajdel. Różnorodność opinii i poglądów zastąpiła mentalność mściwej
sitwy. Pod różnymi pretekstami tłamszona jest swoboda krytyki literackiej,
uniemożliwia się dyskusje, dominuje dyktat "towarzyskiej poprawności",
ustalanej przez tajemnicze gremia. To w połączeniu z brakiem jawności procedur
wyłaniania nominacji do Nagrody stwarza stan, w którym skandal i kompromitacja
są tylko kwestią czasu.
Nie kwestionuję żadnego z dotychczasowych werdyktów, uważam jednak, że nie
można już dłużej przeciągać struny i czekać aż zdarzy się szkoda. Związek
Stowarzyszeń "Fandom Polski" na prawo do własnej nagrody, ale nie musi to być
koniecznie Nagroda im. Janusza Zajdla. Uważam, że powinna Pani postawić
stanowcze warunki, a w razie ich niespełnienia przekazać prawo do dysponowania
imieniem Janusza Zajdla innej organizacji. Być może o rangę Nagrody powinno
zadbać grono jej dotychczasowych Laureatów.
Z Poważaniem
 
 
AM

Posty: 2889
Wysłany: 2007-12-12, 11:29   

MadMill napisał/a:
Nagroda Zajlda jest nagrodą popularności a nie jakości. Przecież to normalne, w końcu to plebiscyt jest, a nie głosowanie. ;) Około 350 głosów, przy 3000 fanów fantastyki - taki fanów fanów. ;) To jest 10%, czyli nic. ;) Ciężko znaleźć jakieś wyjście z impasu, ale myślę że grono ekspertów byłoby lepsze niż walne głosowanie na Polconie. Może głosowanie na paru wybranych konwentach w przeciągu 3 miesięcy? No nie wiem.


Oczywiście, że Zajdel jest nagrodą mierzącą popularność, a nie jakość (jak to bywa ze wszystkimi plebiscytami), ale...

No właśnie. W czasach, kiedy powstała nagroda, Polska fantastyka wyglądała trochę inaczej i na książki głosowało inne pokolenie fanów. W tym czasie niedoścignionym wzorem był Stanisław Lem, Janusz A. Zajdel, ceniono Oramusa, Żwikiewicza, Wnuka-Lipińskiego. Ceniono fantastykę problemową, poszukującą itp. Jednym słowem (mimo, że nie miało to żadnego związku z regulaminem nagrody) w domyśle miały otrzymywać ją dzieła wartościowe, ambitne. Był to imho stan sztuczny, który mógł zaistnieć w takich a nie innych realiach ustrojowych.

Czasy się, jednak, zmieniły. Doszło do wymiany pokoleniowej wśród czytelników, większość autorów zaprzestała poszukiwań, większość książek to literatura rozrywkowa, wagonowa. I nagroda stała się, tym czym naprawdę miała być, czyli miernikiem popularności (podobnie jest z nagrodą Hugo i nikt nie narzeka).

W okresie przejściowym musiały pojawić się jakieś tarcia i się pojawiły. Ludzie, którzy przez całe życie walczyli o fantastykę, która jest czymś więcej niż zwykłą rozrywką, czuli, że doszło do profanacji (pojawiły się nieprzyjemne artykuły, doszło do wojen itp.).

Do profanacji oczywiści nie doszło, po prostu sytuacja znormalniała i nagroda stała się tym, czym miała być od początku. Niezadowolonym ciągle trudno to pojąć (i trochę ich rozumiem)... ale wyjście jest tylko jedno, potrzebna jest druga nagroda, przyznawana przez krytyków, która będzie miernikiem jakości, a nie popularności (jak Nebula). Kto jednak mógłby ją stworzyć i objąć patronatem, nie mam pojęcia. Nie wiem również czy nie jesteśmy zbyt małym krajem i czy nie powstaje tu zbyt mało utworów, które mogłyby ewentualnie stawać w szranki, żeby takie posunięcie miało jakikolwiek sens.
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-12-12, 12:04   

Toudisław napisał/a:
Ale tak jest. I o to oskarżał Fandom Piekara.


