FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dziennikarstwo mainstreamowe
Autor Wiadomość
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-07-28, 15:29   

o_O
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-07-28, 16:56   

stian napisał/a:
Nie wiem czy widzieliście, ale polecam wam polemikę Dehnela z poetą Wenclem, który po Smoleńsku odjechał całkowicie.

tekst Wencla: http://gosc.pl/doc/833623...zasu-jesiennego

Polisz mesjanizm gównizm.

stian napisał/a:
odpowiedz Dehnela: http://www.polityka.pl/sp...-literacka.read


Idealna odtrutka na brednie rymkiewiczowego bękarta intelektualnego.

Te brednie Wencla ukazały się onegdaj w "Uważam Rze". Pomyślałem wówczas, że to pierwsze ostrzeżenie dla tego tygodnika ode mnie. Drugim był wywiad z Rymkiewiczem bredzącym, jakby się nie wybiczował różańcem. Trzecie będzie ostatnie.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-07-28, 19:19   

Romulus napisał/a:
Trzecie będzie ostatnie.

Kupiłem trzy razy "tę szmatę".
Czwarty raz się nie natnę.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2011-07-29, 08:08   

Ale jak wy właściwie dowiadujecie się o tych artykułach?
Przyznaje nie miałem siły przeczytać pierwszego artykułu a przez ten drugi przebrnąłem jedynie z tych powodów że o grach ciągle pisze się za mało.

Kupujecie takiego gościa niedzielnego i od deski do deski - sruu jak leci?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-07-29, 08:10   

utrivv napisał/a:
Ale jak wy właściwie dowiadujecie się o tych artykułach?

Poczta pantoflowa.

utrivv napisał/a:
Kupujecie takiego gościa niedzielnego i od deski do deski - sruu jak leci?

Mamy wtykę w kurii.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-07-29, 08:41   

To ja może zadam pytanie fundamentalne: czy ten pierwszy felieton był na serio? Mimo wszystko trudno mi w to uwierzyć. Co to kuffa jest? Polska Ptakiem Nakręcaczem Narodów? A jak ktoś nie chce to co, anioł zagłady przejdzie po domach i w tych krwią smoleńską niewysmarowanych permanentnie odetnie neta i popsuje wszystkie kompy?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-07-29, 08:45   

Mag_Droon napisał/a:
czy ten pierwszy felieton był na serio?

Obawiam się, że tak.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2011-07-29, 09:13   

Choćby ze strony na fejsie - Czytam prawicową publicystykę dla beki
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-07-29, 09:22   

Ja czytam Gościa Niedzielnego, jak jestem u dziadków. I serio, jest tam masa rzetelnych fajnych artykułów oczywiscie z pozycji katolickich, a pod tekstem Wencla pisza bardzo krytycznie i trafnie jego czytelnicy. GN to nie jest pisowska agitka, tylko katolicki tygodnik gdzie jak chca to pochwala i po i pis.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-07-29, 09:46   

Mag_Droon napisał/a:
To ja może zadam pytanie fundamentalne: czy ten pierwszy felieton był na serio? Mimo wszystko trudno mi w to uwierzyć. Co to kuffa jest? Polska Ptakiem Nakręcaczem Narodów? A jak ktoś nie chce to co, anioł zagłady przejdzie po domach i w tych krwią smoleńską niewysmarowanych permanentnie odetnie neta i popsuje wszystkie kompy?

Jak możesz w ogóle zakłądać w przypadku prawicowego publicysty, że nie jest na serio? :) Jeśli nie podpisuje się on jako Robert Mazurek lub Igorz Zalewski - to zawsze jest na serio. Śmiertelnie serio.

Ten artykuł Wencla czytałem w "Uważam Rze". Nie czytam kościelnej prasy. Czy to się nazywa Tygodnik Powszechny czy Gość Niedzielny. Ciekawsze są już parafialne gazetki :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2011-07-29, 09:49   

Do Tygodnika Powszechnego pisał Lem, więc pewnie w Twoich parafialnych gazetkach publikują nobliści? ;)
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-07-29, 10:07   

Nobliści? Publikacja artykułu przez noblistę - pisarza to sam w sobie powód wystarcający, aby przekartkować tekst bez czytania :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2011-07-29, 11:27   

stian napisał/a:
Ja czytam Gościa Niedzielnego, jak jestem u dziadków. I serio, jest tam masa rzetelnych fajnych artykułów oczywiscie z pozycji katolickich, a pod tekstem Wencla pisza bardzo krytycznie i trafnie jego czytelnicy. GN to nie jest pisowska agitka, tylko katolicki tygodnik gdzie jak chca to pochwala i po i pis.

