FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Lovecraftowskie inspiracje w literaturze
Autor Wiadomość
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2008-12-09, 16:37   Lovecraftowskie inspiracje w literaturze

Z motywów stworzonych przez Lovecrafta, zwłaszcza z jego "mitologii", chętnie korzystali inni pisarze. Natrafiłam dziś na artykuł będący próbą podsumowania funkcjonowania tych wątków w literaturze (no, a przynajmniej daje pewne zestawienie książek, bo wniosków ogólnych nie ma zbyt dużo) - obejmuje on co prawda tylko rzeczy dostępne po polsku, ale daje dobry punkt wyjścia do dyskusji.

Które z tych książek znacie i moglibyście polecić? A może znacie jakieś ciekawe pozycje, które z różnych przyczyn nie zostały uwzględnione w tym zestawieniu?

Zapraszam do dyskusji, a na razie wracam do czytania "Księgi Ioda" Kuttnera :mrgreen: Dotychczas miałam do czynienia z samtm Lovecraftem, pora pozgłębiać naśladowców i kontynuatorów ;)
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2008-12-09, 20:31   

Księgę Ioda znam i mi się podobała, bardzo solidny zbiorek. Może nieco to słabsze od twórczości Lovecrafta, ale momentami bardzo daje radę :) Śmierć z zaciemnienia i Hydra to chyba najlepsze opowiadania, z wyróznieniem drugiego.

Miałem też okazję czytać Miasto Śpiewającego Płomienia Clarka Ashtona Smitha, który to autor zresztą jest wymieniony na samym końcu listy. Nie są to opowiadania wprost nawiązujące do Lovecrafta, ale mają z nim sporo punktów stycznych. Zresztą, nie dziwota, bo obaj panowie znali się i sporo ze sobą korespondowali. Smith to taki kosmiczny horror, obce planety, równoległe wszechświaty, magia, czarnoksiężnicy, nawiedzone kwiaty i temu podobne atrakcje. Brakuje trochę tej lovecraftiańskiej "niewypowiedzianej plugawej grozy", ale poza tym - całkiem całkiem.
_________________
Znalazłem swoją religię, nic ponad książkę nie wydawało mi się ważniejsze. Bibliotekę poczytywałem za świątynię.
J-P.S.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-12-09, 20:50   Re: Lovecraftowskie inspiracje w literaturze

Procella napisał/a:
Które z tych książek znacie i moglibyście polecić? A może znacie jakieś ciekawe pozycje, które z różnych przyczyn nie zostały uwzględnione w tym zestawieniu?

Część książek znam, ale z drugiej ręki i jedynie na tej podstawie mogę cosik o nich napisać. Podobno słaby jest zbiór opowiadań "Dziedzictwo Lovecrafta", nie najwyższych lotów są też "Władcy podziemi". Zresztą Brian Lumley to nie jest zbyt dobry autor. Pamiętam go z pierwszego tomu "Nekroskopu" - przeciętne czytadło o wampirach.
Na tej liście zabrakło "Studni piekieł" Mastertona - może to i dobrze, bo nawet jak na standardy tegoż autora była to słabiutka książeczka.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Shadowrunner 
Dusza Dzikiego Ludu


Posty: 404
Skąd: Majorat Rabsztyński
Wysłany: 2008-12-09, 23:46   

Tigana napisał/a:
Zresztą Brian Lumley to nie jest zbyt dobry autor.


Tig, swoją bezpretensjonalną opinią właśnie naraziłeś się wszystkim fanom i fanatykom Nekroskopa :mrgreen: - co możesz przypłacić zdrowiem, życiem i godnościom osobistom :P
Uważaj z temi swoimi bezpretensjonalnemi opiniami ;) Arghhhhhh!!!