Nie Piekara, ale Lewandowski. Przewodas to Lewandowski. Piekara nigdy raczej nie miał większych ambicji względem literatury fantastycznej.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-12-12, 12:24   

Dabliu napisał/a:
Nie Piekara, ale Lewandowski

Wiem że Przewodas to Lewandowski. A Piekara nie jest na Polconie lubiany. Mówił kiedyś, że Zajdel to nagroda od kolesi dla kolesi. Jego obecność na Polconie wiele osób zdziwiła i wywołała wiele zgryźliwych komentarzy w kuluarach.
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-12-12, 12:39   

Ano, chiba że tak ;)
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2007-12-14, 21:12   

AM napisał/a:
Oczywiście, że Zajdel jest nagrodą mierzącą popularność, a nie jakość (jak to bywa ze wszystkimi plebiscytami), ale...

Ja nagrodzie nic nie zarzucam jako takiej - kiedyś byłem bardziej porywczy i nieokrzesany, ale teraz. Nagroda, pewnie cieszy pisarzy i daje im motywację jakaś do pracy. Chociaż jak się spojrzy na to ile osób ją przyznawało to może się samym laureatom zrobić trochę niesmacznie. No ale taka jest rzeczywistość. ;)
AM napisał/a:
Do profanacji oczywiści nie doszło, po prostu sytuacja znormalniała i nagroda stała się tym, czym miała być od początku. Niezadowolonym ciągle trudno to pojąć (i trochę ich rozumiem)...

Profanacja to trochę mocne słowo, a z drugiej strony nie zawsze brane na poważnie. ;) Niezadowoleni mają prawo do krytyki, ale oni oczekują czegoś innego, inaczej rozumieją samą ideę nagrody Fandomu. Ma to być powieść najlepsza, a nie najpopularniejsza. Chociaż czy najpopularniejsi otrzymują Zajdla? Sapkowski czy Pilipiuk pewnie przebijają Grzędowicza. No ale Grzędowicz jest czytany w większość przez fanów fantastyki, Sapkowski i Pilipiuk już niekoniecznie. ;)
AM napisał/a:
ale wyjście jest tylko jedno, potrzebna jest druga nagroda, przyznawana przez krytyków, która będzie miernikiem jakości, a nie popularności (jak Nebula). Kto jednak mógłby ją stworzyć i objąć patronatem, nie mam pojęcia.

Może parę serwisów, w jakiejś inicjatywie. Może razem z czasopismami. Pierw stworzyć jakieś jury, a ono by się tym zajęło. No ale pozostaje problem kto się za to weźmie, kto wybierze to jury itd. A czy nagrody są tak ważne? ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2008-04-29, 17:22   

Dobra, zaczęło się nominowanie do Zajdla, na stronie Esensji jest instrukcja skrócona i przykładowy plik ze spisem z 2007 roku. Nominujcie i głosujcie, skorzystajcie ze swojego głosu - jak na wyborach. xD
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Elektra 


Posty: 3692
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2008-04-29, 17:36   

Niektórzy chcą przeczytać jeszcze parę książek przed oddaniem głosu. ;) O opowiadaniach wolę nie wspominać, bo czytałam pewnie maksymalnie dziesięć...
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-05-17, 07:58   

Pytanie krótkie, acz treściwe i niedyskretne: na kogo głosujecie w tym roku?
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-05-17, 08:11   

Bezapelacyjnie na Dukaja, za najlepszą powieść jaką zdarzyło mi się przeczytać w zeszłym roku.
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-06-28, 14:39   

Nominacje do Zajdla za 2007 rok:

Powieści:

- Lód, Jacek Dukaj (Wydawnictwo Literackie)
- Pan Lodowego Ogrodu tom2, Jarosław Grzędowicz (Fabryka Słów)
- 13 Anioł, Anna Kańtoch (Fabryka Słów)
- Renegat, Magdalena Kozak (Fabryka Słów)
- Tracę ciepło, Łukasz Orbitowski (Wydawnictwo Literackie)
- Oberki do końca świata, Wit Szostak (Państwowy Instytut Wydawniczy)