Przyznaję ze skruchą że nie czytam prasy katolickiej bo jest nudna lub głupia. Jedynie felietony z "Idziemy" i "Szukającym drogi" z "W drodze" są na poziomie ale tego także nie czytam regularnie. Obie wymienione pozycje nie mówią o polityce tylko o wierze.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-07-29, 16:34   

MrSpellu napisał/a:
Kupiłem trzy razy "tę szmatę".
Czwarty raz się nie natnę.
Chyba, że będziesz potrzebował materiałów na zajęcia ze studentami. :badgrin:
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2011-07-29, 21:42   

Nie wiem, o co tyle szumu. Gdybym podchodził tak do każdego tytułu, nie czytałbym dzisiaj nic. W każdym czasopiśmie zdarzaja się słabsze, a nawet żenujące teksty. Jeśli dałbym trzy szanse "Polityce", teraz brałaby udział już tylko w ostatniej rundzie zapasów gastrycznych.

A Wencel, cóż... Czy ktoś traktuje te jego mesjanistyczne uniesienia dosłownie? To się kwalifikuje do jakiejś odjechanej dyskusji wśród poetów wdychających opium, nie faktograficznej publicystyki (ale jego teksty nie pretendują do tego miana). Poza tym jest on naprawdę zdolnym poetą - "Oda do śliwowicy" to prawdziwy meisterstuck.


Może pogadajmy o czymś ciekawszym? Exemplum - wymianie zdań odnośnie zbrodni w Oslo:

Cezary Michalski: http://www.krytykapolityc...menuid-291.html
Piotr Zaremba: http://blog.rp.pl/zaremba...orderca-z-peru/
Cezary Michalski: http://www.krytykapolityc...menuid-291.html

Zgadzam się z Romulusem, że Zaremba to dziennikarz jak najbardziej godny szacunku, a nawet sympatii, bowiem trudno go nie lubić. Uważam go (obok Magierowskiego) za najbardziej obiektywnego i wyważonego publicystę "Rzeczpospolitej". Jest przy tym wręcz nachalnie nienachalny. Ziemkiewicza lubię za nieco inne aspekty jego publicystyki, np. język i misterną ripostę.

Co do samego tematu - znacznie bliższy jestem stanowisku Zaremby niż Michalskiego. Nie wiem, czego ten ostatni oczekuje. Gestów ekspiacji? Wstydu? Kiedy Lisicki w TVN24 nie zgodził się, że wina spoczywa częściowo na wszystkich konserwatywnych narodowcach, Michalski z wyraźnym trudem hamował złość. Upust frustracji dał w pierwszym zalinkowanym artykule. W swoich felietonach coraz częściej walczy z samym sobą, bijąc resentymentami w prawicę. Najbardziej bawi, nazywając Zarembę radykałem. Michalski jest osaczony, a pętla zaciska się z każdą chwilą. Nie wiem, czy tylko ja odniosłem takie wrażenie, ale pasuje mi do imidżu artysty rodem z bohemy, który pewnego dnia dłużej nie wytrzymuje i kończy ze sobą.
  
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-07-29, 23:01   

dworkin napisał/a:
Nie wiem, o co tyle szumu. Gdybym podchodził tak do każdego tytułu, nie czytałbym dzisiaj nic. W każdym czasopiśmie zdarzaja się słabsze, a nawet żenujące teksty. Jeśli dałbym trzy szanse "Polityce", teraz brałaby udział już tylko w ostatniej rundzie zapasów gastrycznych.

Spośród wszystkich zarzutów pod adresem "Rzepy, czy "Uważam Rze" najśmieszniejszy i najbardziej żałosny jest ten dotyczący ich "upolitycznienia". Po prostu można umrzeć ze śmiechu :mrgreen: Jeśli to są media propisowskie, to co powiedzieć o WPROST, POLITYCE, czy WYBORCZEJ? Aż strach pomyśleć :) Partyjne (peowskie) media?
dworkin napisał/a:
Może pogadajmy o czymś ciekawszym? Exemplum - wymianie zdań odnośnie zbrodni w Oslo:

Cezary Michalski: http://www.krytykapolityc...menuid-291.html
Piotr Zaremba: http://blog.rp.pl/zaremba...orderca-z-peru/
Cezary Michalski: http://www.krytykapolityc...menuid-291.html

