FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[UW] Catherynne M. Valente
Autor Wiadomość
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2009-11-13, 10:00   

Jeste lepiej... ale oni oboje wyglądają na naćpanych o_O
Uh... ja i moje skojarzenia v.v'
Mimo wszystko najważniejsza jest treść i żeby grzbiety okładki były równe ;) Pierwszy tom mnie wprost zachwycił i czekam niecierpliwie na kolejną dawkę uczty dla wyobraźni ^_^
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-11-13, 16:14   

Okładka pierwszego tomu była lepsza: bardziej umowna, oniryczna, zagadkowa.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Silvan 


Posty: 57
Wysłany: 2009-11-13, 17:23   

Dziwne macie gusta. Polskie wydanie jest przyjemniejsze dla oka niż wydanie oryginalne. Prawda, nie jest rewelacyjnie, ale za to jest mniej krzykliwie, spokojniej, nie męczy się też czytelnika nadmiarem elementów...
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2009-11-13, 23:37   

ASX76 napisał/a:
Facet wygląda na wykastrowanego. ;)


Drogi ASXie dlaczego wszyscy wymuskani faceci wydają Ci się wykastrowani ;)
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-11-14, 00:51   

AM napisał/a:

Drogi ASXie dlaczego wszyscy wymuskani faceci wydają Ci się wykastrowani ;)


Ze względu na niemęskie rysy twarzy. Ot, takie pierwsze skojarzenie... ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2009-11-14, 09:28   

W sumie muszę zgodzić się z Silvanem, mimo że nasze nie są jakieś piękne to oryginał leży kompletnie. Może jeszcze pierwszy tom miał okładkę ciekawą, chociaż dla mnie nie pasującą, przypominający raczej klimaty mrocznej Alicji w krainie czarów (American McGeece Alice) a nie orientalnie pachnące ogrody. A druga okładka oryginału... paskudztwo, ani nie pasuje stylem do pierwszej, jest jakaś taka nijaka.

Co nie zmienia, ze u nas na 2 tomie dzieci są naćpane xD
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-11-16, 21:07   

No Fakt Facet jakiś taki dziwny. Oczy robi jak by coś brał ;) Ale okładka i tak mi się podoba. Ciekawi mnie jak będzie wyglądać na okładce. Ale i Tak treść najważniejsza. Już się nie mogę doczekać. A MAG planuje wydać jeszcze coś tej Pani ?
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-01-06, 12:18   

opowieści sieroty tom 1


Opowieści są ważną częścią każdej kultury. Legendy opowiadane przez starców były przecież jej zaczątkiem zanim te opowieści zaczęto spisywać. Przekazywanie ustne ma historię długą jak i sam człowiek. Teraz w dobie archiwizacji danych opowieści zanikają. Czyta się nadal na głos ale to już tylko odtwarzanie tego co ktoś stworzył.

Opowieść jednak nadal ma na nas wpływa. Kojarzący się z czymś dawnym i egzotycznym. Tak jak kojarzą się nam Opowieści z Tysiąca i jednej nocy. Gdy czytałem Opowieści sieroty obudził się sentyment do czasów gdy ludzie z braku rozrywki opowiadali sobie historię.



W ogrodzie pewnego pałacu ukrywa się dziewczynka. Nikt nie wie skąd jest lub kim są jej rodzice. Mieszkańcy pałacu omijają ją z powodu jej nietypowego wyglądu a jednocześnie zostawiają ją w spokoju nie niepokojoną. Gdy syn władcy spotka dziewczynkę zaczyna się opowieść.



Struktura „Opowieści sieroty” jest wyjątkowa. To absolutnie nie jest typowa powieść czy nawet zbiór opowiadań. Historię poznajmy za pomocą opowieści złożonych z opowieści które z kolei składają się z innych opowieści. Taka konstrukcja wymaga od czytelnika sporej uwagi bo łatwo się pogubić w chaosie opowieści które na dodatek są z sobą zmieszane. Ten Chaos jest jednak tylko pozorny. Cała opowieść to misternie skonstruowana mozaika której obraz odkrywamy kawałek po kawałku. Taka forma tylko rozbudziła moją ciekawość bo przecież końcowy efekt okaże mi się nagle i niespodziewanie ! Może mnie całkowicie zaskoczyć !



Następnym aspektem który odróżnia tą książkę od innych jest język. Niesamowity i nie boje się użyć tego słowa Piękny! Jest doskonale dopasowany do stylizacji całego utworu. Język i kompozycja są do sobie idealnie dopasowane wraz ze zmianą osoby opowiadającej zmienia się język ale nadal pozostaje on magiczny i piękny.



Rzadko mi się zdarza bym mógł to powiedzieć, ale ta książka pozbawiona jest Wad. Oczywiście specyficzna forma nie każdego zadowoli a innego może zniechęcić. Ale sama książka jest napisana z zamysłem który zdaje się być w 100 % zrealizowany. Trudno wiec mówić o złym wykonaniu czy błędach.