Opowiadania:

- Ulica, Anna Brzezińska (w: Księga strachu 2, Agencja Wydawnicza RUNA)
- Adwent, Maciej Guzek (w: Księga strachu, Agencja Wydawnicza RUNA)
- Karnawał, Jakub Nowak (Nowa Fantastyka 07’2007)
- Miasto grobów. Uwertura, Wit Szostak (w: Księga strachu 2, Agencja Wydawnicza RUNA)
- Hexenhammer, Wojciech Szyda (Fantastyka Wydanie Specjalne – Zima 2007)

Laureatów poznamy podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2008 trzydziestego sierpnia 2008 roku w Zielonej Górze.



Podoba się coś? A co się nie podoba?
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-06-28, 17:06   

Toudisław napisał/a:
Podoba się coś? A co się nie podoba?


Kozak i Kańtoch - nominacje na wyrost - szczególnie "Renegat" Czy naprawdę w ubiegłym roku nie było lepszych powieści? Zdziwił mnie brak obecności opowiadań Orbitowskiego. W kategorii powieść wygra pewnie Dukaj, w krótszej formie Brzezińska albo Szostak. Wart zauważyć, ze po paru "tłustych" latach FS załapała się na tylko trzy nominacje, w tym zero opowiadań.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2008-06-28, 22:46   

Wydaje mi się że to właśnie Dukaj powinien otrzymać Zajdla w tym roku, za cały wkład pracy w powieść ''Lód'' . Jest to książka na bardzo wysokim poziomie, do tego ciekawa. Zatrzymuje czytelnika przy czytaniu, a o to chyba chodzi, to że nie wszystkim sie podoba to calkiem normalne. Gdyby podobała się wszystkim to pewnie nie głosowałbym na nią :p

Na drugim miejscu w mojej klasyfikacji znajduje się Grzędowicz :)
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-06-29, 08:07   

Dziwi mnie, że opowiadania z "Księgi Strachu " obydwu części w ogóle dostały nominacje, bo o ile np. utwór Guzka był dobry, to nie rewelacyjny, żeby go od razu nominować O.o (pomyśli ktoś jeszcze, że to takie rewelacyjne zbiory opowiadań). "Ulica" była imo słaba a "Miasta Grobów" nawet nie pamiętam, to chyba o czymś świadczy? Kicha imo, głosować będę na pewno, czyli czeka mnie jeszcze zapoznanie się z pozostałymi utworami bo 3 wymienione to jakieś nieporozumienie.

I o ile kibicuję Orbitowskiemu i jego "Tracę ciepło", to znając życie idąc za ciosem nagrodę za powieść wyląduje u Grzędowicza albo u Dukaja. Aby tradycji, smutnej, stało się zadość : P
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-06-29, 11:44   

Powieść Grzędowicza przy "Lodzie" wypada bardzo mizernie.
Niestety Tyr, nominowane opowiadania - tak przynajmniej wynika- okazują się najlepszymi z najgorszych ...
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-07-07, 13:01   

Konkurencja dla Zajdla? W końcu stało się to, co było zapowiadane od jakiegoś czasu - została ustanowiona Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego. Ciekawe co z tego będzie. Czy w ogóle ma sens ustanawianie nowej nagrody?
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-07-07, 16:24   

Pomysł mi się podoba - czas chyba w końcu na nagrodę, która będzie wręczana również za tzw. stronę literacką. I podoba mi się, że nasza fantastyka ma w końcu szansę wyrwać się z "kółka wzajemnej adoracji" - bo nie raz słyszałam, że kumple nagradzają kumpli "Zajdlem". Nie wiem, czy te głosy opisywały zdarzenia prawdziwe, czy tylko były odzwierciedleniem wzajemnych animozji i zawiści - faktem jest, że obniżały prestiż nagrody. A tu wiadomo jedno - nikt z "czynnych" Autorów nie może być członkiem Jury, które nad Jego powieścią debatować będzie. I nikt z Jurorów nie wie, czy będzie w przyszłym roku cokolwiek oceniał... może tak, a może nie...