Stoję tu po stronie Zaremby. Akurat publicystyka Michalskiego w tym zakresie "jedzie po bandzie". Strach wychodzić z domu, tj. przyznawać się, do bycia konserwatystą :) Bo zaraz zostaniesz "narodowcem", "skinem", "faszystą". Rzeczywiście, posługując się tą metodą, natychmiast trzeba zdelegalizować Krytykę Polityczną :mrgreen: Banda Żiżkowców-Trockistów :mrgreen:

dworkin napisał/a:
Zgadzam się z Romulusem, że Zaremba to dziennikarz jak najbardziej godny szacunku, a nawet sympatii, bowiem trudno go nie lubić. Uważam go (obok Magierowskiego) za najbardziej obiektywnego i wyważonego publicystę "Rzeczpospolitej". Jest przy tym wręcz nachalnie nienachalny.

Amen.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-07-29, 23:18   

Najlepszym publicystą Rzepy jest Robert Mazurek :-) Szanuję też Magierowskiego i Lisickiego, choć nieraz utrzymanie linii ideologicznej zakłóca im podstawowe fakty. Ale to półka wyżej od Semki, Wildsteina, Karnowskiego czy niestety odjeżdżającego na pozycje smoleńskie Ziemkiewicza, którego nienawiść do salonu i rządu Tuska przekroczyła granice przyzwoitości.

Natomiast najwięcej sympatii mam do Andrzeja Stankiewicza z "Newsweeka" i Roberta Krasowskiego.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-07-29, 23:51   

stian napisał/a:
Najlepszym publicystą Rzepy jest Robert Mazurek :-) Szanuję też Magierowskiego i Lisickiego, choć nieraz utrzymanie linii ideologicznej zakłóca im podstawowe fakty. Ale to półka wyżej od Semki, Wildsteina, Karnowskiego czy niestety odjeżdżającego na pozycje smoleńskie Ziemkiewicza, którego nienawiść do salonu i rządu Tuska przekroczyła granice przyzwoitości.

Najgorsze w przypadku RAZ-a, Wildsteina, czy Semki jest to ciągłe, debilne powtarzanie bzdur o "oddaniu śledztwa". No wkurza mnie to tak, że nie potrafię ich szanować tak, jak kiedyś. Co gorsze, oni chyba w ogóle nie czytali tekstów ich redakcyjnych kolegów Reszki & Majewskiego o katastrofie smoleńskiej, którzy od początku niemal powtarzali, że nie było możliwości prawnej takiego prowadzenia śledztwa. Zresztą, nawet w jutrzejszej "Rzepie" http://www.rp.pl/artykul/694618.html w tekście będacym fragmentem ich ksiązki o Tusku ten motyw powraca. Ale pewnie znowu w/w publicyści będą udawać, że tego nie rozumieją :)

Natomiast Mazurek zaskoczył mnie pozytywnie tym, że smakuje wina :) Jak lubiłem go wcześniej i bez tego, tak teraz lubię go jeszcze bardziej. Do spółki z Zalewskim tworzą świetny duet.

stian napisał/a:
Natomiast najwięcej sympatii mam do Andrzeja Stankiewicza z "Newsweeka" i Roberta Krasowskiego.

Pomyśleć, że w czasach "Dziennika" Krasowski starał się zakrzewić w "narodzie" jakiś cywilizowany, zachodni konserwatyzm a nie to katolsko - dziadowskie dziamgolenie, jak to Polska jest zewsząd atakowana przez gejów i lesbijki do spółki z Putinem. A dziś Krasowski prowadzi wydawnictwo wydające niezłe książki: m. in. Michalskiego i Zaremby oraz Semki i innych :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-07-30, 06:24   

toto napisał/a:
Chyba, że będziesz potrzebował materiałów na zajęcia ze studentami.

Obawiam się, że możesz mieć rację.

Romulus napisał/a:
Spośród wszystkich zarzutów pod adresem "Rzepy, czy "Uważam Rze" najśmieszniejszy i najbardziej żałosny jest ten dotyczący ich "upolitycznienia".

W mainstreamie nie ma odpolitycznionych tytułów. Co prawda można zachować jakiś profesjonalizm, wydawać teksty całkiem obiektywne (jadące również po sympatii wydawcy), ale w głównym nurcie nie ma czegoś takiego jak publicystyka niezaangażowana.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-08-05, 18:02   

Gazeta Polska już sugeruje, ze sluzby Tuska go [Andrzeja Leppera - przyp. red.] wykonczyly...
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-08-05, 20:00   

stian napisał/a:
Gazeta Polska już sugeruje, ze sluzby Tuska go wykonczyly...