Komu mogę polecić tą książkę? Chyba wszystkim. Pobudzi ona waszą wrażliwości i długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-01-11, 23:19   

Na książkach ukazała się recenzja z 2 tomu Opowieści sieroty, autorem jest MadMill. Zapraszamy do lektury :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2010-01-22, 23:01   

Catherynne M. Valente Opowieści sieroty W ogrodzie nocy
Czwarte spotkanie z Ucztą Wyobraźni. Tym razem rzeczą ściśle z gatunku fantasy.
Tekst na okładce informuje nas o tym, jaka to niezwykła książka, co zauroczy nas od pierwszej strony. Podobnych sloganów widziałem sporo, więc się nie przejąłem, otworzyłem książkę na pierwszej stronie i... zostałem oczarowany.
Valente rzuca na kolana formą (w niektórych momentach to osiem zapętlonych opowieści) i baśniowym językiem.
Jestem też pod wielkim wrażeniem motywów fantastycznych, opowiedzianych w nowy sposób - dzięki czemu książka jest zarazem klasyczna jak i oryginalna w swej treści.
Podzielenie na drobne historie sprawiło również, że mogłem się delektować fragmentami w każdej chwili : miałem pięć minut wolnych między zajęciami - jedna lub dwie opowieści przeczytane. I tak smakując po trochu dotarłem zaledwie do połowy... Sharin! Kup tom II :)
9/10
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2010-01-23, 09:20   

Czytam drugi tom Opowieści sieroty już dłuższy czas. No i jakoś nie idzie. Pierwszy mi się podobał, historie mnie zaciekawiły, a tutaj jest tak średnio, domyślam się, że wszystko zmierza do jakiegoś celu, ale nie potrafię się wkręcić. Za dużo dla mnie tych wszystkich nieludzkich postaci, co opowieść, to bohater dziwniejszy. Ale forma nadal mi się podoba. :)
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-07-12, 11:46   

Okładka do Palimpsest:



Jak się podoba? :mrgreen:

Premiera przewidziana na 30 lipca, oczywiście jak wszystkie inne książki z UW objęta naszym patronatem.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2010-07-12, 11:55   

Wygląda ciekawie, ja jednak bardziej jestem zainteresowany wnętrzem :)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2010-07-12, 12:22   

Kobieta na okładce jest chora na anoreksję, dlatego nie podoba mi się.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2010-07-12, 13:08   

Metzli napisał/a:
Jak się podoba?
]
Na pewno lepsze od strasznych "Opowieści sieroty" :roll: Mam nadzieję, że zawartość za to nie będzie gorsza, bo w "Opowieściach sieroty" jestem zakochana i już się nie mogę "Palimpsestu" doczekać.
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2010-07-12, 14:38   

Okładka bardzo mi się podoba, ale nie oceniajmy tak książki ;) Podobnie jak Procella w Opowieściach Sieroty jestem zakochana i mam nadzieje, że autorka trzyma poziom ^_^

Ja już chceeeee xP
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
MarcinusRomanus 
Centurion


Posty: 407
Skąd: Wielki Rzym
Wysłany: 2010-07-12, 14:43   

Co do owego tytułu jakim jest ""Palimpsest" to jestem w trakcie zbierania funduszy:P Będzie to mój pierwszy styk z prozą Catherynne M. Valente... Po za tym zastawiam się czy brać za jakiś czas "Opowieści sieroty":P A co do okładki, to mi się podoba ;)
_________________
" Ciemne sprawy najlepiej załatwiać po ciemku " - "Hobbit" J.R.R. Tolkien
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2010-07-12, 15:26   

Po dosyć pobieżnym spojrzeniu na wnętrze - książka zapowiada się smakowicie. Pewnie pod koniec tygodnia zacznę czytać na poważnie.
_________________
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-07-28, 17:00   

Przedpremierowa recenzja Palimpsest, autorem jest MadMill :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2010-07-28, 17:05   

Jak reklamować, to reklamować - moja jest tutaj.
_________________
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2010-07-28, 17:09   

Pff, upominałem się na kawernie o egzemplarz i ja, ale nie dostałem. Niemniej przeczytam z zainteresowaniem ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-07-28, 17:32   

A miałam książek nie kupować w tym miesiącu, ale nabrałam niesamowitej ochoty na utwory pani Valente, Palimpsest ma cudowną okładkę, z Peterem Greenawayem mi się kojarzy i jego Pillow Book.
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-07-28, 17:39   

Premiera w piątek, pod sam koniec miesiąca to zawsze możesz to kupić zaraz na początku następnego, hehe :mrgreen:

Ja tylko czekam na premierę i wysyłkę, bo książka już kupiona :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2010-07-28, 18:00   

Brakuje jeszcze malakha z linkiem do recki na Polterze. :mrgreen:
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2010-07-28, 18:08   

Zmierzchem ją zaprezentuje :P
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2010-07-29, 09:32   

Ta ja pozwolę sobie wstawić jeszcze recenzję Ani Kańtoch:

http://esensja.pl/ksiazka...st.html?id=1276
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2010-07-29, 15:48   

O, wreszcie książka z UW która mnie naprawdę zainteresowała... :shock: A już zaczynałem wątpić, że wreszcie znajdę coś dla siebie... :-P

Jeśli spełni oczekiwania, to sięgnę również po "Opowieści sieroty". Panie Andrzeju, jak mogliście dać do nich takie szmirowate okładki? --_-
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2010-07-29, 16:28   

ASX, odpuść sobie, tam nie ma fabuły takiej, jak lubisz :D
_________________
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2010-07-29, 17:45   

Jest dużo seksu, czyli w sam raz dla ASX pamiętając, że uwielbia Skoki :P
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2010-07-29, 19:00   

Shadowmage napisał/a:
ASX, odpuść sobie, tam nie ma fabuły takiej, jak lubisz :D


A jaką lubię? Skoro tak dużo wiesz o moich potrzebach/guście, może raczysz łaskawie rozwinąć swą błyskotliwą wypowiedź? :-P

W przypadku tej książki jest przynajmniej szansa, że przeczytam więcej niż kilkadziesiąt stron jak było z "Rzeka bogów". ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14