A do pełni szczęścia brakuje mi tylko opublikowania listy Elektorów... :)

I nie uważam, że "Żuławski" będzie konkurował z "Zajdlem". Na anglojęzycznym rynku nagród fantastycznych jest ich dużo więcej, dość wspomnieć Hugo, Nebulę, Locusa, Campbella, Comptona, SF Chronicle, HOMera, jakąś tam Sapphirę, PEARL czy Mythopoeic, że o World Fantasy Award nie wspomnę.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23082
Wysłany: 2008-07-07, 16:36   

Bardzo mi się podoba pomysł przyznawania tej nagrody przez specjalistów. Myślę, że w ten sposób przyznawana nagroda może mieć charakter opiniotwórczy i kształtujący gusta. Pod tym względem może to trochę Zajdla zdegradować (choć nie w moich oczach, bo już dawno dla mnie nie wyznacza ta nagroda absolutnie niczego, poza tym, że nagrodzona powieść wygrała plebiscyt).

A poza tym: zdrowa konkurencja nigdy nikomu nie zaszkodziła :) A na pewno "konsumentom" literatury :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-08-26, 15:40   

a już zagłosowałem XD . Nie ma mnie na polconie ale akredytacje wspierająca kupiłem.

Powieść
1. Orbitowski
2. Dukaj
Opowiadanie
!. Guzek

Resty nie pamiętam jak poustawiałem.

Wygra pewnie Dukaj lub Grzędowicz. Oby nie ten drugi dla jego i fanów dobra.
Z opowiadań postawięł bym Brzezińska ale się okaże pewnie bo Guzek czy Szostak też nie sa bez sznas
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-08-26, 16:09   

Toudisław napisał/a:
Z opowiadań postawięł bym Brzezińska ale się okaże pewnie bo Guzek czy Szostak też nie sa bez sznas


A moim zdaniem Nowak też nie jest bez szans.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-08-26, 16:12   

Dabliu napisał/a:
A moim zdaniem Nowak też nie jest bez szans.

Kosik tez nie był bez szans w tamtym roku i co ?
Liczy się nazwisko i rozpoznawalność a nie czy to jest dobre opowiadanie O_o Bądz realistą XD


A w pszyszłym roku trzeba będzie zrobić akcje żeby ciebie nominowali :D Wyśle się kilka tysięcy nominacji. Już ja poruszę swoje kanały XD
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-08-30, 21:13   

Za katedrą

Podczas Polconu w Zielonej Górze ogłoszono zwycięzców Nagrody imienia Janusza A. Zajdla za 2007 rok.
W kategorii powieść nagrodę otrzymał Jacek Dukaj za "Lód".

W kategorii opowiadanie zwyciężył Wit Szostak, uhonorowany za "Miasto grobów. Uwerturę" ("Księga strachu", tom 2).
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-08-30, 22:09   

Dukaj po raz pierwszy, ale na 100% nie ostatni. W kategorii opowiadań sprawa była otwarta od samego początku do końca - brakowało "pewniaka". Być może cześć głosujących obstawiając z góry sukces Dukaja przeniosło swoje głosy z "Oberków" na opowiadanie Szostaka.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-08-30, 22:20   

Tigana napisał/a:
Dukaj po raz pierwszy, ale na 100% nie ostatni.

# Jacek Dukaj za powieść Czarne oceany w 2001
# Jacek Dukaj za opowiadanie Katedra w 2000
# Jacek Dukaj za powieść Inne pieśni 2003
# Jacek Dukaj, Perfekcyjna niedoskonałość w 2004
jak po raz pierwszy ?
Tigana napisał/a:
- brakowało "pewniaka".

W powieści też nie było wszyko 100 % pewne. Grzędowicz mógł jeszcze zaskoczyć tak samo jak Orbitowski. Jasne że Dukaj był liderem ale nie pewniakiem

Z opek spodziewałem się Białołęckiej a Głosowałem na Guzka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 13