Matko, po co? Ja o nim od roku nie słyszałem, nie pomyślałem nawet. Czy te gazety aż tak nisko upadły?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-08-05, 20:07   

Mysle po to aby nabijac sobie sprzedaz. Jest pewien target ludzi w kazdym kraju, karmiacych sie spiskami i trzeba dla nich generowac kontent. Oczywiscie GaPol i "pseudoprawicowe" gazety maja tez pewna skaza, jaka jest fanatyczna rusofobia, a ze w Polsce wszystko ma korzenie z tamtego systemu, latwo snuc kazda teorie, nie bojac sie o jej niespojnosc.
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-08-05, 21:50   

stian napisał/a:
Gazeta Polska już sugeruje, ze sluzby Tuska go wykonczyly...

A nie afery rozpętane przez Kaczyńskiego :?: //panda
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-08-05, 23:27   

A blogosfera to już w ogóle jęczy

Oo. http://hekatonchejres.sal...-most-za-daleko //pisowcy
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-08-05, 23:40   

Psychiatryk24 :mrgreen:
Biedni są ci ludzie. Wiem, że trzeba im współczuć, bo to po chrześcijańsku. Ale w moim przypadku włącza się bezwzględne darcie łacha. Że się nie boją z domu wychodzić, niebożątka.

A Leppera zniszczyła koalicja rządowa. Pal sześc, chciał go Kaczyński udupić, czy nie chcial. Facet po prostu nie dorósł do swej roli. Typowy parob wpuszczony na salony. Plus dosyć rozwiązły stosunek do przysięgi małżeńskiej, kłopoty w domu, procesy, komornicy, długi, przewalona kasa roztrwoniona. To i nie dał rady w tym, rzeczywiście, bagnie, dłużej tkwić. Ale sam się w nie wpakował.

Jakieś zale w telewizjach się pokazały - co za żenada. Rzeczywiście, zaraz ogłosza po nim żałobę narodową. Gdzie byli ci jego teraz zapłakani "przyjaciele"? Facet musiał cierpieć, na pewno zdradzał jakieś objawy deprechy - ale "przyjaciele" nie widzieli albo mieli w nosie i dziś tylko płaczą pokazowo. //rzyg
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-08-06, 00:10   

Ale tutaj bloguje poseł PiS //pisowcy

http://zbigniewkozak.salo...mord-polityczny
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-08-06, 02:18   

To jest lepsze: http://fakty.interia.pl/p...olityce,1677845 :mrgreen: Wybitny mąż stanu... No tak, na tle Leppera, jako wybitnego polityka, to Kaczyński może uchodzić za wybitnego prezydenta :DDD Ciekawe kiedy nazwą Jego nazwiskiem ulicę, a szkoły zaczną go brać za swego patrona...
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-08-06, 08:55   

Wariat Sendecki (ten co chciał szpadlem wykopać Geremka z Powązek) już ustawił krzyż pod siedzibą Samoobrony. Będzie walka o krzyż, a pośrednio o pomnik ? :mrgreen:
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-08-06, 12:26   

Nie wiadomo kto tą walkę by wygrał. PiS to specjalista od pochodów, szczególnie z pochodniami - Samoobrona zaś od blokad. Co będzie gdy postanowi zablokować pochód PiS-owców?
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2011-08-07, 09:44   

http://niezalezna.pl/1429...mowy-z-lepperem

W co oni grają, to się kupy nie trzyma :roll:

"Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz zgłosił się do prokuratury, by przekazać dowody, które wskazują, że Andrzej Lepper chciał potwierdzić zeznania Jarosława Kaczyńskiego ws. afery gruntowej i że obawiał się o swoje życie.

Jak dowiedział się portal Niezależna.pl – wśród dowodów tych są nagrania rozmowy z Andrzejem Lepperem, w czasie której szef „Samoobrony” ujawnia źródło przecieku w aferze gruntowej oraz chęć podzielenia się tą wiedzą z prokuraturą.

Z pozyskanych przez „Gazetę Polską” materiałów wynika, że Lepper chciał potwierdzić przed sądem zeznania Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tzw. afery gruntowej. „GP” ustaliła także, że były wicepremier obawiał się o swoje życie. Dowody, które Tomasz Sakiewicz przekaże dziś prokuraturze, stawiają pod znakiem zapytania przyjętą niemal od razu po śmierci Leppera wersję. że popełnił on samobójstwo z powodów osobistych.

Więcej szokujących informacji na temat tajemniczej śmierci Andrzeja Leppera ujawni w najbliższym numerze „Gazeta Polska”."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12