Wracając do tematu - ja mógłbym wymienić tutaj jeszcze jedno opowiadanie które nie znalazło w owym artykule.
Niestety nie pamiętam tytułu tego opowiadanka, ale był to prawdziwy majstersztyk: opowiadanie napisane przez Kutnera, eksplorujące znany wątek mitologii Lovercrafta, osadzone - żeby było zabawniej - w Erze Hiperborejskiej twórcy Conana :-) Jest to opowiadanie które krytycy okrzyknęli "bardziej Conanowskim od twórczości Howarda" :mrgreen:

Oczywiście nie dzieje się ono na kontynencie Hyperborei - i nie występuje w nim Conan ani nikt z jego krewnych czy znajomych - choć chronologiczne jest osadzone mniej więcej w tych samych czasach.
Dzieje się albo na kontynencie Mu albo Hy-Brasil - nie pamiętam już którym bo oba są chyba wzmiankowane w tym opowiadaniu, choć stawiałbym na Mu.
Zaś znany wątek mitologii HPL, który eksploatuje, to spisek Istot Z Głebin które chcą zatopić cały kontynent (a w zasadzie na poczatek tylko miasto w którym mieszkają dwaj awanturnicy - główni bohaterowie tekstu). Warto przeczytać choćby jako swoiste "świadectwo kultury duchowej tzw. Ligi Lovercraftowskiej" ;)
_________________
"Summoned I come... Why do you come here? I come to serve... Who do you serve? I serve the truth... What is the truth? That we are one people, one voice... Will you follow me into fire? Will you follow me into darkness? Will you follow me into death? I will follow... Then follow."

Polskie forum eRPG
 
 
Taclem


Posty: 72
Wysłany: 2008-12-10, 09:20   

Od jakiegoś czasu siedzę w epigonach Lovecrafta i na razie dotarłem dobrze ponad 150 książek kontynuatorów myśli HPL. Rezultat mojej pracy będzie za jakiś czas dostępny w nowym projekcie robionym przez ekipę Carpe Noctem.
_________________
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-12-10, 13:58   

Shadowrunner napisał/a:
Tig, swoją bezpretensjonalną opinią właśnie naraziłeś się wszystkim fanom i fanatykom Nekroskopa :mrgreen: - co możesz przypłacić zdrowiem, życiem i godnościom osobistom :P

Ustaw się w kolejce za fanami Eriksona, Stephensona, Duncana i jeszcze kilku innych wyrobników piór, o których pisać hadko :P

Z klimatów około lovecraftowych najbardziej do gustu przypadł mi... komiks. Chodzi rzecz jasna (a może nie jasna) o "Zagładę Gotham", gdzie Batman (ale nie do końca ten sam gacek) walczy z Cthulu. Dla mnie bomba.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Łukasz Śmigiel


Posty: 48
Skąd: Wro
Wysłany: 2012-06-07, 17:22   Antologia w hołdzie Lovecraftowi "Cienie spoza czasu&qu

Zapowiadamy długo wyczekiwaną premierę antologii - „CIENIE SPOZA CZASU”. Na ponad 350 stronach znajdziecie jedenaście opowiadań mistrzów fantastyki. Wszystkie teksty inspirowane twórczością H.P. Lovecrafta pokazują, że współcześni autorzy potrafią oryginalnie i brawurowo nawiązywać swoimi pomysłami do klasycznych Mitów Cthulhu. Książka trafi do księgarń w drugiej połowie czerwca. Pre-order książki będzie możliwy już od 6.06.2012 za pośrednictwem strony Wydawnictwa Dobre Historie. Jak zwykle dla pierwszych osób przygotowaliśmy unikatowe gadżety-niespodzianki. http://dobrehistorie.pl

W książce znalazły się teksty:

Wstęp: S.T. Joshi

Alan Moore, Graham Masterton, Kim Newman, Alan Dean Foster, Ian Watson, Paul F. Wilson, Gene Wolfe, Edward Lee, Ramsey Campbell, Mort Castle...

Jedenasty tekst należy do Tomasza Drabarka, jedynego polskiego autora w antologii – laureata konkursu na opowiadanie ogłoszonego jeszcze w listopadzie 2011 roku, na który nadesłano ponad 122 prace.
_________________
Victims are we all...
STRONA AUTORA: http://dobrehistorie.com.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13